[Επείγον] Εγκαίνια Ναού

George

Ιεροψάλτης
Μόλις με ειδοποίησαννα είμαι σε έναν Ναό αύριο για την τελετή εγκαινίων, μπορεί κάποιος να μου πει για το τυπικό του Εσπερινού και για αύριο Όρθρου και Θ. Λειτουργίας?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Μόλις με ειδοποίησαννα είμαι σε έναν Ναό αύριο για την τελετή εγκαινίων, μπορεί κάποιος να μου πει για το τυπικό του Εσπερινού και για αύριο Όρθρου και Θ. Λειτουργίας?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

George

Ιεροψάλτης
Την Ευλογία σας πάτερ μου.

Ναι χάθηκα γιατί μου έκαναν παραγγελία 4 ιστοσελίδες και από τις 4 έκανα τις 2..... καταλαβαίνετε... , μόνο για την μία που ήταν και μεγάλη έκανα 4 μήνες να την τελειώσω.
Έχω και αρκετά φυλλάδια ακολουθιών να ανεβάσω... :(


Σας ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Νά εἶσαι καλά Γιῶργο!

Πρός τά μέλη:
Ἄν κάποιος ἔχει χρόνο καί τά «μέσα» ἄς μετατρέψει τά ἀρχεῖα τοῦ κ. Κιαμηλίδη ἀπό ἐκεῖ πού παραπέμπω σέ pdf (προσοχή: μέ ἀριθμητική σειρά) καί ἄς τά ἀνεβάσει ἐδῶ, μιᾶς καί ἀνοίχθηκε αὐτό τό θέμα. Ἐκεῖνο ἦταν γιά «ἀνάμνηση ἐγκαινίων», πού ἡ καλωσύνη καί ἡ προθυμία τοῦ κ. Βασίλη ἀνέβασε τήν Ἀκολυθία τῶν Ἐγκαινίων (ἑσπερινοῦ, ὄρθρου καί τελετῆς).


 

George

Ιεροψάλτης
Μόλις κατέβασα και τα είδα πάτερ μου, άλλο ήθελα να μάθω, σήμερα και αύριο ακολουθώ μόνο τα των Εγκαινίων ή θα ψάλλουμε και από τα Αναστάσιμα και της Εορτής?
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Μόλις κατέβασα και τα είδα πάτερ μου, άλλο ήθελα να μάθω, σήμερα και αύριο ακολουθώ μόνο τα των Εγκαινίων ή θα ψάλλουμε και από τα Αναστάσιμα και της Εορτής?
Φυσικά τά ἀναστάσιμα καί τῶν ἐγκαινίων καί τῶν πατέρων καί τοῦ ἁγίου τοῦ ναοῦ.
Αὐτό τό τυπικό δέν γράφεται ἐδῶ· ὑπάρχει στό ΤΜΕ σελ. 410, περίπτωση Γ΄. Δέν ξέρω ἄν εἶναι σέ ἀντίστοιχη σελίδα ἐδῶ.
Ἐπίσης στό Σύστημα Τυπικοῦ (ΣΤ) τοῦ π. Κων/νου Παπαγιάννη σελ. 717, περίπτωση Δ΄.

ΥΓ. Ἀλλά μήν ἀγχώνεσαι· θά στά ἔχουν ἕτοιμα· ἐσύ βᾶλε τήν καλή φωνή...


 

George

Ιεροψάλτης
Last edited:

George

Ιεροψάλτης
Μπορώ να πω ότι περάσαμε όμορφα σήμερα στον Εσπερινό, ήμασταν μόνο 5 ψάλτες :D
Φυσικά και δεν περίμενα να μου τα έχει κάποιος έτοιμα, όλα εγώ τα έκανα και πάλι.
Σήμερα δεν ήρθε ο Μητροπολίτης μας, αλλά φυσικά αύριο θα είναι :D
6:30 θα αρχίσουμε, νωρίς για ύπνο σαν καλά παιδάκια :D
 
Top