[Ανακοίνωση] Δωρεάν Βιβλία Ευάγγελου Γ. Πλακιά - Άρτα

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Αγαπητοί συνάδελφοι, επειδή όταν ψάχνω στο διαδίκτυο όλο και κάτι βρίσκω, βρήκα τυχαία 10 βιβλία του Ευάγγελου Πλακιά από την Άρτα. Δεν γνωρίζω τίποτα γι' αυτόν τον ψάλτη, απλά είχα δεί παλιά 1 video με τον Στανίτσα όταν είχε πάει στην Άρτα και το οποίο έχει αναρτηθεί στο διαδίκτυο. Αν ξέρεις κανένας περισσότερα ας γράψει κάτι.

Τα βιβλία έχουν αναρτηθεί στην ιστοσελίδα της Ι.Μ. Άρτης και μπορείτε να τα κατεβάσετε.

Υπάρχουν τα ακόλουθα βιβλία:
1. Θ. Λειτουργεία
2. Όρθρος (Α')
3. Όρθρος (Β')
4. Εσπερινός
5. Μεγ. Εβδομάδα (είναι μέλη του Γ. Ραιδεστηνού)
6. Πεντηκοστάριον - Τριώδιον
7. Δοξαστάριον (Α')
8. Δοξαστάριον (Β')
9. Θεοτοκάριον
10. Νεκρώσιμος Ακολουθία


Είναι μια πλήρης συλλογή που περιέχει τα πάντα, κυρίως κλασσικά κομμάτια. Έχω αρχίσει ήδη το κατέβασμα, παρόλο που είναι δύσκολο γιατί είναι σε images και πρέπει να κατέβουν μία μία. Το εκπληκτικό είναι ότι είναι όλα χειρόγραφα και σχεδόν όλα δίχρωμα.

Προτρέπω όλους να τα κατεβάσουν. Ευχαριστώ.
 
Last edited by a moderator:

skoum_k

Μέλος
Για όποιον ενδιαφέρεται έχω κατεβάσει και μετατρέψει σε αρχείο .pdf τον Εσπερινό υπό Ε. Γ. Πλακιά από τον ιστότοπο της Ιεράς Μητροπόλεως Άρτης. Επειδή σαν .pdf δεν μπορώ να το ανεβάσω, λόγω μεγέθους, το έχω μετατρέψει σε αρχείο .rar
 

Attachments

  • Esperinos E Plakia_I M Artis.rar
    25.2 MB · Views: 7,747

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Για όποιον ενδιαφέρεται έχω κατεβάσει και μετατρέψει σε αρχείο .pdf τον Εσπερινό υπό Ε. Γ. Πλακιά από τον ιστότοπο της Ιεράς Μητροπόλεως Άρτης. Επειδή σαν .pdf δεν μπορώ να το ανεβάσω, λόγω μεγέθους, το έχω μετατρέψει σε αρχείο .rar

Αν γίνεται και κανένα άλλο,από τα άλλα (Θ.Λειτουργία -Ορθρος-Μηναία κ.λ.π.) για εμας που δεν έχουμε την τεχνική κατάρτιση να τα κάνουμε.Θα μου πεις ζητάω πολλά.Τ'ελος πάντων ευχαριστώ παρα πολύ και για το προσφερθέν .
 

skoum_k

Μέλος
Ανεβάζω άλλο ένα βιβλίο την Νεκρώσιμο Ακολουθία.
Θεωρώ χρέος μου να ευχαριστήσω τα μέλη Stavros78 και phokaeus για την προσφορά τους. Να επισημάνω ότι τα Μηναία στον συγκεκριμένο ιστότοπο δεν είναι βιβλία με μουσικά μέλη αλλά λειτουργικά κείμενα.
 

Attachments

  • nekrosimos E Plakia_I M Artis.pdf
    6.9 MB · Views: 327

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Ετοιμάζω τώρα και το "Θεοτοκάριον" για να το ανεβάσω.

Βασικά το μόνο πρόβλημα που έχω εντοπίσει είναι ότι λείπουν κάποιες σελίδες από το Δοξαστάριον 2, από την Ακολουθία των Χριστουγέννων.

Έχει κάποιος συνάδελφος πληροφορίες για τον Ε. Πλακιά; Είχα βρει παλαιότερα 1 video με τον Στανίτσα όταν είχε πάει στην Άρτα. Το έχει ανεβάσει κάποιος από τους Συντονιστές στο psaltiri.org.
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Μιας και ειδα το θεμα ανεβαζω την θ.λειτουργια σε μορφη pdf χωρις το υδατογραφημα και το κιτρινο φοντο...Οι σελλιδοδεικτες ενδεικτικοι ..μπηκαν για καλυτερη ανιχνευση των μαθηματων απο μενα για το tablet..Πιστευω θα ειναι χρησιμο!!!το μεγεθος ειναι 66 mb
http://www.mediafire.com/download/fcz3cszkwesfwxc/THEIA+LEITOYRGIA+PLAKIA+1984.pdf

Την ανεβαζω και συμπιεσμενη 4MB με πιο χαμηλη βεβαια ποιοτητα
 

Attachments

  • Θεια λειτουργια Πλακια 1984.pdf
    4.1 MB · Views: 230
Last edited:

ΓεωΣαβ

Μέλος
Μιας και ειδα το θεμα ανεβαζω την θ.λειτουργια σε μορφη pdf χωρις το υδατογραφημα και το κιτρινο φοντο...Οι σελλιδοδεικτες ενδεικτικοι ..μπηκαν για καλυτερη ανιχνευση των μαθηματων απο μενα για το tablet..Πιστευω θα ειναι χρησιμο!!!το μεγεθος ειναι 66 mb
http://www.mediafire.com/download/fcz3cszkwesfwxc/THEIA+LEITOYRGIA+PLAKIA+1984.pdf

Την ανεβαζω και συμπιεσμενη 4MB με πιο χαμηλη βεβαια ποιοτητα
Έχεις και τα υπόλοιπα βιβλία με τον ίδιο τροπο για tablet? Θα ήταν πολύ χρήσιμα!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ετοιμάζω τώρα και το "Θεοτοκάριον" για να το ανεβάσω.

Βασικά το μόνο πρόβλημα που έχω εντοπίσει είναι ότι λείπουν κάποιες σελίδες από το Δοξαστάριον 2, από την Ακολουθία των Χριστουγέννων.

Έχει κάποιος συνάδελφος πληροφορίες για τον Ε. Πλακιά; Είχα βρει παλαιότερα 1 video με τον Στανίτσα όταν είχε πάει στην Άρτα. Το έχει ανεβάσει κάποιος από τους Συντονιστές στο psaltiri.org.
Ο Ευάγγελος Πλακιάς είναι ένας απ' τους παλαίότερους εν ζωή ιεροψάλτες της Άρτας. Είναι Άρχων Πρωτοψάλτης της Μ.Τ.Χ.Ε. Το οφφίκιο του το είχε δώσει ο Πατριάρχης Αθηναγόρας, το 1967 αν δεν κάνω λάθος. Είναι ένας ζωντανός θρύλος για την Άρτα διότι υπήρξε δάσκαλος για τους περισσότερους ψάλτες της Άρτας. Ήταν επίσης ο προσωπικός ψάλτης του μακαριστού Σεραφείμ όταν ξεκίνησε απ' την Άρτα και όταν πήγε στα Ιωάννινα τον πήρε μαζί του στο ναό του Αρχιμανδρειού. Αργότερα επέστρεψε στην Άρτα και έψαλλε για δεκαετίες στον Ι.Ν. του Αγίου Γεωργίου, όπου στη συνέχεια τον διαδέχτηκε επάξια ο υιός του Κων/νος που σήμερα είναι ο Γενικός Αρχιερατικός Επίτροπος της Ι. Μητροπόλεως Άρτης και Προϊστάμενος του Μητροπολιτικού ναού Αγ. Δημητρίου Άρτης. Ήταν απ' τα ιδρυτικά μέλη του Συνδέσμου Ιεροψαλτών Άρτης "Η Αγία Θεοδώρα" και συμμετείχε ενεργά στην Ο.Μ.Σ.Ι.Ε. Όσον αφορά τα βιβλία του τα έγραψε με πολύ κόπο και με τίμημα την όραση του. Απ' τις αναθυμιάσεις των μελανιών που χρησιμοποιούσε και την κούραση παραλίγο να τυφλωθεί! Είναι μεγάλη τιμή για κάποιον να τον γνωρίζει και για έναν ακόμη λόγο. Δεν περίμενε να πεθάνει πάνω στο αναλόγιο, αλλά όταν ένιωσε ότι η φωνή του αρχίσε να τον προδίδει παραιτήθηκε και πλέον ανεβαίνει πολύ σπάνια στο αναλόγιο.
Επιπλέον, στο βίντεο με τον αείμνηστο Θρ. Στανίτσα που υπάρχει στο youtube ο αριστερός ψάλτης δεν είναι ο Ευ. Πλακιάς, αλλά ο αείμνηστος Πρωτοψάλτης του ναού Δημ. Βίτσιος που δυστυχώς έφυγε νωρίς, λόγω κακών συνηθειών (τσίπουρο)
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Τακτοποιήθηκε τό θέμα μέ ἀφαίρεση μηνυμάτων ἀνενεργῶν συνδέσμων γιά τήν εὔκολη ἀνάγνωση καί ὁ π. Νεκτάριος μέ ἐνημέρωσε, ὅτι
τὰ βιβλία ὑπάρχουν σὲ pdf στὴν ἑξῆς διαδρομή:
www.porphyrios.gr > Κειμενοθήκη > Μουσικά > Μελοποιοί > Ευάγγελος Πλακιάς (1930)

Σχετικά μέ αὐτό
Επιπλέον, στο βίντεο με τον αείμνηστο Θρ. Στανίτσα που υπάρχει στο youtube ο αριστερός ψάλτης δεν είναι ο Ευ. Πλακιάς, αλλά ο αείμνηστος Πρωτοψάλτης του ναού Δημ. Βίτσιος που δυστυχώς έφυγε νωρίς, λόγω κακών συνηθειών (τσίπουρο)
στό θέμα ἔχει ἀναφερθεῖ:
Επιτρέψτε μου μια διόρθωση.Δεν ψάλλει ο Ευάγγελος Πλακιάς αριστερά αλλά ο εκλιπών Δημήτριος Βίτσιος,πρωτοψάλτης τότε του Ι.Ν.Παντοκράτορος.
 
Top