Δοξολογίες Ιω. Σακελλαρίδη

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Μήπως έχει κάποιος σύντομες Δοξολογίες του Σακελλαρίδη στους 8 ήχους; Ευχαριστώ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Σ᾿ αὐτό τό βιβλίο «Ιερά Υμνωδία» Ι. Σακελλαρίδη (1901, α' έκδοση) ὑπάρχουν σύντομες δοξολογίες σέ 6 ἤχους. Δέν ἔγραψε στό β΄ ἦχο· ἐπίσης σ᾿ αὐτήν τήν ἔκδοση δέν καταχωρεῖται (ἡ γνωστή) τοῦ γ΄ ἤχου, ὅπως στήν β΄ ἔκδοση τοῦ 1914.
Ἡ σύντομη δοξολογία τοῦ βαρέος ἤχου, ἐπίσης, εἶναι «σε Βαρύ διατονικό τετράφωνο (σελ. 157)» (πρβλ. ἐδῶ).
Στόν Ὄρθρο τῆς ΖΩΗΣ ὑπάρχουν μόνον τοῦ γ΄ καί δ΄ἤχου.

Πιστεύω, ὅτι κάποιο μέλος θά τίς ἀνεβάσει ἐκ νέου γραμμένες καί τίς 7.


 

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Ευχαριστώ πολύ. Μήπως ξέρετε αν τις έχει κάποιος; Έχουνα ανεβεί παλία; Για παράδειγμα αυτή του Πλ. Δ' δεν φαίνεται και πολύ στο βιβλίο, είναι ελλειπής. Ευχαριστώ.
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Πιστεύω, ὅτι κάποιο μέλος θά τίς ἀνεβάσει ἐκ νέου γραμμένες καί τίς 7.

:D:D:D

Ο σαρωτής μου έχει χαλάσει και δεν μπορώ να τις σκανάρω αλλά ούτως ή άλλως είχα στο μυαλό μου να τις ανεβάσω πριν τις ζητήσει ο αγαπητός Σταύρος. Θα ανεβάσω, λοιπόν, σ' αυτό το θέμα σιγά-σιγά τις σύντομες δοξολογίες του Ιωάννη Σακελλαρίδη αντιγραμμένες από την Ιερά Υμνωδία του 1914 και διορθωμένες ως προς τα ορθογραφικά λάθη, χωρίς βεβαια να υποστηρίζω ότι μια τέτοια διόρθωση συνάδει υποχρεωτικά με τις αντιλήψεις του δασκάλου (πράγμα το οποίο, κατ' εμέ, σηκώνει συζήτηση, βλ. και εδώ) αλλά, όπως και σε άλλα σακελλαριδικά κείμενα που έχω ανεβάσει με τον ίδιο τρόπο, επιλέγοντας μια τέτοια διόρθωση για την ευκολία ανάγνωσης και την καλύτερη προσέγγιση των κειμένων από τα μέλη του forum.

Ανεβάζω, λοιπόν, την του α΄ηχου. Κάποιες τυπικές παρατηρήσεις είναι δικές μου. Στο "Ευλογητός ει Κύριε δίδαξόν με...", στην "Υμνωδία" γράφει μόνο αυτό που εγώ έχω ως τρίτο και τίποτ' άλλο. Επέλεξα όμως αυτόν τον τρόπο διότι είναι μια συνήθεια που στην Κύπρο για τη συγκεκριμένη δοξολογία τηρείται (φυσικό και παραδοσιακό, άλλωστε).

Οι επόμενες θα ανεβαίνουν σιγά-σιγά λόγω του ότι κι εγώ δεν έχω όσο χρόνο θα ήθελα και λίγες ώρες έχω τη δυνατότητα να κάθομαι στο PC.
 

Attachments

  • Δοξολογία α΄ ήχου Ι. Σακελλαρίδου.pdf
    56.8 KB · Views: 331
  • Δοξολογία β΄-πλ.β. Ι.Σακελλαρίδου.pdf
    43.9 KB · Views: 212
  • Δοξολογία γ΄ ήχου Ι.Σακελλαρίδου.pdf
    44.9 KB · Views: 443
  • Δοξολογία δ΄ ήχου Ι.Θ.Σακελλαρίδου.pdf
    44.3 KB · Views: 202
  • Δοξολογία πλ. α΄ Ι. Σακελλαρίδου.pdf
    40.1 KB · Views: 208
  • Δοξολογία βαρέως ήχου Ι.Σακελλαρίδου.pdf
    49.1 KB · Views: 197
  • Δοξολογία πλ. δ΄ Ι.Θ. Σακελλαρίδου.pdf
    36.1 KB · Views: 226
Last edited:

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Αγ. Κων/νο,

Σ' ευχαριστώ πολύ γι' αυτό. Θα περιμένω και τη συνέχεια.
 
Βέβαια ισχύει και εδώ -όπως και σε οτιδήποτε ''Σακελλαριδικό''- η εκτέλεση με το στομφώδες-πανηγυρικό ύφος, που αναφέρθηκε αλλού. Αυτή καλή θα ήταν με ένα τέμπο ,περίπου, 55 του μετρονόμου.

Ἡ σύντομη δοξολογία τοῦ βαρέος ἤχου, ἐπίσης, εἶναι «σε Βαρύ διατονικό τετράφωνο

Πάτερ μου ακόμα βασανίζομαι αν είναι απλούς βαρύς ή τετράφωνος (ΓΑ δίεση). Από τη μια στα γραφόμενα του Σακελλαρίδη φαίνεται πως δέχεται μόνο τον απλό ως τον αρχαίο μιξολύδιο, στηριζόμενος στον Αριστόξενο, ενώ ως τετράφωνος ακούγεται πολύ πιο ωραία αυτή η δοξολογία...μπέρδεμα...και εμείς στην Κύπρο την αποφεύγαμε...οπότε από προφορική παράδοση....γιοκ!

Όσο για τον β' ήχο νομίζω δεν έγραψε επειδή βασίστηκε (στον όρθρο τουλάχιστον) στα μέχρι τότε ''Πατριαρχικά'' βιβλία -όπως όλοι δέχονται- που αντί για β' επί του ΔΙ είχαν β' ειρμολογικό (ΠΑ ή ΒΟΥ, σκληρό χρώμα). Πιθανόν στον β' ήχο ,να χρησιμοποιούσε αυτήν που έγραψε για τον πλ.β'. Ξέρω και γω... Για να μη δεχτώ αβασάνιστα τη γνώμη του γέρο-ψάλτη μου, του ζωντανού φορέα της Σακελλαριδικής παράδοσης , αισίως 93άρη πλέον, του κ. Βάσου Γ. Πιτσιλλίδη, που όταν τον ρωτούσαμε μικροί γιατί δεν έγραψε β' ήχο μας απαντούσε : '' Τεμπέλης ήτανε μωρε!'' :D
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Δοξολογία σε β΄ ήχο εκ του Δι υπάρχει στο βιβλίο του Όρθρου του διαδόχου του Σακελλαρίδη στην Αγ. Ειρήνη Σπ. Καψάσκη-δεν αναφέρει βέβαια εάν είναι σύνθεση του Σακελλαρίδη.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Παντελίδης Ανδρέας;51191 said:
Πάτερ μου ακόμα βασανίζομαι αν είναι απλούς βαρύς ή τετράφωνος (ΓΑ δίεση). Από τη μια στα γραφόμενα του Σακελλαρίδη φαίνεται πως δέχεται μόνο τον απλό ως τον αρχαίο μιξολύδιο, στηριζόμενος στον Αριστόξενο, ενώ ως τετράφωνος ακούγεται πολύ πιο ωραία αυτή η δοξολογία...μπέρδεμα...και εμείς στην Κύπρο την αποφεύγαμε...οπότε από προφορική παράδοση....γιοκ!
Γα δίεση φυσικά· τό ἐξηγεῖ ὁ Σπ. Καψάσκης στό θεωρητικό του: «Οὐδαμοῦ ὅμως ἀκούγεται ἡ κλῖμαξ αὕτη σήμερον» δηλ. τοῦ ἁπλοῦ βαρέος μέ βάση Ζω.
Ὁ Καψάσκης ἔχει στόν Ὄρθρο του δοξολογία ἐκ τοῦ Γα.

Παντελίδης Ανδρέας;51191 said:
Όσο για τον β' ήχο νομίζω δεν έγραψε επειδή βασίστηκε (στον όρθρο τουλάχιστον) στα μέχρι τότε ''Πατριαρχικά'' βιβλία -όπως όλοι δέχονται- που αντί για β' επί του ΔΙ είχαν β' ειρμολογικό (ΠΑ ή ΒΟΥ, σκληρό χρώμα). Πιθανόν στον β' ήχο ,να χρησιμοποιούσε αυτήν που έγραψε για τον πλ.β'. Ξέρω και γω... Για να μη δεχτώ αβασάνιστα τη γνώμη του γέρο-ψάλτη μου, του ζωντανού φορέα της Σακελλαριδικής παράδοσης , αισίως 93άρη πλέον, του κ. Βάσου Γ. Πιτσιλλίδη, που όταν τον ρωτούσαμε μικροί γιατί δεν έγραψε β' ήχο μας απαντούσε : '' Τεμπέλης ήτανε μωρε!'' :D
Ὁ Σπ. Καψάσκης ἔχει στόν Ὄρθρο του δοξολογία β΄ ἤχου μέ βάση τόν Δι.


 

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Κωνσταντίνο,

Μας ξέχασες φαίνεται! Αστειεύομαι. Όταν έχεις χρόνο σε παρακαλώ ανεβάζεις και τις υπόλοιπες Δοξολογίες. Ευχαριστώ.
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Του πλ.β΄ που υποθέτουμε λειτουργεί και ως αυτή του β΄.

μεταφέρθηκε στο 4# μήνυμα
 
Last edited:

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Ανέβηκε και η δοξολογία του γ΄ στο 4# μην. ενώ μεταφέρθηκε εκεί και η του β΄.

Ένα ηχητικό της δοξολογίας του γ΄:D

www.youtube.com/watch?v=VFPLaGPyqYY&feature=channel

Εννοείται ότι ο Σακελλαρίδης δεν θα ήθελε να ακούσει έτσι την δοξολογία του - ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ όσον αφορά στο όργανο!!!
 
Last edited:

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Ευχαριστούμε Κωνσταντίνο. Περιμένουμε και τις υπόλοιπες.
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Ανέβηκε στο μην. #4 η δοξολογία του βαρέως.

Καταρχάς, ζητώ συγγνώμη για την στασιμότητα του θέματος αυτού, αλλά απ' τη μια είχα για μεγάλο διάστημα ένα πρόβλημα με το πρόγραμμα που γράφω, απ' την άλλη εξετάσεις κ.λπ., το άφησα. Ελπίζω πριν φύγω να ετοιμάσω και του πλ. δ΄να κλείσει η εκκρεμότητα.

Η δοξολογία αυτή είναι πολύ περίεργη. Δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς τη λογική της και δυστυχώς δεν υπάρχει και σε καμμία απ' τις εκδόσεις του Σακελλαρίδη σε πεντάγραμμο, ώστε να μπορούμε να δούμε αφενός αν ο Γα είναι φυσικός ή δίεση, αφετέρου την εναρμόνιση που κάνει. Αυτό που σκέφτηκα καθώς την έγραφα είναι ότι, εκτός από βαρύς απλός ή τετράφωνος, μπορεί να είναι και πρωτόβαρυς, δηλ. ισοκράτημα στον Πα στις πρώτες φράσεις κάθε στίχου, και μετά Ζω.
Γενικά αυτήν τη δοξολογία δεν την προτιμούσαν ποτέ. Κανείς απ' τους γνωστούς fans :D δεν την έχει ακούσει!
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Ανέβηκε στο μην. #4 και η Δοξολογία του πλ. δ΄.

Έτσι συμπληρώνεται η σειρά με τις δοξολογίες του Ι.Θ.Σακελλαρίδη.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Ανέβηκε στο μην. #4 και η Δοξολογία του πλ. δ΄.

Έτσι συμπληρώνεται η σειρά με τις δοξολογίες του Ι.Θ.Σακελλαρίδη.

Η δοξολογία αυτή κατά την άποψή μου ταυτίζεται σε μεγάλο βαθμό με ανώνυμη δοξολογία στον ήχο αυτό που περιέχεται στον τόμο Όρθρου της Σιμωνόπετρας. Όταν ξεπεράσω τον πονοκέφαλο από το χθεσινό ξενύχτι (ως τακτικό μέλος εφορευτικής επιτροπής) θα επανέλθω με περισσότερα στοιχεία.
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Επίσης, σε κάποιες θέσεις, λ.χ. στο "ο Θεός των Πατέρων ημών, και αινετόν..." θυμίζει την ομόηχη αργή του Ιακώβου.
Για της Σιμωνόπετρας δεν ξέρω, δεν το 'χω το βιβλίο.
 
Top