Ε΄ Κυριακή των Νηστειών (6-4-2014)

aposto

Παλαιό Μέλος
Σταθης Καστελιωτης
5η Κυριακη των νηστειων.
Αγιος Παυλος οδου Ψαρων Αθηνα
1:Αινοι πλ δ
2:Ουκ εστιν η βασιλεια του Θεου
3:Δυναμις σε πλ δ μετα κρατηματος
4:Χερουβικον πλ δ
5:Την γαρ σην μητραν ηχος β

Last edited by a moderator:

agrovas

Βασίλης Αγροκώστας
Τί να πει κανείς...Άξιος!!!

Last edited by a moderator:

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Είναι πολύ ενθαρρυντικό να βλέπεις ψάλτες αυτής της ηλικίας όχι μόνο μουσικά καταρτισμένους αλλά και ιδιαίτερα καλλίφωνους.

aposto

Παλαιό Μέλος
Ε δεν τον πηρανε κ τα χρονια βρε αδερφε μου Εiryk
44 ετων ειναι ο Σταθης.
Κ επισηςνα βλεπεις νεαρους οπως το παιδι διπλα στον Σταθη που ειναι 13 ετων κ τον εχει μαζι του κ του διδασκει απο τα 7.
Θα γινει ο Χρηστακης!!Μπραβο του!!

Last edited:

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Κι όμως στα βίντεο για μας που δε τον γνωρίζουμε δείχνει αρκετά μικρότερος, ωστόσο έτσι κι αλλιώς εξακολουθεί ψαλτικά να είναι ακόμα στην αρχή μιας μακρόχρονης και λαμπρής διακονίας προς όφελος όλων μας, αρκεί βέβαια να συνεχίσει με τον ίδιο ζήλο και ακόμα περισσότερο γιατί σίγουρα πέρα από το έντονο φωνητικό χάρισμα έχει απαιτηθεί και πολύς κόπος για να φτάσει να ψάλλει σε αυτό το επίπεδο. Γι αυτό νομίζω πως τέτοιες περιπτώσεις θα έπρεπε να προωθούνται τόσο από το ιερατείο όσο και από ψαλτικούς φορείς και να λαμβάνουν σημαντικά ψαλτικά πόστα.

Σίγουρα δεν είναι ο μοναδικός ούτε λέμε πως είναι Θεός και ανεπανάληπτος. Διαφωνώ με όλους αυτούς τους χαρακτηρισμούς όπου κι αν αποδίδονται Άλλωστε επειδή ο Θεός είναι δίκαιος κάθε άνθρωπος κάπου υπερτερεί και κάπου υστερεί. Σε αυτή την περίπτωση η γνώμη μου είναι πως υπάρχει ξεκάθαρα ένα χάρισμα που δε το συναντάς συχνά ούτε στα αναλόγια ούτε στους πανεπιστημιακούς τίτλους ούτε στα οφίκια. Μπορεί να προτιμούσα σίγουρα πιο κλασσικές συνθέσεις αλλά αυτό είναι άλλο θέμα που μπορεί έτσι κι αλλιώς να επιτευχθεί στην πορεία. Οι ναοί μας, τα αναλόγια νομίζω πως έχουν έντονη ανάγκη από τέτοιους ανθρώπους νέους με χάρισμα φωνής με ψαλτικό ζήλο αυτό ήθελα να τονίσω και εύχομαι καλή δύναμη, γιατί είναι πραγματικά δύσκολο να είναι κανείς ψάλτης σήμερα αφού κυρίως έχει μόνο αντικίνητρα.
Πήγα και άκουσα και άλλες εκτελέσεις εδώ στο κανάλι του aposto
icon14.gif
τον οποίο και ευχαριστούμε για τις αναρτήσεις

Δημήτρης Μαούνης

Παλαιό Μέλος
Σταθης Καστελιωτης
5η Κυριακη των νηστειων.
Αγιος Παυλος οδου Ψαρων Αθηνα
1:Αινοι πλ δ
2:Ουκ εστιν η βασιλεια του Θεου
3:Δυναμις σε πλ δ μετα κρατηματος
4:Χερουβικον πλ δ