Δοξολογία Ιακώβου Πρωτοψάλτου Ήχος Β'

Πανδουρίς

Νέο μέλος
Χαίρετε εν Κυρίω!!! Ας ακούσουμε κ έναν ιερομόναχο ανώνυμο κ πιστό ερμηνευτή της ψαλτικής τέχνης. Δυστιχώς έχω μονάχα την παραλλαγή της δοξολογίας από το ταμείον ανθολογίας του Χουρμουζίου. Που την θεωρώ κ πιο καλογραμμένη ως Β ήχο εκ του Βου (ο παλαιός Β' - βλέπε χερουβικά, κοινωνικά προ του 1900)View attachment Doksologia Iakobou B'.mp3.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Χαίρετε εν Κυρίω!!! Ας ακούσουμε κ έναν ιερομόναχο ανώνυμο κ πιστό ερμηνευτή της ψαλτικής τέχνης. Δυστιχώς έχω μονάχα την παραλλαγή της δοξολογίας από το ταμείον ανθολογίας του Χουρμουζίου. Που την θεωρώ κ πιο καλογραμμένη ως Β ήχο εκ του Βου (ο παλαιός Β' - βλέπε χερουβικά, κοινωνικά προ του 1900)View attachment 20343.

Ενδιαφέρουσα προσπάθεια, αλλά αδυνατώ να διακρίνω αν ο εκτελεστής υιοθετεί την όμοια διφωνία, ή κ αν αποδέχεται (ή απορρίπτει) τις καταχρηστικές φθορές. Τί ήχο (πιστεύει ότι) ψάλλει;

Δ.

Υγ Ο Χουρμούζιος την έχει μεταγραμμένη τη Δοξολογία αυτή με φθορά μαλακού χρώματος επί του βου, αλλά το άκουσμα δεν είναι αυτό...
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Βαζάς κύριοι... επιμένω!!!

http://www.analogion.com/forum/showthread.php?p=53894#post53894



Το δε παραπάνω άκουσμα είναι τόσο περίεργο που δεν ξέρω τι να πω. Τι σόι παραλλαγή είναι αυτή "Φιρφιρίστικη"
http://www.analogion.com/forum/showthread.php?p=53892#post53892

Βαζάς for ever!!!!!!!!

Απλά απίστευτος ψάλτης. Χείμαρρος...
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Χαίρετε εν Κυρίω!!! Ας ακούσουμε κ έναν ιερομόναχο ανώνυμο κ πιστό ερμηνευτή της ψαλτικής τέχνης. Δυστιχώς έχω μονάχα την παραλλαγή της δοξολογίας από το ταμείον ανθολογίας του Χουρμουζίου. Που την θεωρώ κ πιο καλογραμμένη ως Β ήχο εκ του Βου (ο παλαιός Β' - βλέπε χερουβικά, κοινωνικά προ του 1900)View attachment 20343.

Δεύτερο προσπαθεί μάλλον να πει, κάνοντας τον βου= δι του δευτέρου. Αλλά και πάλι δε βγαίνει πάντα. Συχνά ακούγεται και σαμπαχάκι το βου ως πα!!!

Ωραίος ψάλτης ακούγεται πάντως. Έχετε μήπως κάτι άλλο να ακούσουμε?
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Ο κύριος Βαζάς είναι εξαίρετος ψάλτης αλλά εδώ μας τα μπέρδεψε λίγο...

Γιατί λοιπόν ο Βαζάς λέει πρώτο κι όχι λέγετο; Γιατί ο τάλας θα διάβασε σε κανένα μπακαλο-θεωρητικό ότι η διφωνία του δευτέρου είναι μικρότερη από αυτή του λεγέτου. Να το αποτέλεσμα, λάθος διαστήματα.
Δεν είναι μικρότερη. Όλες οι διφωνίες του λεγέτου είναι ίδιες με του δευτέρου! Μόνο ο Παναγιωτίδης είναι 100% πιστός στην ορθή εκτέλεση των διαστημάτων.
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Αποσπάσματα της δοξολογίας και από τον κ. Μανώλη Χατζημάρκου (1959)

Υποδειγματικός.
 

Attachments

  • Doxologia Iakovou b' Em. Xatzimarkou.mp3
    1.3 MB · Views: 108

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Απόστολος Κώνστας:


View attachment 20365


Και για την πληρότητα του θέματος, ο στίχος "Ευλογητος":


View attachment 20366


Σωστή η συμπλήρωση, κ ευχαριστώ. Για την ακρίβεια, από τα έντυπα ο μόνος από τους παλαιούς (αν δεν απατώμαι) που τη μεταγράφει με μαλακό χρώμα στην εν χρήσει παρασημαντική είναι ο πολύς Χουρμούζιος. Δε θυμάμαι για τον Αγαθοκλή, αλλά σίγουρα δεν την παραθέτει ολόκληρη τη Δοξολογία.

Δ.
 
Last edited:

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Ας ακούσουμε κ έναν ιερομόναχο ανώνυμο κ πιστό ερμηνευτή της ψαλτικής τέχνης. View attachment 20343.

Χειροτονήθηκε ο διάκος; Ο Θεός να τον έχει καλά. Τον ακξούω πλέον συχνά από τον Ρ/Σ της Ι. Μ. Λαγκαδά στις καθημερινές ηχογραφήσεις. Μου θύμισες λαμπρές αγρυπνίες και άλλα πολλά...
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Άριστος ο μάστορης! :)

Και σε αλλαγή από σκληρό χρώμα (εξήγηση Γρηγορίου), που γίνεται δυσκολότερα. Εγώ αυτόν ψηφίζω!

Εμένα μου φαίνεται μικρή η τρίτη του λεγέτου ειδικά στο "και αινετόν". Ενώ στην αρχή φαίνεται να το έχει πιάσει μετά το μικραίνει...
Διαφωνώ, σταθερά ψήφο στον Παναγιωτίδη :):):cool:
 
Top