Εκοιμήθη ο Άρχων Πρωτοψάλτης Αθανάσιος Καραμάνης

Είχα την Ευλογία να γνωρίσω από κοντά τον αείμνηστο Άρχοντα Πρωτοψάλτη Αθανάσιο Καραμάνη κατά τα έτη 1971-1973 όταν υπηρέτησα τη στρατιωτική μου θητεία στη Θεσσαλονίκη,μεταφέροντάς του συστατική επιστολή του Δασκάλου μου κ. Αθανασίου Πέττα.Με δέχτηκε ευχαρίστως.Τον άκουσα διδάσκοντα στη Σχολή Βυζαντινής Μουσικής του Σωματείου Ιεροψαλτών Θεσσαλονίκης και τον παρακολούθησα ψάλλοντα στο Αναλόγιον του Μητροπολιτικού Ναου.
Το κύριο χαρακτηριστικό του γνώρισμα η σοβαρότης,το άφθαστον ύφος του,η χρονική αγωγή και η τελειομανία του στην άριστη εκτέλεση των ψαλλομένων.
Εμβληματική φυσιογνωμία που σφράγισε μία ολόκληρη εποχή.

Αιωνία του η μνήμη.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Αξιώθηκα να τον ακούσω ζωντανά στον Πύργο Ηλείας τη δεκαετία του '90. Είχε ήδη αφήσει εποχή στην περιοχή από παλαιότερα που έμεινε, έψαλλε και δίδαξε πολλούς. Θεός'χωρέστον.
 

nkioster

Πατήρ Νεκτάριος Κιοστεράκης
Έφυγε ένας απο τους μεγαλύτερους δασκάλους του 20ου αιώνα.
Ο Αθανάσιος Καραμάνης με το έργο του Νέα Μουσική Συλλογή
έδωσε αυτό που δεν κατέγραψαν οι 3 Μεγάλοι Δάσκαλοι το 1814.
Ακουγωντας τον Πρίγγο, τον Παναγιωτίδη και άλλους μεγάλους ψάλτες της εποχής του διασκέυασε όλους τους ύμνους, τους ανέλυσε και εξηγησε ηθελημένα ή αθέλητα τα ποιοτικά συμάδια της Βυζαντινής Μουσικής.
Όποιος ψάλτης ισχυριστεί ότι δεν έχει ψάλλει κείμενό του σίγουρα δεν θα λέει αλήθεια.Σ όλα τα ψαλτήρια της Ελλάδας για να μην πω του κόσμου σίγουρα θα βρείτε ένα απ τα βιβλία του.Μελοποίησε περίτεχνους λειτουργικούς ύμνους ώστε να ικανοποιήσει και τον πιο απαιτητικό ακροατή ερμηνευτή ακόμα και λειτουργό.
Ας είναι Αιωνία η Μνήμη του.
 
Π

Πατήρ Χρήστος Πυτιρίνης

Guest
ΜΟΛΙΣ ΕΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΗΚΑ ΟΤΙ ΕΚΟΙΜΗΘΗ Ο ΑΡΧΩΝ ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΗΣ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΤΟΝ ΑΝΑΠΑΥΣΕΙ ΚΑΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΜΝΗΜΗ ΤΟΥ ΑΙΩΝΙΑ
 

pougounias

Νέο μέλος
"Μακάριοι οἱ ἐν Κυρίῳ ἀποθνήσκοντες, ναἰ λέγει τὸ Ἅγιο Πνεῡμα, ἵνα ἀναπαύσονται ἐκ τῶν κόπων αὐτῶν."
Στις 12/08 ένας από τους μεγαλύτερους Πρωτοψάλτες του 20ου αιώνα, ο Αθανάσιος Καραμάνης, έκλεισε την αυλαία της παρούσης ζωής του, απόθεσε το κουρασμένο σκήνωμά του στη γη, μα η ψυχή του άνοιξε την πόρτα τ' ουρανού γαι να συνεχίσει εκεί μαζἴ με όλους τους Πρωτοψάλτες και Λαμπαδαρίους να ψέλνει μοναδικά και αξεπέραστα ύμνους στον Άγιο Τριαδικό Θεό.
Εκατοντάδες οι μαθητές του, μοναδικά τα Μουσικά βιβλία του, αξεπέραστος δάσκαλος της Βυζαντινής Μουσικής, μα, προπαντός, για 85 ολόκληρα χρόνια άξιος θεράπων των ιερών αναλογίων.
Μεγάλε Δάσκαλε,
αιωνία σου η μνήμη.
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Θα περίμενα πάντως ο ναός να είχε περισσότερο κόσμο σήμερα.... δεν μου φάνηκε πολύς :(
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Πλήθος ιεροψαλτών,μαθητών του και μη,παρίσταντο στην εξόδιο ακολουθία την οποία τέλεσε ο μητροπολίτης Θεσσαλονίκης κ.κ Ανθιμος.Η πολιτεία και ο δήμος ήταν αποντες δηλώνοντας για μια ακόμα φορά την αδιαφορία τους για την τέχνη της ψαλτικής.Ο άρχοντας Χαρίλαος Ταλιαδώρος ήταν εκτός της πόλεως και δεν παρίσταντο αλλά με μήνυμα κατευόδωσε τον δάσκαλο.Δεξιά έψαλλε χορός ιεροψαλτών υπό την διεύθυνση του Κυριαζή Κυριαζη και αριστερά ιεροψάλτες υπό την διεύθυνση του Δασκαλάκη.Κατά την διάρκεια της ακολουθίας ακούστηκε από cd η φωνή του μακαριστού να ψάλλει το ψυχή μου-ψυχή μου το οποίο κάθε φορά που το έψαλλε ήταν σαν να δήλωνε την παρρησία του απέναντι στο γεγονός του θανάτου....Λόγους εκφώνησαν εκτός από τον μητροπολίτη, οι Γκαγκος- Δασκαλάκης.Υπήρξαν και αποχαιρετισμοί από την οικογένεια καθώς και από τον Δεβρελή.Καλό ταξίδι στον τιτάνα της ψαλτικής
 
Last edited:

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Μια μικρή αναφορά κι από εμένα για τον μακαρίτη Αθανάσιο Καραμάνη.
Υπήρξα όπως κι εγώ "εγγονός"-μαθητής του Καραμάνη, όπως κι ο αδελφός μου Απόστολος. Μαθητές κι οι δύο αρχικά του άρχοντος Ηλία Χριστοδούλου, α' ψάλτου Σκύδρας και εκ των πρώτων μαθητών του Καραμάνη. Ο Καραμάνης υπήρξε "σκεύος εκλογής" του Κυρίου για την Βυζαντινή Μουσική. Δεν ξέρουμε αν θα ψάλλαμε σήμερα με την παρασημαντική ή με ευρωπαϊκό πεντάγραμμο. Γέμισε η Μακεδονία και η Ελλάδα ψάλτες σε μια εποχή λειψανδρίας. Η κριτική, η καλοπροαίρετη κριτική είναι δόκιμη. Η ισοπέδωση όμως είναι απαράδεκτη. Όλα πρέπει να κριθούν μέσα από το πρίσμα της εποχής. Το γεγονός ότι σήμερα ψάλλουμε ή ότι υπάρχει αυτό το φόρουμ ίσως το οφείλουμε στον Καραμάνη... Ίσως να υπερβάλω επειδή ποτέ δεν ξέρουμε το σχέδιο του Κυρίου.

Ένα παλιό και ατυχές θέμα (τουλάχιστον όπως αρχικά τέθηκε) στο Ψαλτολόγιο είχε γίνει αφορμή να γράψω μερικά πράγματα πρίν τέσσερα χρόνια:
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=14287&postcount=44

Αιωνία του η μνήμη!
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Μια μικρή αναφορά κι από εμένα για τον μακαρίτη Αθανάσιο Καραμάνη.
Υπήρξα όπως κι εγώ "εγγονός"-μαθητής του Καραμάνη, όπως κι ο αδελφός μου Απόστολος. Μαθητές κι οι δύο αρχικά του άρχοντος Ηλία Χριστοδούλου, α' ψάλτου Σκύδρας και εκ των πρώτων μαθητών του Καραμάνη. Ο Καραμάνης υπήρξε "σκεύος εκλογής" του Κυρίου για την Βυζαντινή Μουσική. Δεν ξέρουμε αν θα ψάλλαμε σήμερα με την παρασημαντική ή με ευρωπαϊκό πεντάγραμμο. Γέμισε η Μακεδονία και η Ελλάδα ψάλτες σε μια εποχή λειψανδρίας. Η κριτική, η καλοπροαίρετη κριτική είναι δόκιμη. Η ισοπέδωση όμως είναι απαράδεκτη. Όλα πρέπει να κριθούν μέσα από το πρίσμα της εποχής. Το γεγονός ότι σήμερα ψάλλουμε ή ότι υπάρχει αυτό το φόρουμ ίσως το οφείλουμε στον Καραμάνη... Ίσως να υπερβάλω επειδή ποτέ δεν ξέρουμε το σχέδιο του Κυρίου.

Ένα παλιό και ατυχές θέμα
(τουλάχιστον όπως αρχικά τέθηκε) στο Ψαλτολόγιο είχε γίνει αφορμή να γράψω μερικά πράγματα πρίν τέσσερα χρόνια:
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=14287&postcount=44

Αιωνία του η μνήμη!

Αιωνια η μνημη του Αρχοντα !

Δωσε το link .....
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis

Attachments

  • Sk?rmbild fr?n 2012-08-13 20:35:10.png
    Sk?rmbild fr?n 2012-08-13 20:35:10.png
    168.6 KB · Views: 45
Last edited:

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Αιωνία σου η Μνήμη Μέγιστε Διδάσκαλε!

Καλό Παράδεισο!

Ανεβάζω το Θ' εωθινό ''Ως επεσχάτων των χρόνων'' (δοξαστικό της περασμένης Κυριακής)σε μέλος του αειμνήστου Αρχ.πρωτ.Αθανασίου Καραμάνη.

Αιωνία σου η μνήμη διδάσκαλε Μέγιστε!!!!!!!!!!(Με το Σύλλογο ιεροψαλτών Αγρινίου ο Αείμνηστος διδάσκαλος άφησε εποχή εδώ στο Αγρίνιο.Είχα την ευλογία να τον συναντήσω 2 φορές στη ζωή μου).

Η ηχογράφηση του δοξαστικού,έγινε χθες το βράδυ στο σπίτι (πρόχειρα), μετά την παράκληση της Παναγίας μας.Καλή ακρόαση!

Καλή Παναγιά να έχουμε φίλοι μου, με υγεία..

Καλή δύναμη!

Είπωμεν!
 

Attachments

  • Eωθινόν θ' ήχος πλ.α'.mp3
    4.9 MB · Views: 94
Last edited:

Fabregas

Νέο μέλος
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΤΑ ΘΕΡΜΑ ΜΟΥ ΣΥΛΛΥΠΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟ ΔΑΣΚΑΛΟ, ΣΤΟ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ,ΜΑ ΠΡΟΠΑΝΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΙ ΑΡΧΟΝΤΑ ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΗ ΑΘΑΝΑΣΙΟ ΚΑΡΑΜΑΝΗ. ΝΑ ΕΥΧΗΘΩ ΔΕ ΝΑ ΤΥΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΚΑΜΑΤΟΙ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΣ ΤΗΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΩΣ ΤΩΝ ΤΙΜΩΝ ΠΟΥ ΕΤΥΧΕ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ.ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΔΑΣΚΑΛΕ.
ΖΑΧΑΡΙΑΣ ΚΟΝΤΟΦΡΥΔΗΣ
ΙΕΡΟΨΑΛΤΗΣ
 

L.M

Μέλος
Με θλιψη πληροφορηθηκα την κοιμηση του ΑΡΧΟΝΤΑ ΚΑΡΑΜΑΝΗ.Η ΘΕΙΑ ΧΑΡΙΣ μου επετρεψε να τον συναντησω 3 φορες κατ'ιδιαν.την τριτη φορα στο βιβλιοπωλειο του κ.Ρηγοπουλου.(θα ανεβασω και φωτογραφια)τι να πω για εκεινη την ημερα; μου λεει<παιδακι μου πιστευω οτι ολα αυτα τα χρονια εκανα καλη δουλεια>και αρχισε να κλαιει σαν μικρο παιδι. Υ.Γ:ΑΡΧΟΝΤΑ Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΟΣΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΣΟΥ.ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΕ ΞΕΧΑΣΩ.
 

L.M

Μέλος
Θελω να ζητησω συγνωμη απ'ολους τους φιλους του ψαλτολογιου γι'αυτο που θα γραψω.ως αλλος απιστος Θωμας αν δεν δω τον ταφο του Αρχοντα δυσκολευομαι να πιστεψω οτι δεν ειναι εν ζωη.παρακαλω οποιος γνωριζει το που εταφη να με πληροφορησει.ευχαριστω.
 

vkoufog

Μέλος
Αιωνία σου η μνήμη Δάσκαλε.


Ας ελπίσουμε ότι θα ξαναέρθουν στην γενιά μας ή σε επόμενες οι Ψαλτικές 10ετίες του 60 & 70 και ότι η Ψαλτική Τέχνη των Ελλήνων θα αποκτήσει ξανά το κύρος και την αίγλη που της αρμόζει. Απο εμάς εξαρτάται. Ο θεός να τον αναπαύσει.-
 

L.M

Μέλος
Τη δευτερη συναντηση που ειχα με τον Αρχοντα το 1997 στον Βολο ηταν μαζι μου και καποιος φιλος ιεροψαλτης,ο οποιος ρωτησε τον Αρχοντα..,Δασκαλε τι πρεπει να κανω για να γινω ενας δευτερος Καραμανης;απ'ευθειας ο Αρχοντας σηκωσε το δεξι χερι προς τον ουρανο λεγοντας.<Εγω οτι και να σας πω ειναι λιγο.οτι πει ο Θεος.>κι εγω και ο φιλος μου χασαμε τη λαλια μας.ΑΙΩΝΙΑ ΣΟΥ Η ΜΝΗΜΗ ΑΡΧΟΝΤΑ.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Μεγάλη η απώλεια και όχι απλώς δυσαναπλήρωτο, αλλά μη αναπληρώσιμο κενό αφήνει η εκδημία του Άρχοντα Αθανασίου Καραμάνη. Εγώ τον είχα συναντήσει προσωπικά στο 1ο συνέδριο του ΙΒΜ και συγκεκριμένα στην εναρκτήρια τελετή στα Προπύλαια του Πανεπιστήμιου Αθηνών. Εκεί, όταν έβγαινε ο Καραμάνης, τον πλησίασα και, φιλώντας του το χέρι, του είπα: "Δάσκαλε θέλω να σας ευχαριστήσω γιατί από τα βιβλία σας μάθαμε μουσική". Κι εκείνος γύρισε σε κάποιον που τον συνόδευε και του είπε: "όσο υπάρχουν τέτοιοι νέοι, υπάρχει ελπίδα". Σήμερα το θυμήθηκα και έψαλα εις μνήμην του το αθάνατο πλέον χερουβικό του σε α' ήχο, που το λέω συχνά άλλωστε. Μάλιστα, για να μην έχει παράπονο ο Άρχων, από το Τριάδι και μετά έβαλα το αργό χερουβικό, για να ακουστούν και τα δύο!

Τα βιβλία του Άρχοντα έθρεψαν ψαλτικά γενιές και γενιές και θα συνεχίσουν να το κάνουν. Κάτι που δεν τονίστηκε είναι επίσης η μελοποιητική δεινότητα του Άρχοντα, που φαίνεται ιδίως μέσα από τα χερουβικά του (ειδικά τα 8 σύντομα είναι όλα ένα κι ένα!). Το αγαπημένο μου μέλος πάντως (και άλλων) είναι αυτό το περίφημο Άξιον εστί σε πλ. β' επτάφωνο. Θα το ψάλει τώρα κοντά στην Παναγιά μας... Ίσως δεν είναι τυχαίο που διάλεξε ο Άρχων να φύγει κοντά στη μνήμη Της.

Κι επειδή τα πολλά λόγια είναι φτώχεια, να παραθέσω κι εδώ για να φαίνονται τα σοφά λόγια του αλησμόνητου κυρ Βαγγέλη Λιναρδάκη από αυτό το μήνυμα, από μια συζήτηση της οποίας ορθώς άλλαξε ο ατυχής αρχικός τίτλος:
vagelis said:
Τα βιβλια του Αθ. Καραμανη κυκλοφορησαν το πρωτον το 1955 (1η εκδοση) .
Μεχρι τοτε υπηρχαν σχεδον μονο τα της ΖΩΗΣ και τα βιβλια του Καραμανη σαν
κατι καινουργιο , αγορασθηκαν απο χιλιαδες ψαλτων , μουσικοφιλων κλπ και ετσι εγιναν ''Μπεστ Σελλερς'' . Επηκολουθησαν πολλες εκδοσεις (εγω εχω του 1964) και πουλουνται ακομα μεχρι σημερα με σχεδον αμειωτο ρυθμο .
Ως προς το εαν το περιεχομενο των βιβλιων ηταν ευεργετικο ή καταστροφικο
για την Β.Μ. και τους ψαλτες , εξαρταται πως βλεπει κανεις το ποτηρι . Μισοαδειο ή μισογεματο . Εγω ανηκω σε αυτους που το βλεπουν μισογεματο
(για να μην πω εντελως γεματο) .
Εγω που δεν ειχα δασκαλο στην Β.Μ. και ειμαι σχεδον αυτοδιδακτος , τα βιβλια αυτα με βοηθησαν πολυ . Αρχισα να μαζευω ηχογραφησεις του Καραμανη (και οχι μονο) , αλλοτε πληρωνωντας και αλλοτε ηχογραφωντας
απο τον τοτε κρατικο Ρ/Σ της Θεσσαλονικης (οταν ακουγονταν στο Ηρακλειο)
και ακουγωντας τις ηχογραφησεις αυτες κοιταζα και τα βιβλια του . Ενα ειδος
δηλαδη ''Λιγκουαφον'' . Αυτο με βοηθησε παρα πολυ .
Να αναφερω εδω ενα περιστατικο . Καποιο Σαββατο απογευμα του 1968 , βρεθηκα στην Θεσ-κη και πηγα στον Ιερο Ναο του Αγιου Γρηγοριου του Παλαμα (μητροπολιτικος) οπου εψαλλε τοτε ο Αρχωντας , για να τον ακουσω να ψαλλει στον εσπερινο . Οταν τελειωσε ο εσπερινος , τον πλησιασα και του συστηθηκα και με θυμηθηκε γιατι ηδη ειχα αγορασει απο τον ιδιο τα βιβλια του . Τον ρωτησα αν υπηρχαν ηχογραφησεις του κλπ . Μου λεει ''ελα μαζι μου'' και μπαινουμε στο ιερο οπου υπηρχε ενα πολυ καλο για την εποχη πομπινοφωνο (καρουλια) . Για πανω απο μια ωρα εψαλλε διαφορα απο την λειτουργια του και τα ηχογραφουσε και γεμισε μια πομπινα την οποια μου εδωσε (δωρεαν) λεγοντας μου . ''Αφου εχεις τα βιβλια μου , να ακους τις ηχογραφησεις αυτες και να μελετας συγχρονως και απο το βιβλιο (λειτουργια)
και να θυμασαι τον Καραμανη'' . Η χαρα μου βεβαια ηταν απεριγραπτη . Τον ευχαριστησα θερμα κλπ . Τοτε ημουν 25 χρονων . Οι ηχογραφησεις αυτες (τις
οποιες και εχω) με βοηθησαν παρα πολυ . Να πω ακομα οτι εκτοτε συναντηθηκα καμποσες φορες ακομα με τον αειθαλη Αρχωντα (Θεσ-κη , Ηρακλειο , Λειβαδια) και παντα ολο και μου εδινε και καποια κασεττα με ψαλματα του .
Ο Καραμανης εβαλλε πρωτος στα βιβλια του ισοκρατηματα , αναπνοες , χρονικες αγωγες κλπ . Καποια ορθογραφικα λαθη στα κειμενα ή στα σημαδοφωνα , δεν μειωνουν ουτε κατ' ελαχιστο το εργο του και την προσφορα του . Εβγαλε εκατονταδες μαθητες , εψαλλε σε ολη την Ελλαδα
και ο τιτλος του Αρχωντα Πρωτοψαλτη που του απενεμηθει πριν πολλα χρονια
ειναι απολυτα δικαιολογημενος . Ακομα το Υπουργειο Πολιτισμου αναγνωριζωντας την εν γενει προσφορα του στην θεια του Δαμασκηνου τεχνη
του ενεκρινε (πριν πολλα χρονια) τιμητικη συνταξη .
Στα οσα εγραψε , ειναι σαφως επηρεασμενος απο το πως εψαλλε ο μεγαλος
Αρχωντας Πρωτοψαλτης της Μ.Ε. Κ. Πριγγος τον οποιο ακουγε επι δυο περιπου χρονια , οταν ο Πριγγος εψαλλε στην Θεσ-κη (τελη της δεκαετιας του
1920) και οταν αργοτερα ο Πριγγος επισκεπτοταν την Ελλαδα . Βεβαια βαζωντας και το προσωπικο του στυλ , οποσδηποτε λιγο πιο επιτηδευμενο .
Ο Καραμανης ειχε ωραια γλυκεια φωνη βαρυτονου . Για να ''αντιμετωπισει''
καποιες ψηλες θεσεις , δημιουργησε τα περιφημα ''σβυσιματα'' (φαλτσετο)του
που απο πολλους εχουν κατακριθει (ισως δικαιως) . Τα εκανε ομως με μοναδικο τροπο και απαραμειλη δεξιοτεχνια . Καποιοι μεταγενεστεροι που προσπαθησαν να τον μιμηθουν , απετυχαν παταγωδως .
Θα κλεισω το παρων μηνυμα μου με το ακολουθο περιστατικο : Ειναι 11 Ιουλιου 1980 και ο Καραμανης βρισκεται στο Ηρακλειο και ψαλλει στον Ιερο Ναο Της Του Θεου Σοφιας Ηρακλειου οπου τιμαται η μνημη του Αγιου Νεκταριου του εκ Βρυουλων της Μικρας Ασιας . Εγω στεκω ακριβως μπροστα
του και ισοκρατω κλπ . Καποια στιγμη του λεω : ''Δασκαλε ολα τα λες απεξω .
Δεν ανοιγεις βιβλια ;'' . Η απαντηση : ''Δεν χρειαζομαι βιβλια'' . Και πραγματι
εψαλλε απεξω ακριβως οπως τα ειχε γραμμενα στα βιβλια του !!!
Να πω ακομα οτι ο Καραμανης οταν εψαλλε (ειδικα το καλοκαιρι) , ειχε παντα
μαζι του δευτερο πουκαμισο και μολις τελειωνε η οποια ακολουθια , εμπαινε στο ιερο και αλλαζε το ιδρωμενο πουκαμισο με το εφεδρικο στεγνο που ειχε
μαζι του .
__________________
Vagelis Linardakis
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Θελω να ζητησω συγνωμη απ'ολους τους φιλους του ψαλτολογιου γι'αυτο που θα γραψω.ως αλλος απιστος Θωμας αν δεν δω τον ταφο του Αρχοντα δυσκολευομαι να πιστεψω οτι δεν ειναι εν ζωη.παρακαλω οποιος γνωριζει το που εταφη να με πληροφορησει.ευχαριστω.

Υποθέτω στα κοιμητήρια Θέρμης ή σε κάποιο άλλο από τα κοιμητήρια πέριξ της Θεσσαλονίκης (π.χ. Ευόσμου). Στο ταφολόγιο των κοιμητηρίων θα γνωρίζουν, όπως και στο ληξιαρχείο που εξεδόθη η ληξιαρχική πράξη θανάτου.
 

ARGITAN

Παλαιό Μέλος
Πολύ εύστοχη η παράθεση της φωτογραφίας του μέγιστου δασκάλου Αθανασίου Καραμάνη,πλάι στον Ναυπλιώτη και Πρίγγο.Αυτή είναι η θέση του δίπλα ακριβώς και ισότιμα με τους δύο αυτούς μεγάλους δασκάλους.Και αυτό γιατί ο Αθ.Καραμάνης υπήρξε ο μεγαλύτερος και με απόσταση από όλους τους άλλους συγχρόνους του και ο μόνος που δικαίουται ταυτή την τιμή.
 
Top