Δοξολογία Κοσμά Μαδυτινού Ήχος Πλ. Δ' Χρωματικός

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Παλαιότερη σελίδα στο Αναλόγιον (analogion.com) με μελέτη (στα Αγγλικά μόνο προς το παρόν) για την αργή Δοξολογία του Κοσμά Μαδυτινού σε Πλ. Δ' χρωματικό με ηχογραφήσεις και μουσικό κείμενο με σημειώσεις. Εάν μπορεί κάποιος ας ανεβάσει ολόκληρο το αρχικό μουσικό κείμενο από τον Ποιμενικό Αυλό. Η σελίδα περιλαμβάνει και ηχογραφήσεις αυτής της δοξολογίας, πολύ διαδεδομένης στο Άγιον Όρος κυρίως απόσο ξέρω.
 
Στο βιβλίο του Όρθρου του Ιεροθέου Φιλοθεΐτου υπάρχει η δοξολογία του Κοσμά Μαδυτινού καθαρογραμμένη και απηλλαγμένη από τα πολλά ορθογραφικά λάθη του πρωτοτύπου. Εκεί υπάρχουν και άλλες ενδιαφέρουσες και ενα πολλοίς άγνωστες δοξολογίες.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Την ωραία αυτή δοξολογία του Κοσμά σκοπεύω να την ανεβάσω όταν την τελειώσω καθαρογραμμένη και με "διορθωμένες" φθορές σύμφωνα με την προφορική παράδοση του Όρους...υπομονή...
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΛΑΜΠΡΟΥ;11364 said:
Στο βιβλίο του Όρθρου του Ιεροθέου Φιλοθεΐτου υπάρχει η δοξολογία του Κοσμά Μαδυτινού καθαρογραμμένη και απηλλαγμένη από τα πολλά ορθογραφικά λάθη του πρωτοτύπου. Εκεί υπάρχουν και άλλες ενδιαφέρουσες και ενα πολλοίς άγνωστες δοξολογίες.

Φίλε Κώστα εάν την έχεις απ'το συγκεκριμένο βιβλίο, ανέβασέ τη σε παρακαλούμε. Να'σαι καλά!
 
Την έχω σε φωτοτυπία από το εν λόγω βιβλίο, αλλά δεν έχω τα κατάλληλα μηχανήματα ή τις γνώσεις για να την ανεβάσω. Κάποιος άλλος μήπως;
 

Μιχάλης Τζωρτζής

Παλαιό Μέλος
Η δοξολογία αυτή υπάρχει και στο "Μουσικό Θησαυρό" Τόμος Β΄ Θείας Λειτουργίας Νεκταρίου μοναχού κάτω από τον τίτλο "Εκλεκταί δοξολογίαι" και έχω την εντύπωση ότι δεν περιέχει τυπογραφικά λάθη. Αυτά μέχρι ο αγαπητός κ. Χρίστος Ψωμιάδης την ανεβάσει καθαρογραμμένη.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Την έχω σε φωτοτυπία από το εν λόγω βιβλίο, αλλά δεν έχω τα κατάλληλα μηχανήματα ή τις γνώσεις για να την ανεβάσω. Κάποιος άλλος μήπως;
Το σημαντικότερο σε αυτήν την δοξολογία είναι ότι ο ποιητής για να δηλώσει αυτό που ήθελε χρησιμοποίησε καταχρηστικές φθορές με αποτέλεσμα να "δολοφονείται" η δοξολογία αυτή από ανθρώπους οι οποίοι αντιμετωπίζουν την ψαλτική "κατά γράμμα"...ε χρησιμεύει αρκετά και η γνώση των makam (είδατε κ.Κωνσταντίνου ποτέ μην λέτε ποτέ:D)...
 

Attachments

  • Δοξολογία Κοσμά Μαδυτινού από Ιερόθεο.rar
    1.4 MB · Views: 495

Vagelis_g

Νέο μέλος
Καλησπέρα. Ανεβάζω την αργή δοξολογία Κοσμά ΜΑδυτινού σε ήχο πλ. Δ΄ Χρωματικό. Είναι γραμμένη σε Ηλεκτρονικό Υπολογιστή, αντιγραφή από τον Ποιμενικό Αυλό
 

Attachments

  • Δοξολογία Κοσμά Μαδυτινού Ήχος πλ.Δ'.pdf
    137.4 KB · Views: 754

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Καλησπέρα. Ανεβάζω την αργή δοξολογία Κοσμά ΜΑδυτινού σε ήχο πλ. Δ΄ Χρωματικό. Είναι γραμμένη σε Ηλεκτρονικό Υπολογιστή, αντιγραφή από τον Ποιμενικό Αυλό

Πολλὲς εὐχαριστίες, ἀπὸ τὶς ἀγαπημένες μου γιὰ πανηγύρεις.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
1) Τό θέμα συγχωνεύθηκε μέ παλαιότερο ὑπάρχον.
2) Δύο μηνύματα μέ ἠχητικά μεταφέρθηκαν στίς ἠχογραφήσεις [ἐδῶ]. Ὑπάρχει καί ἐδῶ ὑπό Διακο-Διονύση. Ἠχητικά καί ἀπό τό #1.​
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Παλαιότερη σελίδα στο Αναλόγιον (analogion.com) με μελέτη (στα Αγγλικά μόνο προς το παρόν) για την αργή Δοξολογία του Κοσμά Μαδυτινού σε Πλ. Δ' χρωματικό με ηχογραφήσεις και μουσικό κείμενο με σημειώσεις. Εάν μπορεί κάποιος ας ανεβάσει ολόκληρο το αρχικό μουσικό κείμενο από τον Ποιμενικό Αυλό. Η σελίδα περιλαμβάνει και ηχογραφήσεις αυτής της δοξολογίας, πολύ διαδεδομένης στο Άγιον Όρος κυρίως απόσο ξέρω.

Στο α´ μερος του Ποιμενικού Αυλου ο Μαδυτινός κάνει μια σχετικά αναλυτική παρουσίαση του πλ. δ´ χρωματικού (σελ. 22-26), τον οποίο ταυτίζει μάλιστα με τον χιτζαζκιάρ (σελ. 23). Λέει επίσης πως η βάση του ήχου είναι ο Νη ο οποίος προφέρεται ως Πα (σελ. 61).

Πέρα από τη γνωστή αργή δοξολογία για την οποία γίνεται λόγος εδώ, έχει και μια άλλη σύντομη στον ίδιο ήχο. Βλ. στο β´ τευχο σσ. 118-123. Εκεί σημειώνει αρκετά αναλυτικά το άνω Βου ( = Γα, αν η βάση του ήχου Νη λαμβάνεται ως Πα) ύφεση, όχι όμως παντου (βλ. εξαιρέσεις στους στίχους «Ὅτι σὺ εἶ μόνος Ἅγιος...», «Εὐλογητὸς εἶ, Κύριε, ὁ Θεὸς…», «Εὐλογητὸς εἶ, Κύριε, δίδαξόν…», «Ὅτι παρὰ σοὶ πηγὴ ζωῆς…»). Σαν υπενθύμιση του διατονικού Γα, αν το καταλαβαίνω σωστά.

Τα pdf του βιβλίου υπάρχουν εδώ

https://analogion.com/forum/index.p...ου-Πελαγονίας-Αθήνα-τ-Α΄-Β΄-και-Γ΄-1897.8578/
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Χιτζαζκιάρ σε περιγραφή του Μάριου Μαυροειδή.

Και ένα καλό τραγούδι του Νουμάν Αγά.

 

Attachments

  • 28A44EBE-4A3B-4056-9A0A-59973AC5E9BB.jpeg
    28A44EBE-4A3B-4056-9A0A-59973AC5E9BB.jpeg
    592.6 KB · Views: 22
  • B39CCC42-4A50-491F-B778-41662E9E5D8C.jpeg
    B39CCC42-4A50-491F-B778-41662E9E5D8C.jpeg
    632.3 KB · Views: 21

ΓΙΩΡΓΟΣ ΩΡΩΠΟΣ

Well-known member
Υπάρχει μήπως ηχογραφημένη σε παραλλαγη; από κάποιον που να εκτελεί σωστά όμως τις πολλές κ περίεργες φθορές.......
 
Top