Δοξολογία [αργή] Πέτρου Λαμπαδαρίου - Ήχος Α΄

[Σημ. συντ. (π. Μ.)] Αυτό και τα επόμενα μηνύματα μεταφέρθηκαν από το θέμα Δοξολογία Πέτρου Λαμπαδαρίου Ήχος Α΄.


Σας ευχαριστούμε για την Δοξολογία Πέτρου Λαμπαδαρίου Ήχος Α΄που δημοσιεύσατε.
Με το μήνυμα αυτό ανεβάζω την ίδια δοξολογία (Πέτρου Λαμπαδαρίου Ήχος Α') που ψάλεται από Αγιορείτες πατέρες σε αρχείο .mp3
 

Attachments

  • 05 - δοξολογία Πέτρου Λαμπαδαρίου Ήχος Α΄.mp3
    17.9 MB · Views: 454
Last edited by a moderator:

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Σας ευχαριστούμε για την Δοξολογία Πέτρου Λαμπαδαρίου Ήχος Α΄που δημοσιεύσατε.
Με το μήνυμα αυτό ανεβάζω την ίδια δοξολογία (Πέτρου Λαμπαδαρίου Ήχος Α') που ψάλεται από Αγιορείτες πατέρες σε αρχείο .mp3

Μήπως μπορείτε να μας πείτε ποιοί ψάλλουν και από πού είναι η ηχογράφηση; Έγώ στους δεξιούς διακρίνω τον π. Χρυσόστομο Καλαϊτζή (κελί Αγ. Ιωάννου του Θεολόγου σκήτη Κουτλουμουσίου).
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Από τον Δανιήλ. Θερμές ευχαριστίες.

Συγχαριτήρια, αγαπητέ Δανιήλ για την καθαρή και λαμπρή σου εκτέλεση!

Χωρίς να θέλω να μειώσω καθόλου την εκτέλεσή σου, να πώ μόνο ότι στο "δοξολογούμεν σε" το ζω΄πρέπει να είναι πιο σαφώς φυσικό και το άνω Βου δίεση.

Συγχαριτήρια και πάλι!
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Συγχαριτήρια, αγαπητέ Δανιήλ για την καθαρή και λαμπρή σου εκτέλεση!

Χωρίς να θέλω να μειώσω καθόλου την εκτέλεσή σου, να πώ μόνο ότι στο "δοξολογούμεν σε" το ζω΄πρέπει να είναι πιο σαφώς φυσικό και το άνω Βου δίεση.

Συγχαριτήρια και πάλι!
Πραγματι το ζω επρεπε να ειναι πιο πανω για να βγει και το βου διεση !!!!!κατι δεν μου καθονταν καλα στο αυτι μα το προσπερασα!!!και αφησα την ηχογραφηση οπως ειναι!ευχαριστω για την επισημανση και τα καλα σας λογια!! ειμαι ευτυχης αφου εσεις βρισκετε κατα τ αλλα καθαρη και λαμπρη την ηχογραφηση!!για τον φιλο domesticus αφου ευχαριστησω και αυτον να πω πως η εικονα ειναι η τελευταια σελιδα απο δω..http://www.theophanis.gr/Mousikodromio1.pdf
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Κι εγώ έχω να επισημάνω, φίλε Δάνο, ότι στην ηχογράφηση αυτή έχεις ανοίξει κάπως την τοποθέτηση της φωνής σου και έχεις πιο σταθερή φωνή -χωρίς ιδιαίτερους λαρυγγισμούς- (δεν ξέρω αν ο κ. Αρβανίτης αυτό εννοούσε λέγοντας "καθαρή"), πράγμα που δεν ξέρω αν οφείλεται στο ότι πειραματίζεσαι φωνητικά ή απλώς έτσι ήθελες να ερμηνεύσεις ένα παλαιό, κλασικό, λιτό μέλος. Ομολογώ πάντως ότι το αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον.
Συγχαρητήρια!
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Να ευχαριστήσω τον καλό μου φίλο Δανιήλ για την πολύ ωραία Δοξολογία που μας χάρισε. Αψογη εκτέλεση ύφος μεγαλοπρεπές. Εάν θέλουμε να ψάξουμε να βρούμε <ψεγάδια> θα βρούμε και στις εκτελέσεις των Μεγάλων Δασκάλων. Αυτό όμως είναι το ζητούμενο;
Ο Δανιήλ μας έχει τέρψει πολλές φορές τα ώτα και του χρωστάμε ένα μεγάλο ΕΥΓΕ.
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Να ευχαριστήσω τον καλό μου φίλο Δανιήλ για την πολύ ωραία Δοξολογία που μας χάρισε. Αψογη εκτέλεση ύφος μεγαλοπρεπές. Εάν θέλουμε να ψάξουμε να βρούμε <ψεγάδια> θα βρούμε και στις εκτελέσεις των Μεγάλων Δασκάλων. Αυτό όμως είναι το ζητούμενο;
Ο Δανιήλ μας έχει τέρψει πολλές φορές τα ώτα και του χρωστάμε ένα μεγάλο ΕΥΓΕ.
Αγαπητέ κ. Σιαπερόπουλε
Ουδεμία διάθεση για να βρώ ψεγάδια. Απλώς μια συμβουλή είπα, για να γίνει ο άψογος πιο άψογος!
Και για να μην υπάρχει καμία αμφιβολία περί των προθέσεών μου, να το πώ και με άλλο τρόπο, πιο ενθουσιώδη:
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΔΑΝΟ ΜΟΥ, ΓΕΙΑ ΣΟΥ!
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙ ΜΟΥ!
 
P

ptz

Guest
Γιά να ολοκληρωθεί η εν λόγω Δοξολογία,στην ιστοσελίδα του ΟΦΕΛΠ,αναρτήθηκε και το ασματικόν της,από τον ίδιο ερμηνευτή δηλαδή τον φίλο Πρωτοψάλτη κ.Δανιήλ Καραμπάση,που το έψαλλε υπέροχα.

~
 
Last edited by a moderator:

Timothy

Νέο μέλος



ψάλλουν αγιορείτες πατέρες αλλά δυστυχώς δεν ξέρω ποιοι......ο μόνος που διακρίνω στον δεξιό χορό είναι ο π. Χρυσόστομος από την Κουτλουμουσιανή σκήτη ........πάντως είναι πανέμορφη δοξολογία απλή κ με χαλαρές γραμμές ...κυλάει σαν νερό ....
 
Last edited by a moderator:

pransot

Πράντζος Σωτήρης
π. Χρυσόστομος (ως λαϊκός) και Μάριος Αντωνίου. Απ' ότι είδα δεν τα έχω ανεβάσει αυτά. Πού βρέθηκαν άραγε; Ολονύκτια αγρυπνία στην Ι. Μ. Αγίας Θεοδώρας επί τη μνήμη του οσίου Δαυίδ του εν Θεσσαλονίκη (αν θυμάμαι καλά) 26 Ιουνίου 2002 ή 2003
 
Top