[Ψάχνω] Εγκόλπιον Ευχολόγιον, Τιμοθέου Ματθαιάκη, Μητροπολίτου Νέας Ιωνίας και Φιλαδελφείας.

gorgopodarous

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
ΑΔΕΛΦΟΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΕΥΧΟΛΟΓΙΟ ΤΟΥ ΜΑΤΘΑΙΑΚΗ? ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΥΘΕΝΑ. ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
ΑΔΕΛΦΟΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΕΥΧΟΛΟΓΙΟ ΤΟΥ ΜΑΤΘΑΙΑΚΗ? ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΥΘΕΝΑ. ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ

Ειναι εκπληκτικο βιβλιο...δυστυχως δεν το εχω.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Νομίζω πωλείται στην Αποστολική Διακονία ή στη Μητρόπολη Ν. Ιωνίας.
 
Κάνετε ένα τηλ. στο 210-2753800(γραφεία ΙΜ Ν.Ιωνίας και Φιλαδελφείας), νομίζω πρέπει να έχουν τα βιβλίο που ζητάτε.
 

evangeloskarp

Παλαιό Μέλος
ΑΔΕΛΦΟΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΕΥΧΟΛΟΓΙΟ ΤΟΥ ΜΑΤΘΑΙΑΚΗ? ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΥΘΕΝΑ. ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ

Τώρα ακούω πώς υπάρχει αυτό το ευχολόγιον .Άν το αγοράσεις τελικά και μπορέσεις ,ανέβασε έστω το πρώτο φύλλο να έχουμε όλοι όσοι δεν ξέρουμε μία ιδέα.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Το ευχολόγιο αυτό, χρήσιμο στους κληρικούς, περιέχει ευχές για σύγχρονες λειτουργικές ανάγκες (π.χ. εγκαίνια διαφόρων καταστημάτων και σχολών).
 

Fraristos ioannis

Παλαιό Μέλος
Το ευχολόγιο αυτό, χρήσιμο στους κληρικούς, περιέχει ευχές για σύγχρονες λειτουργικές ανάγκες (π.χ. εγκαίνια διαφόρων καταστημάτων και σχολών).


Με συγχωρείτε, είναι δυνατό ποτέ η επίσημη Εκκλησία να δεχτεί ευχές τέτοιου είδου από το συγκεκριμένο Εγκόλπιο;
http://www.transs.gr/news1.php?nid=1642
:eek: :eek: :eek:
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Δείτε όσα γράφονται στην εισήγηση αυτή:...
και συγκεκριμένα ....
Ἔκδοση νέων εὐχῶν ὑπέρ ὑγείας
.....
ii) Στήν ἑνότητα αὐτή θά πρέπει νά ἀναφερθεῖ καί ἡ εὐχή εἰς ὀνοματοθεσίαν νέαν ἐπί ἀλλαγῇ φύλου, ποίημα τοῦ μητροπ. Ν. Ἰωνίας Τιμοθέου Ματθαιάκη.
Ἡ εὐχή αὐτή δέν περιλαμβάνει κάποιο αἴτημα ὑπέρ ὑγείας, ἀλλά ἀφορᾶ τή συνάφεια μεταξύ ὑγείας καί ἀσθένειας. Συγκεκριμένα ἀφορᾶ τήν κατάσταση ἑνός νηπίου, μετά τήν ἀποκατάσταση μιᾶς γενετήσιας ἐπιπλοκῆς. Μέ τήν πρόοδο τῆς ἰατρικῆς ἐπιστήμης ἡ ἀμφιφυλία σέ νεογέννητα βρέφη ἀποκαθίσταται χειρουργικά. Ἡ εὐχή χρησιμοποιεῖται μόνον ὅταν τό βρέφος ἔχει λάβει ἤδη ὄνομα. Ἡ ὀργανική ἀλλαγή φύλου ἤ ἡ διόρθωση γενετήσιων
χαρακτηριστικῶν γίνεται ἀποκλειστικά μέσῳ ἰατρικῶν μέσων, ὁπότε καθίσταται ἀναγκαία ἡ ἀλλαγή ἤ μεταβολή τοῦ ὀνόματος. Ἡ εὐχή χρησιμοποιεῖται ἀποκλειστικά καί μόνο σέ αὐτή τή συγκεκριμένη περίπτωση.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
και συγκεκριμένα ....


Η λέξη νήπιο και τα σχετικά δηλωτικά απουσιάζουν πάντως από το κείμενο της ευχής- κρίνοντας από το αντιγραμμένο κείμενο σε pdf.


δ.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Μέ τά μεγάλα μωρά τί παίζεται;
Μέ τόν ὀνοματισμό μπλέκεται ὁ λογάριθμος ,
βάπτισμα ἀπ τήν μιά, ἄρσεν καί θῆλυ ἐν τῆ Βασιλεία ἀπ τήν ἄλλη...

Νομίζω ὅτι οἱ παραδοσιακές εὐχές καλύπτουν ὃλο τό φάσμα.
Οἱ νέες ὃπως ἡ ἐν λόγω ἴσως ἐγκυμονοῦν κινδύνους.
 

Χρῆστος Πανάγου

Χρῆστος Πανάγου
Λόγῳ τοῦ θέματος τοῦ master μου στὴν Λειτουργικὴ στὸ ΕΚΠΑ (Ἀδελφοποίηση. Ἀκολουθία τοῦ Εὐχολογίου ἤ ἀντικείμενο ἐκμεταλλεύσεως τῆς «νέας ἠθικῆς»;), ἀναζήτησα πρὸ καιροῦ τὴν ἐν λόγῳ εὐχὴ ἀπὸ τὸ συγκεκριμένο Εὐχολόγιο. Διαπίστωσα ὅτι παρουσιάζεται στὶς πρῶτες ἐκδόσεις τοῦ ἐν λόγῳ Εὐχολογίου τοῦ μακαριστοῦ ἱεράρχου, ἐνῷ στὴν νεότερη ποὺ κυκλοφορεῖ, ἀπουσιάζει.

Δὲν μποροῦμε νὰ γνωρίζουμε τὶ εἶχε κατὰ νοῦ ὁ συντάκτης τῆς εὐχῆς, ἀλλὰ ἀπὸ τὴν ἄλλη δὲν μποροῦμε νὰ ἀπορρίψουμε τελείως τὴν μνημονευομένη πιθανότητα τῆς χρήσεως τῆς εὐχῆς σὲ βρέφη. Ἴσως ὁ συντάκτης νὰ εἶχε ἀντιμετωπίσει τέτοιου εἴδους περίπτωση κατὰ τὴν διάρκεια τῆς ποιμαντικῆς του διακονίας. Εἶναι ὅμως ἄξιον ἀπορίας τὸ γεγονὸς τῆς ἀπουσίας ἡλικιακοῦ προσδιορισμοῦ. Αὐτὸ ἔγινε αἰτία νὰ δημιουργηθοῦν ἀρκετὲς παρανοήσεις, πχ. «Ἀκολουθία εἰς Ἀδελφοποίηση». Ἀποκορύφωμα στὴν σύγχρονη ἐποχὴ ἦταν τὸ βιβλίο τοῦ John Boswell μὲ τίτλο: Same sex unions in promodern Europe. Ἔγινε καὶ ἑλληνικὴ μετάφραση τοῦ βιβλίου αὐτοῦ μὲ πολὺ προκλητικὸ τίτλο: Γάμοι μεταξὺ ἀνδρῶν...

Ἔπειτα ἀπὸ ὅλα αὐτὰ ἀποφασίστηκε νὰ ἀναλάβω ἀρχικῶς ἕνα φροντιστήριο καὶ στὴν συνέχεια Μεταπτυχιακὴ Διπλωματικὴ Ἐργασία (master) μὲ θέμα τὴν Ἀδελφοποίηση.

Πολὺ εὔκολα κάθε ἐνδιαφερόμενος μπορεῖ νὰ βρεῖ τὰ ἐν λόγῳ βιβλία ἀκόμα καὶ σὲ ἠλεκτρονικὰ βιβλιοπωλεῖα.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ἐπειδή ζητήθηκε καί τήν βρῆκα ἐδῶ (καί πρός τήν Θεοτόκον ἐπιπλέον):

Thanks.to.God.png Thanks.to.Virgin.Mary.png
 
Top