Εις μνημόσυνον αιώνιον (διάφοροι ύμνοι επί της επετείου του θανάτου του Θρασύβουλου Στανίτσα)

P

ptz

Guest
-Μέρα που ανεχώρησε,παραθέτω το Α Δογματικό
Θτκίο ''Την παγκόσμιον Δόξαν'',που το έψαλλε για μένα-μαζί και με άλλους φίλους-τιμώντας με με την παρουσία του σε ιδιαίτερη προσωπική στιγμή της ζωής μου.
-Αιωνία του η μνήμη.Π.ΤΖ
 

Attachments

  • Θ.Σ-Την παγκόσμιον δόξαν[Δογμ.Θτκίον]Α ηχ.mp3
    5.3 MB · Views: 570
  • 1983.jpg
    1983.jpg
    223.9 KB · Views: 390

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
"Εις μνημόσυνον αιώνιον", παραθέτω κι εγώ με τη σειρά μου :
1) Το υποδειγματικό Χερουβικό σε άγια από την Κυριακή των Βαΐων του 1963 (οι Αίνοι και το Δοξαστικό από την ίδια ακολουθία έχουν αναρτηθεί εδώ).
2) Μια φωτο του αειμνήστου Άρχοντα να διευθύνει μέλη της Χορωδίας των Μουσικοφίλων (μάλλον σε κάποιο Ναό της Αρχιεπισκοπής Κπόλεως, τέλη της δεκαετίας του 1950).

Είη η μνήμη αυτού αιωνία!
 

Attachments

  • ΧΕΡΟΥΒΙΚΟ ΣΤΑΝΙΤΣΑ-ΚΥΡ. ΒΑΙΩΝ 1963.mp3
    3 MB · Views: 309
  • ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ ΧΟΡΑΡΧΗΣ ΕΝ ΠΟΛΕΙ.jpg
    172.9 KB · Views: 322
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Και η δικη μου συνεισφορα : Μικρο αποσπασμα απο Λειτουργια Κυριακης Των Πατερων και Βου ηχου .
Αιωνια η μνημη αυτου .

ΥΓ : Υπενθυμιζω και την εκπομπη της 16-8-09 http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=45306&postcount=128 που ειναι αφιερωμενη στον αειμνηστο Αρχωντα .
 

Attachments

  • 7'44''=Αποσπασμα Θειας Λειτουργιας.mp3
    3.5 MB · Views: 241
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
ΤΗΝ ΕΥΧΗ ΤΟΥ ΝΑ' ΧΟΥΜΕ
και είθε εις μνημόσυνόν του να αγωνιστούμε για τη διαφύλαξη της παράδοσης και του εκκλησιαστικού ήθους εν τω ψάλλειν!

Ευχαριστώ όλους για τις επισυνάψεις.
κ. Τζανάκο, και μόνο αυτήν την ερμηνεία του Άρχοντα που ανεβάσατε να είχαμε θα τον συγκαταλέγαμε ανάμεσα στους κορυφαίους όλων των εποχών.
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Σήμερα τελικά μας αξίωσε ο Θεός και είχαμε "Λειτούργημα" στο Ιερό Προσκύνημα του Αγίου Σώζοντος, προστάτη και πολιούχου της Λήμνου, κι είχαμε την ευκαιρία να δώσουμε προς μνημόνευση και το όνομα του Άρχοντα και στην Προσκομιδή μα και στα Άγια...!
Μια ανατριχίλα συγκίνησης διέτρεξε τη ραχοκοκκαλιά όλων μας σαν ακούσαμε το Λειτουργό να λέει:

Έτι δεώμεθα και υπέρ αναπαύσεως της ψυχής Θρασυβούλου του αειμνήστου Άρχοντος Πρωτοψάλτου της Αγιωτάτης Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας...

Την ευχή του νά' χουμε....!
 
Last edited:

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Επισυναπτω το πρωτο εωθινο .Η συνθεσις ειναι του αρχοντος.Στο pdf υπαρχει και η εκτελεσις. [απλως πατηστε τον συνδετηρα κατω αριστερα]

Παρελειψα να αναφερω οτι η γραφη του μουσικου κειμενου εγινε απο τον καλο μου φιλο Στρατο Παπαιωαννου μελος του φορουμ..
 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΥ ΣΤΑΝΙΤΣΑ του περικλεους Αρχοντος Πρωτοψαλτου της Αγιας του Χριστου Μεγαλης Εκκλησιας ΑΙΩΝΙΑ Η ΜΝΗΜΗ .
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Σε αυτήν την κουρασμένη ηχογράφηση, λίγο πριν τη δύση του, ο άρχων Στανίτσας μού μοιάζει να βρίσκεται στο απόγειο του ψαλτικού του ήθους. Και μολονότι μιλάμε για διαφορετικά είδη και ύφη, υπάρχει εσωτερική συγγένεια μεγάλη με το ψάλισμο του Φιρφιρή. Ευχαριστούμε (και πάλι) για την πολύτιμη ανάρτηση.
 
Last edited:
Επισυναπτω το πρωτο εωθινο .Η συνθεσις ειναι του αρχοντος.
Στο pdf υπαρχει και η εκτελεσις.
Παρελειψα να αναφερω οτι η γραφη του μουσικου κειμενου εγινε απο τον καλο μου φιλο Στρατο Παπαιωαννου μελος του φορουμ.

Επιτρέψτε μου κι εμένα μια μικρή συνεισφορά στα αρχειακά ντοκουμέντα του άρχοντα, σε ένα μουσικό PDF.
  • Έγινε εξαγωγή του ηχητικού και επεξεργασία του ώστε να αυξηθεί η χαμηλή του ένταση, να προστεθεί "χώρος" και να μικρύνει σε μέγεθος χωρίς διακριτή αλλοίωση της ποιότητας.
  • Προστέθηκε με στοιχεία του κειμένου τέταρτη σελίδα με την κατάληξη «ημών» που έλειπε.
  • Έγινε μνεία επί του εγγράφου του πιο πάνω κοπιάσαντος μέλους του Ψ για την καταγραφή του μουσικού κειμένου.
  • Για να το ακούσουμε, πιέζουμε ως γνωστό στη φωτογραφία και επιτρέπουμε την εκτέλεση από το πρόγραμμα ανάγνωσης.
Και πάλι ευχαριστίες στους συντελεστές της πιο πάνω ανάρτησης.
ΑΚ
 

Attachments

  • Eωθινόν Α'..ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ_MP3.pdf
    4.1 MB · Views: 67
-Μέρα που ανεχώρησε,παραθέτω το Α Δογματικό
Θτκίο ''Την παγκόσμιον Δόξαν'',που το έψαλλε για μένα-μαζί και με άλλους φίλους-τιμώντας με με την παρουσία του σε ιδιαίτερη προσωπική στιγμή της ζωής μου.
-Αιωνία του η μνήμη.Π.ΤΖ
Και από την ανάρτηση του μέλους μας Παναγιώτη Μπάτρη εδώ που επίσης τον ευχαριστούμε.
Σε αυτήν την κουρασμένη ηχογράφηση, λίγο πριν τη δύση του, ο άρχων Στανίτσας μού μοιάζει να βρίσκεται στο απόγειο του ψαλτικού του ήθους.

Στα πλαίσια της αρχειοθέτησης του υλικού του Άρχοντα, ακόμη ένα μουσικό PDF που συνδυάζει κείμενο μαζί με το ηχητικό, στο οποίο έγινε επεξεργασία σμίκρυνσης χωρίς ακουστή απώλεια ποιότητας.
  • Για να το ακούσουμε πιέζουμε στη φωτογραφία και επιτρέπουμε την εκτέλεση από το πρόγραμμα ανάγνωσης.
 

Attachments

  • 1983_Τήν παγκόσμιον δόξαν Θ.Στανίτσα_MP3.pdf
    4 MB · Views: 101
Top