Εις το μνήμα σε επεζήτησεν

Καλησπέρα αγαπητοί φίλοι.

Επισυνάπτω ηχογράφησή μου συνοδεία ισοκρατημάτων του στιχηρού ανατολικού των αίνων τρίτου ήχου "εις το μνήμα σε επεζήτησεν".
Ο ύμνος αποδίδεται με βάση το μουσικό κείμενο του αειμνήστου Άρχοντος Πρωτοψάλτου ΜτΧΕ Κωνσταντίνου Πρίγγου.
Καλή ακρόαση.

 
Με αφορμή την παραπάνω ανάρτησή μου, υπενθυμίζω και αυτό το θέμα όπου στην συγκεκριμένη εκδήλωση είχα ψάλλει το εν λόγω στιχηρό ανατολικό των αίνων του τρίτου ήχου "εις το μνήμα σε επεζήτησεν".
Όμορφες εποχές.....ωραίες αναμνήσεις!!
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Καλησπέρα αγαπητοί φίλοι.

Επισυνάπτω ηχογράφησή μου συνοδεία ισοκρατημάτων του στιχηρού ανατολικού των αίνων τρίτου ήχου "εις το μνήμα σε επεζήτησεν".
Ο ύμνος αποδίδεται με βάση το μουσικό κείμενο του αειμνήστου Άρχοντος Πρωτοψάλτου ΜτΧΕ Κωνσταντίνου Πρίγγου.
Καλή ακρόαση.

Συνάδελφε, ωραίο το άκουσμα! Μια ερώτηση:
Είναι ζωντανή ηχογράφηση;
 
Σε ευχαριστώ συνάδελφε για τα καλά σου λόγια.
Όχι δεν είναι ζωντανή ηχογράφηση. Είναι ερασιτεχνική home studio ηχογράφηση.
Παρέλειψα να το αναφέρω.
Οι περισσότερες ηχογραφήσεις μου στο κανάλι μου στο youtube έγιναν σε home studio, πλην ορισμένων που είναι ζωντανές και που το αναφέρω σε αυτές.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Σε ευχαριστώ συνάδελφε για τα καλά σου λόγια.
Όχι δεν είναι ζωντανή ηχογράφηση. Είναι ερασιτεχνική home studio ηχογράφηση.
Παρέλειψα να το αναφέρω.
Οι περισσότερες ηχογραφήσεις μου στο κανάλι μου στο youtube έγιναν σε home studio, πλην ορισμένων που είναι ζωντανές και που το αναφέρω σε αυτές.
Μια επισήμανση μόνο:
Τον ΧΡΟΝΟ σου πρόσεχε. Το συγκεκριμένο στιχηρό μπορεί να θεωρείται.... σουξέ, αλλά δεν παύει να είναι ύμνος και να λέγεται στον χρόνο του, με ελάχιστες αργότερες χρονικές αγωγές σε μερικά σημεία (όπως ορίζει και η παράδοση) αλλά μέχρι εκεί.
 
Top