Εις το μνήμα Σε επεζήτησεν (studio)

Και ο Χατζημαρκος εχει χειροκροτηθει απο τους πιστους, εκτος των πολλων ναων στην Ελλαδα, και στο Οικ. Πατριαρχειο... εκει να δεις φιλε Νικο χρυσες εποχες:wink:

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Να και ένας που δεν χειροκροτήθηκε κι όμως είναι μέσα στους κορυφαίους της παράδοσης
http://analogion.com/forum/showthread.php?t=96
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Greekψαλτης;100238 said:
Ενας ηταν ο Χατζημαρκος τον οποίο χειροκροτουσαν μεσα στο ναο
Και ο Στανίτσας (Άγιος Δημήτριος Αμπελοκήπων) και ο Παναγιωτίδης (Αγία Κυριακή Πύργου) έχουν χειροκροτηθεί εν ώρα ακολουθίας!
Greekψαλτης;100248 said:
Και ο Χατζημαρκος εχει χειροκροτηθει απο τους πιστους, εκτος των πολλων ναων στην Ελλαδα, και στο Οικ. Πατριαρχειο... εκει να δεις φιλε Νικο χρυσες εποχες:wink:
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΞΑΦΗΣ-ΣΤΡΕΜΠΙΝΟΣ;100249 said:
[FONT=&quot]Επίσης και ο Σωτήρης Φωτόπουλος στην Πάτρα [/FONT]
Πάντως κι εγώ έχω χειροκροτηθεί σε ένα Άξιον εστί

(αν και παίζει να ήταν για τη νύφη που έμπαινε...):D

ΥΓ Ας επιστρέψουμε όντως στο θέμα, συγγνώμη...
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Greekψαλτης;100248 said:
Και ο Χατζημαρκος εχει χειροκροτηθει απο τους πιστους, εκτος των πολλων ναων στην Ελλαδα, και στο Οικ. Πατριαρχειο... εκει να δεις φιλε Νικο χρυσες εποχες:wink:

Σχετικά άσχετη υποσημείωση:

Ο μέγιστος και καλλιφωνότατος Μ. Χατζημάρκος μάλλον δεν έχει ψάλει στον Πατριαρχικό Ναό της ΜΧΕ, και πολύ περισσότερο δεν χειροκροτήθηκε εκεί. Στην Πόλη είναι όπου χειροκροτήθηκε.

Δ.

ΥΓ Δυστυχώς υπήρξε μια κίνηση που τον ήθελε Πρωτοψάλτη του Πατριαρχείου, παρά το αναντίρρητο γεγονός ότι ο διάδοχος του Πρίγγου υπήρξε ανεπανάληπτος....
 
Last edited:

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Σχετικά άσχετη υποσημείωση:
Ο μέγιστος και καλλιφωνότατος Μ. Χατζημάρκος μάλλον δεν έχει ψάλει στον Πατριαρχικό Ναό της ΜΧΕ, και πολύ περισσότερο δεν χειροκροτήθηκε εκεί. Στην Πόλη είναι όπου χειροκροτήθηκε.
Δ.
ΥΓ Δυστυχώς υπήρξε μια κίνηση που τον ήθελε Πρωτοψάλτη του Πατριαρχείου, παρά το αναντίρρητο γεγονός ότι ο διάδοχος του Πρίγγου υπήρξε ανεπανάληπτος....
Ευχαριστω για τη διορθωση...

Υ.Γ.Δυστυχως, δυστυχεστατα δεν εψαλλε στον Πατριαρχικο ναο της ΜΧΕ ο Μεγαλος Μ.Χατζημαρκος. Αν γινοταν θα εβλεπαν πολλοι σημερινοι επικριτες του (''μεγαλοι δασκαλοι'' και ''μεγαλοι πρωτοψαλτες'') τι σημαινει ερμηνεια των λεγομενων κλασσικων μαθηματων.:wink:
Αν και μπορει καποιος να το διαπιστωσει ακουγοντας τον κατα τις πρωτες κυριως δεκαετιες.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ευχαριστω για τη διορθωση...

Υ.Γ.Δυστυχως, δυστυχεστατα δεν εψαλλε στον Πατριαρχικο ναο της ΜΧΕ ο Μεγαλος Μ.Χατζημαρκος. Αν γινοταν θα εβλεπαν πολλοι σημερινοι επικριτες του (''μεγαλοι δασκαλοι'' και ''μεγαλοι πρωτοψαλτες'') τι σημαινει ερμηνεια των λεγομενων κλασσικων μαθηματων.:wink:
Αν και μπορει καποιος να το διαπιστωσει ακουγοντας τον κατα τις πρωτες κυριως δεκαετιες.

Συνεχίζουμε το άσχετο των μηνυμάτων: Στο Πατριαρχείο όποιος κι αν είσαι δεν ψάλλεις τόσο εύκολα. Υπάρχει πρωτόκολλο, καλώς θα έλεγα εγώ. Η κίνηση ήταν ατυχέστατη και κρίνεται όχι μόνο από το αποτέλεσμα, αλλά και από τα αδιάψευστα στοιχεία, ότι στο Πατριαρχικό Στασίδι ο διάδοχος του Πρίγγου υπήρξε ανεπανάληπτος και εξαιρετικά χαρισματικός. Οπότε το όλο εγχείρημα ήταν εξ αρχής καταδικασμένο εν τη γενέσει του. Κ ασφαλώς αν είσαι Πρωτοψάλτης κύρους από τον Ελλαδικό χώρο δεν ταπεινώνεσαι εύκολα να ψάλλεις αριστερά, όπως μάλλον ο ανεπανάληπτος Θρ. Στ. αντέτεινε σε κάποιον...

Δ.
 

IsoFAn

Φανάρας Γεώργιος
μα ειπα κι εγω....3 σελιδες σχολια για το "εις το μνημα"??? :D
Δεν ειχα μπει στο ψαλτολογιο για 4 ημερες περιπου...
τωρα καταλαβα τι γινεται εδω περα...:eek:
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
μα ειπα κι εγω....3 σελιδες σχολια για το "εις το μνημα"??? :D
Δεν ειχα μπει στο ψαλτολογιο για 4 ημερες περιπου...
τωρα καταλαβα τι γινεται εδω περα...:eek:

Τι γίνεται εδώ; Απλά συζητάμε σαν μία μεγάλη παρέα αδελφέ Γεώργιε.
Με πνεύμα σύμπνοιας,αγάπης,αλληλουποστήριξης και αλληλοσεβασμού.
Πάντα με την Χάριν του Κυρίου μας αδελφέ.
Μην μου πεις ότι δεν σε χαροποιούν τα ανωτέρω;......:wink:
Όχι; Δεν σε πιστεύω......:D
.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Τι γίνεται εδώ; Απλά συζητάμε σαν μία μεγάλη παρέα αδελφέ Γεώργιε.
Με πνεύμα σύμπνοιας,αγάπης,αλληλουποστήριξης και αλληλοσεβασμού.
Πάντα με την Χάριν του Κυρίου μας αδελφέ.

.

Πέφτουν και κάτι ... σφαίρες πού και πού ...:p:D
 

Παπαδόπουλος Δαυίδ

Μπαντιλίκι,στον άνω πά.
μα ειπα κι εγω....3 σελιδες σχολια για το "εις το μνημα"??? :D
Δεν ειχα μπει στο ψαλτολογιο για 4 ημερες περιπου...
τωρα καταλαβα τι γινεται εδω περα...:eek:

αδερφε χανεις!!!υ.π.πολυ καλο το ''εις το μν...'' ο ηχος ειναι κρυσταλλο!
 

Dimikan

Νέο μέλος
Να ντρεπεστε μωρέ. Αυτό μας χαρακτηρίζει ως λαό.

Μπράβο Γιώργο. Μπράβο Παναγιώτη, Δημήτρη, Μάκη, Θεολόγη και στον κάθε ψάλτη που προσπαθεί και αγαπάει αυτή την μουσική. (Να με συγχωρούν όσοι παραλείπω)
Δάσκαλοι ευχαριστούμε, οι ζώντες να βρείτε γαλήνη στη ζωή, οι αποθανόντες ανάπαυση. Λίγοι απέμειναν απο του παλαιούς, και πολύ λιγότεροι απο τις νεώτερες γενιές τους διαδέχονται.

Μια "βόλτα" εδώ μεσα με έχει κάνει να ντρέπομαι για το συνάφι μας, αυτήν την μικρογραφία του λαού μας. Οι γνώμες κι οι απόψεις περισσέυουν. Όλοι έχουν απο μία κι οι κακοπροαίρετοι έχουν παραπάνω.
Στην μια σελίδα σύγκριση Ταλιαδώρου με Στανίτσα, στην άλλη θάψιμο σε όποιον αξίζει, θαρρείς κι έχει να δώσει καποιος απο τους επικριτές κάτι παραπάνω. Αυτοί οι γίγαντες δάσκαλοι παρόλα τα παρασκηνιακά χαζοσχόλια σεβόταν ο ένας τον άλλο. Τα βουνά δεν τα συγκρίνουμε. Τα δεόμαστε. Μακάρι να πάρουμε κάτι από όλους αυτούς που απομείναν ή που έρχονται. Τρεχάτε να ακούσετε να θαυμάσετε όσους απέμειναν -πέρα από τα πάθη τους- το έργο τους, τις ικανότητες και τον πλούτο που κουβαλάνε και αποβάλετε επιτέλους τα πάθη και τις εμπάθειες. Σίγουρα έχουν πολλά να δώσουν όσο υπάρχουν ακόμα.

Εγώ ούτως η άλλως σε οποιο θέμα περιηγήθηκα αναρωτιέμαι για το μεγεθος της ανοχής του Θεού απέναντι στους Ιεροψάλτες. Θυμάμαι τον μοναχό Ιερεμία που με αποπροσανατόλιζε απο τον ζήλο μου στην μουσική "μόνο ένας στους 1000 θα σωθεί" έλεγε. Ο δάσκαλος μου αντίθετα έλεγε "μην σου κολλάει η σκέψη. Τι θα γίνει αν εξαλείψουν όσοι βοηθούν. Καλά να είναι όσοι πλησιάζουν τα αναλόγια, χωρίς ψάλτη τι θα κάνει ο παπάς...". Αν είστε δάσκαλοι διδάξτε κι αν είστε μαθητές τρέξτε να μαθητεύσετε. Η κριτική αυτού του επιπέδου δεν αρμοζει σε κανέναν απο τους παραπάνω δύο.

Επιτέλους! αυτογνωσία χρειάζεται. Είμαστε ενα τίποτα απέναντι σε όσους είδα να μπαίνουν στο μικροσκόπιο εδω μέσα.

Παρακαλώ το παρόν να δημοσιευθεί ακόμα κι αν επιβάλλει την διαγραφή μου.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Να ντρεπεστε μωρέ. Αυτό μας χαρακτηρίζει ως λαό.

Μπράβο Γιώργο. Μπράβο Παναγιώτη, Δημήτρη, Μάκη, Θεολόγη και στον κάθε ψάλτη που προσπαθεί και αγαπάει αυτή την μουσική. (Να με συγχωρούν όσοι παραλείπω)
Δάσκαλοι ευχαριστούμε, οι ζώντες να βρείτε γαλήνη στη ζωή, οι αποθανόντες ανάπαυση. Λίγοι απέμειναν απο του παλαιούς, και πολύ λιγότεροι απο τις νεώτερες γενιές τους διαδέχονται.

Μια "βόλτα" εδώ μεσα με έχει κάνει να ντρέπομαι για το συνάφι μας, αυτήν την μικρογραφία του λαού μας. Οι γνώμες κι οι απόψεις περισσέυουν.


Όλοι έχουν απο μία κι οι κακοπροαίρετοι έχουν παραπάνω.
......

Ὅπως διαβάζω κι ἐσὺ μὲ τὸ ἴδιο λαϊκό ... σπορ ἀσχολεῖσαι ... καὶ ... βολτάρεις στὴν ἴδια περατζάδα:rolleyes:
 
Top