[Ερώτηση] Δώρο Χριστουγέννων 2013

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Καλά κάνουμε κ συζητάμε για την τρέλα μας την Βυζαντινή
Μουσική αλλά υπάρχουν κ κάποιοι που όχι μόνο συμπληρώνουν
εισόδημά τους από το ψάλλειν αλλά βιοπορούν.
Έφτασε στα αυτιά μου από γνωστούς ότι ΔΕΝ έχουν λάβει
το Δώρο Χριστουγέννων του 2013 κ έχουμε θορυβηθεί.
Συμβαίνει κάτι ανάλογο κ στον δικό σας κύκλο γνωριμιών;
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Καλά κάνουμε κ συζητάμε για την τρέλα μας την Βυζαντινή
Μουσική αλλά υπάρχουν κ κάποιοι που όχι μόνο συμπληρώνουν
εισόδημά τους από το ψάλλειν αλλά βιοπορούν.
Έφτασε στα αυτιά μου από γνωστούς ότι ΔΕΝ έχουν λάβει
το Δώρο Χριστουγέννων του 2013 κ έχουμε θορυβηθεί.
Συμβαίνει κάτι ανάλογο κ στον δικό σας κύκλο γνωριμιών;[/QUOTE

Λογώ οικονομικής κρίσης πάνε και τα δώρα των ψαλτών.Η κρίση έφτασε και στις εκκλησίες.
 

filomousos

Παλαιό Μέλος
Κι αν ο ερχόμενος ΥΠΕΠΘ κάνει πράξη την εξαγγελία του για χωρισμό κράτους-εκκλησίας κατά τα δυτικά πρότυπα,η προσφορά των ιεροψαλτών ίσως καταστεί αφιλοκερδής
 
Κι αν ο ερχόμενος ΥΠΕΠΘ κάνει πράξη την εξαγγελία του για χωρισμό κράτους-εκκλησίας κατά τα δυτικά πρότυπα,η προσφορά των ιεροψαλτών ίσως καταστεί αφιλοκερδής
Και (ανά) μή(να) χειρότερα.....που λεγε και ο Ζήκος...:D
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Και (ανά) μή(να) χειρότερα.....που λεγε και ο Ζήκος...:D
Ευχομαι καλες γιορτες σε ολο το φορουμ!!και καλη δυναμη!!!!
εφτιαξα κι αυτη την γελοιογραφια δια να ευθυμησουμε λιγο..Ειμαστε ολοι μια ωραια ατμοσφαιρα!!

Χρονια πολλα!!!!
 

Attachments

  • rew.jpg
    rew.jpg
    196.6 KB · Views: 159
Κι αν ο ερχόμενος ΥΠΕΠΘ κάνει πράξη την εξαγγελία του για χωρισμό κράτους-εκκλησίας κατά τα δυτικά πρότυπα,η προσφορά των ιεροψαλτών ίσως καταστεί αφιλοκερδής

Απόλυτα σωστή και ολοκληρωμένη η παρατήρησή σου ,συνάδελφε! Την υιοθετώ και την επαυξάνω. Μακάρι να μη δουν τα μάτια μας και να ακούσουν τ΄αυτιά μας χειρότερες ειδήσεις απ΄όσες είδαν και άκουσαν ως τώρα και για τον κλάδο μας, τους Ιεροψάλτες των εκκλησιαστικών αναλογίων.
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Για ένα λεπτό φίλοι μου καλοί γιατί θα τρελαθώ με αυτά
που συμβαίνουν. Είμαστε ή όχι ιδιωτικοί υπάλληλοι;
Είμαστε γιατί αλλιώς ΔΕΝ θα συζητούσαμε για δώρο
Χριστουγέννων. Είναι ή όχι ΠΑΡΑΝΟΜΟ η μη καταβολή του;
Είναι κ το γνωρίζει κάθε λογικός κ νομιμόφρων πολίτης.
Γιατί λοιπόν αφήνουμε να συμβαίνει κάτι τέτοιο;
Κ που στους Ι.Ναούς, είναι ανήκουστο να υπάρχει
τέτοιο κλίμα με την ανοχή κ των Μητροπολιτών κ
των αρχιερατικών επιτρόπων κ των πρωτοσυγγέλων
κ όλων των υπολοίπων...:eek:
 

gpsevdos

Παλαιό Μέλος
Καλησπερα Παυλο
απ'οτι εμαθα ο μητροπολιτης αποφασιζει για το αν θα κοπουν (και ποσο) οι μισθοι των ιεροψαλτων, και αν θα δωθει δωρο.
στο νομο Ηλειας εχουν κοπει απο περσυ (με επισημη αποφαση)
οι πιο πολλες μητροπολεις εχουν ακολουθησει το ιδιο.
Ισως να ειναι καλυτερα στη Πατρα, ΑΘηνα, και Θεσσαλονικη
Αλλα δεν ξερω.
Ελπιζω να σας δωθει εστω και καθυστερημενα!
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!

Επειδή ορισμένα πράγματα είναι προκλητικά και βράζω όταν ακούω κάτι τέτοια άστοχα, θα ήθελα να καταθέσω τις σκέψεις μου όσο γίνεται πιο ήρεμα…

Μήπως πληρωθήκαμε ποτέ από το μισθό κανενός μητροπολίτη που κατείχε πολυτελή Mercedes, οδηγό και πολυτελή επισκοπικό μέγαρο και δεν το μάθαμε;

Μήπως ο εκάστοτε μητροπολίτης έκανε καμιά κίνηση να ανασάνει η ενορία οικονομικώς, από τις υπέρογκες τριμηνιαίες και άλλες εισφορές; Μάλλον όχι…

Μήπως πληρωθήκαμε ποτέ από το μισθό κανενός προϊσταμένου που γελούσαν και τα μουστάκια του όταν γεμίζανε οι τσέπες του από τα τυχερά από τα πρόσφορα, τα τρισάγια, τις Φανουρόπιτες, τους έκτακτους Αγιασμούς κλπ ;

Μήπως σας έδειξε κανείς τα έσοδα – έξοδα ενός ναού, τα Χριστούγεννα και το Πάσχα, που αναντιρρήτως το εκκλησίασμα είναι πιο μεγάλο και εκ των πραγμάτων μπορούν να εξοικονομηθούν κάποια ποσά για τους ψάλτες, για να δείτε τι πραγματικά συμβαίνει; Όλοι μιλάνε για την κρίση που πλήττει τους ναούς, απλά σε όλα αυτά κρατάω μικρό καλάθι…

Όχι συνάδελφοί μου, ΠΟΤΕ!
Πάντοτε πληρωνόμασταν από τον οβολό των πιστών, δηλαδή ότι είχε το παγκάρι, ή όποτε τύχαινε κανένα μνημόσυνο… άντε και κανένας γάμος…

Θυμάμαι με πικρία ότι ακόμα και στις καλές οικονομικά εποχές, όχι μόνο το δώρο, αλλά και το μισθό μας το δίνανε λες και τους ζητούσαμε δανικά… Πόσο μάλλον τώρα που βρήκανε πάτημα.

Συγνώμη για το επιθετικό μου ύφος, αλλά δεν μπορώ να εκφραστώ καλύτερα. Αισθάνομαι λύπη, όταν ο άλλος μου παρκάρει έξω από το ναό με το πολυτελές αυτοκίνητό του και αρχίζει τις βαρύγδουπες δηλώσεις για την πενιχρή φάτνη της Βηθλεέμ και για το φρόνημα που πρέπει να δείχνουμε οι χριστιανοί, ενώ αυτός δείχνει μάλλον ότι ζει τελείως εκτός πραγματικότητας…


Υ.Γ. Τα περί άμισθης διακονίας στο αναλόγιο, με την πρόφαση ότι είναι μέρος προσευχής και μόνο, όπως υποστηρίζουν κάποιοι, καθώς και άλλες τέτοιες decaffeinate προφάσεις, προσωπικώς ΔΕΝ με αγγίζουν… όποιος άλλος θέλει ας τις ασπαστεί.
 

vivaldian

Νέο μέλος
Κάθε είδους δώρο ή επίδομα έχει ήδη διακοπεί απο το πέρασμένο πάσχα ανακοινώθηκε σχεδόν σε όλες τις μητροπόλεις στο τέλος της κουφής εβδομάδας για να πιαστούν οι ψάλτες εξ απίνης, ενω επρεπε να είχε ανακοινωθεί απο την αρχή του έτους.Το σκεπτικό ηταν οτι οι ναοί και οι μητροπόλεις είναι νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου και άρα όσοι δουλεύουν σε αυτούς είναι δημόσιοι υπάλληλοι!!! Και δεν δικαιούνται ουτε δώρο ούτε επίδομα αδείας.
Ελπίζω στον φετεινό εορτασμό των Ιεροψαλτών που έκανε ο σύλλογος ιεροψαλτών στην καλλιθέα του αγίου Ιωάννου του Δαμασκηνού Να ευχαρίστησαν τον Μακαριότατο για την συμπεριφορά της διοίκησης της εκκλησίας στον Ιεροψαλτικό κλάδο και να συμπλήρωσαν οτι ευελπιστούμε κατα την διαρκεια της θεοφιλούς Αρχιεπισκοπείας του σε ακόμα χειρώτερες μέρες.Καλή χρονιά σε όλους τους συναδέλφους Ιεροψάλτες.
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Το σκεπτικό ηταν οτι οι ναοί και οι μητροπόλεις είναι νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου και άρα όσοι δουλεύουν σε αυτούς είναι δημόσιοι υπάλληλοι!!! Και δεν δικαιούνται ουτε δώρο ούτε επίδομα αδείας.

Eίπαμε... τα δικά μας δικά μας και τα δικά σας δικά μας... Ενεργούμε κατά το δοκούν και όποιος γουστάρει... Εφαρμόζουμε άμα λάχει και τον κανονισμό των ιεροψαλτών, ΜΌΝΟ στις υποχρεώσεις του ψάλτη προς τον προϊστάμενο... για δικαιώματα ούτε λόγος, απλά δεν υπάρχουν... Ποιος είναι ο ψάλτης που θα ζητήσει δώρο; Πως τολμάει; Κουράζεται φωνητικά τη Μ. Εβδομάδα; Σηκώνεται από τις 5 το πρωί για την ακολουθία των Ωρών και των Χριστουγέννων; Υπάρχει δέσμευση με το αναλόγιο; Όχι βέβαια... Όλα αυτά είναι φαντασιοπληξίες κακεντρεχών ανθρώπων...
Σε κάποια άλλη μητρόπολη που έχω φίλο μου ψάλτη έγιναν και εκεί περικοπές με το σκεπτικό ότι αν οι ψάλτες παίρνανε δώρο θα ξεπερνούσαν μισθολογικά τους ιερείς, οπότε αυτό θα ήταν αδιανόητο (μπορεί και θανάσιμο αμάρτημα:eek::eek:)
 
Last edited:

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος

Επειδή ορισμένα πράγματα είναι προκλητικά και βράζω όταν ακούω κάτι τέτοια άστοχα, θα ήθελα να καταθέσω τις σκέψεις μου όσο γίνεται πιο ήρεμα…

Μήπως πληρωθήκαμε ποτέ από το μισθό κανενός μητροπολίτη που κατείχε πολυτελή Mercedes, οδηγό και πολυτελή επισκοπικό μέγαρο και δεν το μάθαμε;

Μήπως ο εκάστοτε μητροπολίτης έκανε καμιά κίνηση να ανασάνει η ενορία οικονομικώς, από τις υπέρογκες τριμηνιαίες και άλλες εισφορές; Μάλλον όχι…

Μήπως πληρωθήκαμε ποτέ από το μισθό κανενός προϊσταμένου που γελούσαν και τα μουστάκια του όταν γεμίζανε οι τσέπες του από τα τυχερά από τα πρόσφορα, τα τρισάγια, τις Φανουρόπιτες, τους έκτακτους Αγιασμούς κλπ ;

Μήπως σας έδειξε κανείς τα έσοδα – έξοδα ενός ναού, τα Χριστούγεννα και το Πάσχα, που αναντιρρήτως το εκκλησίασμα είναι πιο μεγάλο και εκ των πραγμάτων μπορούν να εξοικονομηθούν κάποια ποσά για τους ψάλτες, για να δείτε τι πραγματικά συμβαίνει; Όλοι μιλάνε για την κρίση που πλήττει τους ναούς, απλά σε όλα αυτά κρατάω μικρό καλάθι…

Όχι συνάδελφοί μου, ΠΟΤΕ!
Πάντοτε πληρωνόμασταν από τον οβολό των πιστών, δηλαδή ότι είχε το παγκάρι, ή όποτε τύχαινε κανένα μνημόσυνο… άντε και κανένας γάμος…

Θυμάμαι με πικρία ότι ακόμα και στις καλές οικονομικά εποχές, όχι μόνο το δώρο, αλλά και το μισθό μας το δίνανε λες και τους ζητούσαμε δανικά… Πόσο μάλλον τώρα που βρήκανε πάτημα.

Συγνώμη για το επιθετικό μου ύφος, αλλά δεν μπορώ να εκφραστώ καλύτερα. Αισθάνομαι λύπη, όταν ο άλλος μου παρκάρει έξω από το ναό με το πολυτελές αυτοκίνητό του και αρχίζει τις βαρύγδουπες δηλώσεις για την πενιχρή φάτνη της Βηθλεέμ και για το φρόνημα που πρέπει να δείχνουμε οι χριστιανοί, ενώ αυτός δείχνει μάλλον ότι ζει τελείως εκτός πραγματικότητας…


Υ.Γ. Τα περί άμισθης διακονίας στο αναλόγιο, με την πρόφαση ότι είναι μέρος προσευχής και μόνο, όπως υποστηρίζουν κάποιοι, καθώς και άλλες τέτοιες decaffeinate προφάσεις, προσωπικώς ΔΕΝ με αγγίζουν… όποιος άλλος θέλει ας τις ασπαστεί.

ΠΕΣΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ ! ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!!!
 
Δώρο;;;;;;
Αααααααααααα, last year!!!!!!!


καλά Χριστούγεννα.

Στη Μητρόπολη Πειραιώς όπου υπηρετώ,αλλά και στη Μητρόπολη Γλυφάδας απ'ότι έμαθα,τα δώρα δόθηκαν κανονικά.Όχι ολόκληρος μισθός όπως άλλοτε,αλλά έστω μέρος του.Εμείς πήραμε 1/4 του μισθού.
 
Για ένα λεπτό φίλοι μου καλοί γιατί θα τρελαθώ με αυτά
που συμβαίνουν. Είμαστε ή όχι ιδιωτικοί υπάλληλοι;
Είμαστε γιατί αλλιώς ΔΕΝ θα συζητούσαμε για δώρο
Χριστουγέννων. Είναι ή όχι ΠΑΡΑΝΟΜΟ η μη καταβολή του;
Είναι κ το γνωρίζει κάθε λογικός κ νομιμόφρων πολίτης.
Γιατί λοιπόν αφήνουμε να συμβαίνει κάτι τέτοιο;
Κ που στους Ι.Ναούς, είναι ανήκουστο να υπάρχει
τέτοιο κλίμα με την ανοχή κ των Μητροπολιτών κ
των αρχιερατικών επιτρόπων κ των πρωτοσυγγέλων
κ όλων των υπολοίπων...:eek:

Καλή κ ευλογημένη χρονιά!Δεν το είχα σκεφτεί έτσι αδερφέ.Έχεις απόλυτο δίκιο.Θα το κάνω θέμα στο ιστολόγιό μου.http://ellinorthodoxia.blogspot.gr/
 

ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ (ΕΡΑΣΤΗΣ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ)
Αγαπητοι μου συναδελφοι...
Διαβαζω εδω και μερεσ τα οσα λενε συναδελφοι ειτε για οικονομικα ειτε για τα δωρα ειτε για αλλα προβληματα που εχουμε ολοι μασ λιγο πολυ με τουσ προισταμενουσ μασ.
Ακουω τον τελευταιο καιρο, οτι μασ χτυπησε η κριση κ οτι πρεπει να κοψουμε τουσ μισθουσ των ψαλτων, πρεπει να κοψουμε τα δωρα, αλλοι συναδλφοι λενε οτι κακοσ πληρωνομαστε, αλλοι λενε οτι λιγα παιρνουμε, αλλοι πολλα κ πολλα λογια... λογια...λογια... λογια....
Παρτε το χαμπαρι συναδελφοι... καλα μασ κανουν... τετοια ψωνια που ημαστε, καλα μασ κανουν... ναι ναι ψωνια ημαστε (ετσι τουλαχιστον μασ χαρακτηρισε ο μακαριστοσ Χριστοδουλοσ)...
Το ξερω οτι θα αρχισουν ολοι να λενε διαφορα, να με κατηγορουν, να με χλεβαζουν. Μεσα μασ ομωσ ξερουμε την αληθεια....
τι ημαστε ξερουμε????????
Μασ νοιαζει μονο ποια σχολη ειναι καλυτερη, ποσο μορια πρεπει να εκτελεσουμε την βαρια και την σπαθη, τι ειπε ο ταδε ψαλτεσ, τι ειπαμε εμεισ κ οτι πιασαμε 4 φωνεσ πανω το χερουβικο την Κυριακη απο την φυσικη βάση, οτι εχουμε 20 ατομα ισοκρατεσ κ εμεισ ψαλλουμε μονοι μασ τα αργα χειρογραφα μαθηματα του ταδε, μασ νοιαζει πωσ θα φαμε την θεση του αλλου ψαλτη κ ασ παμε κ τζαμπα κ μονο τετοια μασ νοιαζουν.
Ολοι μασ σχεδον καβατζομενοι απο μια δουλεια ημαστε, βγαζουμε το μεροκαματο κ εχουμε κ το χομπυ μασ, το ψωνιο μασ, κ βγαζουμε κ κανενα εξτραδακι μαυρο.
Κανω καπου λαθοσ??????????? Ξαφνικα γιναμε ολοι ψαλτεσ κ μουσικαντιδεσ.... δεν βλεπουμε κανεναν κ τπτ....
Ποσοι απο εσας ξερετε περιπτωσεισ ψαλτων που πανε να ψαλλουν με ελαχιστα χρηματα ή κ τζαμπα??????ευλογια απο τον θεο σου λενε ειναι να ψαλλεισ... Συμφωνω ειναι...
ΑΛΛΑ....Υπαρχει παντα ενα αλλα...κ ποιο ειναι αυτο????????
Στο χωρο μασ υπαρχουν κ ανθρωποι μου με αυτην την τεχνη προσπαθουν να φερουν ψωμι στο σπιτι τουσ. Δεν ξερουν να κανουν κατι αλλο... Κ ολοι μεισ τι κανουμε??????? Χαλαμε την πιατσα.... κ θα αρχισουν παλι καποιοι να μου λενε εισαι αθεοφοβοσ, μιλασ απρεπωσ... Μιλαω ετσι οπωσ νιωθω...Πωσ θα παω εγω που ειμαι επαγγελματιασ να ζητησω σε ενα ναο 800 ευρο το μηνα κ τα ενσημα μου οταν θα βρεθει ο ταδε που θα παει με 300 χωρισ ασφαλεια??????Κ ο ταδε θα ειναι συνταξιουχοσ χωρισ να εχει τπτ αλλο να κανει απο το να κανει το ψωνιο του, να επιβεβαιωνεται οτι δεν γερασε κ οτι ακομα εχει αναλογιο κ ασ κανει το μεγαλυτερο εγγλημα για μενα... Να στερει απο εναν ανθρωπο ενα μεροκαματο....
Θελω κ πολλα αλλα να πω, αλλα φοβαμαι πωσ τζαμπα τα γραφω....
Οσο για τισ μειωσεισ μισθων, ακροτηριασμο των επιδοματων και των δωρων, λογο κρισησ παρτε το χαμπαρι ποτε δεν ημασταν με ποσοστα απο το παγκαρι... ΕΛΕΟΣ ποια.... Τις καλεσ εποχεσ περνατε ρε παιδια κανενα μπονουσ????? εγω οχι...κ γι αυτο οταν μου ειπε ο προισταμενοσ για μειωση εγω ζητησα αυξηση... Τα εξοδα μετακινησησ εχουν αυξηθει παππα μου του λεω.... Κ πηρα 50 ευρο παραπανω...
αυτα για σημερα.... Αποψεισ μου ειναι...μπορει χαζεσ.... Αλλα οχι παραλογεσ...
Αν ποτε σεβαστουμε τουσ εαυτουσ μασ, την τεχνη μασ και την δουλεια μασ ολα θα πανε καλυτερα....
Υ.Γ. Θα κρατησω δημοσια την ανωνυμια μου...Αλλα σε προσωπικο επιπεδο εννοειτε οτι εχω ονοματεπωνυμο, αναλογιο και ξερω και δυο αγκλουτσεσ γραμματα και 2 νοτεσ... Τισ υπολοιπες προσπαθω να τισ μαθω οσο θα με χαρισει ο θεοσ ζωη
 
Last edited:

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Αγαπητοι μου συναδελφοι...

Αγαπητέ..."συνάδελφε" πίσω από το πέπλο της ανωνυμίας
λέει ο καθένας ΟΤΙ θέλει...
Είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να είσαι ιεροψάλτης κ να μην αναφέρεις
τπτ για τα προβλήματα που πραγματικά έχουμε αλλά με
ασυνάρτητες κ ανορθόγραφες προτάσεις να καταθέτεις
φράσεις που κλασσικά αναπαράγουν λαϊκοί κ ημιμαθείς
κληρικοί άσχετοι με την τέχνη-επιστήμη της Βυζαντινής Μουσικής.
Ο τίτλος του θέματος είναι ΣΑΦΗΣ κ άσχετα μα απίστευτα...
ΑΣΧΕΤΑ τα όσα γράφεις.
Άνοιξε ξεχωριστό θέμα να συζητήσουμε με ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ
τα όσα σε βασανίζουν (παιδιόθεν όπως αντιλαμβάνομαι).
Αν όμως ψάξεις προσεκτικά το Ψαλτολόγιο θα δεις
πως έχουν συζητηθεί αρκετά από αυτά κ καλό θα ήταν
να γράψεις εκεί τις απόψεις σου όπου κ θα υπάρξει απάντηση.
 

ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ (ΕΡΑΣΤΗΣ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ)
Αγαπητέ..."συνάδελφε" πίσω από το πέπλο της ανωνυμίας
λέει ο καθένας ΟΤΙ θέλει...
Είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να είσαι ιεροψάλτης κ να μην αναφέρεις
τπτ για τα προβλήματα που πραγματικά έχουμε αλλά με
ασυνάρτητες κ ανορθόγραφες προτάσεις να καταθέτεις
φράσεις που κλασσικά αναπαράγουν λαϊκοί κ ημιμαθείς
κληρικοί άσχετοι με την τέχνη-επιστήμη της Βυζαντινής Μουσικής.
Ο τίτλος του θέματος είναι ΣΑΦΗΣ κ άσχετα μα απίστευτα...
ΑΣΧΕΤΑ τα όσα γράφεις.
Άνοιξε ξεχωριστό θέμα να συζητήσουμε με ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ
τα όσα σε βασανίζουν (παιδιόθεν όπως αντιλαμβάνομαι).
Αν όμως ψάξεις προσεκτικά το Ψαλτολόγιο θα δεις
πως έχουν συζητηθεί αρκετά από αυτά κ καλό θα ήταν
να γράψεις εκεί τις απόψεις σου όπου κ θα υπάρξει απάντηση.

δεν θα μπω κυριε μου, στην διαδικασια να σασ απαντησω και να σασ χαρακτηρισω επι του προσωπικου...(αν και εσεισ το κανατε)... αποψεισ ειναι αυτεσ... αν δεν μπορειτε να καταλαβετε τον τροπο σκεψεισ μου και τον τροπο που εκφραζω καποια πραγματα, ισωσ υπαρχουν καποιοι που το καταλαβαινουν.... αυτεσ οι ατιμεσ αληθειεσ πολλεσ φορεσ ποσο πονουν.... ο θεοσ μαζι σασ
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
δεν θα μπω κυριε μου, στην διαδικασια να σασ απαντησω και να σασ χαρακτηρισω επι του προσωπικου...(αν και εσεισ το κανατε)... αποψεισ ειναι αυτεσ... αν δεν μπορειτε να καταλαβετε τον τροπο σκεψεισ μου και τον τροπο που εκφραζω καποια πραγματα, ισωσ υπαρχουν καποιοι που το καταλαβαινουν.... αυτεσ οι ατιμεσ αληθειεσ πολλεσ φορεσ ποσο πονουν.... ο θεοσ μαζι σασ


Καλά κάνετε κ έχετε τις απόψεις σας.
Στο θέμα μας έχετε κάτι να προσθέσετε;
Στην ... πήραν ΟΛΟΙ το δώρο Χριστουγέννων;
Ο οικείος Μητροπολίτης φροντίζει τους ιεροψάλτες;
Εξέδωσε εγκύκλιο μπας κ συμμορφωθεί κανένας προϊστάμενος
που παρανομώντας κ αυθαιρετώντας δεν εφαρμόζουν τους
Νόμους του Ελληνικού κράτους κ το Κανονικό Δίκαιο της Εκκλησίας
διδάσκωντας παράλληλα ηθική κ χριστιανικό τρόπο ζωής με τις
πράξεις τους;
Παρακαλώ σας ακούμε.
 
Last edited by a moderator:
Top