Δ. Παϊκόπουλος - Ι. Γαβαλάκης: Χριστούγεννα 2012 – Ι. Ν. Αγ. Σπυρίδωνος Αιγάλεω (βίντεο)

aposto

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοι φιλοι του φορουμ επισυναπτω αποσπασματα σε πρωτη φαση απο τον ορθρο κ την Θ.Λειτουργια της του Χριστου Γεννησεως απο τον ιερο ναο Αγιου Σπυριδωνος Αιγαλεω
1:καθισματα ορθρου

http://m.youtube.com/watch?v=8HG5q6Qz-nA
2:πασαπνοαρια κ 2στιχοι αυτων ηχος δ

http://m.youtube.com/watch?v=sgMae-Fbnks
3:Και νυν σημερον ο Χριστος και δοξολογια

http://m.youtube.com/watch?v=0mxZ2gXxU74
4:Λειτουργικα Πατριαρχικα

http://m.youtube.com/watch
5:Μεγαλυνον ψυχη μου μυστηριον ξενον

http://m.youtube.com/watch?v=N94uW1pz6R8.
Αυριο θα ανεβασω το δυναμις οσοι εις Χριστον το χερουβικο κ το κοινωνικο.
Καλη ακροαση.
Ευχαριστω μεσα απο την καρδια μου το φιλο κ σπουδαιο σε ολα του Γιαννη Γαβαλακη καθως επισης κ τον μεγαλο Αρχοντα κ.Δημοσθενη Παικοπουλο για τις ομορφες στιγμες κατανυξης.
Τα αφιερωνω ειδικα στους φιλους με τα πατριαρχικα ακουσματα αλλα κ σε ολους τους υπολοιπους.
Αυριο τα υπολοιπα που εγραψα πιο επανω.
 
Last edited by a moderator:

aposto

Παλαιό Μέλος
6:Δυναμις Οσοι εις Χριστον

http://m.youtube.com/watch?v=PIEk0k-XQrM
7:Χερουβικον

http://m.youtube.com/watch?v=9Ko2Hd8N0mY
8:Κοινωνικον Λυτρωσιν απεστειλεν

http://m.youtube.com/watch?v=HPTYkECz7CM
Παρακαλω ακουστε ποσο τελεια λεει ο Γιαννης το κοινωνικον.
Χρονια πολλα σε ολους με υγεια κ ευτυχια στις οικογενειες σας.

Υ.Γ. Τελικα προλαβα να τα ανεβασω κ αυτα.
 
Last edited by a moderator:

Papassss

Παλαιό Μέλος
τον συμπαθησα πολυ τον κ. Γαβαλακη (αν και δεν τον γνωριζω προσωπικα) εκτος απο το πολυ ωραιο ψαλσιμο εχει και i-pad στο αναλογιο :D:D:D
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Ολα τα μελη πολυ ωραια και μετρημενα και οι εκτελεσεις με το υφος της πατριαρχικης παραδοσεως!!!Τελικα ο αρχων δομεστικος κ.Παικοπουλος Δημοσθενης και ο λαμπαδαριος του Ιωαννης Γαβαλακης ενα ωραιο ψαλτικο διδυμο!!Και του χρονου!!Ευχες σε ολους και απο εδω!!!!
 
Last edited:

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Μεγάλες κουβέντες....!!!

Ακούσατε μήπως σήμερα από τον Πατριαρχικό ναό;;;

Το θεμα ειναι κ.Ν.Χ με τι αυτια ακουει ο καθενας!!Αλιμονο !!!!μιλαμε για το πατριαρχειο!!!!!!!!
Προλαβα και ακουσα κι απο κει!!!καλοι και αυτοι!!!!
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Δοξα τω Θεω που τουλαχιστον ο κ.Παικοπουλος και ο κ.Γαβαλακης την ατμοσφαιρα αυτη που επικρατει στο πατριαρχειο τη μεταφερουν κ εδω Αθηνα κ την διδουν απλα κ ταπεινα οπως αρμοζει.
Οποτε αξιοι κ οι του πατριαρχειου κ οι δικοι μας εδω στην Αθηνα.
 
Last edited:

tb---

τσοπάνης
την ατμοσφαιρα αυτη που επικρατει στο πατριαρχειο

Ειδικός επί της πατριαρχικής ατμόσφαιρας δεν είμαι, αφού δεν έχω βρεθεί ακόμη εκεί. Αλλά δεν είμαι και τυφλός ή κουφός .
Ούτε κανονάρχους βλέπω, ούτε δομεστίκους ούτε βοηθούς.
Άλλα βλέπω και ακούω.

Ευχαριστούμε για τα βίντεο, και του χρόνου με υγεία ~
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Τι να κανουμε βρε αδερφε μου αρκουμαστε τουλαχιστον σε αυτα κ πιστευω το ακουσμα κ το υφος πως τερπει πολλους.
Ευχομαι ολοψυχα σε ολους υγεια κ καλη χρονια να χουμε.
 

tb---

τσοπάνης
Τι να κανουμε βρε αδερφε μου αρκουμαστε τουλαχιστον

Να κάνουμε ,μπορούμε .... και στις εποχές τις δύσκολες μπορούμε.
 

Ν.Χ.

Παραδοσιακόν μέλος
Δοξα τω Θεω που τουλαχιστον ο κ.Παικοπουλος και ο κ.Γαβαλακης την ατμοσφαιρα αυτη που επικρατει στο πατριαρχειο τη μεταφερουν κ εδω Αθηνα κ την διδουν απλα κ ταπεινα οπως αρμοζει.
Οποτε αξιοι κ οι του πατριαρχειου κ οι δικοι μας εδω στην Αθηνα.

Ακριβώς, όπως τα λέτε!!!
Η ίδια ατμόσφαιρα... με τα μικρόφωνα στο max, οι ηλεκτρονικοί ισοκράτες το ίδιο και πολλά άλλα.

Μήπως παρατηρήσατε κάτι, όταν ο Άρχων Πρωτοψάλτης έδωσε τον Απόστολο στον κ. Αλυγιζάκη;;;
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Το προβλημα σου Ν.Χ πιο ειναι;;Αν δεν θες να ακουσεις τοτε μη μπαινεις σε αυτην εδω την σελιδα τι αλλο να πω.
Και αν θες να ακουσεις τους εκλεκτους στο πατριαρχειο πηγαινε κ εγκαταστασου εκει ωστε να αρεσκεσαι σε αυτα που θες.
Θα παρακαλεσω να μην ανοιγουμε τετοιες συζητησεις κ οτι θελετε κ οτι παραπονο εχετε στειλτε μου προσωπικο μνμ.
Εδω ανεβασα καποια αρχεια βιντεο κ οχι θεμα για διαλογο μεταξυ μας.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Παίδες, δεν υπάρχει λόγος για αυτή την ένταση. Ο Παϊκόπουλος έχει διατελέσει πατριαρχικός ψάλτης. Βέβαια, είναι εκτός Πατριαρχείου εδώ και πενήντα κάτι χρόνια. Έχει κάνει έκτοτε τη διαδρομή του και τις επιλογές του. Έχει διατηρήσει πολλά στοιχεία πατριαρχικά στο ψάλσιμό του. Έχει εισάγει και άλλα στοιχεία βέβαια. Θυμηθείτε τι λέει και ο Στανίτσας στην εισαγωγή του Τριωδίου του. Ακόμη, θα σας υπενθυμίσω πως το πατριαρχικό ύφος είναι ανόθευτο μόνο μέσα στον Πατριαρχικό ναό.

Τα παραπάνω δε σημαίνουν ότι μπορούμε να τον παραθεωρήσουμε ή να πούμε ελαφρά τη καρδία ότι δεν ψάλλει πατριαρχικά. Θέλει τεκμηρίωση κάθε τέτοια θέση και υπόδειξη σε ποιο χαρακτηριστικό αποκλίνει αν αποκλίνει, αφού δεν είναι τα πράγματα πάντα άσπρο-μαύρο.

Προσωπικά ευχαριστώ θερμά τον αναρτήσαντα για τον κόπο του να τα βιντεοσκοπήσει και να τα αναρτήσει. Δεν είναι πολλά τα βίντεο που τον απεικονίζουν στο Διαδίκτυο και είναι κρίμα! Τέτοιοι δάσκαλοι διδάσκουν και με τη στάση τους ακόμη στο αναλόγιο.
 

asma

Αντώνης Φάνης
Ακριβώς, όπως τα λέτε!!!
Η ίδια ατμόσφαιρα... με τα μικρόφωνα στο max, οι ηλεκτρονικοί ισοκράτες το ίδιο και πολλά άλλα.

Μήπως παρατηρήσατε κάτι, όταν ο Άρχων Πρωτοψάλτης έδωσε τον Απόστολο στον κ. Αλυγιζάκη;;;

Για τα μικρόφωνα, δε νομίζω ότι ήταν στο max, για τον ηλεκτρονικό ισοκράτη, έχει συζητηθεί πολές φορές το θέμα, σίγουρα δεν είναι ο΄τι το ιδανικό, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση (αναφέρομαι στον κ. Γιάννη Γαβαλάκη και στον Άρχοντα κ. Παϊκόπουλο), θα έλεγα πως η χρήση του είναι προσεγμένη όσον αφορά την ένταση των ηχείων και τις αλλαγές στα ίσα, οι οποίες είναι μετρημένες. Όσον αφορά τα "...πολλά άλλα..." που λέτε, τί εννοείτε;

Όπως είπε και ο κ. Καραμπάσης πιο πάνω, τα μελη που ακούγονται είναι πολύ ωραια και μετρημενα και οι εκτελεσεις με το υφος της πατριαρχικης παραδοσεως.

Ο Άρχοντας κ. Δημοσθένης Παϊκόπουλος είναι από τους τελευταίους μεγάλους πρωτοψάλτες της γενιάς του, εξαιρετικός άνθρωπος και πάντα πρόθυμος να βοηθήσει, να προσφέρει και να διδάξει τους νεότερους. Ο δε Γιάννης Γαβαλάκης, δε θα πω καλά λόγια για εκείνον, ούτε για τον εξαιρετικό χαρακτήρα του, ούτε για το μεράκι του στη μουσική, διότι είναι καλός μου φίλος και δε θα είμαι αμερόληπτος, αλλά θα πω το εξής: Βαδίζει πολύ προσεχτικά στα βήματα του δασκάλου του..., καί στα μουσικά, αλλά καί στη στάση που πρέπει να έχουμε πάνω στο αναλόγιο. Συνέχισε έτσι Γιάννη, με το ζήλο και τη σοβαρότητα που σε διακρίνει. Ευχές και στον Άρχοντα κυρ Δημοσθένη, τα έτη του πολλά!
 
E

emakris

Guest
Μήπως παρατηρήσατε κάτι, όταν ο Άρχων Πρωτοψάλτης έδωσε τον Απόστολο στον κ. Αλυγιζάκη;;;
Βράχνιασε ο άνθρωπος... Ίσως ήταν κρυωμένος. Πού είναι το παράξενο;
 
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα Χρόνια πολλά σε εσάς και στις οικογένειες σας με υγεία.

Είμαι πραγματικά ευτυχής και τυχερός που έχω αξιωθεί να ψέλνω απέναντι στον Αγαπημένο μου Δάσκαλο, ξέρουμε όλοι την ιστορία και την πορεία του.

Λυπάμαι που πήρε τέτοια τροπή η ανάρτηση του θέματος.

Μπορεί ο καθένας να εκφράζει ελεύθερα την άποψη του πάντα όμως μέσα σε λογικά πλαίσια, έχοντας σεβασμό σε πρόσωπα όπως είναι ο Δάσκαλος.

Για τον Πατριαρχικό Ναό τι να πει κανείς βρέθηκα εκεί μεγάλη εβδομάδα, μόνο από την αύρα που επικρατούσε μέσα στον Ναό πήρα αρκετά πράγματα.

Οπωσδήποτε δεν μπήκε ο φίλος ο Απόστολος σε σύγκριση ήθελε όμως να τονίσει το πατριαρχικό ύφος, αλλα και την κατάνυξη που ένιωσε ακούγοντας ο ίδιος τον Δάσκαλο από κοντά.

Θα ήθελα να προσκαλέσω ιδιαίτερα τους φίλους που έχουν αντίθετη γνώμη να κάνουν τον κόπο να έρθουν μια ήμερα από τον ναό να ακούσουν οι ίδιοι από κοντά.

Να ευχαριστήσω το φίλο τον Απόστολο ο οποίος έκανε τον κόπο και μας κατέγραψε για ακόμη μια φορά, τα αρχεία αυτά έχουν μεγάλη συναισθηματική αξία για μένα.

Χρόνια πολλά σε ολους.
 

tb---

τσοπάνης
Ο προσωπικός σχολιασμός μου έχει να κάνει με το συνολικό ηχητικό και οπτικό αποτέλεσμα , που απέχει πάρα πολύ από το Πατριαρχικό που υπάρχει μόνο στον Άγιο Γεώργιο στο Φανάρι.

Το πώς ψέλνει κάποιος ατομικά είναι μια άλλη κουβέντα.

Αν η επιλογή σας είναι να έχετε ηλεκτρονικό ισοκράτη , είναι σεβαστή, αλλά ποτέ αυτό το μασίνι δεν μπήκε στο Πατριαρχείο ούτε αποτελεί στοιχείο πατριαρχικού ύφους, ούτε καν ψαλτικού ύφους. Είναι στοιχείο εκτός ψαλτικής τέχνης.

Και του χρόνου ~
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Θα συμφωνησω με τον φιλο εξ Θεσσαλονικης Γιαννη Μπουλμπουτζη που παντα η μαλλον τις περισσοτερες φορες με καλυπτει.
Ειλικρινα δεν θελω κ γω να δημιουργουνται αυτες οι εντασεις κ θελω να με πιστεψετε κ το λεω μεσα απο την ψυχη μου πως το ολο ψαλσιμο με συγκινησε τοσο γιατι ηταν η μοναδικη φορα που εκκλησιαστικα στα χρονικα που πηγαινω σε πολλους κατα καιρους κ ενιωσα την αναγκη να προσευχηθω κ να ακουσω τα ομορφα λογια των υμνων χωρις να πεσω στην παγιδα να θαυμασω μονο την φωνη κ αυτο το συναισθημα ηθελα να το μοιραστω μαζι σας γι αυτο κ ειναι τιμη για μενα που γνωρισα κ ακουσα αυτον τον ανθρωπο απο κοντα μαζι κ τον Γιαννη φυσικα κ γι αυτο τα εβαλα κι εδω σ αυτην την σελιδα χωρις να δωσω βαση τα περι του πως γινονται τα ισοκρατηματα.
Ειναι σπουδαιοι κ οι 2 κ τους ευχαριστω παρα πολυ για αλλη μια φορα καθως κ ολους εσας που τα αποδεχεστε με τοση αγαπη.
Ενα μεγαλο ευχαριστω κ παλι στον Πατερα Μαξιμο που διορθωνει παντα τους συνδεσμους που αναρτω ωστε να μπορειτε να τους βλεπετε κ να τους ακουτε.
 
Last edited:
Top