Δύο φωτογραφίες από συναυλία της δεκαετίας του '80

https://www.dropbox.com/s/9p773tq9nzzuzn9/Συναυλία 1.jpeg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/nkb7daw4fms6cps/Συναυλία 1b.jpeg?dl=0

Δύο φωτογραφίες από μία υπέροχη συναυλία της δεκαετίας του '80. Νομίζω ότι δε χρειάζεται να γράψω πολλά, αναγνωρίζετε τους εικονιζόμενους και, αν δεν κάνω λάθος, κάποιοι από τους εκλεκτούς ψάλτες που παρακολουθούν τον ιστότοπο αυτό, θα διακρίνουν τον εαυτό τους σε νεαρότερη ηλικία.

Θα τους παρακαλούσα μάλιστα να γράψουν κάτι για την εκδήλωση αυτή.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Ευχαριστούμε!

Σε ποιο μέρος είχε γίνει η παρουσίαση, από όπου και οι φωτογραφίες; Στο Παλαμήδι του Ναυπλίου;
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
.... Νομίζω ότι δε χρειάζεται να γράψω πολλά, αναγνωρίζετε τους εικονιζόμενους ....

Εγώ, ας πούμε, δεν αναγνωρίζω κανένα. Καλό είναι να γραφούν περισσότερες λεπτομέρειες, από όποιον γνωρίζει, για τους παρισταμένους.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Θ. Βασιλικός εἶναι σίγουρα καί τίς ἔχω ξαναδεῖ αὐτές τίς φωτό σέ δίσκο μᾶλλον.
Τό ψάχνω ἀπό χθές στό δίκτυο. Στήν ἱστοσελίδα του δέν λειτουργεῖ ἡ δισκογραφία.
Ἀλλά δέν χρειάζεται νά παίζουμε... ἄς δωθοῦν ἐξ ἀρχῆς οἱ πληροφορίες.

 
Χοράρχης: Θ. Βασιλικός; Διακρίνω τον καλλίφωνο Σπ. Αποστόλου;
Ο χοράρχης είναι ο Θεόδωρος Βασιλικός, σε μία από τις τελευταίες εμφανίσεις της χορωδίας του Υπουργείου Οικονομικών. Το σημαντικό σε αυτή τη φωτογραφία είναι ότι απεικονίζονται πολλοί "εργάτες" της βυζαντινής μουσικής, οι οποίοι δούλεψαν για τη διάδοση της ψαλτικής τέχνης με την παρουσία τους στο χώρο αλλά και με το αρχείο που φρόντιζαν να τηρούν και να ενημερώνουν διαρκώς. Ένας από αυτούς είαι ο κος Σαββάκης (πρώτη σειρά, δεύτερος από δεξιά) και ο κος Μανώλης Μαριδάκης. Διακρίνονται επίσης ο αείμνηστος Σπύρος Τσάκωνας (δεύτερη σειρά, πέμπτος από αριστερά), σε νεαρή ηλικία, ο οποίος χρημάτισε Λαμπαδάριος του Θ. Βασιλικού στον Αγ. Θωμά Αμπελοκήπων, ο κος Παύλος Φορτωμάς (δεύτερη σειρά, τέταρτος από αριστερά, αν και δε διακρίνεται καλά στη φωτογραφία), ο κος Ιωάννης Παπαδόπουλος (τρίτη σειρά, πρώτος από δεξιά). Δίπλα από τον κο Μαριδάκη είναι μάλλον ο κος Πετρόχειλος. Σε ποια θέση βλέπετε τον κο Αποστόλου;
 

Θ. Βασιλικός εἶναι σίγουρα καί τίς ἔχω ξαναδεῖ αὐτές τίς φωτό σέ δίσκο μᾶλλον.
Τό ψάχνω ἀπό χθές στό δίκτυο. Στήν ἱστοσελίδα του δέν λειτουργεῖ ἡ δισκογραφία.
Ἀλλά δέν χρειάζεται νά παίζουμε... ἄς δωθοῦν ἐξ ἀρχῆς οἱ πληροφορίες.


Εγώ έχω στο αρχείο μου τρεις πρωτότυπες φωτογραφίες, τραβηγμένες από παρευρισκόμενο. Θεώρησα ότι θα είχε περισσότερο ενδιαφέρον να μιλήσουν για το γεγονός άνθρωποι οι οποίοι συμμετείχαν τότε.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Εγώ έχω στο αρχείο μου τρεις πρωτότυπες φωτογραφίες, τραβηγμένες από παρευρισκόμενο. Θεώρησα ότι θα είχε περισσότερο ενδιαφέρον να μιλήσουν για το γεγονός άνθρωποι οι οποίοι συμμετείχαν τότε.
Καλά κάνατε κι εὐχαριστοῦμε.
Ἄς μιλήσουν...
Πάντως ἐγώ σίγουρα τίς ἔχω ξαναδεῖ.

 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ο χοράρχης είναι ο Θεόδωρος Βασιλικός, σε μία από τις τελευταίες εμφανίσεις της χορωδίας του Υπουργείου Οικονομικών. Το σημαντικό σε αυτή τη φωτογραφία είναι ότι απεικονίζονται πολλοί "εργάτες" της βυζαντινής μουσικής, οι οποίοι δούλεψαν για τη διάδοση της ψαλτικής τέχνης με την παρουσία τους στο χώρο αλλά και με το αρχείο που φρόντιζαν να τηρούν και να ενημερώνουν διαρκώς. Ένας από αυτούς είαι ο κος Σαββάκης (πρώτη σειρά, δεύτερος από δεξιά) και ο κος Μανώλης Μαριδάκης. Διακρίνονται επίσης ο αείμνηστος Σπύρος Τσάκωνας (δεύτερη σειρά, πέμπτος από αριστερά), σε νεαρή ηλικία, ο οποίος χρημάτισε Λαμπαδάριος του Θ. Βασιλικού στον Αγ. Θωμά Αμπελοκήπων, ο κος Παύλος Φορτωμάς (δεύτερη σειρά, τέταρτος από αριστερά, αν και δε διακρίνεται καλά στη φωτογραφία), ο κος Ιωάννης Παπαδόπουλος (τρίτη σειρά, πρώτος από δεξιά). Δίπλα από τον κο Μαριδάκη είναι μάλλον ο κος Πετρόχειλος. Σε ποια θέση βλέπετε τον κο Αποστόλου;

Νομίζω ότι έσφαλα. Μιλούσα για τον ψηλό που είναι ακριβώς δίπλα στον Π. Φορτωμά (από αριστερά όπως βλέπουμε). Τον εικονιζόμενο πρωτοάκουσα στους Μαΐστορες Ψαλτικής Τέχνης να λέει Απόστολο των Αγ. Πάντων το 1988, αν δεν απατώμαι.

δ.

ΥΓ Μπροστά-μπροστά με το μουστάκι ο Άρχων Δ. Παϊκόπουλος;
 
Last edited:
Νομίζω ότι έσφαλα. Μιλούσα για τον ψηλό που είναι ακριβώς δίπλα στον Π. Φορτωμά (από αριστερά όπως βλέπουμε). Τον εικονιζόμενο πρωτοάκουσα στους Μαΐστορες Ψαλτικής Τέχνης να λέει Απόστολο των Αγ. Πάντων το 1988, αν δεν απατώμαι.

δ.

ΥΓ Μπροστά-μπροστά με το μουστάκι ο Άρχων Δ. Παϊκόπουλος;

Ο Δημοσθένης Παϊκόπουλος, μουσικός με πολύπλευρη παιδεία, καθώς γνωρίζει και ευρωπαϊκή μουσική, και με σημαντικό έργο.
 
Top