Δύναμις Γεωργίου του Κρητός (διασκευή/επεξεργασία κλασικού κειμένου)

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
αναλογα με τις πιέσεις...
πάντως χαίρομαι που κάποιοι δε βαζουν πλέον ... τίτλους παραπέμποντας σε δικό μου μην.
είναι ενα είδος ανοχής κι αυτο...για την ώρα...

ασχετο....
εγώ πάλι, αν τυχαινε κ ερχόταν κανένας στην ενορία μου, απ αυτούς που εχουν γράψει τα χίλια δυό, δεν ξερω πως θα αντιδρούσα... να του παραχωρήσω τη θέση λόγω "φιλίας", να του δώσω να τα ψάλλει όλα, να του δώσω το "εις Αγιος...", να βάλω μετανοια κ να αναφωνήσω "Δάσκαλε" απο σεβασμό... είναι κάποιες σκέψεις που περνούν απ το μυαλό μου...
απ την άλλη, λέω "αν πάω αυριο σε ναό που ψάλλει ο Χ,Ψ,Ζ "αντίπαλος", να πώ ποιός είμαι, ή να καθήσω πίσω απ την κολώνα;; θα μου επέτρεπε να ψάλλω ή θα ήμουν απόβλητος;; στην τελική, θα χαιρόταν που θα με έβλεπε;; βέβαια αυτό ισχύει και για τον γράφοντα...
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
αναλογα με τις πιέσεις...
πάντως χαίρομαι που κάποιοι δε βαζουν πλέον ... τίτλους παραπέμποντας σε δικό μου μην.
είναι ενα είδος ανοχής κι αυτο...για την ώρα...

ασχετο....
εγώ πάλι, αν τυχαινε κ ερχόταν κανένας στην ενορία μου, απ αυτούς που εχουν γράψει τα χίλια δυό, δεν ξερω πως θα αντιδρούσα... να του παραχωρήσω τη θέση λόγω "φιλίας", να του δώσω να τα ψάλλει όλα, να του δώσω το "εις Αγιος...", να βάλω μετανοια κ να αναφωνήσω "Δάσκαλε" απο σεβασμό... είναι κάποιες σκέψεις που περνούν απ το μυαλό μου...
απ την άλλη, λέω "αν πάω αυριο σε ναό που ψάλλει ο Χ,Ψ,Ζ "αντίπαλος", να πώ ποιός είμαι, ή να καθήσω πίσω απ την κολώνα;; θα μου επέτρεπε να ψάλλω ή θα ήμουν απόβλητος;; στην τελική, θα χαιρόταν που θα με έβλεπε;; βέβαια αυτό ισχύει και για τον γράφοντα...

Νίκο έλα στην Υπαππαντή και θα ψάλλουμε κατά Καρά, ψάλλω πολλές φορές έτσι γιατί έχω αρκετούς φίλους από την Ελβυχ και από τον Σύλλογο που δεν ξέρουν αλλιώς και προσαρμόζομαι αναγκαστικά για χάρη της παρέας :D
 
Last edited:

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Νίκο έλα στην Υπαππαντή και θα ψάλλουμε κατά Καρά, ψάλλω πολλές φορές έτσι γιατί έχω αρκετούς φίλους από την Ελβυχ και από τον Σύλλογο που δεν ξέρουν αλλιώς και προσαρμόζομαι αναγκαστικά για χάρη της παρέας :D

ευχαριστώ.
Μόνο να μην είναι Κυριακή με Βαρύ ήχο, διότι κάνω το ΓΑ ψηλότερο απο το Φυσικό και το ΖΩ στη φυσική του θέση.:D

ΥΓ: δεν ψάλλω όπως ακριβώς νομίζεις
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
ευχαριστώ.
Μόνο να μην είναι Κυριακή με Βαρύ ήχο, διότι κάνω το ΓΑ ψηλότερο απο το Φυσικό και το ΖΩ στη φυσική του θέση.:D

ΥΓ: δεν ψάλλω όπως ακριβώς νομίζεις

Ξέρω ξέρω μην ανησυχείς, θα τον πουμε με γα δίεση και έλξη του νη προς τον πα και ισοκράτημα δι με θέσεις άγια όταν πάει στον άνω ζω...:cool:
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Ξέρω ξέρω μην ανησυχείς, θα τον πουμε με γα δίεση και έλξη του νη προς τον πα και ισοκράτημα δι με θέσεις άγια όταν πάει στον άνω ζω...:cool:

αφου τα ξέρεις, εντάξει...
φοβόμουν μόνο τον Ζω ύφεση...
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Μή φοβάσαι, εκτώς κι αν ισχύει αυτό



οπότε πάλι no problem :wink:

ναι...
δεν είμαι τυποποιημένος.
ξέρω τι γίνεται κ πού γίνεται κ γιατί γίνεται, και όταν θέλω κάνω ή αν δε θέλω δεν κάνω.

είμαι αυτόνομος.
 

Παπαδόπουλος Δαυίδ

Μπαντιλίκι,στον άνω πά.
Όπως έχω γράψει κάθε Κυριακή ψάλλουμε κάποια διαφορετικά δύναμις. Γι' αυτό ανέβασα ήδη έτσι χωρισμένο το του τρίτου το οποίο το λέμε όποτε ο ήχος είναι τρίτος και πλάγιος του τρίτου, πριν δύο εβδομάδες, σήμερα ανέβασα αυτό καθώς πρόκειται να ψαλλεί αύριο το οποίο το λέμε στο δεύτερο και πλάγιο του δευτέρου και πρόκειται, πρώτα ο Θεός, να ανεβεί με τον ίδιο τρόπο το του Αβαγιανού που το ψάλλουμε στον τέταρτο και πλάγιο του τετάρτου και το του Καλογήρου στον πρώτο και πλάγιό του.
Επομένως δε τίθεται θέμα για άγονες αντιπαραθέσεις.
Νέος δεν είμαι αλλά μεσήλιξ μάλλον και δεν πρόκειται για δική μου εργασία αλλά αντιγραφή από το χειρόγραφο βιβλίου του κ. Παναγιώτη Παππά.
Όταν αναφέρθηκα σε κλασσικά βιβλία εννοούσα για πριν το 1900.
Να είστε καλά και συγχωρέστε με όμως πραγματικά αισθάνομαι πως δεν έχω πρόθεση να προκαλέσω κανέναν, αλλά αντιθέτως μοιράζομαι κάτι που έφτιαξα για προσωπική χρήση.



Η εκτέλεση του κυρίου Νεοχωρίτη είναι κορυφαία. Μου αρέσει ο τρόπος ψαλτικής του όπως και άλλων πολλών μεταξύ αυτών και μελών του ψαλτολογίου που μπορεί ακόμα να μη θέλουν καθόλου το θεωρητικό του Σ. Καρά!
Από κει και πέρα το ότι γράφω τις έλξεις δε σημαίνει ταυτόχρονα πως τις εκτελώ. Πειραματίζομαι στα ακούσματα κατά κάποιον τρόπο καθώς δεν είναι κατακριτέο ούτε εκτός παράδοσης οι έλξεις. Το αντίθετο μάλιστα. Άλλωστε δεν είναι καθόλου εύκολη η εκτέλεση των έλξεων. Οπότε σε άλλα σημεία δεν εκτελούνται λόγω προσωπικής αδυναμίας και σε άλλα λόγω της πλοκής των χαρακτήρων όπου η ανάλυσή τους δείχνει να μην έχει ανάγκη κάποια έλξη όπως για παράδειγμα το πρώτο σημαδάκι δίεσης στο ΝεΔύναμις.
Για να γίνει κατανοητό περισσότερο αυτό που προσπαθώ να πω αλλά και για εκπαιδευτικούς λόγους ηχογράφησα το συγκεκριμένο δύναμις.
Να είστε καλά.
Τα διαστήματα σας είναι σκληρά..
 
Top