Εγκύκλιος της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος «Περί τῆς χρήσεως ἠλεκτρονικῶν μέσων ἐν τῷ ἱερῷ ἀναλογίῳ κατά τήν Θείαν Λατρείαν» (14/2/2019)

Μάριος

Μέλος
Κάποια πληροφορία παραπάνω για εμάς που δεν το είδαμε?

edit: Ευχαριστώ τον Αχιλλέα για τον σύνδεσμο.
Η παραποίηση των στοιχείων και η παραπληροφόρηση είναι γκεμπελικού επιπέδου. Θα ήταν κωμικό αν δεν ήταν τόσο σημαντικό το θέμα. Τώρα είναι απλά εξοργιστικό και λυπηρό, αν και εδώ που τα λέμε δεν νομίζω να περίμενε κανείς να ενημερωθεί αξιόπιστα από την τηλεόραση....
 
Last edited:

tzark

Μέλος
Ωραία διαφήμιση που τους βρήκαν αυτούς……η Ομοσπονδία δεν λαλεί…..!!!
Ο κύριος είπε ψέματα …….υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι ισοκράτες!!!!
Είναι πολλά τα λεφτά …..μόνο 100€ για τον ψηφιακό Ισοκράτη!!!
 
Last edited:

Χρύσανθος80

Παλαιό Μέλος
Ἀτυχέστατο τό ἐγχείρημα καί ἡ παραποίηση τῆς Ἐγκυκλίου στόν ΑΝΤ1!
Κρίμα στούς πρωταγωνιστές... καί ἐμφανισθέντες...:mad:
Σοβαρά τώρα. Κανένας από τους εμφανισθέντες δεν έκανε αυτοκριτική πριν εμφανιστεί στο ...γυαλί ; :unsure: Κρίμα
 
Οι εμφανισθέντες ψάλτες δεν είπαν τίποτε για την εγκύκλιο. Μίλησαν γενικά για την χρήση τού ισοκράτη. Μη σπεύδουμε να τους καταδικάσουμε!... Η δημοσιογράφος πράγματι παραποίησε το περιεχόμενο τής εγκυκλίου, πιθανώς από σύγχυση... Μη νομίζετε ότι καταλαβαίνουν την διάκριση ψηφιακού βιβλίου και ψηφιακού ισοκράτη... Δεν νομίζω ότι υπήρχε κάποιος λόγος σκοπιμότητας...
 
Οι εμφανισθέντες ψάλτες δεν είπαν τίποτε για την εγκύκλιο. Μίλησαν γενικά για την χρήση τού ισοκράτη. Μη σπεύδουμε να τους καταδικάσουμε!... Η δημοσιογράφος πράγματι παραποίησε το περιεχόμενο τής εγκυκλίου, πιθανώς από σύγχυση... Μη νομίζετε ότι καταλαβαίνουν την διάκριση ψηφιακού βιβλίου και ψηφιακού ισοκράτη... Δεν νομίζω ότι υπήρχε κάποιος λόγος σκοπιμότητας...
Εδώ γελάνε .
Η δεν καταλαβαινεις όντως και εκπλήσσομαι ή κανεις πως δεν καταλαβαινεις .
Κατ αρχήν η συγκυρία δεν ειναι τυχαία .
Συνέπεσε με την κυκλοφορία της εγκυκλίου ,στην οποία οπως κι εσυ παραδέχεσαι κανει αναφορά η ρεπόρτερ .
Και σαφώς δεν θα εκαναν απευθείας αναφορά στην εγκύκλιο για να καρφωθούνε .
Ηταν ενα καλοστημένο προπαγανδιστικό (υπερ της χρήσης του μηχανικού ισοκρατη ) στημένο ρεπορτάζ .
Τύφλα να χουν τα τρολ της Κουμουνδούρου....
Στην πράξη τωρα ,οπως και την άλλη φορα που κυκλοφόρησε απαγορευτική εγκύκλιος ,φρονώ πως δεν θα γίνει και τωρα κάτι.
Ο καθένας θα συνεχίσει να κανει ότι του καπνίσει .
Σαν τον αντικαπνιστικό νόμο που ποτε δεν θα εφαρμοστεί .
Ειναι Θέμα βούλησης .
Ή θέμα του εκάστοτε προϊσταμένου ,να φωνάξει τον ψάλτη του και να του πει ,σε παρακαλω ,αφαίρεσε αυτο το μηχάνημα απο το αναλόγιο .
Δεν θα γίνει ,τσάμπα το κουβεντιάζουμε .
Και το ρεπορτάζ αυτο καθ αυτο αποδεικνύει του λόγου το αληθές .
Την άρνηση δηλαδή ,ενός ορισμένου κύκλου ιεροψαλτών που ειναι θιασώτες του μηχανικού ισοκρατη ,να σταματήσουν την χρήση του .
Συμπληρώνω την σκέψη μου ,λέγοντας πως ορθοδοξία χωρίς ορθοπραξια δεν μπορεί να υπάρξει .
Ο ψάλτης ειναι καλλιτέχνης μεν, αλλα δεν μπορεί να αποποιηθεί και την ιδιότητα του κατώτερου κληρικού .
Που ειναι η πνευματικότητα ;
Που ειναι η υπακοή ;
Σε αλλο θέμα το ειχα ξανά γράψει
Το αναλόγιο δεν ειναι σανίδι απο πάλκο
Αν κάποιοι αυτο νομίζουν ,ειναι σε λαθος δρόμο .
Λιγη αυτογνωσία δεν βλάπτει .
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Εμένα πιο πολύ με στενοχώρησε το κλείσιμο του ρεπορτάζ: «Για την ώρα, όπως εξηγούν στον ΑΝΤ1 ΟΙ ΨΑΛΤΕΣ».
Ποιοι ψάλτες; Αφού είναι διχασμένοι οι ψάλτες.

Αν τελικά προκληθεί διχασμός στο σώμα των ψαλτών και εν τέλει της εκκλησίας, τότε θα φανεί ότι ο πειρασμός το προετοίμαζε μεθοδικά. Και θα αρχίσει η κριτική ότι η ποιμαίνουσα εκκλησία άργησε να αντιληφθεί τον κίνδυνο.
Έχει ο Θεός όμως. Δεν είναι ακυβέρνητο καράβι η εκκλησία.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Εγώ βλέπω και το εξής: Παρουσιάστηκε λάθος το περιεχόμενο της εγκυκλίου, και μάλιστα με τρόπο γραφικό. Πουθενά δε γίνεται λόγος για απαγόρευση του ισοκράτη, παρά μόνο για λελογισμένη χρήση του, ενώ η εγκύκλιος είναι σαφέστατη στο θέμα αυτό. Έτσι παρουσιάζεται ως γραφική ακόμη και η υπό όρους χρήση του ισοκράτη, πόσο μάλλον η απαγόρευσή του.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Απουσία του βιβλίου του Τριωδίου, ο Πρωτοψάλτης θα ασπάζεται το τάμπλετ;

Ποιὸς ἀσπάζεται τὸ βιβλίο τοῦ Τριωδίου ἤ τῆς Παρακλητικῆς ἤ τοῦ Ὡρολογίου ἤ τοῦ Μηναίου; Τὸ Ἐγκόλπιον τοῦ Ἀναγνώστου; Τὸ Νεκρώσιμο; Τὰ Δίπτυχα; Τὸ Εὐχολόγιο; Τὶς φωτοτυπίες; Τὸ ... σπιράλ;

Μόνο τὸ Εὐαγγέλιο προσκυνοῦμε κι ἀπ' αὐτὸ τὴν στάχωση ποὺ φέρει εἰκόνα Σταύρωσης ἤ Ἀνάστασης.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ποιὸς ἀσπάζεται τὸ βιβλίο τοῦ Τριωδίου ἤ τῆς Παρακλητικῆς ἤ τοῦ Ὡρολογίου ἤ τοῦ Μηναίου; Τὸ Ἐγκόλπιον τοῦ Ἀναγνώστου; Τὸ Νεκρώσιμο; Τὰ Δίπτυχα; Τὸ Εὐχολόγιο; Τὶς φωτοτυπίες; Τὸ ... σπιράλ;

Μόνο τὸ Εὐαγγέλιο προσκυνοῦμε κι ἀπ' αὐτὸ τὴν στάχωση ποὺ φέρει εἰκόνα Σταύρωσης ἤ Ἀνάστασης.
Αναφέρεται μάλλον στην τάξη παραλαβής του βιβλίου του Τριωδίου κατά τον Εσπερινό του Τελώνου και Φαρισαίου που προβλέπει και το ημερολόγιο του Πατριαρχείου. Βέβαια, εκεί προσκυνείται η εικόνα. Επίσης, και το Τριώδιο έχει συνήθως στη στάχωση Σταυρό.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αναφέρεται μάλλον στην τάξη παραλαβής του βιβλίου του Τριωδίου κατά τον Εσπερινό του Τελώνου και Φαρισαίου που προβλέπει και το ημερολόγιο του Πατριαρχείου. Βέβαια, εκεί προσκυνείται η εικόνα. Επίσης, και το Τριώδιο έχει συνήθως στη στάχωση Σταυρό.

Tο ξέρω βρὲ Γιάννη μου, τὸ ξέρω ... Ἁπλὰ ἐπισημαίνω κάποια πράγματα ... Ἐπίσης, ὅλα τὰ βιβλία μας ἔχουν σταυρὸ ἐξωτερικὰ, ἀλλὰ δὲν ἔχω δεῖ κανένα νὰ φιλάει τὸ ... Πεντηκοστάριο, τὴν Ἀνάσταση τὸ βράδυ. Οὕτε κάθε φορὰ ἀρχὴ τοῦ μήνα ποὺ ἀλλάζει τὸ Μηναῖο, τοποθετῶ τὸ βιβλίο ἐπὶ ... σκίμποδος, ἀσπαζόμενος ὁποιαδήποτε εἰκόνα. Πηγαίνω στὴ βιβλιοθήκη, παίρνω τὸ βιβλίο, τὸ βάζω στὸ ἀναλόγιο καὶ κάνω τὴ δουλειά μου. Tὰ βιβλία τὰ σέβομαι γενικῶς ΟΛΑ καὶ τὰ προσέχω, γιατὶ εἶναι τὰ εργαλεία μου καὶ ἐπειδὴ εἶναι πόρτα σὲ ἄλλο κόσμο γενικῶς.

Ἁπλὰ σὰν χριστιανὸς, ὅταν μπαίνω στὸ ναὸ, ἀσπάζομαι τὶς εἰκόνες καὶ ἀνάβω κερὶ, πληρώνοντάς το φυσικά, ὄχι σὰν κάτι «εὐσεβείς» «εὐλαβείς» συναδέλφους ποὺ ἀνάβουν μιὰ χούφτα κεριὰ τζαμπαντάν, ἐπειδὴ εἶναι τοῦ ... σπιτιοῦ.
 

romios1

Active member
Πράγματι, αυτή η συνήθεια να ασπάζουν το Τριώδιο δεν υπάρχει στο Άγιον Όρος.
Όταν ρώτησα έναν Αγιορείτη φίλο μου γιατί δεν το κάνουν, η Απάντηση του Ήταν: τότε, γιατί δεν ασπάζουμε τον πεντηκοστάριο και τα άλλα βιβλία; Μόνο την Σαρακοστή έχουμε ευλάβεια, και το υπόλοιπο χρόνο όχι;

Κύριε Καλπακίδη,
Έχεις δίκιο. Μου ήταν λίγο σοκ Όταν ένας αρχών πρωτοψάλτης κάποιας Μητροπόλεως εδώ στην Αμερική Μου είπε ότι ήταν άθεος και δεν πιστεύει στον Θεό, και ούτε εξομολογείται. Ακούγονται συνέχεια τέτοια περιστατικά, αλλά ξεχνάμε ότι η ψαλτική Είναι μια μορφή προσευχής, και όχι Μόνο τέχνης.
 

tzark

Μέλος
Εδώ γελάνε .
Η δεν καταλαβαινεις όντως και εκπλήσσομαι ή κανεις πως δεν καταλαβαινεις .
Κατ αρχήν η συγκυρία δεν ειναι τυχαία .
Συνέπεσε με την κυκλοφορία της εγκυκλίου ,στην οποία οπως κι εσυ παραδέχεσαι κανει αναφορά η ρεπόρτερ .
Και σαφώς δεν θα εκαναν απευθείας αναφορά στην εγκύκλιο για να καρφωθούνε .
Ηταν ενα καλοστημένο προπαγανδιστικό (υπερ της χρήσης του μηχανικού ισοκρατη ) στημένο ρεπορτάζ .
Τύφλα να χουν τα τρολ της Κουμουνδούρου....
Στην πράξη τωρα ,οπως και την άλλη φορα που κυκλοφόρησε απαγορευτική εγκύκλιος ,φρονώ πως δεν θα γίνει και τωρα κάτι.
Ο καθένας θα συνεχίσει να κανει ότι του καπνίσει .
Σαν τον αντικαπνιστικό νόμο που ποτε δεν θα εφαρμοστεί .
Ειναι Θέμα βούλησης .
Ή θέμα του εκάστοτε προϊσταμένου ,να φωνάξει τον ψάλτη του και να του πει ,σε παρακαλω ,αφαίρεσε αυτο το μηχάνημα απο το αναλόγιο .
Δεν θα γίνει ,τσάμπα το κουβεντιάζουμε .
Και το ρεπορτάζ αυτο καθ αυτο αποδεικνύει του λόγου το αληθές .
Την άρνηση δηλαδή ,ενός ορισμένου κύκλου ιεροψαλτών που ειναι θιασώτες του μηχανικού ισοκρατη ,να σταματήσουν την χρήση του .
Συμπληρώνω την σκέψη μου ,λέγοντας πως ορθοδοξία χωρίς ορθοπραξια δεν μπορεί να υπάρξει .
Ο ψάλτης ειναι καλλιτέχνης μεν, αλλα δεν μπορεί να αποποιηθεί και την ιδιότητα του κατώτερου κληρικού .
Που ειναι η πνευματικότητα ;
Που ειναι η υπακοή ;
Σε αλλο θέμα το ειχα ξανά γράψει
Το αναλόγιο δεν ειναι σανίδι απο πάλκο
Αν κάποιοι αυτο νομίζουν ,ειναι σε λαθος δρόμο .
Λιγη αυτογνωσία δεν βλάπτει .

Τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια??? τίνος είναι ο μηχανικός Ισοκράτης??? Τολμήστε εκεί στην Ομοσπονδία αν μπορείτε!!!!
 
Μου ήταν λίγο σοκ Όταν ένας αρχών πρωτοψάλτης κάποιας Μητροπόλεως εδώ στην Αμερική Μου είπε ότι ήταν άθεος και δεν πιστεύει στον Θεό, και ούτε εξομολογείται. Ακούγονται συνέχεια τέτοια περιστατικά, αλλά ξεχνάμε ότι η ψαλτική Είναι μια μορφή προσευχής, και όχι Μόνο τέχνης.
Αν και μου φαίνεται λιγο ακραίο ,μένω στην ουσία του θέματος .
Ότι δεν ειναι μονο τέχνη ,θέατρο και πάλκο .
Ούτε χώρος επίδειξης φωνητικών ικανοτήτων .
Ειναι προσευχή οπως σωστά επισημαίνεις .
Πρέπει ο ψάλτης να εχει επίγνωση του λειτουργήματος που επιτελεί και να εχει πνευματική ζωή .
 
Ζήτημα με τα τάμπλετ δεν νομίζω ότι υπάρχει! Δεν καταργεί κανείς τα ιερά βιβλία! Δεν βγαίνει με το τάμπλετ έξω, αντί τού Ευαγγελίου... Και μέχρι πρό τινος οι ψάλτες έψαλλαν από τα μουσικά βιβλία. Ε τώρα τα μουσικά βιβλία ψηφιοποιούνται και μπαίνουν στο τάμπλετ. Δεν νομίζω ότι η Λειτουργία τού Καραμάνη π.χ. είναι... ιερό βιβλίο!
Άλλο είναι το πρόβλημα: Ότι με αυτήν την ευκολία οι νέοι ψάλτες δεν μαθαίνουν Τυπικό...
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Το ρεπορτάζ του ANT1 είναι στημένο και παραπλανητικό κι από άλλες πλευρές: έβαλαν καταρχήν τρεις καλούς ψάλτες μέσα στο ναό, για τις ανάγκες των γυρισμάτων του ρεπορτάζ, οι οποίοι φυσικά σε καμία ακολουθία δεν ψάλλουν μαζί χορωδιακά, παρά μόνο σε κάποιο πανηγύρι (άλλωστε όταν έγραφαν τα ονόματά τους έβλεπες ότι ανήκε σε διαφορετικό ναό ο καθένας), θέλοντας να μας πουν: "Να, κοιτάξτε τι ωραία ακούγεται το μέλος πάντα στις εκκλησίες και αυτοί που ψάλουν τόσο ωραία έχουν ανάγκη από μια συσκευή και η συντηρητική Σύνοδος τους τη στερεί"...

Κατά δεύτερο, οι συνάδελφοι έλεγαν ότι είναι απαραίτητο γιατί δημιουργεί από κάτω ένα "χαλί" για να ψάλουν κι ότι δεν υπάρχουν άτομα να το κάνουν, όπως "υπήρχαν παλαιότερα". Μα ποτέ δεν υπήρχαν! Ισοκράτημα έκανε ένας βασικός στο ψαλτήρι που θα "οδηγάει", άντε να τον ακολουθούν εμπειρικά και κάποιοι άλλοι. Κι αν κανείς δεν ξέρει, δεν γίνεται ισοκράτημα. Πάντα έτσι γινόταν και γίνεται. Απλώς η αισθητική των ψαλτών έχει μεταβληθεί επειδή έπεσαν θύματα όσων εμπόρων ήθελαν να βγάλουν χρήματα από τον ψηφιακό ισοκράτη (με εξαίρεση το φίλο Παναγιώτη Παπαδημητρίου, που, βλέποντας πού πάνε τα πράγματα, σταμάτησε την ανάπτυξη του δικού του ισοκράτη). Οι έμποροι - ψάλτες, εκμεταλλευόμενοι την καλλιτεχνική φύση πολλών συναδέλφων, επιχείρησαν να εμφυσήσουν στον ψαλτικό κόσμο την ιδέα ότι θα ήταν δυνατό σε κάθε ακολουθία να έχουν δίπλα τους τους top ισοκράτες του Βασιλικού και πλέον όσοι ψάλτες παρασύρθηκαν θέλουν "χαλί" για να ψάλουν. Και δεν θα τους πείραζε φυσικά αν αυτό το "χαλί" ήταν ισοκράτημα από ούτι, βιολοντσέλο, μπουζούκι, συνθεσάιζερ...

Κατά τρίτο, κανείς δεν αναρωτήθηκε: "Αφού βρε παιδιά είσαστε τρία άτομα και μάλιστα καλοί ψάλτες, γιατί να μην κάνει ισοκράτημα ο ένας από εσάς; Δεν ξέρετε να κάνετε ισοκράτημα;". Η απάντηση είναι προφανής, σύμφωνα με τα παραπάνω: "Ξέρουμε, αλλά θέλουμε ένα κινηματογραφικό background με top ισοκράτες για να ψάλουμε". Το γεγονός βέβαια ότι το background που δημιουργείται από το μηχάνημα πόρρω απέχει από το φυσικό ισοκράτημα δεν τους νοιάζει, αφού και αυτή η προσομοίωση τους δίνει ένα "ωραίο χαλί" για να "αναδειχθεί" η καλλιτεχνική τους φύση... Αυτό όμως δεν είναι προσευχή, αλλά show. Κι εγώ θα σας πω και το άλλο: αν τελικά τους είναι τόσο απαραίτητο το ισοκράτημα, γιατί να μην κάνει ισοκράτημα ο ψάλτης από το άλλο ψαλτήρι; Δεν χρειάζεται να φωνάζει και να κουράζεται, μαλακά και ξεκούραστα. Στην ενορία μου πάντα έτσι γινόταν και πάντα όποιος έψελνε είχε ισοκράτημα.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Κι εγώ θα σας πω και το άλλο: αν τελικά τους είναι τόσο απαραίτητο το ισοκράτημα, γιατί να μην κάνει ισοκράτημα ο ψάλτης από το άλλο ψαλτήρι; Δεν χρειάζεται να φωνάζει και να κουράζεται, μαλακά και ξεκούραστα.
Αυτό, Νίκο, είναι κάτι που το έχω σκεφτεί πάρα πολλές φορές -και προσωπικά το εφαρμόζω. Αν εξαιρέσουμε την πιθανότητα της κόπωσης -η οποία όμως μειώνεται αν, όπως λες, γίνεται χαμηλόφωνα και κοντά στο μικρόφωνο το ισοκράτημα- αυτό θα έλυνε το πρόβλημα της απουσίας ισοκρατών.
Κι ας μη γίνεται σε ολη την ακολουθία, αλλά τουλάχιστον στους Αίνους, στο δοξαστικό και στα μαθήματα της Λειτουργίας. Γιατί να μην ισοκρατεί ο αριστερός την ώρα του Χερουβικού και ο δεξιός την ώρα του Κοινωνικού;
 
Top