Εκδημία Γιάννη Στεφούλη

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Έφυγε για την άνω Ιερουσαλήμ ο φίλος και συμφοιτητής μου και Λαμπαδάριος της Παναγίας Δεξιάς ,ο Γιάννης Στεφουλης (Johnsteff).Ο Γιάννης με μύησε στην αισθητική του Καραμάνη και με δίδαξε πολλά.Φιλε μου θα σε θυμάμαι πάντα.Ας είναι αιώνια η μνήμη σου και ας απολαύσεις την αιωνιότητα.
 
Last edited by a moderator:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Τί λές Ἀντώνη!!! (σοῦ ἔγραψα καλύτερα τό ὄνομα χρήστη)
https://analogion.com/forum/index.php?members/johnsteff.209/

Ἐνεργό καί σημαντικό μέλος ὑπῆρξε!
Μέ πολλά μεστά μηνύματα καί πολλές γνώσεις.
Καί Πανεπιστημιακός νομίζω.

Ὁ Θεός νά τόν ἀναπαύσει καί νά χαρίζει στούς οἰκείους του τήν ἐξ ὕψους παρηγορίαν!
 
Τί λές Ἀντώνη!!! (σοῦ ἔγραψα καλύτερα τό ὄνομα χρήστη)
https://analogion.com/forum/index.php?members/johnsteff.209/

Ἐνεργό καί σημαντικό μέλος ὑπῆρξε!
Μέ πολλά μεστά μηνύματα καί πολλές γνώσεις.
Καί Πανεπιστημιακός νομίζω.

Ὁ Θεός νά τόν ἀναπαύσει καί νά χαρίζει στούς οἰκείους του τήν ἐξ ὕψους παρηγορίαν!
Τὸ διδακτορικὸ τοῦ Ἰωάννου εἶναι στὴν Παλαιὰν Διαθήκην.
1613084926199.png
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Τὸ διδακτορικὸ τοῦ Ἰωάννου εἶναι στὴν Παλαιὰν Διαθήκην.
Καί στά μουσικολογικά ἐγκρατής ὅμως νομίζω· ἦταν εἰσηγητής καί σέ μουσικολογικά συνέδρια, ἄν δέν κάνω λάθος.
Πολλές γνώσεις πάντως πάνω στήν ἐκκλησιαστική μας μουσική.
Εὐχαριστῶ
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Πολύ λυπήθηκα με την είδηση. Του χρωστάμε πολλά στο Ψ για τους αρχειακούς θησαυρούς και τις γνώσεις που μοιράστηκε μαζί μας. Ο θεός να τον αναπαύει εν χώρα ζώντων. Αιωνία του η μνήμη!
 

Diogenes

Νέο μέλος
Καί στά μουσικολογικά ἐγκρατής ὅμως νομίζω· ἦταν εἰσηγητής καί σέ μουσικολογικά συνέδρια, ἄν δέν κάνω λάθος.
Πολλές γνώσεις πάντως πάνω στήν ἐκκλησιαστική μας μουσική.
Εὐχαριστῶ
https://www.pemptousia.gr/video/to-...ton-petro-lampadario-ston-konstantino-pringo/
Πολύ λυπηρό! Αιωνία του η μνήμη! Ο Θεός να δίνει δύναμη και κουράγιο στην οικογένειά του!
 

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Έφυγε για την άνω Ιερουσαλήμ ο φίλος και συμφοιτητής μου και Λαμπαδάριος της Παναγίας Δεξιάς ,ο Γιάννης Στεφουλης (Johnsteff).Ο Γιάννης με μύησε στην αισθητική του Καραμάνη και με δίδαξε πολλά.Φιλε μου θα σε θυμάμαι πάντα.Ας είναι αιώνια η μνήμη σου και ας απολαύσεις την αιωνιότητα.
Σόκ!
Απίστευτο ! τόσο νωρίς!
Καλόψυχος , ευγενέστατος, μερακλής.
Γένημα - θρέμα της Παναγίας δεξιάς.
Ισοκράτης κοντά στον Σούσουρα και δομέστιχος του Παπαλεξίου.
Μαθητής αυτήκοος του Δασκάλου Καραμάνη.
Φιλακόλουθος.Κάποια εποχή με καλούσε και μα ζί με τον Παναγιώτη Μαρούδα ψάλλαμε στόν Εσπερινό του Σαββάτου.
Ψάλαμε και Ανοιξαντάρια και Μακάριος ανήρ έτσι...για μάς και τον Παπα Δημήτρη... που μας ηχογραφούσε.
Μού είχε ζητήσει κατ' επανάληψη ηχογραφήσεις του Χαρίλαου απο τα μαθήματα.
Μετανοιώνω που δεν του έκανα το χατήρι.
Αγαπούσε την Ψαλτική μας και ξεπερνούσε κάθε ....μουσική έριδα.
Η φυγή του εύχομαι να με συνετίση.
Ας μή νομίζουμε όλοι οτι θα φθάσουμε τα 96 έτη.
Αιωνία σου η μνήμη αδερφέ Γιάννη !!!
 

panmarouda

Νέο μέλος
Ο Γιάννης, ο προσφιλής μας, υπήρξε στενός μου φίλος από το 1981.
Εγώ τότε φοιτητής στη Θεσσαλονίκη από μακριά κι εκείνος μαθητής ακόμα.
Γνωριστήκαμε στο στασίδι του μακαριστού Καραμάνη.
Μοιραστήκαμε τόσα μαζί. Αδελφός και εν Χριστώ και σαν άνθρωπος.
Υπήρξε και ανάδοχος της κόρης μου Ανυσίας.

[Τί μου θύμισες τώρα, Θόδωρε...
Αντώνη, θυμάσαι εσύ τις στιγμές κοινής συντροφιάς 1988-89;]

Ας τον έχει ο Θεός τον άκακο Ιωάννη μαζί με τους αγίους του. Ζούσε χριστιανικά ανέκαθεν, το γνώριζαν όλοι. Είχε ψυχούλα μικρού παιδιού. Η μουσική ήταν το μόνο πάθος του. Μαζί με τη Βιβλική θεολογία. Εμβριθέστατος και στις δυο.

Γιαννάκη μου, ας σου λογίσει ο Κύριος πολλαπλάσια αυτά που έλαβα από σένα.
Φίλε μου αγαπημένε, χαίρε.

Ο φίλος σου Πάνος Μαρούδας
 

panmarouda

Νέο μέλος
Όταν ήμασταν νέοι, μέσα σε ένα έντονο μίγμα χιούμορ που μας χαρακτήριζε, τον πείραζα πολύ κι εκείνος το χαιρόταν ιδιαίτερα. Μεταξύ άλλων, αντιστρέφοντας το ονομ/μό του τον έλεγα "Στέφανο Γιαννούλη"... Πώς μου ήρθε σήμερα, σε έναν μελαγχολικό συνειρμό, ένα τραγούδι από τα παιδικά μου χρόνια, από έναν τραγουδιστή μας που έφυγε επίσης πριν λίγες μέρες, τον Αντώνη Καλογιάννη; Μιλάει για κάποιον "Στέφανο" που έφυγε πρόωρα... Με εξώφυλλο και ατμόσφαιρα από μιαν Ελλάδα που επίσης δεν ζεί. Ο Γιάννης λάτρευε ό,τι είχε σχέση μ' αυτή την Ελλάδα και έψαχνε τα χνάρια της όπως κι εγώ σε τραγούδια, φωτογραφίες και στιγμιότυπα κινηματογράφου. Του το αφιερώνω σαν το έσχατο αποχαιρετιστήριο πείραγμα. Α βρε Γιαννάκη...
Ο ΣΤΕΦΑΝΟΣ-ΣΥΝΟΙΚΙΣΜΟΣ Α'-Δήμος Μούτσης-Μοσχολιού-Καλογιάννης (1972)
 
Top