Εκοιμήθη ο Άρχων Πρωτοψάλτης Αθανάσιος Καραμάνης

Μελωδός

Αριστείδης Μιχελουδάκης
Έφυγε ο χαλκέντερος Άρχων Πρωτοψάλτης του 20ου αιώνα μήνα Αύγουστο και αυτός όπως και ο Θρασύβουλος Στανίτσας. Αιωνία του η μνήμη!!!
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Μόλις πληροφορήθηκα την εκδημία του άρχοντα Αθ.Καράμάνη.Ας είναι αιωνία η μνήμη του.
Αιωνία Σου η Μνήμη Αείμνηστε Άρχοντα Αθανάσιε Καραμάνη!!!!!!!
Μετά των Αγίων ανάπαυσον Χριστέ την Ψυχήν του Δούλου Σου Αθανασίου.

Μόλις επληροφορήθην πως η Εξόδιος ακολουθία θα γίνει αύριο το πρωϊ στις 11:00 στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Θεσσαλονίκης του Αγίου Γρηγορίου του Παλαμά.
 
Last edited:

darlasis

Γεώργιος Δαρλάσης
Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΤΑΞΕΙ ΕΝ ΧΩΡΑ ΖΩΝΤΩΝ
ΑΝΤΙΟ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΛΗΣΜΟΝΗΤΕ ΔΑΣΚΑΛΕ.
ΑΙΩΝΙΑ ΣΟΥ Η ΜΝΗΜΗ.
 

Attachments

  • Φίλιππος Οικονόμου - Σχόλιο περί Αθανασίου Καραμάνη και Ελληνικής Μουσικής.mp3
    2.2 MB · Views: 128
  • ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΚΑΡΑΜΑΝΗΣ - ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟΣ ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ (ΥΠΟ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ).mp3
    4.1 MB · Views: 199

psaltaki

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΚΙΡΤΣΙΟΣ
Μολις πληροφορηθηκα οτι η κηδεια του Αρχοντος Αθ.Καραμάνη θα γίνει αυριο στις 11:00 στον Ιερο Mητροπολιτικο Ναο Αγ.Γρηγοριου του Παλαμα Θεσσαλονικη.

Αιωνία η μνημη του Αρχοντος Αθανασιου Καραμανη.
 
Η Βυζαντινή Μουσική από σήμερα είναι φτωχώτερη .
Αναμφίβολα ο Καραμάνης υπήρξε εξέχουσα φυσιογνωμία του περασμένου αιώνα.
Δάσκαλος , ερμηνευτής , συγγραφέας , εκδότης , συνθέτης , πηγή έμπνευσης για πολλές γενιές.
Δύσκολα θα αναδειχθεί μορφή διαμετρήματος Καραμάνη .
Δεν θα αποτολμήσω επιτομή και αποτίμηση του έργου και της προσφοράς του δάσκαλου , εδώ . Ίσως σε άλλη ενότητα και κάποια άλλη στιγμή .
Κλίνω ευλαβικά το γόνυ ...
Αιωνία του η μνήμη . Αθάνατος.
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Ένας ΘΡΥΛΟΣ της Βυζαντινής Μουσικής...
ΑΘΑΝΑΤΟΣ
ΑΙΩΝΙΑ ΣΟΥ Η ΜΝΗΜΗ ΑΘΑΝΑΣΙΕ...
 
Μεγάλη απώλεια για εμάς τους νεώτερους ιεροψάλτες.
Φτωχότερη η Ψαλτική τέχνη αλλα πλουσιότερος ο Παράδεισος που θα έχει το Αρχοντά μαζί με τα άλλα αηδόνια της Βυζαντινής μουσικής να υμνούν και να δοξολογούν τον Πανάγαθο Θεό. Αιωνία σου η μνήμη μεγάλε μας δάσκαλε.
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Τον μακαριστό έτυχε να τον γνωρίσω πριν από 11 χρόνια περίπου στην Αθήνα στο 1ο΄πανελλήνιο συνέδριο Ψαλτικής Τέχνης όπου συνόδευα τους δασκάλους μου Κυριαζή Δασκαλούδη και Αθανάσιο Κουφοδήμο.Θυμάμαι την χαρά του Κυριαζή όταν βρέθηκε φάτσα με φάτσα με τον δάσκαλο του.''Είμαστε και εμείς εδώ δάσκαλε''του είπε γελώντας ο Κυριαζής.Και ο Καραμάνης απάντησε:''Η αίθουσα αυτή Κυριαζάκο μου γέμισε από πολλούς δασκάλους και ελάχιστους μαθητές!!!!!''.Μου έμεινε ανεξίτηλα χαραγμένο στην μνήμη.Δάσκαλοι υπήρξαν και υπάρχουν πολλοί.ΚΑΡΑΜΑΝΗΣ ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ.Ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάσει.Και όσον αφορά την περιέργεια-απορία σε αντίστοιχο post των τελευταίων ημερών για το αν έψαλλε μαζί με τον τιτανομέγιστο Στανίτσα και γενικότερα για της σχέσεις τους ένα πράγμα τώρα είναι βέβαιο.Θα χορτάσουν οι άγγελοι ψαλμωδίες βαρβάτες.Καλό παράδεισο.
 

Σαββας13

Νέο μέλος
Aπεβιωσε κ ο δευτερος απο τους 3 μεγαλους της Θεσσαλονικης!αιωνια η μνημη!
 
Last edited by a moderator:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Όταν πήγαινα στην πέμπτη γυμνασίου (ή τρίτη λυκείου - δεν θυμάμαι) (Κηφισιά) πήγαμε 5ήμερη Τρίκαλα - Καλαμπάκα - Μετέωρα, Βέροια Νάουσα Έδεσσα Θεσσαλονίκη, όπου φτάσαμε Σαββατόβραδο...
Όλοι κοιμήθηκαν εκτός από εμένα που σηκώθηκα πρωΐ - πρωΐ και πήγα στον Άγιο Γρηγόριο τον Παλαμά.... έψαλαν τις καταβασίες του Πάσχα ΑΡΓΕΣ φυσικά, και άκουσα πρώτη φορά από κοντά τον αείμνηστο άρχοντα Αθ. Καραμάνη να ψάλλει το «Ορθρίσωμεν όρθρου βαθέος»...
Πλησίασα δειλά - δειλά και αφού καλημέρισα, του είπα ότι ασχολούμαι με τη μουσική μας, συνεργάζομαι με τον παπα-Θανάση Τσούμαρη (διεβίβασα τους χαιρετισμούς του), ήμουν μαθητής του κυρ-Μαθιού του Ανδρέου, μέσον του οποίου ο πατέρας μου είχε προμηθευτεί στο Καρλόβασι τα μέχρι τότε εκδοθέντα έργα του, τα οποία είχα ήδη μελετήσει.
Δυστυχώς μετά τη λειτουργία έφυγα άρον-άρον λόγω του προγράμματος της εκδρομής.
Σημείωσε το όνομά μου σε ένα χαρτάκι για να το καταχωρήσει στους συνδρομητές του παραρτήματος της Νέας Μουσικής Συλλογής. (Είναι το πρώτο βιβλίο που γράφτηκε το όνομά μου στον κατάλογο των συνδρομητών).
Φυσικά, αγόρασα το τευχίδιο αυτό, σε ανάμνηση της συνάντησής μου με τον άρχοντα και το οποίο χρησιμοποιώ (όταν το παίρνω μαζί μου στο Ναό, για να μπορούν οι περιστασιακοί βοηθοί να ακολουθούν).
Ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάσει.
Αιωνία του η μνήμη!
 

Attachments

  • Συνδρομητές.png
    129.1 KB · Views: 168

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Αιωνία του η μνήμη. Θα μείνει ζωντανός στην αιωνιότητα μέσα από το μεγάλο έργο του στην ΒΜ.
 

Attachments

  • PATRIDA KARAMANIS (11).JPG
    PATRIDA KARAMANIS (11).JPG
    282.8 KB · Views: 108
Last edited by a moderator:
Σήμερα η πατρώα μουσική μας έχασε ένα τεράστιο κεφάλαιο.Τουλάχιστον αφού δεν μπορούμε να τον φτάσουμε, ας τον μελετάμε.Έδωσε τόσα που θα μείνει στις καρδιές μας και στην αιωνιότητα.Πηγή ανεξάντλητη .!!!
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Ενας ΜΕΓΑΛΟΣ ΔΑΣΚΑΛΟΣ έφυγε από κοντά μας.

Ο Κύριος τον κάλεσε Κυριακή να ψάλλει στο επουράνιο στασίδι. Αιωνία του η μνήμη.

Πιστεύω ότι θα ήταν καλό σήμερα και αυριο ημέρα της εξοδίου ακολουθίας, όλες οι αναρτήσεις των συναδέλφων να αφορούν αποκλειστικά και μόνο τον ΑΘΑΝΑΣΙΟ ΚΑΡΑΜΑΝΗ.
 
Top