Δοξολογία Πλ.Β΄Ήχου.

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επισυνάπτω Δοξολογία σε Ήχο Πλ.Β. Δεξιός χορός: Bαγγέλης Λιναρδάκης, Αριστερός χορός: Iωάν. Στρατάκης. Ιερός Ναός Αγ.Βαρβάρας Ηρακλείου, 7.2.1988.
http://www.youtube.com/watch?v=BlXzQ96A728

Στρατο
Σε ευχαριστω για την τιμη που μου κανεις .
Να συμπληρωσω οτι ειναι Κυριακη του Ασωτου .
Να εισαι παντα καλα .
Β.Λ.
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Στρατο
Σε ευχαριστω για την τιμη που μου κανεις .
Να συμπληρωσω οτι ειναι Κυριακη του Ασωτου .
Να εισαι παντα καλα .
Β.Λ.

Βαγγέλη,

Πω πωωω, ομορφιές!!! Η Δοξολογία είναι δικιά σου σύνθεση; (Ρωτάω γιατί δεν την έχω ξανακούσει.)

Και γιατί δεν είστε ΚΑΤΕΒΑΣΜΕΝΟΙ από τα στασίδια σας; :D :wink:

Απόστολος
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Παρουσιάζει ὁμοιότητες μὲ τοῦ Κοσμᾶ Μαδυτινοῦ, μητροπολίτου Πελαγωνίας, ἔχω τὴν ἐντύπωση.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Βαγγέλη,
Πω πωωω, ομορφιές!!! Η Δοξολογία είναι δικιά σου σύνθεση; (Ρωτάω γιατί δεν την έχω ξανακούσει.)
Και γιατί δεν είστε ΚΑΤΕΒΑΣΜΕΝΟΙ από τα στασίδια σας; :D :wink:
Απόστολος

Αποστολε ειναι δικη μου . Θα την βρεις στο παρακατω λινγκ :
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=18135&postcount=1
Αριστερα ο αειμνηστος Λαμπαδαριος μου , μη ξερωντας μουσικη , αυτοσχεδιαζει .
Τα στασιδια του ναου ειναι πετρινα και αμετακινητα . Δεν κατεβαινουμε , δεν βολευει καθολου .
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Παρουσιάζει ὁμοιότητες μὲ τοῦ Κοσμᾶ Μαδυτινοῦ, μητροπολίτου Πελαγωνίας, ἔχω τὴν ἐντύπωση.

Ναι εχει καποιες ομοιοτητες κυριως στις πανω γραμμες , αλλα και αρκετες διαφορες . Οι τελικες καταληξεις ειναι προσαρμωσμενες στο Αξιον Εστιν το επιλεγωμενο ''ανωνυμον'' . Πως την βρισκεις ;
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ναι εχει καποιες ομοιοτητες κυριως στις πανω γραμμες , αλλα και αρκετες διαφορες . Οι τελικες καταληξεις ειναι προσαρμωσμενες στο Αξιον Εστιν το επιλεγωμενο ''ανωνυμον'' . Πως την βρισκεις ;

Μοῦ ἄρεσε κ. Λιναρδάκη, ἔχω μεγάλη συμπάθεια στὸν χρωματικὸ πλ. δ΄καὶ στὴν ἐνορία ὅπου ψάλλω (τελῶ ἐν ἀδεία λόγω τέκνου) τὴν λέμε 3-4 φορὲς τὸ χρόνο μαζὶ με τὸ Ἄξιον Ἐστὶν τοῦ ἀνωνύμου. Ἄλλωστε ἀπὸ τὴν μουσικολογιότητά σας δὲν θὰ περίμενα κάτι λιγότερο. Βέβαια ἐγώ ἔχω στὸ αὐτί μου τὸ ἄκουσμα τοῦ Φιρφιρῆ καὶ αὐτὸν ἀκολουθῶ, ἀλλὰ καὶ πάλι μοῦ ἄρεσε.
Ἐπιτρέψτε μου ὄμως νὰ σταθῶ στὸν ἀριστερὸ σας, ποὺ στέκεται πολὺ καλὰ ἀπέναντί σας, σᾶς ἀκολουθεῖ καὶ ἀποδίδει ἀξιοπρεπέστατα ἕναν ἦχο δύσκολο ἀκόμα καὶ γιὰ μουσικό. Κι ἐγὼ πρακτικός ξεκίνησα ἀπὸ παιδί καὶ βρέθηκα στὴ θέση του ἀπέναντι σὲ μουσικὸ ψάλτη πολλὲς φορές, ξέρω τὶς δυσκολίες. Ἐξαιρετικός.

Υ.Γ. Πάντως στὸ ἀναλόγιο χωρίς καθόλου ἰσοκράτημα θὰ πρέπει νὰ δυσκολευθήκατε. Ἐλπίζω τώρα νὰ ἔχετε περισσότερη βοήθεια, σᾶς ἀξίζει.
Υ.Γ.2: Κατέβασα καὶ τὸ κείμενο πρὸς μελέτη. Εὐχαριστῶ.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Μοῦ ἄρεσε κ. Λιναρδάκη, ἔχω μεγάλη συμπάθεια στὸν χρωματικὸ πλ. δ΄καὶ στὴν ἐνορία ὅπου ψάλλω (τελῶ ἐν ἀδεία λόγω τέκνου) τὴν λέμε 3-4 φορὲς τὸ χρόνο μαζὶ με τὸ Ἄξιον Ἐστὶν τοῦ ἀνωνύμου. Ἄλλωστε ἀπὸ τὴν μουσικολογιότητά σας δὲν θὰ περίμενα κάτι λιγότερο. Βέβαια ἐγώ ἔχω στὸ αὐτί μου τὸ ἄκουσμα τοῦ Φιρφιρῆ καὶ αὐτὸν ἀκολουθῶ, ἀλλὰ καὶ πάλι μοῦ ἄρεσε.
Ἐπιτρέψτε μου ὄμως νὰ σταθῶ στὸν ἀριστερὸ σας, ποὺ στέκεται πολὺ καλὰ ἀπέναντί σας, σᾶς ἀκολουθεῖ καὶ ἀποδίδει ἀξιοπρεπέστατα ἕναν ἦχο δύσκολο ἀκόμα καὶ γιὰ μουσικό. Κι ἐγὼ πρακτικός ξεκίνησα ἀπὸ παιδί καὶ βρέθηκα στὴ θέση του ἀπέναντι σὲ μουσικὸ ψάλτη πολλὲς φορές, ξέρω τὶς δυσκολίες. Ἐξαιρετικός.

Υ.Γ. Πάντως στὸ ἀναλόγιο χωρίς καθόλου ἰσοκράτημα θὰ πρέπει νὰ δυσκολευθήκατε. Ἐλπίζω τώρα νὰ ἔχετε περισσότερη βοήθεια, σᾶς ἀξίζει.
Υ.Γ.2: Κατέβασα καὶ τὸ κείμενο πρὸς μελέτη. Εὐχαριστῶ.

Αγαπητε domesticus Χριστος Ανεστη .
Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια . Χαιρομαι που σου αρεσε η δοξολογια και χαιρομαι περισσοτερο που ψαλλεις και εσυ παρομοιες (Μαδυτινου κλπ) και που στα αυτια σου εχεις τα ακουσματα του μεγαλου μυστη της ψαλτικης , αειμνηστου ΔιακοΔιονυση Φιρφιρη . Ηταν ανεπαναληπτος σε αυτα .
Ο αειμνηστος Λαμπαδαριος , φιλος και κουμπαρος μου Γιαννης Στρατακης (ψαλλαμε μαζι 27 χρονια) , ηταν η καλλιτερη φωνη του Ηρακλειου . Αν γνωριζε και μουσικη (προσπαθησα αρκετες φορες να τον πεισω να μαθει , αλλα δεν ηθελε) θα ηταν και ο πρωτος ψαλτης . Οτι και αν εψαλλα , απαντουσε αυτοσχεδιαζωντας πολυ επιτυχως . Και δεν ηξερε εκ των προτερων τι θα εψελνα (δοξολογια , δυναμις , λειτουργικα κλπ) , γιατι ουτε και εγω προγραμματιζω εκ των προτερον . Αποφασιζω την τελευταια στιγμη . Οι ηχογραφησεις αυτες τον αδικουν σαν φωνη , γιατι τις καναμε (ή τις καναν διαφοροι) με πολυ προχειρα μεσα . Μεσα στον ναο ακουγωταν πολυ καλλιτερα . Το ιδιο βεβαια ισχυει και για μενα . Ψαλλαμε μονοι μας και ισοκρατουσαμε (κατα το δυνατον) ο ενας στον αλλο . Και κατι ακομα , νομιζω σημαντικο . Στα 27 αυτα χρονια που ειμαστε μαζι , ΟΥΔΕΠΟΤΕ μαλωσαμε'' ψαλτικα . Ισως γιατι ειχαμε την ιδια ψαλτικη ''τρελλα'' .
Την ερχομενη Κυριακη 17-5 , συμπληρωνονται 10 μηνες απο τον θανατο του .
Εν ειδη μνημοσυνου , σου παραθετω λινγκ απο παλιωτερη (1998) λειτουργια , οπου ψαλλωμε τα λειτουργικα του αειμνηστου Αρχωντα Πρωτοψαλτη Ιωαννη Βουτσινα . Θα βρεις και τα σχετικα χειρογραφα .

21-6-1998 Λειτουργικα Ι Βουτσινα Αος

http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=2493&postcount=1

Χειρογραφα :

http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=2897&postcount=4

Να εισαι καλα .
 
Last edited:

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Επισυνάπτω Δοξολογία σε Ήχο Πλ.Β. Δεξιός χορός: Bαγγέλης Λιναρδάκης, Αριστερός χορός: Iωάν. Στρατάκης. Ιερός Ναός Αγ.Βαρβάρας Ηρακλείου, 7.2.1988.
http://www.youtube.com/watch?v=BlXzQ96A728

Kε Βαγγέλη,συγχαρητήρια! Πολυ ομρφη συνθεση της Δοξολογίας! Ο Θεος να σας δινει δύναμη στο εργο σας!...:)
 
Top