Εκκλησιαστικά παράλληλα

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Πολύ ενδιαφέρον το ιστολόγιο του π. Νικολάου Μέζη, πραγματεύεται "καίρια" ζητήματα, πολλά από τα οποία έχουν συζητηθεί και στο Ψαλτολόγιο. Και έπεται συνέχεια...
Αξίζει όλοι να το επισκεπτόμαστε, ο λόγος του είναι μεστός και επιστημονικός!
Καλή αρχή

http://nmnovice.blogspot.com/
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Δύο ἐξαίρετα καί ἀξιόλογα μέλη τοῦ Ψαλτολογίου, πού σχεδόν ταυτόχρονα ἀπεχώρησαν, δημιούργησαν ὁ καθένας ξεχωριστά δικό τους ἱστοχῶρο, μεταφέροντας ἤ ἐπαναδιαπραγματευόμενοι καί θέματα πού ὑπῆρχαν καί ὑπάρχουν στό Ψαλτολόγιον.

Ἐμεῖς πού δέν ἔχουμε αὐτή τή δυνατότητα μένουμε ἐδῶ, μέχρι νά κλείσει καί τό φόρουμ καί νά χαθοῦν ὅλα.

Βέβαια «τά πάντα ῥεῖ καὶ οὐδὲν μένει»· αὐτό πού μένει εἶναι ἡ ἀγάπη.

Καλή πρωτομαγιά !!!


 
Last edited:

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Δύο ἐξαίρετα καί ἀξιόλογα μέλη τοῦ Ψαλτολογίου, πού σχεδόν ταυτόχρονα ἀπεχώρησαν, δημιούργησαν ὁ καθένας ξεχωριστά δικό τους ἱστοχῶρο, μεταφέροντας ἤ ἐπαναδιαπραγματευόμενοι καί θέματα πού ὑπῆρχαν καί ὑπάρχουν στό Ψαλτολόγιον.
Ἐμεῖς πού δέν ἔχουμε αὐτή τή δυνατότητα μένουμε ἐδῶ, μέχρι νά κλείσει καί τό φόρουμ καί νά χαθοῦν ὅλα.

πάτερ Μάξιμε, μπορεῖτε νά μᾶς ἀναφέρετε τά νέα ἱστολόγια πού δημιουργήθηκαν;
Ὅσο γιά τό δικό μας "Ψαλτολόγιον" ἐλπίζω νά μήν κλείσει ποτέ!!!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
π. Μάξιμος;35557 said:

Δύο ἐξαίρετα καί ἀξιόλογα μέλη τοῦ Ψαλτολογίου, πού σχεδόν ταυτόχρονα ἀπεχώρησαν, δημιούργησαν ὁ καθένας ξεχωριστά δικό τους ἱστοχῶρο, μεταφέροντας ἤ ἐπαναδιαπραγματευόμενοι καί θέματα πού ὑπῆρχαν καί ὑπάρχουν στό Ψαλτολόγιον.

Ἐμεῖς πού δέν ἔχουμε αὐτή τή δυνατότητα μένουμε ἐδῶ, μέχρι νά κλείσει καί τό φόρουμ καί νά χαθοῦν ὅλα.

Βέβαια «τά πάντα ῥεῖ καὶ οὐδὲν μένει»· αὐτό πού μένει εἶναι ἡ ἀγάπη.

Καλή πρωτομαγιά !!!



Η παρουσία τους στο ψαλτολόγιον, αλλά και ο τρόπος αποχώρησής τους, με τις φανερές ή αφανείς αιτίες διδάσκει πάρα πολλά. Ποιός ο λόγος να κινδυνολογούμε;

Χριστός ανέστη!

Δ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
πάτερ Μάξιμε, μπορεῖτε νά μᾶς ἀναφέρετε τά νέα ἱστολόγια πού δημιουργήθηκαν;
Ὅσο γιά τό δικό μας "Ψαλτολόγιον" ἐλπίζω νά μήν κλείσει ποτέ!!!
Τό ἕνα εἶναι αὐτό πού ἤδη παρουσιάζεται στό παρόν θέμα καί τό ἄλλο ἐδῶ.

Ὅσο γιά τό Ψαλτολόγιον κι ἐγώ αὐτό εὔχομαι, ἀλλά ἤδη κάτι εἶχα σκεφθεῖ ἐδῶ καί μετά "φοβήθηκα" ἀπό ἐδῶ.


 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
π. Μάξιμε, Χριστὸς ἀνέστη!

Μὲ ὅλο τὸν σεβασμὸ, τὰ ἐσωτερικὰ ζητήματα κἀποια στιγμὴ θεραπεύονται καὶ ἐπιλύονται, οἱ ἐξωτερικὲς παρεμβάσεις ὄμως ποὺ προκαλοῦν «φόβο» ὄντως εἶναι πιὸ ἐπικίνδυνες. Τὸ σχόλιό μου δὲν ἔχει εἰρωνικὸ χαρακτήρα οὔτε κἀν θὰ το σκεπτόμουν στὸ πρόσωπό σας, ἁπλὰ κάποιες σκέψεις διατυπώνω. Τὴν εὐχή σας.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Όπως επισημάνθηκε εδώ, το ιστολόγιο " Εκκλησιαστικά παράλληλα" φαίνεται ότι έπαυσε την λειτουργία του και τα περιεχόμενά του, για τα οποία πολύ συχνά έχει γίνει λόγος και συζήτηση στο Ψαλτολόγιο, δεν είναι πλέον διαθέσιμα. Να είναι άραγε προσωρινό; Μήπως μεταφέρθηκαν (ή πρόκειται να μεταφερθούν) κάπου αλλού; Μακάρι!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἀπὸ τὴν προσωρινὴ ἀποθήκευση τῆς Google φαίνεται πὼς λειτουργοῦσε τουλάχιστον τὴν 21-4-2013. Ἐλπίζω νὰ μὴν συμβάινει κάτι καὶ νὰ ἐπανέλθει.

Ὅποιος ἔχει ἐπαφὴ μὲ τὸν π. Νικόλαο, ἄν γίνεται, ἄς γράψει κάτι νὰ ξέρουμε τι συμβαἰνει, τὰ θέματα καὶ οἱ σχολιασμοί του εἶνια σημαντικοί.
 

Deacon

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί μου φίλοι,
Μετά από πολλή σκέψη και έντονο προβληματισμό αποφάσισα την κατάργηση του ιστολογίου μου, που παραμένει, ούτως ή άλλως, ανενεργό εδώ και πολλά χρόνια.
Ευχαριστώ θερμά όσους το παρακολούθησαν και μου χάρισαν τον ενδιαφέρον τους, μέχρι και πρόσφατα, και ήταν αρκετοί αυτοί.
Ζητώ συγγνώμη για την κίνηση αυτή. Μου είναι πάρα πολύ δύσκολο να εξηγήσω του λόγους που με οδήγησαν στην απόφαση αυτή, αλλά υπάρχουν και είναι σοβαροί.
Όποτε υπάρχει κάτι για το οποίο θεωρώ ότι μπορώ να συνεισφέρω με τρόπο χρήσιμο και εποικοδομητικό, θα το κάνω, αν και ο χρόνος μου είναι ελάχιστος.

Χριστός Ανέστη!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αγαπητοί μου φίλοι,
Μετά από πολλή σκέψη και έντονο προβληματισμό αποφάσισα την κατάργηση του ιστολογίου μου, που παραμένει, ούτως ή άλλως, ανενεργό εδώ και πολλά χρόνια.
Ευχαριστώ θερμά όσους το παρακολούθησαν και μου χάρισαν τον ενδιαφέρον τους, μέχρι και πρόσφατα, και ήταν αρκετοί αυτοί.
Ζητώ συγγνώμη για την κίνηση αυτή. Μου είναι πάρα πολύ δύσκολο να εξηγήσω του λόγους που με οδήγησαν στην απόφαση αυτή, αλλά υπάρχουν και είναι σοβαροί.
Όποτε υπάρχει κάτι για το οποίο θεωρώ ότι μπορώ να συνεισφέρω με τρόπο χρήσιμο και εποικοδομητικό, θα το κάνω, αν και ο χρόνος μου είναι ελάχιστος.

Χριστός Ανέστη!

Λυποῦμαι γιὰ τὴν ἀπόφασή σας, ἦταν πολὺ ἐνδιαφέροντα τὰ κείμενά σας. Εὐτυχῶς ἔχω «κατεβάσει» ἀρκετὰ ἀπὸ αὐτὰ, παλαιότερα.
Καλὴ δύναμη σ' ὅ,τι κάνετε καὶ τὴν εὐχή σας.
 
Top