Δοξολογία Αηδονίδης

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Το ανέβασα μόνο και μόνο για να φανεί το αυτονόητο: "ή παπάς παπάς ή ζευγάς ζευγάς". Ο κατά τα άλλα αξεπέραστος τραγουδιστής, ακόμα και όταν ψάλλει με την ψυχή του, παραμένει τραγουδιστής
και η δοξολογία σε προκαλεί να χορέψεις.
Το ύφος είναι ένα με τον άνθρωπο, είναι χωνεμένο. Δε γίνεται να πατήσεις ένα κουμπί και να αλλάξεις. Πολλές φορές τυχαίνει να τραγουδάω με άλλους και να μου λεν: "το λες σαν να ψάλνεις". Εγώ φυσικά δεν κάνω τίποτε το ιδιαίτερο.
Φυσικά μπορεί και κάποιος να τα υπηρετεί και τα δύο, αλλά χρειάζεται πολλή εμπειρία και βαθιά γνώση και των δύο, για να είναι σωστός και στα δύο είδη.
 

Attachments

  • Δοξολογία ήχος δευτερόπρωτος.mp3
    2.5 MB · Views: 376
Last edited by a moderator:

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Το ανέβασα μόνο και μόνο για να φανεί το αυτονόητο: "ή παπάς παπάς ή ζευγάς ζευγάς". Ο κατά τα άλλα αξεπέραστος τραγουδιστής, ακόμα και όταν ψάλλει με την ψυχή του, παραμένει τραγουδιστής
και η δοξολογία σε προκαλεί να χορέψεις.
Το ύφος είναι ένα με τον άνθρωπο, είναι χωνεμένο. Δε γίνεται να πατήσεις ένα κουμπί και να αλλάξεις. Πολλές φορές τυχαίνει να τραγουδάω με άλλους και να μου λεν: "το λες σαν να ψάλνεις". Εγώ φυσικά δεν κάνω τίποτε το ιδιαίτερο.
Φυσικά μπορεί και κάποιος να τα υπηρετεί και τα δύο, αλλά χρειάζεται πολλή εμπειρία και βαθιά γνώση και των δύο, για να είναι σωστός και στα δύο είδη.

Κάνει ΠΑΡΑ πολλούς παρατονισμούς! Και φανταστείτε, έχει όνομα ως μεγάλος ψάλτης και βγάζει και μαθητές (και μαθήτριες!) οι οποίοι τον έχουν στα όπα-όπα! Δεν αμφιβάλλω την μουσική του τέχνη ώς τραγουδιστής, αλλά όπως είπε και ο κ. Πράντζος, «παραμένει τραγουδιστής».

Απόστολος
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Το ανέβασα μόνο και μόνο για να φανεί το αυτονόητο: "ή παπάς παπάς ή ζευγάς ζευγάς". Ο κατά τα άλλα αξεπέραστος τραγουδιστής, ακόμα και όταν ψάλλει με την ψυχή του, παραμένει τραγουδιστής
και η δοξολογία σε προκαλεί να χορέψεις.
Το ύφος είναι ένα με τον άνθρωπο, είναι χωνεμένο. Δε γίνεται να πατήσεις ένα κουμπί και να αλλάξεις. Πολλές φορές τυχαίνει να τραγουδάω με άλλους και να μου λεν: "το λες σαν να ψάλνεις". Εγώ φυσικά δεν κάνω τίποτε το ιδιαίτερο.
Φυσικά μπορεί και κάποιος να τα υπηρετεί και τα δύο, αλλά χρειάζεται πολλή εμπειρία και βαθιά γνώση και των δύο, για να είναι σωστός και στα δύο είδη.

Κάτι μοιάζει εδώ...
 

agrovas

Βασίλης Αγροκώστας
Και φανταστείτε, έχει όνομα ως μεγάλος ψάλτης και βγάζει και μαθητές (και μαθήτριες!) οι οποίοι τον έχουν στα όπα-όπα!

Μεγάλος ψάλτης , δε θα το' λεγα... Μέγιστος τραγουδιστής ρεπερτορίου ανατολικής θράκης και Μικρασίας, ναι. Από μαθητές του ,αρσενικού γένους ,δεν γνωρίζω κανέναν , αλλά από γυναίκες γνωρίζω τη Νεκταρία Καραντζή η οποία ψέλνει σε ναό που ονομάζεται Παναγία "Ρόδο το Αμάραντο" δε γνωρίζω σε ποιά περιοχή της Αθήνας.

Δείτε σχετικά εδώ κι εδώ
 

dimitris samiotis

θάσιος
Δε νομιζω ! Αλλωστε ο κυρ-Ματθαιος ηταν ΨΑΛΤΗΣ . Ουδεμια σχεση .

συνχωριστε με αλλα διορθοστεμε αν κανω λαθος μεσα απο τους ψαλτες δε διασοθικε το δημοτικο τραγουδι?
τουλαχιστον ακους ρωμαιικη αποδοση απο αυτον τον ανθρωπο οχι οπως καπιοι αλλοι μεγαλοι πραγματικα τραγουδιστες που εκτελουν στα 3 μετρα... τους υμνους της εκκλησιας μας .Βλεπε κατα καιρων τηλεοπτικες διεργασιες μεγαλης ευδομαδος...
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Συμφωνω !!!
Υ.Γ
Με τον Μπαμπινιωτη ειστε συγγενεις η απλως φιλοι :p :) :D ;
 
Top