Εκδημία Χρήστου Χατζηνικολάου

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Θεός'χωρέστον και συλληπητήρια στους οικείους του. Έλαβα και την εξής ανακοίνωση:

Γνωρίζουμε στα εκλεκτά μέλη του Ψαλτολογίου ότι η εξόδιος Ακολουθία για τον αγαπημένος μας Δάσκαλο και Πρόεδρο, Χρήστο Χατζηνικολάου θα ψαλλεί στον ιερό Ναό της Αγίας Παρασκευής του ομωνύμου δήμου, την Δευτέρα στις 15.00. Σύμφωνα με επιθυμία του εκλιπόντος, αντί Στεφάνων ας δοθεί οικονομική ενίσχυση στον Πανελλήνιο Σύνδεσμο Ιεροψαλτών
Παλαιά φωτογραφία του από βιβλίο του Φ. Οικονόμου

BamboudakisEmmanouel.jpg
 
Πάνω στο πνεύμα των λεγομένων του κ. Πολίτη, να ευχηθώ ο Θεός να αναπαύει την ψυχή του Χρ. Χατζηνικολάου και σε όλους μας να δίνει μετάνοια, αλήθεια και ομόνοια.
 

sokratis_daligkaros

Νέο μέλος
Αιωνία του η μνήμη. Έτυχε να τον γνωρίζω κι εγώ όταν ήμουν Αθήνα το 2003. Ευγενέστατος και μεταδοτικός σαν χαρακτήρας. Καλό ταξίδι.
 
Είχα την ευτυχία να τον γνωρίσω και να τον έχω δάσκαλο για τους τελευταιους 2 μήνες της ζωής του. Υπέροχος άνθρωπος και πραγματικός ΔΑΣΚΑΛΟΣ και παρα το μικρό διαστημα που ήμουν μαθητής του, έμαθα πάρα πολλά πράγματα κι όχι μόνο απο μουσικής άποψης. Κι όταν θ ακούω τον στίχο "ψαλώ τω θεω μου έως υπάρχω" σ εκείνον θα τρέχει η σκέψη μου! Αιωνία σου η μνήμη Δάσκαλε! Η Αγία Παρασκευή πραγματικά θα έχει πολλά να πει για την ψυχούλα σου!! Καλόν παράδεισο!!
 
Last edited:

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Ο Θεός να αναπαύσει την ψυχή του. Τις ευχές μας στην οικογένειά του και στους τυχόν μαθητές του.

Απόστολος
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Συγκίνηση επεκράτησε σήμερα στον Ι.Ν. Αγίας Παρασκευής στην κηδεία του αλησμόνητου Χρήστου Χατζηνικολάου. Προεξήρχε ο επίσκοπος Ναζιανζού κ. Θεοδώρητος, που επί χρόνια διανόνησε στο ναό με πρωτοψάλτη τον εκλιπόντα, ενώ μίλησαν, μεταξύ άλλων, και οι κ.κ. Ερσωτέλος και Ναούμ, πρόεδροι του συλλόγων Ιεροψαλτών Αθηνών και ΟΜΣΙΕ. Το αριστερό ψαλτήρι είχε κατακλυστεί στην κυριολεξία από ψάλτες (δεξιά αρκούσε μια αναμμένη λαμπάδα κι ένα στεφάνι στο στασίδι του εκλιπόντος). Συνάντησα, μεταξύ άλλων, το δάσκαλο Διονύση Ηλιόπουλο, το φίλο (χθες μόλις συμψάλαμε μαζί σε χορωδία και γνωριστήκαμε!) Γρηγόριο Ζάρκο, τους ψαλτολόγους Χάρη Συμεωνίδη και Ιωάννη Αρβανίτη, με τους οποίους είχαμε συνομιλία, το φίλο Κώστα Φωτόπουλο και πολλούς άλλους. Προσωπικά οφείλω πολλά στο Χρήστο Χατζηνικολάου, καθώς μόλις ήρθα στην Αγία Παρασκευή με περιέβαλε με πολλή αγάπη και μου βρήκε δύο φορές εκκλησία! Τώρα ψάλει τον Ύψιστο από την Άνω Ιερουσαλήμ. Ας είναι οδηγός για τον ιεροψαλτικό κλάδο η καλοσύνη του προς όλους, που πάντα τον διέκρινε. Μην ξεχνάτε συνάδελφοι να δίνετε τις Κυριακές το όνομά του υπέρ αναπαύσεως, μαζί με αυτά του Ευαγγέλου Λιναρδάκη, Παύλου Μπιλάλη αλλά και άλλων, όπως είδα, εκλεκτών συναδέλφων που έφυγαν πρόσφατα. Αιωνία η μνήμη.
 

nicos

Νικόλαος Κουμαραδιός
Είμαι συντετριμένος!! εκοιμήθη ο Χρ. Χατζηνικολάου και το μαθαίνω αυτή τη στιγμή...πήρα πτυχίο και δίπλωμα στο Εθνικό απο τα χέρια του, Σάμιος συμπατριώτης μου, έχουμε ψάλλει μαζί, στην Αθήνα, στη Σάμο...και το μαθαίνω μόλις τώρα...καλά βρε παιδιά συνψάλτες μου στη Σάμο, με είδατε, δεν μου το είπατε; Ντροπή μου!
Ήταν ένας υπέροχος άνθρωπος και ένας μεγάλος ψάλτης...φωνή σπάνιου κάλλους αλλά πάνω απ'όλα άνθρωπος ταπεινός...δεν δίστασε όταν έβγαλε το CD με τους Ειρμούς της Θ' Ωδής, να μου ζητήσει να του κάνω κριτική! Μου έλεγε, ασ'τις κολακείες, ειλικρινά πές μου!...τι να πρωτοθυμηθώ...όταν ανέβαινα Αθήνα, εάν δεν πήγαινα να τον δώ παρεξηγούνταν...
Ήθελε την οικογένεια των ψαλτών ενωμένη και δυνατή...γι'αυτό ασχολήθηκε και με τα συνδικαλιστικά...
τι να πώ...έχω μείνει άναυδος...
 
Last edited:
Συγκίνηση επεκράτησε σήμερα στον Ι.Ν. Αγίας Παρασκευής στην κηδεία του αλησμόνητου Χρήστου Χατζηνικολάου. Προεξήρχε ο επίσκοπος Ναζιανζού κ. Θεοδώρητος, που επί χρόνια διανόνησε στο ναό με πρωτοψάλτη τον εκλιπόντα, ενώ μίλησαν, μεταξύ άλλων, και οι κ.κ. Ερσωτέλος και Ναούμ, πρόεδροι του συλλόγων Ιεροψαλτών Αθηνών και ΟΜΣΙΕ. Το αριστερό ψαλτήρι είχε κατακλυστεί στην κυριολεξία από ψάλτες (δεξιά αρκούσε μια αναμμένη λαμπάδα κι ένα στεφάνι στο στασίδι του εκλιπόντος). Συνάντησα, μεταξύ άλλων, το δάσκαλο Διονύση Ηλιόπουλο, το φίλο (χθες μόλις συμψάλαμε μαζί σε χορωδία και γνωριστήκαμε!) Γρηγόριο Ζάρκο, τους ψαλτολόγους Χάρη Συμεωνίδη και Ιωάννη Αρβανίτη, με τους οποίους είχαμε συνομιλία, το φίλο Κώστα Φωτόπουλο και πολλούς άλλους. Προσωπικά οφείλω πολλά στο Χρήστο Χατζηνικολάου, καθώς μόλις ήρθα στην Αγία Παρασκευή με περιέβαλε με πολλή αγάπη και μου βρήκε δύο φορές εκκλησία! Τώρα ψάλει τον Ύψιστο από την Άνω Ιερουσαλήμ. Ας είναι οδηγός για τον ιεροψαλτικό κλάδο η καλοσύνη του προς όλους, που πάντα τον διέκρινε. Μην ξεχνάτε συνάδελφοι να δίνετε τις Κυριακές το όνομά του υπέρ αναπαύσεως, μαζί με αυτά του Ευαγγέλου Λιναρδάκη, Παύλου Μπιλάλη αλλά και άλλων, όπως είδα, εκλεκτών συναδέλφων που έφυγαν πρόσφατα. Αιωνία η μνήμη.
Επίσης,μετά την νεκρώσιμο ακολουθία και κατα την ταφή στο κοιμητήριο του ομωνύμου δήμου,μετά το τρισάγιο το οποίο εψάλλη απο όλους τους συναδέλφους,με ενα στόμα,με μια φωνή,με μια καρδιά για την αναπαυση της ψυχής του πολυαγαπημένου συζύγου,πατέρα,δασκάλου,προέδρου,αγωνιστού,αυτού του χρυσού ανθρώπου,του αγαπημένου μας Χρήστου,εψάλλη και ένας ακόμη ύμνος ποίημα +Μητροπολίτου Κοζάνης Διονυσίου Ψαριανού,"Αναστήσονται νεκροί και εγερθήσονται"σε ήχο πλ.δ' αργοσύντομο.Τέλος, ειπώθηκε σε κλίμα βαθιάς συγκίνησης το γνωστό ψαλτοτράγουδο "Θεέ μου σε παρακαλώ, όταν θε να πεθάνω
ας ξαναγίνω ψάλτης σου στον κόσμο τον επάνω",του κ.Βασ.Κατσιφή (το οποίο αναφέρεται και σε προηγούμενο μήνυμα άλλωστε).
Αιωνία σου η μνήμη δάσκαλε. Αιωνία η μνήμη των κεκοιμημένων Ευαγγέλου Παύλου και Χρήστου.Ο Ζωοδότης ,Σωτήρ και Λυτρωτής Κύριος να τους αναπαύει εις τας ουρανιους μονάς του Παραδείσου.
 
Last edited:

Απόστολος Χριστοφής

Απόστολος Χριστοφής
Τα θερμά συλλυπητήρια από τα μέλη της Ενώσεως Ιεροψαλτών Ρόδου και Περιχώρων για την εις Κύριον εκδημία του αγαπητού συναδέλφου και δασκάλου κ.Χατζηνικολάου, τον οποίο και γνωρίσαμε ως Πρόεδρο της Ομοσπονδίας.
Είθε ο πανάγαθος Θεός να τον κατατάξει εν χώρα ζώντων και εν σκηναίς δικαίων.
Αιωνία του η μνήμη.
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Εγώ βολεύομαι και... παπαδάκι στο ιερό!

κι από εκεί σε βάζουμε και λες το: "Πάτερ ημών"
[απ' το μικρόφωνο της Αγ. Τραπέζης γυρισμένο στο πλάι....]:D:D:D:wink::p:eek:

γειά σου βρε Νίκο ... μαζί, έξω, στους χορούς να είμαστε όλοι...
 
Last edited:

darlasis

Γεώργιος Δαρλάσης
Σε ένδειξη αιωνίας μνήμης είναι αφιερωμένο το παρακάτω αρχειακό υλικό (ηχητικό και φωτογραφικό) στον αείμνηστο Χρήστο Χατζηνικολάου, επίτιμο Πρόεδρο Ιεροψαλτών Ελλάδος, άξιο καθηγητή και πρωτοψάλτη.
 

Attachments

  • ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΧΟΡΩΔΙΑΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΙΕΡΟΨΑΛΤΏΝ & Προέδρου Χρ.Χατζηνικολάου - 5ο ΔΙΗΜΕΡΟ .mp3
    3 MB · Views: 4
  • Ρεπορτάζ Γ.Δαρλάση (συνέντευξη από Χρ.Χατζηνικολάου) -Τρίπολη 24-και 25-11-1990.mp3
    1.4 MB · Views: 6
  • ΧΟΡΩΔΙΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ - ΑΠΟΝΟΜΗ ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΩΝ - 5ο ΔΙΗΜΕΡΟ ΒΥΖ.ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΡΓΟΣ 9-4-200.mp3
    937.1 KB · Views: 5
  • Αλ.Μπιτζής-Χρ.Χατζηνικολάου- Αθ.Πέττας- Φ.Θεοδωρακόπουλος- Άργος 2005.jpg
    457.5 KB · Views: 12
  • Γ.Δαρλάσης - Αθ.Πέττας - Φ.Θεοδωρακόπουλος -Χρ.Χατζηνικολάου5ο ΔΙΗΜΕΡΟ ΒΥΖ.ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΡΓΟΣ 9-4-20.jpg
    524.3 KB · Views: 14
  • Γ.Δαρλάσης-Χρ.Χατζηνικολάου- Αλ.Μπιτζής- Δ.Δελής- Ναύπλιο.jpg
    143.5 KB · Views: 13
  • Δ.Σ. ΟΜΣΙΕ -ΕΠΙΔΟΣΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΙΕΡΑ ΣΥΝΟΔΟ.jpg
    299.4 KB · Views: 18
  • Δ.Σ.ΟΜΣΙΕ 2003.jpg
    282.5 KB · Views: 15
  • Ιωαν.Γεωργόπουλος- Χρ.Χατζηνικολάου- .jpg
    161.3 KB · Views: 13
  • Προεδρικό Μέγαρο - 10 Μαΐου 2003 - Γ.Δαρλάσης - Δημ.Γερονικολός - Χρ.Χατζηνικολάου -Τ.Παραστατί.jpg
    71.1 KB · Views: 17
  • Προεδρικό Μέγαρο-10-5-2003 - Γ.Δαρλάσης- Δημ.Γερονικολός- Χρ.Χατζηνικολάου- Κων.Στεφανόπουλος .jpg
    138.3 KB · Views: 10
  • Σπ.Περιστέρης-Αλ.Μπιτζής-Χρ.Χατζηνικολάου κ.α..jpg
    403.6 KB · Views: 17
  • Τρίπολη - Συνάντηση ΟΜΣΙΕ με Τοπικούς Ιεροψαλτικούς Συλλόγους (Κορινθίας-Αρκαδίας-Λακωνίας).jpg
    82.5 KB · Views: 10
  • ΧΟΡΩΔΙΑ ΠΑΝΕΛ.ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ-5ο ΔΙΗΜΕΡΟ ΒΥΖ.ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΡΓΟΣ 9-4-2005-Γ.jpg
    672.2 KB · Views: 12
  • ΧΟΡΩΔΙΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ - 5ο ΔΙΗΜΕΡΟ ΒΥΖ.ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΡΓΟΣ 9-4-2005-Α.jpg
    670.9 KB · Views: 11
  • ΧΡ.ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΟΥ - ΑΠΕΥΘΥΝΕΙ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟ ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΙΗΜΕΡΟ ΒΥΖ. & ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ- ΑΡΓΟΣ 2001.jpg
    265.9 KB · Views: 8
  • Χρ.Χατζηνικολάου- Αθ.Πέττας -5ο ΔΙΗΜΕΡΟ ΒΥΖ.ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΡΓΟΣ 9-4-2005-.jpg
    450.6 KB · Views: 7
  • Χρ.Χατζηνικολάου- Αν.Παραστατίδης, Π.Μπλάνας - Σωτ.Αρβανίτης- Γ.Δαρλάσης- Δ.Γερονικολός κ.α.- Θε.jpg
    174.5 KB · Views: 12
  • Χρ.Χατζηνικολάου- Γ.Φίλης (Αντιπρόεδρος Ιεροψαλτών Αργολίδας) -5ο ΔΙΗΜΕΡΟ ΒΥΖ.ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΡΓΟΣ 9-4.jpg
    397.8 KB · Views: 9
  • Χρ.Χατζηνικολάου- Δημ.Καρυάμης (Αντιδήμαρχος Άργους) -5ο ΔΙΗΜΕΡΟ ΒΥΖ.ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΡΓΟΣ 9-4-2005-β.jpg
    639 KB · Views: 9
Last edited:

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
γειά σου βρε Νίκο ... μαζί, έξω, στους χορούς να είμαστε όλοι...
Γειά σου και σένα βρε Γιάννη... Κάποτε ήμασταν όντως μαζί τις Κυριακές στον ίδιο χορό και πολύ χάρηκα που σε ξαναβρήκα εδώ στο Ψαλτολόγιο, μετά από τόσα χρόνια... Πάντα καλά να είσαι!
 
Επίσης,μετά την νεκρώσιμο ακολουθία και κατα την ταφή στο κοιμητήριο του ομωνύμου δήμου,μετά το τρισάγιο το οποίο εψάλλη απο όλους τους συναδέλφους,με ενα στόμα,με μια φωνή,με μια καρδιά για την αναπαυση της ψυχής του πολυαγαπημένου συζύγου,πατέρα,δασκάλου,προέδρου,αγωνιστού,αυτ ού του χρυσού ανθρώπου,του αγαπημένου μας Χρήστου,εψάλλη και ένας ακόμη ύμνος ποίημα +Μητροπολίτου Κοζάνης Διονυσίου Ψαριανού,"Αναστήσονται νεκροί και εγερθήσονται"σε ήχο πλ.δ' αργοσύντομο.Τέλος, ειπώθηκε σε κλίμα βαθιάς συγκίνησης το γνωστό ψαλτοτράγουδο "Θεέ μου σε παρακαλώ, όταν θε να πεθάνω
ας ξαναγίνω ψάλτης σου στον κόσμο τον επάνω",του κ.Βασ.Κατσιφή (το οποίο αναφέρεται και σε προηγούμενο μήνυμα άλλωστε).
Αιωνία σου η μνήμη δάσκαλε. Αιωνία η μνήμη των κεκοιμημένων Ευαγγέλου Παύλου και Χρήστου.Ο Ζωοδότης ,Σωτήρ και Λυτρωτής Κύριος να τους αναπαύει εις τας ουρανιους μονάς του Παραδείσου.

Να και η ηχογράφηση μέρους του ψαλτοτράγουδου"Θεέ μου σε παρακαλώ" όπως ειπώθηκε κατα την ταφή του αγαπητού δασκάλου Χρήστου από τον Πρωτοψάλτη του Ι.Ν.Παναγίας Φανερωμένης Χολαργού Γεώργιο Χατζηχρόνογλου με την συνοδεία όλων των υπολοίπων παρευρισκομένων ιεροψαλτών ,κυρίως να ισοκρατούν.
Σημ:Η ηχογράφηση δεν είναι και τόσο καλής ποιότητας.
 

Attachments

  • Voice008.mp3
    716.1 KB · Views: 42

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Οι δύο μαθητές του κυρ Μαθιού στα άκρα, (Γιάννου και Γιαννούτσος,) έβαλαν στη μέση τους δύο μαθητές τού Εμμανουήλ Βαμβουδάκη, Ματθαίο Ανδρέου και Χρήστο Χατζηνικολάου.
 

Attachments

  • ΔΆΣΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΈΣ.jpg
    116 KB · Views: 46
P

PANROUST

Guest
Εγώ είχα την τιμή να τον γνωρίσω πριν 5 χρόνια περίπου.Ήταν πρώτα άνθρωπος...και μετά ψάλτης.Γνώριζε τέλια την ψαλτική τέχνη.Μία μέρα με πήρε τηλέφωνο και χωρίς να μου πεί ποιός ήταν και χωρίς ένα γειά, η πρώτη κουβέντα που άκουσα,ήταν μία ερώτηση πάνω στην θεωρία της βυζ.μουσικής.:)
Αγαπούσε και ενδιαφερόταν πολύ για τους ψάλτες και για τον Σύλλογο.Το μόνο παράπονο που είχε από τον ψαλτικό κόσμο και στεναχωριόταν γι αυτό(όπως και οι τωρινοί Δ.Σ.), ήταν η αδιαφορία τους για τον Σύλλογο και φοβόταν ότι κάποια μέρα ο Σύλλογος θα έκλεινε γιατί δεν υπήρχε ανάγκη την ύπαρξη του εφόσον συνέχιζε η αδιαφορία.
Ο Θεός να τον αναπαύει και θα τον θυμόμαστε ότι υπήρξε και αυτός ένας μεγάλος Δάσκαλος της ψαλτικής τέχνης.
Αιωνία σου η μνήμη Δάσκαλε.
 

Βεροιεύς

Παλαιό Μέλος
Όχι, επανδρώνονται τα ουράνια αναλόγια. Ελπίζω να αξιωθώ μιας θέσης αριστερά. (και όχι μιας θέσης στα αριστερά του Κυρίου....φευ...")
Αλλά τι θα γίνει με τα επίγεια αναλόγια που αδειάζουν χωρίς διαδοχή.
Περισσότερα για τον Χ.Χατζηνικολάου εδώhttp://www.musipedia.gr/wiki/%CE%A7%CE%B1%CF%84%CE%B6%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%AC%CE%BF%CF%85_%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82και εδώhttp://peristeris.blogspot.com/2010/12/1935-2010.html
 
Top