[Ερώτηση] Δώρο Πάσχα

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
''....από το Υπουργείο Θρησκευμάτων ....''

Ρε Σταυρο,υπαρχει αληθεια τετοιο υπουργειο;...:(

Φυσικά, και αρμοδιότητά του είναι η προαγωγή των θρησκειών στην Ελλάδα, πλην της Ορθοδοξίας :D:D:D
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Φυσικά, και αρμοδιότητά του είναι η προαγωγή των θρησκειών στην Ελλάδα, πλην της Ορθοδοξίας :D:D:D

Ποιο πολύ θα έλεγα είναι η προαγωγή της αθεΐας :p
 

Α.Ι.Ζ

Νέο μέλος
Αρχων;110257 said:
Δεν θα ήθελα να αναφερθώ σ αυτό αλλά μιας και το έφερε η κουβέντα δεν πειράζει. Στο φιλόπτωχο ταμείο δεν επιστρέφω κάτι. Ο λόγος είναι οτι η οικογένεια μου εχει "υιοθετήσει" 2 παιδάκια θύματα πολέμου και ολόκληρο το δώρο μου παει σε αυτα τα 2 αδέρφια μου που μπορεί να μην ειναι εξ αίματος αλλα τα βοηθάω. Και πιστέψτε με ειναι πραγματικά απο το υστέρημα μου γιατί δεν εχω εργασία αυτο τον καιρό και τα έσοδα μου είναι πενιχρά :)


Καταρχάς, εύγε στον αδελφό "Αρχων" για τη θεάρεστη πράξη που κάνει με το δώρο που παίρνει και καλά κάνει ο άνθρωπος που το παίρνει ολοκληρο το δώρο.. Μακαρι να το παίρναμε ολοι ολοκληρο το Πάσχα...
Το θέμα ειναι, οτι ειναι δικη του υποθεση το τι θα κάνει το μισθο και το κάθε δώρο που παιρνει και οχι να κανει ο καθενας υποδείξεις για παραδειγμα να το δωσει στο φιλόπτωχο ή οπουδηποτε αλλού..
Ο κ. Κερμελίδης βιάστηκε να κρίνει το δώρο του συναδέλφου και να υποδειξει και που θα το χρησιμοποιήσει..
Αυτα ειναι θεματα του καθενός και του πνευματικού του.. Δεν μπορεις να υποδειξεις εσυ αν θα παιρνει ο αλλος δωρο ή μισθο ή οτιδηποτε αλλο. Και αν δεν εχει αλλους πορους;
Και τελος, όταν λετε κ. Κερμελιδη "συμπάσχουμε με τους ιεροψάλτας που παίρνουν μισό δώρο" τι εννοειτε; Δηλαδη ο ανθρωπος με το ζορι να παρει μισο δωρο, ντε και καλα;;
Μου θυμισατε το ανεκδοτο που λεει οτι, δυο γειτονες ειχαν απο μια κατσικα και μια μερα ψωφησε του ενός. Οταν λοιπόν του ειπε ο γειτονας του να παρει μια αλλη, αυτος ειπε... «δεν θέλω κατσίκα… Θέλω μόνο να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα»…..
Αυτα! Συγνωμη που ημουνα λιγακι καυστικός!
ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ!
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Φυσικά, και αρμοδιότητά του είναι η προαγωγή των θρησκειών στην Ελλάδα,
πλην της Ορθοδοξίας
:D:D:D

Φιλε Σταυρο "ζωγραφιζεις" παλι :):):) !!! Επιτρεψε μου μια μικρη ενσταση .
Αυτο στην παραθεση , μηπως πρεπει να αλλαξει σε πλην του Χριστιανισμου ;
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Φιλε Σταυρο "ζωγραφιζεις" παλι :):):) !!! Επιτρεψε μου μια μικρη ενσταση .
Αυτο στην παραθεση , μηπως πρεπει να αλλαξει σε πλην του Χριστιανισμου ;


Ό,τι μπορούμε κάνουμε... :D Όσο για την επίμαχη λέξη... Χμ, δεν ξέρω, προς το παρόν πολύς ντόρος γίνεται μόνο για την Ορθόδοξη Εκκλησία εν Ελλάδι. Δεν είδα ακόμα να γίνεται καμία κουβέντα για την περιουσία/δικαιώματα/φορολόγηση κλπ. της εν Ελλάδι Ρωμαιοκαθολικής ή Αγγλικανικής Εκκλησίας...

Θα μου πει κανείς "μα δεν απολαμβάνουν τα προνόμια(;) της Ορθοδόξου Εκκλησίας". Θα αντιτείνω "προσέφεραν τα ίδια;"

...


Οπότε επιφυλάσσομαι και ομιλώ μόνο για όσα βλέπουμε και νιώθουμε να συμβαίνουν "εν τω οίκω μας"...
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Καταρχάς, εύγε στον αδελφό "Αρχων" για τη θεάρεστη πράξη που κάνει με το δώρο που παίρνει και καλά κάνει ο άνθρωπος που το παίρνει ολοκληρο το δώρο.. Μακαρι να το παίρναμε ολοι ολοκληρο το Πάσχα...
Το θέμα ειναι, οτι ειναι δικη του υποθεση το τι θα κάνει το μισθο και το κάθε δώρο που παιρνει και οχι να κανει ο καθενας υποδείξεις για παραδειγμα να το δωσει στο φιλόπτωχο ή οπουδηποτε αλλού..
Ο κ. Κερμελίδης βιάστηκε να κρίνει το δώρο του συναδέλφου και να υποδειξει και που θα το χρησιμοποιήσει..
Αυτα ειναι θεματα του καθενός και του πνευματικού του.. Δεν μπορεις να υποδειξεις εσυ αν θα παιρνει ο αλλος δωρο ή μισθο ή οτιδηποτε αλλο. Και αν δεν εχει αλλους πορους;
Και τελος, όταν λετε κ. Κερμελιδη "συμπάσχουμε με τους ιεροψάλτας που παίρνουν μισό δώρο" τι εννοειτε; Δηλαδη ο ανθρωπος με το ζορι να παρει μισο δωρο, ντε και καλα;;
Μου θυμισατε το ανεκδοτο που λεει οτι, δυο γειτονες ειχαν απο μια κατσικα και μια μερα ψωφησε του ενός. Οταν λοιπόν του ειπε ο γειτονας του να παρει μια αλλη, αυτος ειπε... «δεν θέλω κατσίκα… Θέλω μόνο να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα»…..
Αυτα! Συγνωμη που ημουνα λιγακι καυστικός!
ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ!

Άλλο εννοούσα! Δεν πειράζει.Με συγχωρείτε που δεν έγινα κατανοητός και από εσάς και τον αδελφό Μιχαήλ...:)

Καλήν Αγίαν και Μεγάλην Εβδομάδα εύχομαι και σε εσάς και σε όλα τα μέλη του forum.Σας ζητώ να με συγχωρέσετε εάν με τα γραφόμενά μου σας έθιξα η' παρεπίκρανα.Καλό κουράγιο στους ιερείς και ιεροψάλτας μας.Με αγάπη και τιμή. Φ.Κ. ..:)
 
Last edited:

Euterpios

Κωνσταντίνος Πολίτης
Το Δώρο του Πάσχα, όπως και των Χριστουγέννων δίνεται στους εργαζόμενους για να χαρούν και να περάσουν πιο όμορφα τις διακοπές τους.

Οι ψάλτες όμως δεν έχουν διακοπές. Μάλιστα, η περίοδος του Πάσχα είναι η πιο κουραστική και γεμάτη υποχρεώσεις περίοδος του χρόνου.
Οι ψάλτες πρέπει να λαμβάνουν ως Δώρο Πάσχα έναν πλήρη μισθό και όχι μισό ή ότι, εν πάσει περιπτώσει, ισχύει σε άλλους κλάδους.

Ασφαλώς και η εποχή δεν είναι καλή για τα οικονομικά των ιερών ναών αλλά με λίγη προσπάθεια όλα γίνονται...
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... Οι ψάλτες όμως δεν έχουν διακοπές. Μάλιστα, η περίοδος του Πάσχα είναι η πιο κουραστική και γεμάτη υποχρεώσεις περίοδος του χρόνου.
Οι ψάλτες πρέπει να λαμβάνουν ως Δώρο Πάσχα έναν πλήρη μισθό και όχι μισό ή ότι, εν πάσει περιπτώσει, ισχύει σε άλλους κλάδους.ι...

Γι' αυτό υπάρχει και το επίδομα Μεγ. Εβδομάδας (επιπλέον του δώρου).
 

Euterpios

Κωνσταντίνος Πολίτης
Γι' αυτό υπάρχει και το επίδομα Μεγ. Εβδομάδας (επιπλέον του δώρου).

Όταν αναφέρομαι σε ολόκληρο, πλήρη μισθό, αναφέρομαι στο ύψος του συνολικού λαμβανόμενου ποσού.

Προφανώς, στην μισθολογική κατάσταση του ναού δεν μπορεί να εγγραφεί Δώρο Πάσχα ίσο με ένα πλήρη μισθό, γιατί προσκρούει στο Νόμο.

Εκεί θα αναγραφεί ο μισός μισθός, όπως προβλέπεται. Το άλλο μισό δίνεται, όπου δίνεται, εφόσον υπάρχει καλή θέληση από μέρους του οικείου Μητροπολίτου, ή συνηθέστερα αφήνεται στην καλοσύνη του Προϊσταμένου. Είναι το επίδομα στο οποίο αναφέρεστε.

Το πρόβλημα είναι, και ορθώς το εντοπίζει ο Μανώλης Κουλούρης, ότι δεν έχουμε πετύχει να υπάρχει μια απόφαση της Συνόδου ή της Ιεραρχίας που να επιλύει μόνιμα το ζήτημα.

Όλα γίνονται χαριστικά και προφορικά...
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Το άλλο μισό δίνεται, όπου δίνεται, εφόσον υπάρχει καλή θέληση από μέρους του οικείου Μητροπολίτου, ή συνηθέστερα αφήνεται στην καλοσύνη του Προϊσταμένου.

Ἐξαρτᾶται βέβαι καὶ ἀπὸ τὴν καλοσύνη τοῦ ψάλτη. Ἄμα ὅλο τὸ χρόνο κάνει ἀγγαρεία καὶ ἐκβιασμὸ -εἰδικὰ στὴν ἐπαρχία- τὶ καλοσύνη νὰ δείξει ὁ παπᾶς;

Νᾶ λέμε τὸ ἕνα νὰ λέμε καὶ τὸ ἄλλο ...
 

kuman

Εμ.Γ. Κουλούρης
Όταν αναφέρομαι σε ολόκληρο, πλήρη μισθό, αναφέρομαι στο ύψος του συνολικού λαμβανόμενου ποσού.

Προφανώς, στην μισθολογική κατάσταση του ναού δεν μπορεί να εγγραφεί Δώρο Πάσχα ίσο με ένα πλήρη μισθό, γιατί προσκρούει στο Νόμο.

Εκεί θα αναγραφεί ο μισός μισθός, όπως προβλέπεται. Το άλλο μισό δίνεται, όπου δίνεται, εφόσον υπάρχει καλή θέληση από μέρους του οικείου Μητροπολίτου, ή συνηθέστερα αφήνεται στην καλοσύνη του Προϊσταμένου. Είναι το επίδομα στο οποίο αναφέρεστε.

Το πρόβλημα είναι, και ορθώς το εντοπίζει ο Μανώλης Κουλούρης, ότι δεν έχουμε πετύχει να υπάρχει μια απόφαση της Συνόδου ή της Ιεραρχίας που να επιλύει μόνιμα το ζήτημα.

Όλα γίνονται χαριστικά και προφορικά...

Φίλε Κώστα πολύ σωστά τα λές. Και για να πώ την αλήθεια...για να ανοίξω αυτό το θέμα...υπάρχει καπνός. Δεν το έκανα τυχαία. Έχω υπόψη μου περίπτωση που ήδη ανακοινώθηκε από τον προϊστάμενο ότι δώρο δεν θα δοθεί.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Ρε παιδια,δεν τις παρατατε καλυτερα τις πολεις και ερθετε στην επαρχια,που ''διψαει'' για ψαλτες;
Εγω παντως παιρνω δωρο Πασχα-Χριστουγεννα και καλοκαρι!....
Με λιγο ζορι βεβαια,αλλα με καλη διαθεση,ολα γινονται...:wink:
 

ψαλτάκι

Μέλος
Λοιπόν, καλοί συνάδελφοι, με Υγεία, πάν'απ' όλα τις μέρες αυτές!
Προσωπικά, εκτός απ' τη μείωση 30%, μετά από 12 χρόνια υπηρεσίας σε ναό της Χίου, που συνολικά οι αυξήσεις που μου δώσαν ανέρχονταν στα 140 ευρώ, (με την μείωση -50 ευρώ..) κόπηκαν όλα τα δώρα μαχαίρι, ζήτημα είναι να πάρουμε το μισθό μας πια..Εδώ δεν έχουν να πληρώσουν ανελαστικές δαπάνες..Ναι, σίγουρα κάποια έσοδα της εκκλησίας κόπηκαν αλλά πάντα υφίσταται-όπως και στην έρμη πατρίδα- το ζήτημα της διαφθοράς.. Κρίση είναι, θα περάσει σε 10, 15 χρόνια αλλά να'στε σίγουροι ότι δεν πρόκειται να βγει αλώβητη η ιεροψαλτική τάξη.. Το πιο σημαντικό είναι να μη βγάζουμε τα μάτια μας μόνοι μας!Παράδειγμα:Ψάλτης σε εφοπλιστικό χωριό(800 και πάνω παίζουν εκεί:eek:, αποφάσισε αύξηση 20% και προχώρησε σε απεργία και έβριζε και το συνάδελφο ο οποίος κατέλαβε τη θέση με την πρώτη-δεύτερη Κυριακή εκβιασμού. Βεβαίως ο πρώτος κατέλαβε 1 μήνα μετά, πραξικοπηματικά τη θέση συναδέλφου που είχε πάρει ολιγοήμερη άδεια υγείας:eek::( Αλλά και ο "έσω έτοιμος" συνάδελφος που άρπαξε τη θέση του πρώτου, για πολλά χρόνια παρενοχλούσε προϊστάμενο και επιτρόπους για να κλέψει τη θέση διορισμένου ψάλτη που έχει την ατυχία να μην μπλέκεται με κλίκες καθότι ξένος. Μου φαίνεται απίστευτο, αγαπητοί φίλοι, όταν εγώ ψέλνω χωρίς καμιά αποζημίωση κάθε μέρα της Σαρακοστής Μεγάλα απόδειπνα κ.τ.λ, να έρχονται ανάλογοι "τραγουδιστές" και να απαιτούν ΣΗΜΕΡΑ 600 και 800 ευρώ μόνο για 4 Κυριακές..Και να λείπουν και όλο τον Ιούλη και Αύγουστο. Φταίνε συχνά και οι αμόρφωτοι Προϊστάμενοι με την παροιμιώδη έλλειψη αλληλεγγύης ακόμα και μεταξύ τους, όπως προχθές παπάς του νησιού που δήλωνε πως είχε τον τρόπο να προσλάβει τον Ένα και μοναδικό ψάλτη φτωχής ενορίας(την προβατίνα του φτωχού..) αν έχανε τον αριστερό του και βεβαίως θα άφηνε τον παπά του διπλανού χωριού χωρίς ψάλτη:mad:!!!Άντε πάω για τον εσπερινό των Βαϊων,,ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ!
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Καλησπέρα σε όλους.
Πολλές κ καλές απόψεις ακούστηκαν κ θα ακουστούν κ
άλλες αλλά ΟΛΑ είναι μπερδεμένα κ στο ΠΕΡΙΠΟΥ:wink:

Το θέμα ανοίχτηκε πριν από 4 μέρες κ ΚΑΝΕΝΑΣ
συνδικαλιστής που τόσο κόπτονται ώστε να
ανακοινώνουν για συμμετοχή σε αρχαιρεσίες:eek:
δεν απάντησε ή δεν ανέφερε τπτ για το θέμα.
Τέλος πάντων ακόμα μια φορά ΜΟΝΟΙ μας
ΑΠΕΝΑΝΤΙ σε ΟΛΟΥΣ (επιτρόπους-ιερείς-μητροπολίτες-
συνδικαλιστές).
Αν θυμάμαμαι καλά από το Σάββατο του Λαζάρου μέχρι
κ τη Δευτέρα του Πάσχα (τις περισσότερες φορές)
οι ιεροψάλτες ΠΡΩΙ κ ΒΡΑΔΥ είναι στα αναλόγιά τους.
Στα αναλόγια που στέκονται όρθιοι κ προσπαθούν
να εκπροσωπήσουν τους πιστούς δημιουργώντας
κλίμα κατάνυξης κ προσευχής.
Σίγουρα κ για εμάς είναι
Εβδομάδα των Παθών με απίστευτες επιδράσεις στο σώμα
κ στη ψυχή. Κορυφαία εβδομάδα για τη Βυζαντινή Μουσική
με απίστευτες απαιτήσεις τόσο σε φωνητικά όσο κ θεωρητικά
αποθέματα.Μελωδικές συνθέσεις απίστευτου κάλλους αλλά
κ ανάγκη απίστευτης ενέργειας για να αποδοθούν σωστά.
Η συζήτηση περιστρέφεται γύρω από το οικονομικό κ
λέω με σιγουριά ότι ΟΛΟΙ οι ψάλτες πρέπει να παίρνουν
ένα επιπλέον μισθό (με όποιο τρόπο κ αν το γράψουν
στο προϋπολογισμό-αδιάφορο είναι)διότι προσφέρουν
τα ΠΑΝΤΑ αυτή τη εβδομάδα.
Τα ποσά για τα οποία συζητάμε είναι αστεία κ ΠΟΛΛΕΣ
φορές είναι μικρότερα από το δώρο που θα πάρουν οι ιερείς
(άσε για τους Μητροπολίτες:mad:).
Οι Ναοί ΓΕΜΙΖΟΥΝ πρωϊ βράδυ κ δεν θέλουν να δώσουν δωράκι;
(γιατί για ψίχουλα μιλάμε που ΚΑΠΟΙΟΙ από εμάς ΖΟΥΜΕ με αυτά)
Δεν έχουν; Δίσκο για τον ιεροψάλτη (δεν θα με κάνει καθόλου
να ντραπώ κ θα ρίξω κ ένα κράτημα του Μπερεκέτη όσο πέφτει
το άτιμο το χρήμα:D) κ λύνεται σε 10λεπτά το πρόβλημα.


Πρόταση:

Για τους ψάλτες που δεν θα πάρουν δωράκι.
Απαιτήστε το κ αν αρνηθούν ξεκινάμε:
Κυριακή Βαϊων: Πρωί-βράδυ
Μ.Δευτέρα: Βράδυ
Μ.Τρίτη: Βράδυ
Μ.Τετάρτη: Βράδυ
Μ.Πέμπτη:πρωί (18:45 τηλέφωνο στο προϊστάμενο-υψηλός πυρετός)
Μ.Παρασκευή: πρωί-βράδυ (πάει τελείωσε σου λέει καλά είναι το παιδί)
Μ.Σάββατο: 7:10 τηλέφωνο υποτροπίασα κ Ανάσταση κανονικά

Δεν συζητάμε για Αγάπη κ Αγ.Γεωργίου: Φεύγω για εξωτερικό...

Τέτοια θέλουν γιατί όποιος δεν δίνει στο Ψάλτη δωράκι το
Πάσχα που του φεύγει η ψυχούλα τότε σίγουρα θα του πει
το αναληθές "δεν έχουμε-δεν βγαίνουμε (το μαγαζί ντε!)"
κ άλλα τέτοια....:eek::mad:
Επειδή είδα ότι κάποιοι δεν έχετε κ πολύ ανάγκη του δώρου
παρακαλώ σε Π.Μ. να μου το δηλώσετε κ σας στέλνω
IBAN ώστε με E-Banking να λύσετε ΤΩΡΑ το πρόβλημά σας
κ να αλαφρώσετε.:wink:
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Καλησπέρα σε όλους.
Πολλές κ καλές απόψεις ακούστηκαν κ θα ακουστούν κ
άλλες αλλά ΟΛΑ είναι μπερδεμένα κ στο ΠΕΡΙΠΟΥ:wink:

Το θέμα ανοίχτηκε πριν από 4 μέρες κ ΚΑΝΕΝΑΣ
συνδικαλιστής
που τόσο κόπτονται ώστε να
ανακοινώνουν για συμμετοχή σε αρχαιρεσίες:eek:
δεν απάντησε ή δεν ανέφερε τπτ για το θέμα.
Τέλος πάντων ακόμα μια φορά ΜΟΝΟΙ μας
ΑΠΕΝΑΝΤΙ σε ΟΛΟΥΣ (επιτρόπους-ιερείς-μητροπολίτες-
συνδικαλιστές).
Αν θυμάμαμαι καλά από το Σάββατο του Λαζάρου μέχρι
κ τη Δευτέρα του Πάσχα (τις περισσότερες φορές)
οι ιεροψάλτες ΠΡΩΙ κ ΒΡΑΔΥ είναι στα αναλόγιά τους.
Στα αναλόγια που στέκονται όρθιοι κ προσπαθούν
να εκπροσωπήσουν τους πιστούς δημιουργώντας
κλίμα κατάνυξης κ προσευχής.
Σίγουρα κ για εμάς είναι
Εβδομάδα των Παθών με απίστευτες επιδράσεις στο σώμα
κ στη ψυχή. Κορυφαία εβδομάδα για τη Βυζαντινή Μουσική
με απίστευτες απαιτήσεις τόσο σε φωνητικά όσο κ θεωρητικά
αποθέματα.Μελωδικές συνθέσεις απίστευτου κάλλους αλλά
κ ανάγκη απίστευτης ενέργειας για να αποδοθούν σωστά.
Η συζήτηση περιστρέφεται γύρω από το οικονομικό κ
λέω με σιγουριά ότι ΟΛΟΙ οι ψάλτες πρέπει να παίρνουν
ένα επιπλέον μισθό (με όποιο τρόπο κ αν το γράψουν
στο προϋπολογισμό-αδιάφορο είναι)διότι προσφέρουν
τα ΠΑΝΤΑ αυτή τη εβδομάδα.
Τα ποσά για τα οποία συζητάμε είναι αστεία κ ΠΟΛΛΕΣ
φορές είναι μικρότερα από το δώρο που θα πάρουν οι ιερείς
(άσε για τους Μητροπολίτες:mad:).
Οι Ναοί ΓΕΜΙΖΟΥΝ πρωϊ βράδυ κ δεν θέλουν να δώσουν δωράκι;
(γιατί για ψίχουλα μιλάμε που ΚΑΠΟΙΟΙ από εμάς ΖΟΥΜΕ με αυτά)
Δεν έχουν; Δίσκο για τον ιεροψάλτη (δεν θα με κάνει καθόλου
να ντραπώ κ θα ρίξω κ ένα κράτημα του Μπερεκέτη όσο πέφτει
το άτιμο το χρήμα:D) κ λύνεται σε 10λεπτά το πρόβλημα.


Πρόταση:

Για τους ψάλτες που δεν θα πάρουν δωράκι.
Απαιτήστε το κ αν αρνηθούν ξεκινάμε:
Κυριακή Βαϊων: Πρωί-βράδυ
Μ.Δευτέρα: Βράδυ
Μ.Τρίτη: Βράδυ
Μ.Τετάρτη: Βράδυ
Μ.Πέμπτη:πρωί (18:45 τηλέφωνο στο προϊστάμενο-υψηλός πυρετός)
Μ.Παρασκευή: πρωί-βράδυ (πάει τελείωσε σου λέει καλά είναι το παιδί)
Μ.Σάββατο: 7:10 τηλέφωνο υποτροπίασα κ Ανάσταση κανονικά

Δεν συζητάμε για Αγάπη κ Αγ.Γεωργίου: Φεύγω για εξωτερικό...

Τέτοια θέλουν γιατί όποιος δεν δίνει στο Ψάλτη δωράκι το
Πάσχα που του φεύγει η ψυχούλα τότε σίγουρα θα του πει
το αναληθές "δεν έχουμε-δεν βγαίνουμε (το μαγαζί ντε!)"
κ άλλα τέτοια....:eek::mad:
Επειδή είδα ότι κάποιοι δεν έχετε κ πολύ ανάγκη του δώρου
παρακαλώ σε Π.Μ. να μου το δηλώσετε κ σας στέλνω
IBAN ώστε με E-Banking να λύσετε ΤΩΡΑ το πρόβλημά σας
κ να αλαφρώσετε.:wink:

:D:D:D:D:D:D: Χα Χα Χα Χα Χα Χα ............συνδικαλιστης ψαλτοπροεδρος :D:D:D:D:D ....Ωραια ΑΝΕΚΔΟΤΑ λετε εκει στην Πατρα :wink: !
ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ !
 
Καλά ΟΛΑ αυτά αλλά.... δεν υπάρχει λόγος να γίνονται αυτές οι κουβέντες αν όλα είχαν λυθεί την ημέρα της συμφωνίας. Δηλαδή ιερέας-ψάλτης "-σε θέλω τότε" "-τόσα θέλω" "-θέλω μουσικές απαιτήσεις" "-θέλω δώρο" κτλ... Ο καθ' ένας λοιπόν ότι συμφωνία έκανε στην αρχή... Άμα δίνονται χέρια χωρίς να ειπωθούν οι όροι αρχίζουν οι γκρίνιες κι απ' τις δυο πλευρές. Αυτά.

Καλή δύναμη σε όλους!!!
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Καλά ΟΛΑ αυτά αλλά.... δεν υπάρχει λόγος να γίνονται αυτές οι κουβέντες αν όλα είχαν λυθεί την ημέρα της συμφωνίας. Δηλαδή ιερέας-ψάλτης "-σε θέλω τότε" "-τόσα θέλω" "-θέλω μουσικές απαιτήσεις" "-θέλω δώρο" κτλ... Ο καθ' ένας λοιπόν ότι συμφωνία έκανε στην αρχή... Άμα δίνονται χέρια χωρίς να ειπωθούν οι όροι αρχίζουν οι γκρίνιες κι απ' τις δυο πλευρές. Αυτά.

Καλή δύναμη σε όλους!!!

Αλέξανδρε δυστυχώς αυτές είναι οι ιδανικές συνθήκες.
Αν δεν κάνω λάθος το αρχικό μνμ για φήμες
μιλούσε κ έτσι σε αυτό το ύφος κινήθηκα.
Όμως σε όσους Ναούς αποφάσισα να φύγω έγινε διότι
ΑΛΛΑ συμφωνήσαμε (πάντα για τις καθημερινές έφευγα)
κ αργότερα ΞΕΧΝΟΥΣΑΝ ή "άλλαζαν" οι ανάγκες κ οι απαιτήσεις
του Ναού (μάλλον του προϊσταμένου...:wink:)
Εύχομαι να μην σου συμβεί τπτ από όλα αυτά.
Αυτά.

Τι λες γιαυτή τη πρόταση;
 
Last edited:
Το Δώρο του Πάσχα, όπως και των Χριστουγέννων δίνεται στους εργαζόμενους για να χαρούν και να περάσουν πιο όμορφα τις διακοπές τους.

Οι ψάλτες όμως δεν έχουν διακοπές. Μάλιστα, η περίοδος του Πάσχα είναι η πιο κουραστική και γεμάτη υποχρεώσεις περίοδος του χρόνου.
Οι ψάλτες πρέπει να λαμβάνουν ως Δώρο Πάσχα έναν πλήρη μισθό και όχι μισό ή ότι, εν πάσει περιπτώσει, ισχύει σε άλλους κλάδους.

Ασφαλώς και η εποχή δεν είναι καλή για τα οικονομικά των ιερών ναών αλλά με λίγη προσπάθεια όλα γίνονται...
Στην Μ.Χαλκιδος μεχρι και περσυ το δωρο δινοταν ολοκληρο||||| φετος μισο.
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Στην Μ.Χαλκιδος μεχρι και περσυ το δωρο δινοταν ολοκληρο||||| φετος μισο.

Εδώ ξέκαναν τον Χριστόδουλο ( ο Θεός να αναπαύει την ψυχούλα του) που καθιέρωσε ολόκληρο μισθό για το δώρο του Πάσχα δεν θα ξεκάνουν το δώρο!!!!!!
 
Top