Είμαι μπάσος - πληροφορίες για μπάσους

Jianni12

Ιωάννης Τσούμαρης
Εδώ είναι το καθαρό ηχητκό απο το βίντεο Optimus Prime Speech.
Όπως βλέπετε παίζω λίγο μαθαίνοντας και την επεξεργασία του βίντεο. Ελπίζω να σας αρέσει.
 

Jianni12

Ιωάννης Τσούμαρης
Σε αυτό το βίντεο φαίνεται πως αλλάζει η φωνή μου κατά την διάρκεια του ζεστάματος!
 

Jianni12

Ιωάννης Τσούμαρης
Εδώ ανάμεσα στα τσαγάκια μου. Συγχωρήστε μου τα αγγλικά, επειδή πολλοί επισκέπτες είναι εξωτερικού συνεννοούμαστε στα αγγλικά.
 

Jianni12

Ιωάννης Τσούμαρης
Καλησπέρα αγαπητοί φίλοι. Απο σήμερα ανεβάζω μια σειρά απο βίντεο που εξηγώ κάποια πράγματα για τις κατηγορίες των oktavist, των basso profundo και των κόντρα μπάσων, που κάποιοι θεωρούν ότι δεν υπάρχει σαν κατηγορία φωνής. Θεωρ'ω ότι το καλύτερο μέρος να μπούνε είναι στην σελίδα μου και όχι στις ηχογραφήσεις.

Σύντομα θα αρχίσω να ανεβάζω και πιο σχετικά με την σελίδα θέματα, ισοκρατήματα, θα τολμήσω και ψάλσιμο, φυσικά και οκτάβα κάτω, γιατί επικοινωνούνε αρκετοί ισοκράτες μαζί μου και απο εξωτερικό κάποιοι Έλληνες, που ενδιαφέρονται για το μπάσο ισοκράτημα, κυρίως, και για κάποια άλλα φαινόμενα της φωνής μου.

Επίσης θα χαρώ να συμμετέχω σε οποιαδήποτε συζήτηση επάνω στα θέματα που εμπλέκομαι.
Σας χαιρετώ.

 

Jianni12

Ιωάννης Τσούμαρης
Πραγματικοί οκταβίστες εναντίων άλλων τεχνικών. Οι σκέψεις μου.

 

Jianni12

Ιωάννης Τσούμαρης
Εδώ είναι η εισαγωγή ενός κομματιού των Manowar που μιλάει ο Ορσον Γουέλες.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Παρακολουθῶ τὰ ἀνεβάσματά σου. Ἀπὸ ἕνα σημεῖο καὶ μετά δὲν ἐνδιαφέρουν. Δὲν ἀνεβάζεις ψαλτικὰ πράγματα. Ἡ φωνή σου εἶναι ἰδιαίτερη, ἀλλὰ τὸ ἀφομοιώσαμε αὐτό. Ἔχεις ἐξελιχθεῖ φωνητικά, τὸ ψάχνεις, ΟΚ καὶ μπράβο σου.

Οἱ Manowar μοῦ ἀρέσουν ὡς epic metal καὶ ὁ Ἄρχοντας τῶν Δαχτυλιδιῶν μιὰ χαρὰ εἶναι, ἀλλὰ δὲν εἶναι ψαλτικὲς ἠχογραφήσεις σίγουρα.

Καλύτερα νὰ ἀνεβάζεις, ἀφοῦ ἀσχολεῖσαι καὶ σοῦ ἀρέσει τὸ upload, ψαλτικὲς ἠχογραφήσεις, κατὰ τὴ γνώμη μου.

Καλὴ συνέχεια.
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Επιπλέον εδώ είναι χώρος θεωρίας, οι ηχογραφήσεις πάνε αλλού.

Ασχέτως όμως περιεχομένου, το ζητούμενο σε ένα φόρουμ είναι η ανάπτυξη διαλόγου, όχι τόσο η ανάρτηση αρχείων. Υπάρχουν τα προσωπικά ιστολόγια για να προβάλει και να προωθήσει καθένας τη δουλειά του.
 

Jianni12

Ιωάννης Τσούμαρης
Παρακολουθῶ τὰ ἀνεβάσματά σου. Ἀπὸ ἕνα σημεῖο καὶ μετά δὲν ἐνδιαφέρουν. Δὲν ἀνεβάζεις ψαλτικὰ πράγματα. Ἡ φωνή σου εἶναι ἰδιαίτερη, ἀλλὰ τὸ ἀφομοιώσαμε αὐτό. Ἔχεις ἐξελιχθεῖ φωνητικά, τὸ ψάχνεις, ΟΚ καὶ μπράβο σου.

Οἱ Manowar μοῦ ἀρέσουν ὡς epic metal καὶ ὁ Ἄρχοντας τῶν Δαχτυλιδιῶν μιὰ χαρὰ εἶναι, ἀλλὰ δὲν εἶναι ψαλτικὲς ἠχογραφήσεις σίγουρα.

Καλύτερα νὰ ἀνεβάζεις, ἀφοῦ ἀσχολεῖσαι καὶ σοῦ ἀρέσει τὸ upload, ψαλτικὲς ἠχογραφήσεις, κατὰ τὴ γνώμη μου.

Καλὴ συνέχεια.

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και τις υποδείξεις σας. Έχετε δίκιο ότι δεν ταιριάζουν και ζητώ συγνώμη εάν αναστάτωσα κάποιον με αυτές τις αναρτήσεις.
Θα προσπαθήσω να ανεβάζω μόνο βυζαντινά απο εδώ και πέρα.
 

Υάκινθος B

Well-known member
Ο Καραμάνης είχε στο αναλόγιο του ένα βαρύτονο που ισοκρατούσε πάντα μια οκτάβα χαμηλότερα από τους υπόλοιπους. Η φωνή του είχε απίστευτη ένταση και ξεχώριζε ανάμεσα σε 10 και 15 άτομα . Ακουγόταν σαν να βάσταγε τον πολυμελή χορό. Δεν τον συνάντησα πολλές φορές ούτε τον γνώρισα προσωπικά διότι τον άκουσα μόνο κάποιες φορές που έψαλλε ο Καραμάνης στη Μητρόπολη Θεσσαλονίκης αφού είχε παραιτηθεί . Δεν γνωρίζω αν βρίσκεται ακόμα εν ζωή διότι τότε ήταν τουλάχιστον εξηντάρης. Δημιουργούσε πολύ ωραίο άκουσμα γιατί τότε υπήρχε και κάποιο παιδάκι με αγγελική φωνή και η αρμονία των φωνών ήταν απίστευτη. Σε κάποιες τυχαίες ηχογραφήσεις του Καραμάνη από το ναό τον άκουσα και πάλι αλλά δεν τις έχω . Αν η φωνή σου είναι παρόμοια είσαι φαινόμενο. δυστυχώς δεν μπορώ να ακούσω από τον υπολογιστή που έχω στη διάθεσή μου τα αρχεία σου.
 
Top