Ειρμός "Τω οδηγήσαντι πάλαι"

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
Γνωρίζει κανείς πως ψάλλεται ο ειρμος " Τω οδηγήσαντι πάλαι" σε ήχο τέταρτο;
Υπάρχει πουθένα σε μουσικό κείμενο;
Ακόμα και κάποια ηχογράφηση θα βοηθούσε...

Ο κανόνας είναι να ψαλλει αυριο....
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Γνωρίζει κανείς πως ψάλλεται ο ειρμος " Τω οδηγήσαντι πάλαι" σε ήχο τέταρτο;
Υπάρχει πουθένα σε μουσικό κείμενο;
Ακόμα και κάποια ηχογράφηση θα βοηθούσε...

Ο κανόνας είναι να ψαλλει αυριο....

Εψαξα ό,τι είχα και δεν είχα και ή δεν το έχω ή δεν το βρήκα.

Αν δεν υπάρξει απάντηση, απλά πες το σε τέταρτο:D

Υ.Γ. Και εγώ ψάλλω αύριο, ούτε που το είδα. Λες να το γράψουμε σε αργό και να τους κουφάνουμε;:D:
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ἐγώ θέλω νά μοῦ ἐπιτρέψετε νά σᾶς συγχαρῶ γιά τήν «ἀφ᾿ ἑσπέρας» προετοιμασία σας!!!
Στό ναό ἔχουμε τό ΝΕΟΝ ΕΙΡΜΟΛΟΓΙΟΝ τοῦ Ἀπ. Παπαχρήστου, πού ἔχει ὅλους τούς εἱρμούς πού δέν ὑπάρχουν ἀλλοῦ.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Γνωρίζει κανείς πως ψάλλεται ο ειρμος " Τω οδηγήσαντι πάλαι" σε ήχο τέταρτο;
Υπάρχει πουθένα σε μουσικό κείμενο;
Ακόμα και κάποια ηχογράφηση θα βοηθούσε...

Ο κανόνας είναι να ψαλλει αυριο....

Θα στο αντιγράψω τώρα με τον Μελωδό και θα το επισυνάψω.
Επειδή βλέπω ότι είσαι φιλομαθής, ο α΄κανόνας της 7/9 'Οτι στείρα έτεκεν κλπ. σας ενδιαφέρει?? Εάν ναί πέστο να το επισυνάψω.
Ενημερωτικά, έχω στο σπίτι όλα τα βιβλία, και προετοιμάζομαι πάντα, δεν τα επισυνάπτω, διότι δεν έχω όρεξη να χαρακτηρισθώ ως ''μαΙντανός"
Γράψπτε μου σε τι μέγεθος το θέλετε???, εγώ τα έχω σε μέγεθος βιβλίου 17χ25, έχετε κάποιες άλλες προτιμήσεις, ως προς τα μεγέθη κλπ???
Βασίλης Κιαμηλίδης Βέροια
 

Attachments

  • Τω οδηγήσαντι πάλαι .pdf
    103.6 KB · Views: 135
  • 07 Σεπτεμβρίου ωδή γ΄Ότι στείρα έτεκεν .pdf
    212.4 KB · Views: 96
Last edited:

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
Ευχαριστούμε πάτερ για τα καλά σας λόγια,
στο Ναό όμως δεν μας βοηθάει και πολύ, το έχει κανεις άλλος το βιβλίο να σκαναρει τις σελίδες που χρειαζόμαστε;
 

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
Θα στο αντιγράψω τώρα με τον Μελωδό και θα το επισυνάψω.
Επειδή βλέπω ότι είσαι φιλομαθής, ο α΄κανόνας της 7/9 'Οτι στείρα έτεκεν κλπ. σας ενδιαφέρει?? Εάν ναί πέστο να το επισυνάψω.
Ενημερωτικά, έχω στο σπίτι όλα τα βιβλία, και προετοιμάζομαι πάντα, δεν τα επισυνάπτω, διότι δεν έχω όρεξη να χαρακτηρισθώ ως ''μαΙντανός"
Βασίλης Κιαμηλίδης Βέροια

ευχαριστώ Βασίλη
Βεβαιως να τα γράψεις αν μπορείς.
Προσωπικά λατρεύω τους κανόνες.
Στις μέρες μας οι κανόνες είναι το αγκάθι των ιεροψαλτών. Γι αυτό και θαυμάζω εκείνους που ξέρουν να τους ψέλνουν.

Νεκτάριος
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
ευχαριστώ Βασίλη
Βεβαιως να τα γράψεις αν μπορείς.
Προσωπικά λατρεύω τους κανόνες.
Στις μέρες μας οι κανόνες είναι το αγκάθι των ιεροψαλτών. Γι αυτό και θαυμάζω εκείνους που ξέρουν να τους ψέλνουν.

Νεκτάριος

Τα επισυνάπτω πάλιν
 

Attachments

  • Τω οδηγήσαντι πάλαι .pdf
    103.6 KB · Views: 73
  • 07 Σεπτεμβρίου ωδή γ΄Ότι στείρα έτεκεν .pdf
    212.4 KB · Views: 50

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Βασίλης Κιαμηλίδης;14381 said:
Θα στο αντιγράψω τώρα με τον Μελωδό και θα το επισυνάψω.
Ενημερωτικά, έχω στο σπίτι όλα τα βιβλία, και προετοιμάζομαι πάντα, δεν τα επισυνάπτω, διότι δεν έχω όρεξη να χαρακτηρισθώ ως ''μαΙντανός"
Βασίλης Κιαμηλίδης Βέροια

Κύριε Βασίλη ποιά βιβλία έχετε, που έχουν κανόνες; Με ενδιαφέρει γιατί και εγώ παιδεύομαι.
Έχω το ειρμολόγιο του Ιωάννου εκδόσεις Ρηγόπουλου και τα βιβλία του Γεωργίου Σύρκα.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Κύριε Βασίλη ποιά βιβλία έχετε, που έχουν κανόνες; Με ενδιαφέρει γιατί και εγώ παιδεύομαι.
Έχω το ειρμολόγιο του Ιωάννου εκδόσεις Ρηγόπουλου και τα βιβλία του Γεωργίου Σύρκα.

Εϊναι αυτό που επισύναψε ο αγαπητός κ. Χρίστος Ψωμιάδης, ενώ επισυνάπτω το ευρετήριο, των ειρμών των κανόνων και των στιχηρών, ώστε να γνωρίζετε το αναλυτικό περιεχόμενό του, και όταν θέλετε κάτι που δεν βρίσκετε αλλού, να ξέρετε ότι υπάρχει στον Νέον Ειρμολόγιο του κ. Παπαχρήστου, κάτι που έλειπε, και με την έκδοση αυτή καλύπτεται το μέχρι πρό της εκδόσεως ''κενό''.
 

Attachments

  • Ευρετήριο ειρμών & στιχηρών ειρμολογίου Παπαχρήστου.pdf
    171.5 KB · Views: 101
Last edited:

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Τα επισυνάπτω πάλιν

Φίλε Βασίλη, άξιος ο μισθός σου, για τον κόπο που έκανες να ανεβάσεις τους δύο Ειρμούς.Όμως, όπως και πάμπολλοι άλλοι Ειρμοί, αλλιώς είναι γραμμένοι και αλλιώς ψάλλονται. Κάνε παραβολή, μεταξύ των δικών σου και αυτών που ανεβάζω και θα δείς τις διαφορές.
Ο Φίλος μου Απόστολος Παπαχρήστου, έκανε μια αξιόλογη εργασία, που αξίζει πολλά - πολλά συγχαρητήρια. Εγώ έχω ηχογραφήσει περίπου 600 Ειρμούς, από τους Κανόνες του όλου Ενιαυτού, όλων των περιόδων. Οι πηγές μου, είναι από την Παράδοση της Οικογενείας μου, Χειρόγραφα και ακουστικές από παλαιούς Ψάλτες.
 

Attachments

  • Τω οδηγήσαντι πάλαι - Ειρμοί Κανόνων Δ΄.mp3
    1.6 MB · Views: 56
  • Ότι στείρα έτεκεν - Ειρμοί Κανόνων Δ΄.mp3
    1.6 MB · Views: 41

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Φίλε Βασίλη, άξιος ο μισθός σου, για τον κόπο που έκανες να ανεβάσεις τους δύο Ειρμούς.Όμως, όπως και πάμπολλοι άλλοι Ειρμοί, αλλιώς είναι γραμμένοι και αλλιώς ψάλλονται. Κάνε παραβολή, μεταξύ των δικών σου και αυτών που ανεβάζω και θα δείς τις διαφορές.
Ο Φίλος μου Απόστολος Παπαχρήστου, έκανε μια αξιόλογη εργασία, που αξίζει πολλά - πολλά συγχαρητήρια. Εγώ έχω ηχογραφήσει περίπου 600 Ειρμούς, από τους Κανόνες του όλου Ενιαυτού, όλων των περιόδων. Οι πηγές μου, είναι από την Παράδοση της Οικογενείας μου, Χειρόγραφα και ακουστικές από παλαιούς Ψάλτες.

Έτσι είναι Άρχοντα όπως τα γράφετε, και σας ευχαριστούμε ιδιαίτερα και για αυτά. Νομίζω πως θα πρέπει να τους καταγράψετε στην Βυζαντινή παρασημαντική και να τους εκδώσετε,΄ώστε να καλυφθεί και αυτή η σημαντική ανάγκη από τους Ιεροψάλτες.
Και πάλιν σας ευχαριστώ για όλα όσα μας προσφέρετε, και τα Αντίδωρα εύχομαι να τα λάβετε πλουσιοπάροχα από τον Πανάγαθο κατά τον Πόθον Σας.
Εις Πολλά Έτη και Ευλογημένα Άρχοντα.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 
Top