Εκλογή Οσίων Πατέρων των εν Άθω διαλαμψάντων, Αθανασίου και Δανιήλ Δανιηλαίου, Κατουνάκια

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Την πρώτη Κυριακή μετά την Κυριακή των Αγίων Πάντων, εορτάζεται η μνήμη των Αγίων και Θεοφόρων Πατέρων των εν Άθω διαλαμψάντων. Πανηγυρίζει δε η μοναστική αδελφότητα των Δανιηλαίων.
Παραθέτω τον πολυέλεο των Αγίων εν Άθω Πατέρων όπως αυτός μελοποιήθηκε από τους παλαιούς διδασκάλους της αδελφότητας ιερομόναχο Αθανάσιο και π. Δανιήλ, τους Κατουνακιώτες, σε ήχο πλ. δ΄.
Το μέλος είναι δημοσιευμένο στο Β΄ τόμο του Όρθρου, από τη συλλογή "Ταμείον Ανθολογίας", εκδόσεων Ρηγοπούλου.
 

Attachments

  • Πολυέλεος Αγιορειτών Πατέρων_Αθανασίου&Δανιήλ Κατουνακιωτών_πλ δ΄.zip
    2.6 MB · Views: 788

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Ξέρω, το βιβλίο γράφει "πολυέλεος" αλλά είναι κανονικά η εκλογή των οσίων που ψάλλεται μετά τους πολυελέους Δούλοι Κύριον και Εξομολογείσθε.
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Ξέρω, το βιβλίο γράφει "πολυέλεος" αλλά είναι κανονικά η εκλογή των οσίων που ψάλλεται μετά τους πολυελέους Δούλοι Κύριον και Εξομολογείσθε.

Εκλογή είναι αλλά εντάσσεται στη μουσική ενότητα των πολυελέων :):):).
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ξέρω, το βιβλίο γράφει "πολυέλεος" αλλά είναι κανονικά η εκλογή των οσίων που ψάλλεται μετά τους πολυελέους Δούλοι Κύριον και Εξομολογείσθε.

... Πρωτοδημοσιευμένη σε παράρτημα της ''Φόρμιγγος'' του Ιωάννου Τσώκλη.

Δ.
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Τον ήχο ποιος θα ανεβάσει? το είχα γράψει τότε στο Μουσικολογικό συνέδριο αλλά είναι απαράδεκτη ηχογράφηση, σχεδόν δεν ακούγονται οι πατέρες, μιλάνε και οι διπλανοί. :mad::mad:. Είχα πάθει την πλάκα μου τότε. Πολύ ωραία ερμηνεία.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Εννοείς πριν το ταμείο ανθολογίας?

Ναι..Από εκεί είναι η ανατύπωση φωτοτυπία στο Ταμείον Ανθολογίας του Ρηγόπουλου, και από το πρωτότυπο τευχίδιο την ψάλλουν στην πανήγυρη οι γεροντάδες..


Δ.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Διευκρίνησα τον τίτλο του θέματος. Εάν κάποιος έχει είτε την πρωτότυπη έκδοση είτε ηχητικό της εν λόγω εκλογής ας το ανεβάσει. Ευχαριστούμε.
 
Top