[Ψάχνω] Εκλογή Αγ. Κωνσταντίνου και Ελένης

Απ' όσο ξέρω, δεν υπάρχει ιδιαίτερη εκλογή για τους αγίους Κωνσταντίνο και Ελένη (αν αυτό εννοείτε).

Επειδή τιμώνται ως ισαπόστολοι, εγώ, όποτε χρειάζεται, ψάλλω την εκλογή εις αποστόλους.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Από τα ανέκδοτα μελοποιήματα του Εμμ. Φαρλέκα σ' αυτό εδώ το μήνυμα το τρίτο pdf σελ. 163 (83 του pdf) είναι νομίζω κατάλληλο ρίξ'τε μια ματιά... μόνο αν το εκτυπώσετε να το βγάλετε σε μεγέθυνση γιατί οι σελίδες είναι Α5 (μισό του Α4).
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
... εκλογή εις αποστόλους.
ΤΔ σ. 327

Δέν ὑπάρχει ὅμως στό Ψ, ἀπ᾿ ὅ,τι βλέπω, μουσικό κείμενο τῆς ἐκλογῆς εἰς ἀποστόλους.
Ἄν ἔχετε ὑπόψει καί ὑπάρχει ἡ δυνατότητα καί οἱ προϋποθέσεις, νά ἀναρτηθεῖ, δημιουργώντας νέο θέμα, ὅπου θά παραπέμψουμε καί θά σημειώσουμε σέ ποιές μνῆμες ψάλλεται.

 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Αυτοσχεδιάζουμε βάσει ... προγράμματος!!!:D
Μπορούμε να παραλείψουμε τα κρατήματα ή και τον ένα στίχο, και με απήχημα ξεκινάμε τον επόμενο...
Για παράδειγμα, λέμε τον πρώτο στίχο μέχρι το σημείο «τους εχθρούς σου ενίκησας» όπου γίνεται κατάληξη στον ΠΑ και αρχίζουμε τον δεύτερο στίχο μέχρι το σημείο «την απάτην έλυσας»... και από τον Πα πλ.β' αρχίζουμε το «Περίζωσαι μέχρι το «εφαιδρύνατε» που καταλήγει στον πα με θέση τρίτου ήχου (εδώ λείπει στην προηγούμενη χρωματική μαρτυρία του ΚΕ η διατονική φθορά του ΚΕ... Είδατε τί κάνει ο ... ηλεκτρονικός δαίμων;:D Πόσες φορές τα κύτταξα κατά την πληκτρολόγηση...:eek: κι όμως!!!)
 
Top