Δύναμις Β΄ήχου Μπόμπα

YIANNISKARR

Νέο μέλος
ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ;89115 said:
Εωθινόν: Εις το όρος.....
Υ.Γ. Συνιστώ τα μέλη του forum να μην ακούσουν την πεσμένη του φωνή στην πρόσφατη ηχογράφηση για να μην επηρεαστούν.
Εμείς που είμαστε εγγεγραμένοι στο οπαδολόγιό του,ας ακούσουμε τον άσχετο Κυριαζή και αφού τόσα χρόνια μας ικανοποιούσε με τις μηδαμινές και άσχετες με την μουσική ικανότητές του να τον απαρνηθούμε,να τον προδώσουμε και να τον σταυρώσουμε.Θα ρωτήσω όμως το εξής:
Εάν στο τέλος της Θείας Λειτουργίας μας πλησιάσει κάποιος πιστός και μας παρατηρήσει αρνητικά για την χροιά,την ένταση η' το μέγεθος της φωνητικής μας δυνότητας,ειλικρικά δεν θα στενοχωρηθούμε σκεπτόμενοι για το μέγεθος της αχαριστίας των πιστών αφού δίνουμε τα πάντα πάνω στο αναλόγιο; Δεν θα τους χαρακτηρίσουμε ως αδιάκριτους; Εμείς λοιπόν γιατί με τόση ευκολία παρατηρούμε,κρίνουμε και κατακρίνουμε τον κάθε μεγάλο ιεροψάλτη; Μήπως όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει .........;
Αυτά τα γράφω και για το θέμα του Άρχοντος Κυριαζή Δασκαλούδη αλλά και για το ότι μόλις πριν από λίγο κάποιος μου είπε ότι ο Φωτόπουλος Σωτήριος ήταν άσχετος με την βυζαντινή μουσική,δεν ήξερε νότες και ήχους και τα έλεγε όπως του κατέβαινε.....
Ε Λ Ε Ο Σ. Θα τρελαθούμε....

Κ. Κερμελιδη, τα ειρωνικα σας σχόλια σε συνδιασμό με την παράφραση των λεγομένων μου και τις υπερβολές, μαλλον δε μου δινουν τη δυνατοτητα να συνεχισω τη συζητηση. Μιλάτε για προδοσιες, σταυρούς και απαρνησεις... Ποιός είπε τέτοια πράγματα; Έλεος...
Τελοσπαντων, απο τον τροπο που γραψατε σε αλλα topic, σας ειχα για πιο λογικο και αντικειμενικό, αλλα απ' ό,τι φαινεται δεν ειναι ετσι...
Οσον αφορα γι' αυτο που γραφετε "Εάν στο τέλος της Θείας Λειτουργίας μας πλησιάσει κάποιος πιστός και μας παρατηρήσει αρνητικά για την χροιά,την ένταση η' το μέγεθος της φωνητικής μας δυνότητας,ειλικρικά δεν θα στενοχωρηθούμε σκεπτόμενοι για το μέγεθος της αχαριστίας των πιστών αφού δίνουμε τα πάντα πάνω στο αναλόγιο; Δεν θα τους χαρακτηρίσουμε ως αδιάκριτους;", θα σας απαντουσα οτι, οι εκκλησιαζομενοι (σχετικοι και άσχετοι με την τέχνη της βυζαντινής μουσικης) έχουν κριτήριο γι 'αυτο που ακούνε. Καταλαβαίνουν τόσο το καλό αποτελεσμα, όσο και το κακό. Αλλα και κάτι αλλο πανω σε αυτο το θεμα: Αν εσεις στο ναό σας π.χ ακούτε αρνητικά σχόλια και στενοχωριέστε τοσο μα τόσο πολύ, δεν θα 'πρεπε... Αλλωστε όπως γράψατε και πιο πανω: "Ψαλλώ τω Θεώ μου έως υπάρχω.." και όχι "Ψαλλώ τω... κόσμω έως υπάρχω"
Ετσι δεν είναι; Όταν γράφουμε και ασπαζόμαστε αυτη τη φράση, να την κάνουμε και πράξη..
Η πολλή στενοχώρια γι' αυτά που λέει ο κόσμος, είναι κακό σημάδι.... Για το Θεό ψάλλουμε!

Πάντως χαίρομαι για την απάντηση του κ. Κωνσταντινου Αλεξανδρου, γιατι αν και άμεσος συνεργάτης του ΜΕΓΑΛΟΥ κ. Δασκαλούδη, εμπεριέχει μια αντικειμενικότητα και γραφει πολυ σωστα πραγματα και του ζητω συγνωμη αν τον προσεβαλα ποικιλοτροπως με ορισμενα πραγματα που εγραψα..
Αλλα γι' αυτο που ειπε: "το μόνο που μου φαίνεται παράξενο είναι ότι είστε νέο μέλος στο ψαλτολόγιον (εγγραφή 16-10-10) και έχετε κάνει λιιιιγο προκλητικά σχόλια εδω με τεράστια φυσικότητα, και φυσικά κανένα μήνυμα σε κανένα άλλο ψάλτη ή ενότητα του φόρουμ..." να του πω οτι, το ψαλτολογιο το διαβαζω εδω και πολυ καιρο πριν, απλα ετυχε να γινω μελος προσφατα και επειδη μου αρέσει ο κ. Δασκαλούδης έδειξα ιδιαίτερο ενδιαφέρον στα topic που αναφέρονται σε αυτόν. Αυτο ειναι όλο κι όλο... Και τέλος, ούτε γνωρίζω καποιον απο εσας, ούτε έχω κάτι προσωπικο, απλα αυτο που με εξοργίζει είναι η εμμονη, ο οπαδισμός και η μή αντικειμενικοτητα σε κάποια θέματα..
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
 
Last edited:

Μελωδός

Αριστείδης Μιχελουδάκης
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς για την φωνή του αλλά εγώ ακουγοντάς τον να ζωγραφίζει πιστεύω πως θα τον ζήλευαν όλα τα τέρατα της μουσικής ακόμα και ο Πέτρος.Είναι τυχεροί αυτοί που πέθαναν και δεν αισθάνθηκαν μειονεκτικά απεναντί του.Εμείς εδώ είμαστε απλά σκουλίκια που πρέπει να υποκλινόμαστε στο αναστημά του και στην τέχνη του.Ενθυμούμενος την μαεστρία του και το εκκλησιαστικό του ύφος μούρχεται να μην πάω να ψάλλω την κυριακή.Παρακαλώ τους μαθητάς του να ξεκινήσουν προσπάθεια καταγραφής των αριστουργημάτων που είπε ο μέγιστος των ψαλτών.Ας μην καθυστερούμε, η αναγέννηση της ψαλτικής έχει βρεί την αρχή της στον υπεράρχοντα Δασκαλούδη.Επίσης προτείνω -αν και νωρίς-την ίδρυση ιδρύματος ψαλτικής με την επωνυμία του.Ας αναλάβει περί αυτού η επίσημη εκκλησία με την μητρόπολη Λαρίσης.Είναι επιτακτική ανάγκη να μείνουν ζωντανά αυτά τα μνημεία της μουσικής του μεγάλου δασκάλου.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Τι να πρωτοθυμηθώ; Την κατάκριση και την απαξίωση στους Ναυπλιώτη,Πρίγγο,Στανίτσα,Παναγιωτίδη,Φωτόπουλο-προσωπικός δάσκαλος και φίλος του πατρός μου-,Ταλιαδώρο,Χατζημάρκο,Θεοδοσόπουλο κ.λ.π.
Επειτρεψτε μου ως προς τη κουβεντα που κανετε να πω πως καλο ειναι οι μαθητες και λατρεις καποιου ψαλτη οταν αυτος μεγαλωσει και επελθει η φυσιολογικη φθορα του χρονου, να τον προστατευουν οπως μπορουν καλυτερα.
Τωρα αυτο που αναφερε ο κ. Κερμελιδης μου εκανε τρομερη εντυπωση! Ποιοι τολμουν να κατακρινουν κ' απαξιωσουν καποιους απο τους μεγαλυτερους ψαλτες (γιατι σε αυτους αναφερετε οπως βλεπετε) που εχουν περασει τα τελευταια 100 χρονια??:mad: Αλλο το να πω πως εχει πεσει η φωνητικη αποδοση λογω γηρατος, κατι το οποιο ειναι τουλαχιστον αφελες να χαρακτηριστει ως μειονεκτημα αφου μιλαμε για φυσιολογικη φθορα του χρονου και αλλο να τους θαβω γενικως.:eek:
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Θα ήθελα να σας παρακαλέσω να σταματήσουμε εδώ την αντιπαράθεση λόγω του ότι δεν βγαίνει κάποιο νόημα.Όλα ξεκίνησαν με το σχόλιό μου -καταπληκτικό,φανταστικό,εξαιρετικό- και συνεχίστηκε με την ειρωνική απάντηση προς το μέλος yannkarr.Χωρίς να επιθυμώ να δικαιολογήσω την αιτία και την αφορμή των πεπραγμένων, ζητώ ταπεινά συγνώμη και από τον ίδιο αλλά και από τα μέλη του forum που έλαβαν μέρος στην αντιδικία.
Καλή συνέχεια.............
 
Θα ήθελα να σας παρακαλέσω να σταματήσουμε εδώ την αντιπαράθεση λόγω του ότι δεν βγαίνει κάποιο νόημα.Όλα ξεκίνησαν με το σχόλιό μου -καταπληκτικό,φανταστικό,εξαιρετικό- και συνεχίστηκε με την ειρωνική απάντηση προς το μέλος yannkarr.Χωρίς να επιθυμώ να δικαιολογήσω την αιτία και την αφορμή των πεπραγμένων, ζητώ ταπεινά συγνώμη και από τον ίδιο αλλά και από τα μέλη του forum που έλαβαν μέρος στην αντιδικία.
Καλή συνέχεια.............

Έτσι μπράβο αδελφέ, να ηρεμήσουν τα πνεύματα και ο καθένας άς έχει τη γνώμη του. Εμένα μου αρέσει ο Χ"μάρκος, τί να κάνουμε;
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Εωθινόν: Εις το όρος.....
Υ.Γ. Συνιστώ τα μέλη του forum να μην ακούσουν την πεσμένη του φωνή στην πρόσφατη ηχογράφηση για να μην επηρεαστούν.
Εμείς που είμαστε εγγεγραμένοι στο οπαδολόγιό του,ας ακούσουμε τον άσχετο Κυριαζή και αφού τόσα χρόνια μας ικανοποιούσε με τις μηδαμινές και άσχετες με την μουσική ικανότητές του να τον απαρνηθούμε,να τον προδώσουμε και να τον σταυρώσουμε.Θα ρωτήσω όμως το εξής:
Εάν στο τέλος της Θείας Λειτουργίας μας πλησιάσει κάποιος πιστός και μας παρατηρήσει αρνητικά για την χροιά,την ένταση η' το μέγεθος της φωνητικής μας δυνότητας,ειλικρικά δεν θα στενοχωρηθούμε σκεπτόμενοι για το μέγεθος της αχαριστίας των πιστών αφού δίνουμε τα πάντα πάνω στο αναλόγιο; Δεν θα τους χαρακτηρίσουμε ως αδιάκριτους; Εμείς λοιπόν γιατί με τόση ευκολία παρατηρούμε,κρίνουμε και κατακρίνουμε τον κάθε μεγάλο ιεροψάλτη; Μήπως όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει .........;
Αυτά τα γράφω και για το θέμα του Άρχοντος Κυριαζή Δασκαλούδη
αλλά και για το ότι μόλις πριν από λίγο κάποιος μου είπε ότι ο Φωτόπουλος Σωτήριος ήταν άσχετος με την βυζαντινή μουσική,δεν ήξερε νότες και ήχους και τα έλεγε όπως του κατέβαινε
.....
Ε Λ Ε Ο Σ. Θα τρελαθούμε....

Φιλε μου το θεμα αυτο "σηκωνει" συζητηση ! Εχω αρκετα στοιχεια καθοτι Πατρινος . Με την πρωτη ευκαιρια θα επανελθω ! Καλη δυναμη γι'αποψε !!!
 
Top