Δύναμις ήχος πλάγιος του τετάρτου - Κυριακή του Θωμά (δεκαετία 1970)

amigo

Παλαιό Μέλος
ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ "ΔΥΝΑΜΙΣ" Ηχος πλ.δ
 

Attachments

  • Δύναμις Στανίτσα Ηχος πλ.δ.mp3
    7 MB · Views: 456

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
Για όσους δεν την έχουν ανεβάζω την ακολουθία της Κυριακής του ''Θωμά'' απο τον Θρασύβουλο Στανίτσα την δεκαετία του 70 στον Ιερό Ναό Αγ.Δημητρίου Αμπελοκήπων.
 

Attachments

  • 01 Κομμάτι 1.mp3
    1.8 MB · Views: 298
  • 02 Κομμάτι 2.mp3
    4.7 MB · Views: 290
  • 03 Κομμάτι 3.mp3
    2.5 MB · Views: 274
  • 04 Κομμάτι 4.mp3
    2.2 MB · Views: 258
  • 06 Κομμάτι 6.mp3
    3.6 MB · Views: 259
  • 07 Κομμάτι 7.mp3
    4.4 MB · Views: 288
  • 08 Κομμάτι 8.mp3
    4.5 MB · Views: 290

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Για όσους δεν την έχουν ανεβάζω την ακολουθία της Κυριακής του ''Θωμά'' απο τον Θρασύβουλο Στανίτσα την δεκαετία του 70 στον Ιερό Ναό Αγ.Δημητρίου Αμπελοκήπων.

Ευχαριστούμε πολύ κ. Γιώργο. Πάντα με τα καλά σου τα δώρα, γι' αυτό και ο Πανάγαθος να σας δίνει πολλά πολλά αντίδωρα!!!!
Χριστός Ανέστη, και Εις Πολλά έτη μουσικολογιότατε για τα ονομαστήριά σας, έστω και ετεροχρονισμένα.!!
Βασίλης Κιαμηλίδης Βέροια.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Για όσους δεν την έχουν ανεβάζω την ακολουθία της Κυριακής του ''Θωμά'' απο τον Θρασύβουλο Στανίτσα την δεκαετία του 70 στον Ιερό Ναό Αγ.Δημητρίου Αμπελοκήπων.

Αυτά μας κάνεις πρωί πρωί φίλτατε και άντε μετά να ξεοκολλήσουμε από το pc να κάνουμε καμιά δουλειά... :D

Πολλές ευχαριστίες!!! Να' σαι καλά!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Για όσους δεν την έχουν ανεβάζω την ακολουθία της Κυριακής του ''Θωμά'' απο τον Θρασύβουλο Στανίτσα την δεκαετία του 70 στον Ιερό Ναό Αγ.Δημητρίου Αμπελοκήπων.
=

Γιωργο
1ον : Πολλα ευχαριστηρια .
2ον : Το Νο5 το ξεχασες ή δεν το εχεις ; Αν το ξεχασες , ανεβασε το .
3ον : Στους αινους ποιος ψαλει το δευτερο προσομοιο ;
4ον : Θα ανεβασεις και τα υπολοιπα (Δοξολογια , Λειτουργια ) ; Ενημερωσε
σε παρακαλω .
 

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια. Οτι μπορω θα ανεβαζω κατα καιρους αλλωστε και σε μενα καποιος αλλος τα εδωσε και εφοσον η δουλεια μας βασιζεται στην ακουστικη παραδοση και δυστυχως δεν έχουμε τη δυνατοτητα να ακουμε τετοια ψαλτικα αναστηματα στην εποχη μας, πιστευω πως οτι εχει ο καθενας στο ''μπαουλο'' του καλο θα ηταν να το βγαλει απο κει..οχι τιποτα αλλο θα το φανε και τα ποντικια:)
Υ.Γ. Στους αινους κ.Λιναρδακη ψάλλει νομιζω ο βοηθος του Στανιτσα κ.Δημητρακοπουλος ο οποιος σε άλλες ηχογραφησεις που έχω λεει τους αποστολους.
 

Attachments

  • 05 Κομμάτι 5.mp3
    1.8 MB · Views: 239
  • 09 Κομμάτι 9.mp3
    11 MB · Views: 309
  • 10 Κομμάτι 10.mp3
    7.7 MB · Views: 278
  • 11 Κομμάτι 11.mp3
    1.1 MB · Views: 238
  • 12 Κομμάτι 12.mp3
    9.2 MB · Views: 274
  • 13 Κομμάτι 13.mp3
    2 MB · Views: 263

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Πολύ καλό υλικό Γεώργιε! Ιδίως η εκτέλεση των "Πατριαρχικών" Λειτουργικών είναι φοβερή!!! Παίζει και μια πολύ καλή θέση "ευλογημένος" στο Άγιος Άγιος... Περιμένουμε σχόλια πάνω σε αυτήν....

Θα πρέπει να παρατηρήσω ότι ενώ στον Όρθρο ο αείμνηστος ακούγεται κουρασμένος έως και βαριεστημένος, ωστόσο μετά τα αίματα "ανάβουν"... Ποια η γνώμη σας;
 

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
Και το τέλος της ακολουθιας απο τον αειμνηστο Αρχοντα.
 

Attachments

  • 14 Κομμάτι 14.mp3
    3.9 MB · Views: 249
  • 15 Κομμάτι 15.mp3
    6.6 MB · Views: 249
  • 16 Κομμάτι 16.mp3
    11.7 MB · Views: 270

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Και το τέλος της ακολουθιας απο τον αειμνηστο Αρχοντα.

Μας αποτελείωσες και μας απογείωσες!!! :cool:
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ευχαριστούμε πολύ για την τόσο ωραία και πλήρη ηχογράφηση της Κυριακής του Θωμά από τον Άγιο Δημήτριο Αμπελοκήπων.
Θα 'θελα να απαντήσω στον φίλο που ανέφερε ότι ο Στανίτσας ακούγεται στην αρχή κάπως βαριεστημένα, ενώ αργότερα "ανάβουν τα αίματα". Έτσι λειτουργούσαν όλοι οι παλιοί ψάλτες, αγαπητέ. Χαμηλές βάσεις το πρωί, γοργός ρυθμός, έδιναν διάφορα κομμάτια και στους βοηθούς.. Μετά όμως, καθώς περνούσε η ώρα οι φωνές άνοιγαν, οι βάσεις ανέβαιναν, το ψάλσιμο γινόταν πιο χορικό κι οργανωμένο μέσα από παρτιτούρες. Δυστυχώς, πολλοί σύγχρονοι ιεροψάλτες [δεν προσβάλλω κανέναν, προς Θεού] θέλουν να "μερακλώνουν" αν είναι δυνατόν απ' το "Θεός Κύριος". Μιλάμε για τραγικά πράγματα. Γνώρισα ψάλτη που ήθελε να λέει τα αναστάσιμα ευλογητάρια, τον κανόνα κ.α. με κάπως αργό ρυθμό για να προλαβαίνει να κάνει τσακίσματα, ισάκια κι άλλες αναλύσεις. Νέος άνθρωπος μάλιστα. Του έκανα 2-3 φιλικές παρατηρήσεις, αλλά δεν χαμπάριαζε. Γι' αυτό πρέπει ν' ακούμε τους παλιούς. Αλλιώς ψάλλουμε τα καθίσματα κι αλλιώς τι καταβασίες και τα υπόλοιπα. Ελπίζω να έγινα κατανοητός.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
......................................................
Υ.Γ. Στους αινους κ.Λιναρδακη ψάλλει νομιζω ο βοηθος του Στανιτσα κ.Δημητρακοπουλος ο οποιος σε άλλες ηχογραφησεις που έχω λεει τους αποστολους.

Γιωργο σε ρωτησα αν ανεβασεις τα υπολοιπα ,γιατι την εχω και εγω αυτη την ηχογραφηση , και αν δεν την ειχες ολοκληρη να την συμπληρωνα . Τελικα ευτυχως την ειχες , γιατι ειναι καλη ηχογραφηση απο πλευρας ηχου . Οσο για
τον κ. Δημητρακοπουλο δεν το ηξερα και σε ευχαριστω για την πληροφορια
και βεβαια πολλα ευχαριστω και για την ηχογραφηση που ανεβασες .
ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ .
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Ευχαριστούμε πολύ για την τόσο ωραία και πλήρη ηχογράφηση της Κυριακής του Θωμά από τον Άγιο Δημήτριο Αμπελοκήπων.
Θα 'θελα να απαντήσω στον φίλο που ανέφερε ότι ο Στανίτσας ακούγεται στην αρχή κάπως βαριεστημένα, ενώ αργότερα "ανάβουν τα αίματα". Έτσι λειτουργούσαν όλοι οι παλιοί ψάλτες, αγαπητέ. Χαμηλές βάσεις το πρωί, γοργός ρυθμός, έδιναν διάφορα κομμάτια και στους βοηθούς.. Μετά όμως, καθώς περνούσε η ώρα οι φωνές άνοιγαν, οι βάσεις ανέβαιναν, το ψάλσιμο γινόταν πιο χορικό κι οργανωμένο μέσα από παρτιτούρες. Δυστυχώς, πολλοί σύγχρονοι ιεροψάλτες [δεν προσβάλλω κανέναν, προς Θεού] θέλουν να "μερακλώνουν" αν είναι δυνατόν απ' το "Θεός Κύριος". Μιλάμε για τραγικά πράγματα. Γνώρισα ψάλτη που ήθελε να λέει τα αναστάσιμα ευλογητάρια, τον κανόνα κ.α. με κάπως αργό ρυθμό για να προλαβαίνει να κάνει τσακίσματα, ισάκια κι άλλες αναλύσεις. Νέος άνθρωπος μάλιστα. Του έκανα 2-3 φιλικές παρατηρήσεις, αλλά δεν χαμπάριαζε. Γι' αυτό πρέπει ν' ακούμε τους παλιούς. Αλλιώς ψάλλουμε τα καθίσματα κι αλλιώς τι καταβασίες και τα υπόλοιπα. Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Χριστός Ανέστη!

Αγαπητέ μου τα γνωρίζω όλα αυτά που λες, και μάλιστα τα εφαρμόζω κιόλας. Όμως από τις πολλές ηχογραφήσεις του αειμνήστου που έχω ακούσει (ο Δαάσκαλός μου τον ηχογραφούσε συχνά...) είναι ίσως η μόνη που τον έχω ακούσει κάπως "down" και δενα ναφέρομαι φυσικά στις βάσεις... Ελπίζω με τη σειρά μου να έγινα κατανοητός :)
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Ευχαριστούμε πάραπαρα πολύ, για τις ηχογραφήσεις.
Είμαι σύμφωνος στις παρατηρήσεις... Ωστόσο τον έχω ακούσει σε Όρθρο να λέει αργά ευλογητάρια....μερακλήδικα. Ίσως ήταν εξαίρεση.

Πάντως στην πρώτη ηχογράφηση με το Δύναμις πρέπει να είναι στα τελευταία του...(εμφανείς οι επιπτώσεις του καπνίσματος - δεν πιστέυω να παρεξηγηθεί κανένας). Έχουμε επιπλέον πληροφορίες γι αυτήν;:confused::confused::confused:
 
Top