Εκδημία Άρχοντoς Δημητρίου Ιωαννίδη

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Μέ ἀφορμή σημερινή ἀναζήτηση βιβλίου τοῦ μακαριστοῦ Ἄρχοντος Δημητρίου Ἰωαννίδη (Τσακιτζής) διεπίστωσα ὅτι στήν παρούσα ἑνότητα δέν ὑπάρχει θέμα γιά τήν Εκδημία Άρχοντoς Δημητρίου Ιωαννίδη.
Ἀναζητῶντας εἶδα ὄτι τό σχετικό θέμα καί μεγάλη συζήτηση (ἀκολουθοῦντα μηνύματα) βρίσκονται δυστυχῶς στά «χαμένα μηνύματα 2017 (10 Ιουνίου - 9 Δεκεμβρίου)», μέ πρῶτο τοῦ
Date: 5 August 2017 at 9:00:35 PM AEST
Χρήστης vazjohn : συζήτηση Ευχές και Κοινωνικά : θέμα ΕΚΔΗΜΙΑ ΑΡΧΟΝΤΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΙΩΑΝΝΙΔΗ.
***************
Αντιγράφω απο το προφιλ στο facebook του γιου του αειμνήστου Αρχοντος

"Με μεγάλη μας οδύνη σας ενημερώνουμε ότι ο " Άρχων Πρωτοψάλτης Δημήτριος Ιωαννίδης " ο Πατέρας μας έφυγε σήμερα τα ξημερώματα να συναντήσει την πολυαγαπημένη του σύζυγο και Μητέρα μας γιατί δεν άντεχε άλλο μακριά της...Καλό ταξίδι ΠΑΤΕΡΑ....!!!! "
ΑΙΩΝΙΑ Η ΜΝΗΜΗ ΤΟΥ ΑΡΧΟΝΤΟΣ ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΟΥ ΤΗΣ ΑΓΙΩΤΑΤΗΣ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΗΣ ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΙΩΑΝΝΙΔΗ!!!!

Ἄν στή σελίδα https://analogion.com/psaltologion/Psaltologion-Messages-June-Dec-2017.html Ctrl+F βάλετε ιωαννιδη θά διαβάσετε τά σχετικά μηνύματα.

Θεωρῶ ὐποχρέωσή μου, ἔστω μετά ἀπό 4 χρόνια νά δημιουργήσω αὐτό τό θέμα (Ὑπόμνημα) γιά τήν προσφορά τοῦ μακαριστοῦ στό Ψαλτολόγιον καί ΓΕΝΙΚΩΣ στήν Ἐκκλησιαστική μας Μουσική, τό τεράστιο συγγραφικό καί ἠχητικό ἔργο του, τίς σημαντικότατες ἐκδόσεις του, καθώς καί γιά τήν προσωπική μας ἐπικοινωνία, συχνή τηλεφωνική καί μία διά ζώσης στό σπίτι του μαζί μέ τόν Ἀπόστολο Καλπακίδη πρό 9ετίας.

Ἀντιγράφω ἀκόμη λίγα μηνύματα ἀπό τά πρῶτα:
Date: 5 August 2017 at 9:04:40 PM AEST
Χρήστης ΠΜΧ : συζήτηση Ευχές και Κοινωνικά : θέμα ΕΚΔΗΜΙΑ ΑΡΧΟΝΤΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΙΩΑΝΝΙΔΗ.
***************
Ο Θεός να τον αναπαύσει...
Τεραστια η προσφορά του.
***************
Date: 5 August 2017 at 9:29:35 PM AEST
Χρήστης giannis m. : συζήτηση Ευχές και Κοινωνικά : θέμα ΕΚΔΗΜΙΑ ΑΡΧΟΝΤΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΙΩΑΝΝΙΔΗ.
***************
Αιωνια η μνημη του Αρχοντος. Ο Θεος να τον αναπαυσει.
Ενα ευχαριστω ειναι τοσο λιγο για την τεραστια προσφορα του τοσο στο φορουμ οσο και μεσα απο τα βιβλια του.
***************
Date: 5 August 2017 at 9:37:26 PM AEST
Χρήστης pfilippou : συζήτηση Ευχές και Κοινωνικά : θέμα ΕΚΔΗΜΙΑ ΑΡΧΟΝΤΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΙΩΑΝΝΙΔΗ.
***************
"Περίλυπός ἐστιν ἡ ψυχή μου ἕως θανάτου" (Ματθ. 26, 38).

Μετά μεγάλης θλίψεως πληροφορήθηκα την κοίμηση του αειμνήστου διδασκάλου Άρχοντος Πρωτοψάλτου της Αγιωτάτης Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως και εμβριθούς Μουσικοδιδασκάλου Δημητρίου Ιωαννίδου. Συνδεθήκαμε προ ικανών ετών χάρις στο δάσκαλό μου κ. Αθανάσιο Παϊβανά, ο οποίος μου είχε μιλήσει με τα καλύτερα λόγια για τον αείμνηστο Άρχοντα, ο οποίος είχε βαθιά πνευματική και οικογενειακή φιλία με τον γέροντά μου π. Σεραφείμ Φαράσογλου.
Η μουσική μας, στερήθηκε έναν μεγάλο μύστη της. Και πιστεύω ακραδάντως πως η κοίμησίς του παραμονές της Θείας Μεταμορφώσεως δεν είναι ένα τυχαίο γεγονός.

Καλό παράδεισο, αγαπημένε μου Δάσκαλε! Θα μας λείψεις!
***************
Date: 5 August 2017 at 10:01:05 PM AEST
Χρήστης Εμμανουήλ Αβραμίδης : συζήτηση Ευχές και Κοινωνικά : θέμα ΕΚΔΗΜΙΑ ΑΡΧΟΝΤΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΙΩΑΝΝΙΔΗ.
***************
Τεράστια η απώλεια.

Τα θερμά συλλυπητήρια στην οικογένειά του.
Ο Θεός να τον αναπαύσει.
***************
Date: 5 August 2017 at 10:22:40 PM AEST
Χρήστης chriskont : συζήτηση Ευχές και Κοινωνικά : θέμα Εκδημία Άρχοντος Δημητρίου Ιωαννίδη.
***************
Θερμά συλλυπητήρια στην οικογένειά του. Το τελευταίο του βιβλίο που πήρα από τον ίδιο, το νέο υπερπλήρες ειρμολόγιο, μόλις εξεδόθη το φθινόπωρο του 2016 (εργασία ετών και ηχογράφηση του ιδίου), είναι το ογκωδέστερο βιβλίο που έχει εκδοθεί στη βυζ μουσική και το τελευταίο του έργο.Και τί θησαυρό έχει στο σπίτι του, ανέκδοτο, δικών του συνθέσεων.. Άξιος! Αιωνία του η μνήμη.

***************
arxondi (2).jpeg arxondi.jpeg


Ιωαννίδης           π. Μάξιμος.JPG Ιωαννίδης Καλπακίδης.JPG

Ιωαννίδης Δημήτριος
Χορωδία Δημητρίου Ιωαννίδη
Ιωαννίδης Δημήτριος
 
Top