Εγκύκλιος της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος «Περί τῆς χρήσεως ἠλεκτρονικῶν μέσων ἐν τῷ ἱερῷ ἀναλογίῳ κατά τήν Θείαν Λατρείαν» (14/2/2019)

ΠΜΧ

...
Εμένα αυτό που με μπερδεύει - ξενίζει στο μικρό αυτό βίντεο, είναι η αναφορά στο ισοκράτημα: "Είναι το ήμισυ της ψαλμωδίας". Τη φράση τη θεωρώ ατυχέστατη, κι ευελπιστώ ότι δεν ειπώθηκε με πλήρη συναίσθηση. Πράγματι, τεχνικώς, το ισοκράτημα κάνει πιό ευχάριστο ένα άκουσμα. Από κει και πέρα, λατρευτικώς, δεν προσφέρει τίποτα. Είτε προέρχεται από ανθρώπινη φωνή είτε όχι. Αλλιώς.... εκκλησίες χωρίς ισοκράτη δεν θα έπρεπε να λειτουργούν:confused:
 

tzark

Μέλος
Αφού το ισοκράτημα "Είναι το ήμισυ της ψαλμωδίας" δώστε μας σε ποια βιβλία θα διαβάσουμε πως εκτελείται .
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
α) χωρίς να έχω δει κάτι (ακόμα), έμαθα ότι εδώ στο ψαλτολόγιο κάποιοι έκαναν φασαρία και ο Παπαδημητρίου σταμάτησε να φτιάχνει τον ισοκράτη. Για μένα ο ισοκράτης του είναι ο καλύτερος από τους ψηφιακούς και τον χρησιμοποιώ σπίτι μου και γουστάρω. Κρατιέμαι να μην πω καμιά κουβέντα για αυτό το θέμα για να μην φάω άμεσο μπαν όχι τίποτ άλλο.

β) Έλαβα μηνύματα ότι είμαι πολύ προκλητικός και σκανδαλίζω. Έστω. Τροποποιώ το μήνυμα ως εξής:
Στην εγκύκλιο η Εκκλησία ζητά να βρούμε μαθητές γράφοντας:
""Ἀντί τῆς χρήσεως ἠλεκτρονικῶν ἰσοκρατῶν, ἡ Ἱερά Σύνοδος προτρέπεται ὅπως, μερίμνῃ τῶν ἐνοριῶν καί τῶν ἱεροψαλτῶν, ἐκπαιδευθοῦν νέοι μαθηταί τῆς πατρῴας Ἐκκλησιαστικῆς Μουσικῆς, ὥστε νά ἐπιλυθῇ φυσικῶς καί οὐχί τεχνικῶς τό πρόβλημα τῆς ἐλλείψεώς των. ""
Δηλαδή οι συγγραφείς ζητάνε από τον ψάλτη και την ενορία να βρουν μαθητές για να λυθεί το πρόβλημα ανυπαρξίας ισοκρατών.
Κατά τη γνώμη μου αυτή η παράγραφος δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα και αναδεικνύει την αποστασιοποίηση της διοίκησης της εκκλησίας από τους ενοριακούς ναούς και τους παπάδες που παλεύουν να τους λειτουργήσουν.
Μήπως θα ήταν καλύτερα η διοίκηση της εκκλησίας να δείξει ότι ενδιαφέρεται και δεν πετάει το μπαλάκι, με έργα;
Μήπως να αναρωτηθούμε ποια είναι τα πραγματικά αίτια της ερημοποίησης/γεροντοποίησης των Ναών;
 
Last edited:

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Ξέρω ότι πολλοί θα ξινίσουν και θα θελήσουν να μου δημιουργήσουν πρόβλημα μετά από αυτά που έγραψα με μεθόδους οικόσιτων πουλερικών αλλά έχω αβαντάζ... Μολών λαβέ.

Ντάξει, τα 'πες, δέσε τώρα το λυμένο ζωνάρι σου.....
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
τι σημαίνει αυτό;
Ότι με αφορμή μια εγκύκλιο (που οι προθέσεις σου είναι εμφανώς υπέρ του να την ποδοπατήσεις...) για ένα κονσερβοκούτι που παράγει έναν ήχο, που σε άλλους αρέσει και σε άλλους δεν αρέσει, βρήκες ευκαιρία να ...αναδείξεις το μεγάααλο πρόβλημα της Ορθοδοξίας, την αγαμία των Αρχιμανδριτών και Μητροπολιτών. Δε θα βρεις και πολλούς να σε ακολουθήσουν σε αυτήν την κουβέντα...
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ήθελα κι εγώ να προσθέσω Παναγιώτη, ότι είναι προβληματικό, όταν προσωπικές αρνητικές εμπειρίες (γιατί μάλλον εδώ μιλάμε για τέτοιες και μάλιστα ακραίες) γίνονται μέτρο για καθολικότερες κρίσεις.
 

ΠΜΧ

...
Ήθελα κι εγώ να προσθέσω Παναγιώτη, ότι είναι προβληματικό, όταν προσωπικές αρνητικές εμπειρίες (γιατί μάλλον εδώ μιλάμε για τέτοιες και μάλιστα ακραίες) γίνονται μέτρο για καθολικότερες κρίσεις.
Χίλια ευχαριστώ κ. Γιώργο...
Μεγάλο πρόβλημα οι γενικεύσεις. Όπως έχω ζήσει ιερείς στη ζωή μου να αδιαφορούν για την επιβίωση (και την αναβίωση) των αναλογίων της εκκλησίας τους, άλλο τόσο έχω γνωρίσει πολλούς ψάλτες που με την συμπεριφορά τους εξώθησαν βοηθούς και λοιπούς μύστες της τέχνης σε άλλες ενορίες...
Το σκέφτομαι συχνά στη ζωή μου ότι το πρόβλημα της αρμονικής συνύπαρξης δύο "μαζών" είναι η διαρκής τάση που έχουμε ως άνθρωποι να παίζουμε την κολοκυθιά στο ποιος φταίει. Από τα διοικητικά θέματα της εκκλησίας μέχρι και την πολιτική. Ή το ποιός φταίει περισσότερο.
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Οι προθέσεις μου είναι ακριβώς αυτές που γράφω στο μήνυμα όσο κι αν θέλετε κύριε βάιακουμ να τις διαστρεβλώσετε. Έχω μεγαλώσει μέσα στην εκκλησία και γνωρίζω όση θεολογία χρειάζεται για να ξέρω ότι οι περισσότεροι είμαστε βουτηγμένοι στην αμαρτία με εμένα στους καλύτερους δύτες. Να ξέρω ότι το αντίδωρο ακόμη κι απ τα χέρια ενός Ησύχιου, είναι φωτιά. Και τα γράφω αυτά εδώ γιατί εδώ μέσα είναι μια μικρή κοινότητα που τα γνωρίζει αυτά επίσης. Δεν με πειράζει η εγκύκλιος. Εγώ ψάλλω όπως να ναι. Με πειράζει όμως που οι Ναοί έχουν καταντήσει ΚΑΠΙ και ζητάνε από τους ψάλτες να βρουν μαθητές. Πως; Ποιος θα πληρώσει; Μπορείς να ζητάς θυσίες; Δεν μπορούσανε να πούνε η Διοίκηση θα στηρίξει το πρόβλημα, δίνοντας ένα ποσοστό που παίρνει η μητρόπολη απ το παγκάρι για τις ανάγκες μιας σχολής των Ναών; Σας το ξαναλέω. Οι μοναχοί ζούνε σε διαφορετικό κόσμο, δεν το λέω για κακό, έτσι είναι η φύση της δουλειάς. Μην κάνετε λες και δεν ξέρετε. Κρυβόμαστε όλοι πίσω από το δάχτυλό μας για αυτό οι προβληματικές καταστάσεις διαιωνίζονται. Όχι τόσο από αυτούς που κάνουν λάθος επιλογές αλλά από τους δειλούς που δεν μιλάνε.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημ. συντονιστή] Αγαπητοί, μπορεί ο καθένας να διαφωνήσει και να αμφισβητήσει οτιδήποτε με επιχειρήματα αλλά ο τρόπος που εκφράζεται η διαφωνία εδώ είναι ασύμφωνη με το πνεύμα και το χαρακτήρα του Ψαλτολογίου. Να μην συνεχιστεί παρακαλώ.
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Να ρωτήσω κάτι ευθέως και με πάσα καλή προαίρεση. Η πλειονότητα των σκανδάλων που έχουνε γίνει σημαίες της βοθροτηλεόρασης και καραμέλα στα στόματα των ανθρώπων που κρατάνε κόσμο έξω από τους ναούς (αυτή είναι η σχέση με την εγκύκλιο) προέρχονται από άγαμους ή έγγαμους, ή ψάλτες;
Μιλήσατε για γενίκευση. Ανέφερα ότι δεν είναι όλες οι περιπτώσεις έτσι. Προσωπικά γνωρίζω τρεις αγάμους για τους οποίους μπαίνω ολόκληρος στη φωτιά για την ακεραιότητά τους και την σωφροσύνη τους. Δεν γνωρίζω όμως μόνο τρεις συνολικά. Και το τι λέγεται από άλλους ψάλτες και άλλους ιερείς για ιερείς αφήστε το. Μεταξύ μας γνωρίζουμε τα χίλια μύρια για πολλούς.
Για αυτό λέω ο γάμος θα ήταν μια πολύ καλή δικλείδα ασφαλείας ώστε να έρθει η διοίκηση πιο κοντά στα κοσμικά προβλήματα. Υποτίθεται θεσπίστηκε αγαμία για να μην έχουν μέριμνες αλλά βλέπουμε ότι, πρωθυπουργοί, αυτοκράτορες, διευθυντές και πρόεδροι σε θηριώδης επιχειρήσεις είναι έγγαμοι αλλά δεν τους εμπόδισε αυτό να επιτύχουν τον σκοπό τους
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
[Σημ. συντονιστή] Αγαπητοί, μπορεί ο καθένας να διαφωνήσει και να αμφισβητήσει οτιδήποτε με επιχειρήματα αλλά ο τρόπος που εκφράζεται η διαφωνία εδώ είναι ασύμφωνη με το πνεύμα και το χαρακτήρα του Ψαλτολογίου. Να μην συνεχιστεί παρακαλώ.
κ. Δημήτρη τροποποίησα το πρώτο μήνυμα. Δεν ξέρω αν το πρόβλημα είναι η γλώσσα που χρησιμοποίησα ή το θέμα που έθιξα. Την γλώσσα την τροποποίησα στο θέμα θα επιμείνω.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Μην επιμενεις, διοτι το θεμα ειναι η εγκυκλιος για τα ηλεκτρονικα μεσα κ οχι αλλα θεματα.....
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Μην επιμενεις, διοτι το θεμα ειναι η εγκυκλιος για τα ηλεκτρονικα μεσα κ οχι αλλα θεματα.....

αυτό το έβγαλα από το μυαλό μου ή είναι από την εγκύκλιο;

"Ἀντί τῆς χρήσεως ἠλεκτρονικῶν ἰσοκρατῶν, ἡ Ἱερά Σύνοδος προτρέπεται ὅπως, μερίμνῃ τῶν ἐνοριῶν καί τῶν ἱεροψαλτῶν, ἐκπαιδευθοῦν νέοι μαθηταί τῆς πατρῴας Ἐκκλησιαστικῆς Μουσικῆς, ὥστε νά ἐπιλυθῇ φυσικῶς καί οὐχί τεχνικῶς τό πρόβλημα τῆς ἐλλείψεώς των. "
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Αγαπητε, δε θα αντιπαρατεθω μαζι σου. Δεν εμεινες σ αυτο που ποσταρεις τωρα.
Εκει εγκειται η παρεμβαση μου κ με συγχωρεις κιολας....
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Αγαπητε, δε θα αντιπαρατεθω μαζι σου. Δεν εμεινες σ αυτο που ποσταρεις τωρα.
Εκει εγκειται η παρεμβαση μου κ με συγχωρεις κιολας....

Πήγα όπως πρέπει στη ρίζα του προβλήματος. Οι περισσότεροι δεν μπορούν ή δεν θέλουν να το δουν. Κανένα πρόβλημα.
Εγώ πάντως σας συγχωρώ.
 

tzark

Μέλος
Οι μηχανικοί Ισοκράτες σιγά μη φύγουν .....απόψε στους Α' Χαιρετισμούς σε Αθηναϊκό Ναό δούλεψε καλά ο μηχανικός Ισοκράτης βιδωμένος στο αναλόγιο…..!!!!
 

tzark

Μέλος
Ιερά Αρχιεπισκοπή Αθηνών ......σιγά μη φύγει ο Ισοκράτης απο το δεξιό αναλόγιο.....!!!!!
Η εγκύκλιος τους μάρανε....!!!!!
 
Top