Ειρμοί β΄ ήχου

Γιώργος Χ.

Νέο μέλος
Σας παρακαλώ μπορείτε να σκανάρετε τη σελ. 266 ("φώτισον τους οφθαλμους μου", "οτι νυξ των παθων") ;

Μήπως στο ίδιο βιβλίο κάπου εκεί έχει και το "εν τη φλογοφόρω καμίνω" ;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Σας παρακαλώ μπορείτε να σκανάρετε τη σελ. 266 ("φώτισον τους οφθαλμους μου", "οτι νυξ των παθων") ;

http://analogion.com/forum/index.ph...100514/&hash=0b825e56c8218eab3194e448758586e5

Μήπως στο ίδιο βιβλίο κάπου εκεί έχει και το "εν τη φλογοφόρω καμίνω" ;
Ἀπό Feb 25, 2015 ἔχω ἀπαντήσει...
 

Attachments

  • Eirm_Papachr_p266-267.pdf
    43.9 KB · Views: 80

Γιώργος Χ.

Νέο μέλος
Τέλεια. :)
Οπότε μένει μόνο το "εν τη φλογοφόρω καμίνω" σε μουσικά τονισμένο κείμενο.
Θα ήθελε κάποιος να το σκανάρει ή να το βγάλει μια φωτογραφία ;
 

Γιώργος Χ.

Νέο μέλος
Στη σελίδα 1 αυτού του thread, αναφέρεται ότι ο ειρμός αυτός υπάρχει τόσο στο ειρμολόγιο του Παπαχρήστου (τονισμένος), όσο και του Ευστρατιάδου (χωρίς να αναφέρει αν είναι τονισμένος ή όχι, αλλά το λογικό θα ήταν κάποιος να σκεφτεί ότι θα είναι τονισμένος, μιας και πρόκειται για μουσικό ειρμολόγιο).
Από τη στιγμή που δέν έχω καθόλου το "εν τη φλογοφορω καμινω", οποιοδήποτε από τα δυο αυτά βιβλία θα ήταν χρήσιμο.
Λογικά, αν ειχα επιλογη, θα προτιμούσα "το εν τη φλογοφορω καμινω" του Ευστρατιάδου που είναι και παλαιότερο χρονικά (οπότε και πιθανολογω πως ίσως ειναι "σωστότερο" μουσικά με βάση και τη μουσικη παραδοση).
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Στη σελίδα 1 αυτού του thread, αναφέρεται ότι ο ειρμός αυτός υπάρχει τόσο στο ειρμολόγιο του Παπαχρήστου (τονισμένος), όσο και του Ευστρατιάδου (χωρίς να αναφέρει αν είναι τονισμένος ή όχι, αλλά το λογικό θα ήταν κάποιος να σκεφτεί ότι θα είναι τονισμένος, μιας και πρόκειται για μουσικό ειρμολόγιο).
Από τη στιγμή που δέν έχω καθόλου το "εν τη φλογοφορω καμινω", οποιοδήποτε από τα δυο αυτά βιβλία θα ήταν χρήσιμο.
Λογικά, αν ειχα επιλογη, θα προτιμούσα "το εν τη φλογοφορω καμινω" του Ευστρατιάδου που είναι και παλαιότερο χρονικά (οπότε και πιθανολογω πως ίσως ειναι "σωστότερο" μουσικά με βάση και τη μουσικη παραδοση).
Αὐτά εἶναι ἀνακριβῆ καί έσφαλμένα καί τό σπουδαιότερο ἔχουν ἀπαντηθεῖ στά προηγούμενα μηνύματα.
Δέν καταλαβαίνω τί πταίει........
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Υπάρχει κάπου γραμμένος σε μουσική ο ειρμός στη φωτό;;;
 

Attachments

  • Screenshot_20200120-195359.jpg
    Screenshot_20200120-195359.jpg
    420 KB · Views: 28

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
Υπάρχει κάπου γραμμένος σε μουσική ο ειρμός στη φωτό;;;
Από το βιβλίο Μουσική Παρακλητική τόμος Α΄ σελ.291 του αείμνηστου π. Κωνσταντίνου Παπαγιάννη.
 

Attachments

  • Ο Άνθραξ τω Ησαία προοφθείς.jpg
    Ο Άνθραξ τω Ησαία προοφθείς.jpg
    150.1 KB · Views: 31
Top