Εκοιμήθη ο Άρχων Πρωτοψάλτης Αθανάσιος Καραμάνης

Dimitris Fakinos

Παλαιό Μέλος
Εσίγησεν ένας ακόμα τέττιξ της Ορθοδόξου Εκκλησίας μας !!!

Αιωνία του η μνήμη. Μετά αγίων και δικαίων συναριθμήσαι.
 
Last edited:

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Ενα κεφαλαιο της Μουσικης μας, η φωνη μιας ολοκληρης εποχης απο τα βαθη του αρχαιου κοσμου σιγησε.... Καλο ταξιδι τεραστιε Καραμανη!!!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Χθές τό βράδυ τυχαῖα (τίποτε δέν εἶναι τυχαῖο) ἔβλεπα ἐδῶ

user6_pic40_1211214013.jpg
καί ἀναπολοῦσα τίς διηγήσεις τοῦ μακαριστοῦ δικοῦ μας κυρ-Βαγγέλη πού βρῆκα κι ἐδῶ
Καποιο Σαββατο βραδι του 1968 , μετα τον εσπερινο στον Ι.Ν. Αγιου Γρηγοριου του Παλαμα στην Θεσσαλονικη , ο Αρχωντας ειχε την καλωσυνη να μου γραψει μια ολοκληρη πομπινα , οπου εψαλλε διαφορα απο το βιβλιο του της Θειας Λειτουργιας (ηδη ειχα αγορασει ΟΛΑ τα βιβλια του απο το 1963-65) . Μου εδωσε ΔΩΡΕΑΝ την πομπινα σαν ενθυμιο της γνωριμιας μας .

Τόν μακαριστό Ἄρχοντα εἶχα τήν τιμή νά γνωρίσω διά ζώσης δύο φορές παλαιότερα.

Ὁ Θεός νά τό ἀναπαύσει.

ΥΓ. Ἔκανα ὑπόμνημα καί τό παρόν θέμα (ὅπως τῆς ἐκδημίας τοῦ κυρ-Βαγγέλη).

 

giorgos052

Γεώργιος Μ. Καλογερόπουλος
Αιωνία του η μνήμη στον μεγάλο δάσκαλο Αθανάσιο Καραμάνη. Καλό Παράδεισο
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Μεγάλο κεφάλαιο ο Άρχοντας για την ψαλτική του 20ού αιώνα.

Τόσο σαν πρωτοψάλτης και διδάσκαλος,
αλλά και σαν εκδότης!

Δεν υπάρχει ψάλτης που να μην έχει τα βιβλία του Καραμάνη.

Αποτύπωσε αναλυτικά το άκουσμα της πατριαρχικής παράδοσης.

Ο Θεός να τον αναπαύσει. αιωνία η μνήμη του.


ματθαίος βλάχος
 

Elias Stavrou

Μέλος
Μεσα στο νοσοκομειο σαν ασθενης και οχι γιατρος, διαβασα τα μαντατα και βουρκοσαν τα ματια.
Ηταν μετα την εισβολη των Τουρκων που φηγαμε αρον αρον απο την Αμμοχωστο. Εγω ημουν μικρο παιδι στις πρωτες ταξεις γυμνασιου.
Ολα τα βιβλια βυζαντινης μουσικης που μαζεψε με δυσκολια και στερηση ο αδελφος μου και εγω ειχαν μεινη πισω.
Ηχα γραψη ενα γραμμα στον ΑΡΧΟΝΤΑ τοτε και δεν πηρε δυο εβδομαδες που μου εστηλε υπογραμενο με δικα του εξοδα το Τριοδιο Πεντηκοσταριο.
Αυτος ηταν ο ΚΑΡΑΜΑΝΗΣ.
ΑΡΧΟΝΤΑΣ με ολη τη σημασια της λεξης.
ΑΙΩΝΙΑ Η ΜΝΗΜΗ ΣΟΥ ΔΑΣΚΑΛΕ
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Αν και δεν τον γνώρισα ποτέ παρά μόνον από τα βιβλία του και τις κασέτες του, στενοχωρέθηκα πολύ όταν μώλις γύρισα από την εκκλησία και διάβασα για τον θάνατο του Άρχοντα.

Όμως, από την άλλη, έννοιωσα μία χαρά και μία ανακούφηση, διότι 1ον, πόσοι από εμάς θα έχουμε την καλή τύχη να έχουμε τα χρόνια του; 2ον, τον πήρε Κυριακή ο Κύριος, σαν να του πει, "Άντε... εδώ σε θέλω... έλα κοντά στους συναδέλφους σου να μας ψάλλετε!" Και 3ον, το όνομα του Καραμάνη θα μείνη ΑΙΩΝΙΩΣ στα δίπτυχα της Βυζαντινής Μουσικής, μαζί με άλλους γίγαντες σαν τον Στανίτσα, τον Πρίγγο, τον Ναυπλιώτη, κλπ. Αν και ποτέ δεν διετέλεσε ψάλτης στο Πατριαρχείο, κουβαλούσε την Πατριαρχική μουσική παράδοση στους όμους του. Ο Καραμάνης ήταν ο Δάσκαλος των Διδασκόντων!

Καλό παράδεισο, Άρχοντα... Ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα σε σκεπάσει. Ο Θεός να αναπαύσει την ψυχούλα σου, και τάξει αυτήν εις την χωρείαν των δικαίων. Τα χρόνια σου και την ευχή σου να έχουμε.

ΑΙΩΝΙΑ ΣΟΥ Η ΜΝΗΜΗ!

Απόστολος
 

Χρήστος Τόλιας

α' ψάλτης ι.ν. Αγίου Γεωργίου Αγρινίου
ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΤΟΥ ΠΕΡΙΚΛΕΟΥΣ ΑΡΧΟΝΤΟΣ ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΟΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥ ΑΙΩΝΙΑ Η ΜΝΗΜΗ.
 

Nikolaos Giannoukakis

Παλαιό Μέλος
Φέτος τον Φεβρουάριο, ο Θεός κέλευσε τον ανεψιό Γιώργο στον Επουράνιο Χορό.

Σήμερα, κέλευσε τον Θείο τον Θανάση.

Το όνομα Καραμάνης και η οικογένεια Καραμάνη θα μείνει στην ιστορία ως Κορυφαίο σημείο αναφοράς στην Ψαλτική Παράδοση.

Ενα πολύ μεγάλο κενό δημιουργήθηκε σήμερα στην ομύγηρη των Πρωτοψαλτών Τιτάνων της παλαιάς, αλλα τόσο ωραίας εποχής της Ψαλτικής. Ενα κενό που, νομίζω, δεν θα συμπληρωθεί στην δική μου γενιά, και ίσως ούτε στις μεταγενέστερες.

Γι´ αυτό τον λόγο, όσο είναι μαζί μας οι λίγοι εναπομείναντες, να τους ρωτάμε. Να μαθαίνουμε. Να ακούμε. Και κυρίως, να μαθαίνουμε να ΑΚΟΥΜΕ.

Ο Θεός να τον αναπαύσει και να είναι η Μνήμη του Αιωνία.

ΝΓ
 

gpapadop

Μέλος
Ορφανέψαμε....Κλαίει η φθαρτή μας φύση Άρχοντα .Η ψυχή μας όμως συμπορεύεται με τη ψυχή σου Δάσκαλε,στα ίδια μονοπάτια,στα μονοπάτια της θείας τέχνης που τόσο αρχοντικά μας δίδαξες.Εμείς θα συνεχίσουμε τα μαθήματα μαζί σου ευλαβικά,γιατί εξακολουθείς να μας διδάσκεις και να μας τροφοδοτείς.Και όταν έρθει η ώρα ,θα μας διευθύνεις-όλους μαζί- στο μεγάλο χορό του παραδείσου.
 

π. Ρωμανός Καράνος

Παλαιό Μέλος
Διάβασα την είδηση κι αμέσως έβαλα να τον ακούσω. Τον βλέπουν στο youtube οι γιοι μου κι ακολουθεί ο εξής διάλογος με τον 5χρονο Βασίλη:

-- Ποιος είναι αυτός;
-- Ο μεγαλύτερος ψάλτης, ο Καραμάνης. Σήμερα πέθανε. Ακούστε τι ωραία που ψάλλει.
-- Εγώ το ξέρω ότι πήγε στον Παράδεισο.
-- Πώς το ξέρεις;
-- Επειδή αγαπούσε τόσο πολύ τον Χριστούλη!

Αιωνία σου η μνήμη, Δάσκαλε!
 

dimitris samiotis

θάσιος
Για οσα εχω απο σενα μεγαλε κυριε Αθανασιε Καραμανη ,
και για οσα παρεδωσες ,και για μενα
ευχαρηστω .
Ευχομε ο καλος Θεος να
σε αναπαυση
 

telis08

Μέλος
Karamanis.jpg


Αιωνία η μνήμη του Μεγάλου Δασκάλου και ερμηνευτού της Εκκλησιαστικής μας Μουσικής.
 

lemonis

Κύπρος
Πολύ μεγάλη η απώλεια του.
Αιωνία του η μνήμη.
Θα ψάλλει πια μαζί με τους αγγέλους!
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Μια επίσης ενδιαφέρουσα και πιο εκτενής βιογραφία του Άρχοντα, μπορειτε να βρείτε στο παρακάτω link:

http://gym-mous-thess.thess.sch.gr/...XOLEIO/ATHANASIOS_kARAMANHS/Karamanis_bio.htm

Θα παρακαλούσα επίσης όσα από τα εκλεκτά μέλη του φόρουμ, έχουν τη δυνατότητα να παραβρεθούν στην νεκρώσιμη ακολουθία και να προσευχηθούν για τον Άρχοντα, να μας μεταφέρουν εάν επιθυμούν κάποιες στιγμές από την εξόδιο ακολουθία, προς παρηγορία και των υπολοίπων μελών. Αιωνία του η μνήμη!
 

ippos

Μέλος
Ελαφρύ το χώμα που θα σκεπάζει το μεγάλο ΔΑΣΚΑΛΟ αυτά όλα που δημιούργησε εδώ εύχομαι ο ΚΥΡΙΟΣ να του τα χαρίσει όλα ψηλά.......ΑΙΩΝΙΑ ΣΟΥ Η ΜΝΗΜΗ ΑΡΧΟΝΤΑ !!
 
Top