Εκδημία του τ. Λαμπαδάριου του Ιερού Καθεδρικού Ναού της Του Θεού Σοφίας Θεσσαλονίκης, Κωνσταντίνου Λιολιόπουλου

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Για "το πάντερπνο ψαλτήρι του ουρανού ταξίδεψε", στις 16/12/2020 ένας ακόμη λαμπρός ιεροψάλτης, ο τ. Λαμπαδάριος του Ιερού Καθεδρικού Ναού της Του Θεού Σοφίας Θεσσαλονίκης, Κωνσταντίνος Λιολιόπουλος.
Περισσότερα, εδώ.
ΑΙΩΝΙΑ Η ΜΝΗΜΗ!
Ο Κύριος ας τον αναπαύσει εν χώρα ζώντων.
 
Last edited:
Δεν ευτύχησα να τον ακούσω από κοντά αλλά μόνο μέσα από τις ηχητικές καταγραφές που ψάλλει απέναντι από τον Δάσκαλο! Λίγο καιρό πριν αποχωρίσει από το αριστερό αναλόγιο του καθεδρικού ναού της του Θεού Σοφίας, πήρε το Οφφίκιο Άρχοντος Μαίστορος της Μ.τ.Χ.Ε έπειτα από πρόταση του Μητροπολίτου Θεσσαλονίκης Ανθίμου αλλά και του ίδιου του Δασκάλου Άρχοντα Χαρίλαου Ταλιαδώρου! Υπάρχει και όλη η ακολουθία στο Youtube για όποιον ενδιαφέρεται να την παρακολουθήσει!!! Μου είπε ένας ψάλτης πριν χρόνια για τον Λιολιόπουλο( Ήταν Ψάλταρος!!!! Για φαντάσου ότι άντεξε τον Λέοντα Χαρίλαο Ταλιαδώρο όταν ήταν στην Ακμή του και στάθηκε επάξια απέναντί του!!!) Ας είναι Αιωνία του η Μνήμη!!!!
 

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Δεν ευτύχησα να τον ακούσω από κοντά αλλά μόνο μέσα από τις ηχητικές καταγραφές που ψάλλει απέναντι από τον Δάσκαλο! Λίγο καιρό πριν αποχωρίσει από το αριστερό αναλόγιο του καθεδρικού ναού της του Θεού Σοφίας, πήρε το Οφφίκιο Άρχοντος Μαίστορος της Μ.τ.Χ.Ε έπειτα από πρόταση του Μητροπολίτου Θεσσαλονίκης Ανθίμου αλλά και του ίδιου του Δασκάλου Άρχοντα Χαρίλαου Ταλιαδώρου! Υπάρχει και όλη η ακολουθία στο Youtube για όποιον ενδιαφέρεται να την παρακολουθήσει!!! Μου είπε ένας ψάλτης πριν χρόνια για τον Λιολιόπουλο( Ήταν Ψάλταρος!!!! Για φαντάσου ότι άντεξε τον Λέοντα Χαρίλαο Ταλιαδώρο όταν ήταν στην Ακμή του και στάθηκε επάξια απέναντί του!!!) Ας είναι Αιωνία του η Μνήμη!!!!
Στενοχωριέμαι. Είχα πολλά χρόνια τον συναντήσω.
Επιφυλάσσομαι να γράψω για τον αείμνηστο Κώστα.
Αξιος ο τίτλος του.
Ο Θεός να αναπαύση την ψυχούλα του.
 

gianvan

New member
Δεν ευτύχησα να τον ακούσω από κοντά αλλά μόνο μέσα από τις ηχητικές καταγραφές που ψάλλει απέναντι από τον Δάσκαλο! Λίγο καιρό πριν αποχωρίσει από το αριστερό αναλόγιο του καθεδρικού ναού της του Θεού Σοφίας, πήρε το Οφφίκιο Άρχοντος Μαίστορος της Μ.τ.Χ.Ε έπειτα από πρόταση του Μητροπολίτου Θεσσαλονίκης Ανθίμου αλλά και του ίδιου του Δασκάλου Άρχοντα Χαρίλαου Ταλιαδώρου! Υπάρχει και όλη η ακολουθία στο Youtube για όποιον ενδιαφέρεται να την παρακολουθήσει!!! Μου είπε ένας ψάλτης πριν χρόνια για τον Λιολιόπουλο( Ήταν Ψάλταρος!!!! Για φαντάσου ότι άντεξε τον Λέοντα Χαρίλαο Ταλιαδώρο όταν ήταν στην Ακμή του και στάθηκε επάξια απέναντί του!!!) Ας είναι Αιωνία του η Μνήμη!!!!
Μπορείτε να μου πείτε ποιο είναι το βίντεο της χειροθεσίας του Λιολιόπουλου στο Youtube;
 

gianvan

New member
Ο τίτλος του βίντεο: ΧΕΙΡΟΘΕΣΙΑ π ΘΩΜΑ ΣΕ ΑΡΧΙΜΑΝΔΡΙΤΗ ΣΤΟΝ Ι Ν ΑΓΙΑΣ ΣΟΦΙΑΣ

ΤΟ ΟΦΦΙΚΙΟ
Ευχαριστώ πολύ. Ο Λιολιόπουλος στάθηκε όντως επάξια απέναντι στον Άρχοντα. Η χειροθεσία αυτή αποτελεί την ανταμοιβή και την επιβράβευση εκ μέρους της Εκκλησίας για τις υπηρεσίες του και το φωνητικό του τάλαντο, όπως επίσης και την επισφάγιση της φιλίας ανάμεσα στους δυο αυτούς μεγάλους ψάλτες. Ο Θεός ας τους αναπαύει εν ειρήνη.
 
Last edited:

gianvan

New member
Χριστός Ανέστη!!!
Μπορείτε να μου πείτε ποιο ήταν το επάγγελμα του Λιολιόπουλου; Ήταν μουσικός ή κάτι άλλο;
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Χριστός Ανέστη!!!
Μπορείτε να μου πείτε ποιο ήταν το επάγγελμα του Κ. Λιολιόπουλου; Ήταν μουσικός ή κάτι άλλο;
Αληθώς Ανέστη ο Κύριος!
Ο αείμνηστος τ. Λαμπαδάριος, του Ι. Ν. της του Θεού Σοφίας της Θεσ/νίκης, Κ. Λιολιόπουλος ήταν λογιστής, αλλά και "δεινός ερμηνευτής" των μελών της Ε.Β.Μ.!
ΑΙΩΝΊΑ Η ΜΝΉΜΗ!
 

gianvan

New member
Υπάρχει κάποιο αφιέρωμα τηλεοπτικό ή ραδιοφωνικό για τον Κων/νο Λιολιόπουλο; Για παράδειγμα κάποια εκπομπή, όπως τα Βυζαντινά Μελωδήματα του Πάρη Γκούνα;
 
Top