Δύναμις του Βήματος Ιακώβου Πρωτοψάλτου (ή Γ. Κρητός)

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Τρισάγιον του Βήματος, δυνάμενο να ψαλεί, ασφαλώς, ως Δύναμις (νομίζω κάπου έχω δεί και το του Γ. Κρητός ως του Βήματος).

Το εξήγησα κατ'αρχάς από το Αρχείο Γρηγορίου Πρωτοψάλτου Φάκ. 6-τετρ-144, όπου το πρωτοεντόπισα και όπου αποδίδεται στον «κυρ Ιάκωβο». Το βρήκα κατόπιν να περιέχεται ανωνύμως και στον Φάκ. 3-τετρ. 67. Κατόπιν το εντόπισα και στο Ιβήρων 1013, φ 321, όπου αποδίδεται στον Γεώργιο Κρήτα. Τότε θυμήθηκα ὀτι ο Μ. Στρουμπάκης είχε παρουσιάσει κάποια στιγμή από χειρόγραφο της Βιβλιοθήκης Κοραή ένα άγνωστο Δύναμις του Κρητός, εξηγημένο στην Νέα γραφή (δεν ξέρω από ποιόν). Μετά από πολύ ψάξιμο εντόπισα βίντεο, όπου διεπίστωσα ότι ήταν το ίδιο που είχα εξηγήσει. Δεν βρήκα κείμενο της ανακοίνωσης ή μουσικό κείμενο, παρά ό,τι μπόρεσα να δὠ και να ακούσω στο βίντεο. Λόγω της χρονικής-ρυθμικής ασάφειας της εξηγητικής παλαιάς γραφής, υπάρχουν κάποιες μικρές διαφορές μεταξύ των εξηγήσεων. Στην εξήγηση δε που παρουσίασε ο Μ. Στρουμπάκης υπάρχει ασυμφωνία με το παλαιό κείμενο, στην ουσία στην τοποθέτηση των συλλαβών στην επανάληψη «ιι άγιος» και στο «Ελέησον ημάς».
Σας το δίνω όπως το εξήγησα. Το «Νε Δύναμις» δεν υπάρχει στο αρχικό κείμενο, το πρόσθεσα εγώ.
 

Attachments

  • Δύναμις Ιακώβου-εξ Ι Αρβ.pdf
    233.7 KB · Views: 102
Top