ΕΒΕ-3109

NKontis

Παλαιό Μέλος
Ο κ. Στάθης στην μουσικολογική περιοδική έκδοση «Ανατολής το Περιήχημα» αναφέρει (σελ. 17) πως είχε ανατρέξει στον κώδικα ΕΒΕ-3109, ο οποίος περιείχε το Δοξαστάριον του Ιακώβου Πρωτοψάλτου στην πρωτότυπη σημειογραφία.
Μετά από μία αναζήτηση που έκανα στους καταλόγους της Εθνικής Βιβλιοθήκης δεν βρήκα αυτόν τον κώδικα. Μάλιστα η αναζήτηση στους κώδικες δεν βγάζει καθόλου αποτελέσματα όταν κάνω αναζήτηση με αριθμό χειρογράφου 3109.

Μήπως κάποιος γνωρίζει περισσότερα σχετικά με αυτό το χειρόγραφο; Εάν είναι στους ψηφιοποιημένους κώδικες της ΕΒΕ, μήπως έχει άλλον κωδικό για την αναζήτηση;

Ευχαριστώ πολύ
Νεκτάριος Κόντης
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Τὸ 2002 ἡ ὑπεύθυνος τοῦ τμῆματος χειρογράφων κ. Κορδούλη μοῦ εἶχε πεῖ ὅτι ἀπὸ τὰ περίπου 4500 χειρόγραφα ἔχουν καταλογογραφηθεῖ μόνο τὰ ὑπ' ἀριθμὸν 1-2500, καὶ 3122-3369 (Νικολόπουλος). Αὐτὸ ἴσχυε καὶ μέχρι πρὶν δύο χρόνια.
 
Last edited:

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Φέτος είμαι αποσπασμένος στο Τμήμα Χφφ της ΕΒΕ και έχω άρχίσει την σύνταξη αναλυτικού καταλόγου των μουσικών χφφ.
Τα χφφ, λοιπόν, έχουν καταλογογραφηθεί όλα (από Λ. Πολίτη, Π. Νικολόπουλο κά.) και υπάρχουν σε χειρόγραφους δεμένους σε τόμους καταλόγους. Απ΄ αύτούς έχουν εκδοθεί μόνο οι κατάλογοι για τους αριθμούς 1857-2500 (Λ. Πολίτης) και 3122-3369 (Π. Νικολόπουλος).

Το χφ 3109 δεν το έχω δεί το ίδιο, αλλά υπάρχει όντως στους καταλόγους από τους οποίους το κατέγραψα ως:
3109 Δοξαστάριο Κεκραγάρια Δοξολογίες Ιακώβου, Καλοφ. Ειρμοί, ν.γρ, 19ος
Δηλ. είναι της Νέας γραφής κατά τους καταλόγους. Δεν ξέρω τί εννοεί ο κ. Στάθης με το " πρωτότυπο'". Μήπως εννοεί απλά το παλαιότερο χφ του Δοξασταρίου στην Νέα γραφή, ή πιθανόν ότι είναι αντίγραφο από αυτόγραφο του Χουρμουζίου (δεν έχω το κείμενο του κ. Στάθη, για να δω τί εννοεί).

Ως προς την ψηφιοποίηση:
Το σύστημα της παραγγελίας ψηφιοποιημένων αντιγράφων δεν λειτουργεί, διότι η εταιρία που έκανε τις ψηφιοποιήσεις εξαφανίστηκε, και δεν έχει βρεθεί μέχρι στιγμής, χωρίς να αφήσει ούτε κωδικούς για πρόσβαση στα ψηφιακά αρχεία, τα οποία κάπου, σε κάποιον υπολογιστή της ΕΒΕ υπάρχουν, αλλά δεν μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε ούτε εμείς που εργαζόμαστε εκεί.
Το χφ 3109 πάντως δεν είχε ψηφιοποιηθεί.
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Φέτος είμαι αποσπασμένος στο Τμήμα Χφφ της ΕΒΕ και έχω άρχίσει την σύνταξη αναλυτικού καταλόγου των μουσικών χφφ.
Τα χφφ, λοιπόν, έχουν καταλογογραφηθεί όλα (από Λ. Πολίτη, Π. Νικολόπουλο κά.) και υπάρχουν σε χειρόγραφους δεμένους σε τόμους καταλόγους. Απ΄ αύτούς έχουν εκδοθεί μόνο οι κατάλογοι για τους αριθμούς 1857-2500 (Λ. Πολίτης) και 3122-3369 (Π. Νικολόπουλος).

Το χφ 3109 δεν το έχω δεί το ίδιο, αλλά υπάρχει όντως στους καταλόγους από τους οποίους το κατέγραψα ως:
3109 Δοξαστάριο Κεκραγάρια Δοξολογίες Ιακώβου, Καλοφ. Ειρμοί, ν.γρ, 19ος
Δηλ. είναι της Νέας γραφής κατά τους καταλόγους. Δεν ξέρω τί εννοεί ο κ. Στάθης με το " πρωτότυπο'". Μήπως εννοεί απλά το παλαιότερο χφ του Δοξασταρίου στην Νέα γραφή, ή πιθανόν ότι είναι αντίγραφο από αυτόγραφο του Χουρμουζίου (δεν έχω το κείμενο του κ. Στάθη, για να δω τί εννοεί).

Ως προς την ψηφιοποίηση:
Το σύστημα της παραγγελίας ψηφιοποιημένων αντιγράφων δεν λειτουργεί, διότι η εταιρία που έκανε τις ψηφιοποιήσεις εξαφανίστηκε, και δεν έχει βρεθεί μέχρι στιγμής, χωρίς να αφήσει ούτε κωδικούς για πρόσβαση στα ψηφιακά αρχεία, τα οποία κάπου, σε κάποιον υπολογιστή της ΕΒΕ υπάρχουν, αλλά δεν μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε ούτε εμείς που εργαζόμαστε εκεί.
Το χφ 3109 πάντως δεν είχε ψηφιοποιηθεί.

Έτσι προχωρεί το ρωμέικο....με έναν ικανότατο Λαοσυνάκτη που διαδέχεται μεγάλα ονόματα...και με αυτούς που λειτουργούν περίπου όπως αυτοί που καταστρέφουν σήμερα τα μνημεία με βαριοπούλες...χωρίς να λογοδοτούν...
 
Δηλ. είναι της Νέας γραφής κατά τους καταλόγους.

Σε μερικά χειρόγραφα της ΕΒΕ μπορεί να γράφουν οι καταλογογράφοι "Νέας γραφής", αλλά δεν ισχύει πάντα.
Δείτε π.χ. 1868 και 1869 (ο Πολίτης γράφει "Νέας γραφής", αλλά είναι γραφή Κώνστα) και ίσως και άλλα.
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Ο κώδικας υπάρχει και στον κατάλογο της Touliatos του έτους 2010 για τον οποίο βλ. εδώ.
Σημειώνω ότι ο Χουρμούζιος εξήγησε το Δοξαστάριο του δασκάλου του Ιακώβου περί τα τέλη του 1816, όπως αναφέρθηκε στην ομιλία στην έναρξη του πρόσφατου συνεδρίου στην Θεσσαλονίκη. Σώζονται δύο τόμοι σε βιβλιοθήκη του εξωτερικού.
 

NKontis

Παλαιό Μέλος
Κατ᾽ αρχάς να ευχαριστήσω όλους όσοι απάντησαν στο θέμα αυτό.

... (δεν έχω το κείμενο του κ. Στάθη, για να δω τί εννοεί)…

Για την πληρότητα του θέματος σκάναρα δύο σελίδες από την εν λόγω Περιοδική Έκδοση. Στην πρώτη θα βρείτε την αναφορά του κ. Στάθη και στην δεύτερη μία φωτογραφία από τον κώδικα ΕΒΕ-3109.

Ευχαριστώ πολύ.
 

Attachments

  • pages 17-23.pdf
    2.2 MB · Views: 116
Top