Δοξολογία Χριστοδούλου Γεωργιάδου Κεσσανιέως ως ήχος πλ. α΄ - μπουσελίκ

dimitris dim

Μέλος
αν ειναι δυνατο, καποιος να ανεβασει την δοξολογια σε ηχο αγια σκληρου διατονικου γενους εκ πα του Χριστοδουλου Κεσσανιέως
 
Last edited:

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
αν ειναι δυνατο, καποιος να ανεβασει την δοξολογια σε ηχο αγια σκληρου διατονικου γενους εκ πα του Χριστοδουλου Κεσσανιέως

Στο Ταμείον Ανθολογίας του Ρηγόπουλου στο οποίο περιέχονται διάφορες Δοξολογίες, δεν υπάρχει η συγκεκριμένη που ζητάς.

Είσαι σίγουρος ότι υπάρχει αυτή η δοξολογία???

ΥΓ: Διάβαζε τους κανονισμούς του φόρουμ και να γράφεις με κομψότερο τρόπο διότι υποδηλώνεις επιθετικό ύφος με αυτή τη γραφή...
 
Last edited by a moderator:

dimitris dim

Μέλος
Γιάννης Βενιέρης;130014 said:
Στο Ταμείον Ανθολογίας του Ρηγόπουλου στο οποίο περιέχονται διάφορες Δοξολογίες, δεν υπάρχει η συγκεκριμένη που ζητάς.

Είσαι σίγουρος ότι υπάρχει αυτή η δοξολογία???

ΥΓ: Διάβαζε τους κανονισμούς του φόρουμ και να γράφεις με κομψότερο τρόπο διότι υποδηλώνεις επιθετικό ύφος με αυτή τη γραφή...
ελπιζω τωρα να ειναι καλυτερα..σιγουρα υπαρχει αυτη η δοξολογια εχω διαφορα κομματια της αλλα οχι ολα
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
ισως εχεις δίκιο...
έχω ν τη δώ (τη δοξολογία) πάνω απο 7 χρόνια.

Κ εγώ μάλλον 17... Την είχαμε ψάλει με τον φίλτατο Ν. Παπαδημητρίου καλοκαίρι του 1995, Κυριακή Β' Ματθαίου.


Δ.
 
Last edited:

dimitris dim

Μέλος
δεν καταφερα να βγαλω ακρη.....παντως αυτη η δοξολογια σιγουρα υπαρχει .... μαλλον θα ειναι πολυ παλια, και κατα συνεπεια δυσευρετη.ευχαριστω για το ενδιαφερον, και ο,τι προκυψει αφηστε με ενημερο....καλησπερα
 
E

emakris

Guest
...σιγουρα υπαρχει αυτη η δοξολογια εχω διαφορα κομματια της αλλα οχι ολα

Είναι απλό. Ανεβάστε ένα δείγμα, για να δούμε περί τίνος πρόκειται.
 
E

emakris

Guest
Ακριβώς όπως το φαντάστηκα. Πρόκειται για τη Δοξολογία σε μπουσελίκ, που τοποθετείται από τον Κεσσανιέα στον πλ. α΄ (μοιάζει δε πολύ με ρε μινόρε). Κάποιος είχε προφανώς τη φαεινή ιδέα να την εντάξει στον (τελείως άσχετο) δ΄ ήχο. Ατυχής έμπνευση.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Ακριβώς όπως το φαντάστηκα. Πρόκειται για τη Δοξολογία σε μπουσελίκ, που τοποθετείται από τον Κεσσανιέα στον πλ. α΄ (μοιάζει δε πολύ με ρε μινόρε). Κάποιος είχε προφανώς τη φαεινή ιδέα να την εντάξει στον (τελείως άσχετο) δ΄ ήχο. Ατυχής έμπνευση.

Όχι (απλά) δ΄ήχος, αλλά άγια σκληρού διατονικού γένους εκ του Πα! Βλ. εδώ κ εδώ.
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Πρόκειται για τη Δοξολογία σε μπουσελίκ, που τοποθετείται από τον Κεσσανιέα στον πλ. α΄ (μοιάζει δε πολύ με ρε μινόρε).

Βρίσκεται στη σελίδα 56 του προαναφερθέντος βιβλίου "Δοκίμιον..." (βλ. μήνυμα #4)
 

dimitris dim

Μέλος
ναι βρισκεται στο βιβλιο του Δημητριου Γαλανη ....και ειμαι μαθητης του......αυτη η δοξολογια οπως ειχα αναφερει στην αρχη του θεματος ειναι αγια εκ πα σκληρο .......αν καποιος την εχει οκ ειδαλως νομιζω πως πρεπει να κλεισουμε εδω αυτο το θεμα.
 
Ειλικρινά δεν σε καταλαβαίνω .
Αφού σου απάντησαν τα μέλη του φόρουμ (ο κ.Μπόκος ποιο συγκεκριμένα ) που βρίσκεται , που θα την βρεις και με ποια μορφή .
(εννοώ πως την έχει καταχωρημένη -σε ποιο ήχο - ο συγγραφέας και εκδότης )
Γιατί επανέρχεσαι ; Δεν κατάλαβες ή έχεις πρόβλημα με τον ήχο ;
Πρέπει δηλαδή να είναι καταγεγραμμένη σε άγια ; Για το "πείσμα" ποιανού ;
Υ.Γ. βάζε και κανένα ευχαριστήριο για αυτούς που ασχολήθηκαν , δεν είναι κακό (παλιά πονεμένη ιστορία το thanks ! )
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Αυτή είναι η δοξολογία, από το προαναφερθέν βιβλίο. Είναι, όπως λέει και ο συνθέτης της, σε ήχο πλ.α΄πουσελίκ, που φέρνει σίγουρα σε μινόρε όπως αναφέρθηκε, αλλά ουδεμία σχέση έχει με οποιαδήποτε μορφή δ΄(άγια ή άλλου είδους) εκτός αν πρόκειται για ...νέο είδος.:D
 

Attachments

  • Δοξολογία Χριστοδούλου Κεσσανιέως πλ.Α΄ (πουσελίκ).pdf
    1.4 MB · Views: 172

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
ναι βρισκεται στο βιβλιο του Δημητριου Γαλανη
....και ειμαι μαθητης του......
αυτη η δοξολογια οπως ειχα αναφερει στην αρχη του θεματος ειναι αγια εκ πα σκληρο .......αν καποιος την εχει οκ ειδαλως νομιζω πως πρεπει να κλεισουμε εδω αυτο το θεμα.

Μαλιστα ! Απλα ζητηστε απο το δασκαλο σας να σας δωσει ενα φωτοαντιγραφο......
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Αυτή είναι η δοξολογία, από το προαναφερθέν βιβλίο. Είναι, όπως λέει και ο συνθέτης της, σε ήχο πλ.α΄πουσελίκ, που φέρνει σίγουρα σε μινόρε όπως αναφέρθηκε, αλλά ουδεμία σχέση έχει με οποιαδήποτε μορφή δ΄(άγια ή άλλου είδους) εκτός αν πρόκειται για ...νέο είδος.:D

Δέν έχω αυτή τη στιγμή πρόσβαση στο κείμενο που ανέβασατε, αλλά όταν έχουμε τη διαρκή ύφεση του Zω στον Γα και κατά συνέπεια νη διεση και σκληρά διατονικά διαστήματα (τόνους και ημιτόνια) που ισοδυναμεί με μινόρε (πρβλ. Αργή Δοξολογια πλ.δ Ιακώβου στίχος κύριε καταφυγή) τότε KANONIKA η μαρτυρία του Πα ΔEN είναι το α του α' ήχου αλλά το δ του δ'. Είναι λοιπόν δ' ήχος,όχι λεγετος άρα άγια, και λόγω των διάστηματων:άγια σκληρός διατονικός εκ του Πα (γιατί μπορεί να είναι και εκ του Δι όταν έχουμε Ζω με διαρκή ύφεση). Αυτό τουλάχιστον γνωρίζω εγώ.
 
Top