Δοξαστικό των Αγίων Πατέρων

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Αφιερωμένο σε όσους θεωρούν τη Βυζαντινή Μουσική μουσειακό είδος, και βέβαια σ' όλους τους συμφορουμίστες!
Η σύνθεση έχει ηλικία 3 ετών (νήπιο) οπότε μπορούμε να διαμορφώσουμε το χαρακτήρα του...., γιαυτό το κείμενο ίσως καθυστερήσει λίγο... ή και να μην ανεβεί....
Σχόλια, όπως πάντα, δεκτά ευμενώς!
 

Attachments

  • ΤΩΝ ΑΓΙΩΝ ΠΑΤΕΡΩΝ.mp3
    8.7 MB · Views: 201

spyridon

Ἀρχιμ. Σπυρίδων Σκορδίλης
κ. Γιάννου
Ἄκουσα μέ προσοχή τὸ δοξαστικό τῶν Ἁγίων Πατέρων και ἡ μελωδική προσέγγισή του εἶναι πολύ ἐνδιαφέρουσα. Ἀντιλαμβάνομαι άπό τις συνθέσεις ποὺ ἔχετε ἀνεβάσει στὸ φόρουμ (Ἧδη βάπτεται κάλαμος), ὀτι ἐπιχειρείτε μιά ἀναπροσαρμογή τῶν μουσικῶν κειμένων μέ ἐπιλεγμένες θέσεις και η πρότασή σας, ἐκτός του ὀτι τὴν βρίσκω πολύ ἐπιτυχημένη, νομίζω ὀτι εἶναι καὶ πολύ ἐνδιαφέρουσα. Χρησιμοποιείτε νεώτερες θέσεις ἀλλά όχι νεωτερικές ή νεωτερίζουσες, δηλαδή η σύνθεσή σας κινείται μέσα στα πλαίσια που καθόρισαν οι νεώτεροι μεγάλοι δάσκαλοι και πρωτοψάλτες. Αὐτό νομίζω ὁτι εἶναι πολύ σημαντικό καὶ ἀξίζει να ὑπογραμμισθεί. Καὶ ἡ ἐκτέλεση σας πολύ καλή.
Σας εὔχομαι καλή συνέχεια και σύντομα να δούμε και να ἀκούσουμε κι ἄλλες συνθέσεις καὶ ἠχογραφήσεις.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ωραία η εκτέλεση του κ.Γιάννου...Ακουστε και αυτήν...Δεν ξέρω πολλά από Βυζαντινή Μουσική αλλά το ύφος του συγκεκριμένου μέλους είναι από τα καλύτερα που έχω ακούσει σε πλ Δ...
Συγγνώμη, ἀλλά τό θέμα ἐδῶ εἶναι «ἠχογραφήσεις μελῶν τοῦ φόρουμ».
Μπορεῖτε νά ἀνεβάζετε ὅ,τι θέλετε, ἀλλά σέ θέμα νέο.
Ἐδῶ καί πουθενά στό φόρουμ δέν ἀνεβαίνουν παράλληλα κομμάτια, ἔστω καί ἄν ἡ πρόθεση ἦταν ἀγαθή...
Γιά τόν συγκεκριμένο ψάλτη ἔχουν γίνει ἀναφορές ἐδῶ, ἐδῶ κι ἐδῶ καί ἔχουν γραφτεῖ ὄντως τά καλύτερα.
Ἐσύ ἤ κάποιος συντονιστής μποροῦν ὅμως νά ἀνοίξουν νέο θέμα.


 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Συγγνώμη, ἀλλά τό θέμα ἐδῶ εἶναι «ἠχογραφήσεις μελῶν τοῦ φόρουμ».
Μπορεῖτε νά ἀνεβάζετε ὅ,τι θέλετε, ἀλλά σέ θέμα νέο.
Ἐδῶ καί πουθενά στό φόρουμ δέν ἀνεβαίνουν παράλληλα κομμάτια, ἔστω καί ἄν ἡ πρόθεση ἦταν ἀγαθή...
Γιά τόν συγκεκριμένο ψάλτη ἔχουν γίνει ἀναφορές ἐδῶ, ἐδῶ κι ἐδῶ καί ἔχουν γραφτεῖ ὄντως τά καλύτερα.
Ἐσύ ἤ κάποιος συντονιστής μποροῦν ὅμως νά ἀνοίξουν νέο θέμα.

Σεβαστέ μου πάτερ,
Δεν με ενόχλησε η παράλληλη επισύναψη...
Άλλωστε εγώ .... διαγωνίζομαι στη σύνθεση :D:D:D!
Ακούγοντας το ανωτέρω συνημμένο (παράλληλο) ηχητικό του φίλου μας πήγα στις παραπομπές σας και είδα τα εγκωμιαστικά σχόλια για τον άδοντα, βοώντα και κεκραγότα.
Κι ενώ ήμουν έτοιμος να προσυπογράψω τα εγκώμια, μου τα χάλασε εκείνο το «οταμυρίπνοα άνθη του παραδείσου :(:(:( !!
Και τελικά είπα το του άρχοντος Θρ. Στ. «κρίμα στη φωνή».., για τα άσματα του β' μέρους που ανατρέπουν τις αρχικές εντυπώσεις...
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Άλλωστε εγώ .... διαγωνίζομαι στη σύνθεση :D:D:D!

Πού είναι το κείμενο τότε ; Πώς θα σας..αξιολογήσουμε (φευ!) χωρίς το γραπτό σας ;; :D:D

ΥΓ. Όχι τίποτ᾽άλλο, τυχαίνει να βρισκόμαστε και σε εξεταστική περίοδο...:rolleyes:
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Πού είναι το κείμενο τότε ; Πώς θα σας..αξιολογήσουμε (φευ!) χωρίς το γραπτό σας ;; :D:D
ΥΓ. Όχι τίποτ᾽άλλο, τυχαίνει να βρισκόμαστε και σε εξεταστική περίοδο...:rolleyes:

Έχεις δει σε κανένα ριάλιτυ διαγωνιζόμενους στη σύνθεση να δίνουν στην .. επιτροπή .... παρτιτούρες;:D:D:D
Αστειεύομαι! Θα το φτιάξω εντός των ημερών...
 
Θέλω να ζητήσω συγνώμη στον κ.Γιάννου και στον π.Μάξιμο...Είμαι νέο μέλος και δεν τα γνωρίζω όλα...Συγχωρέστε με...Απλά, δεν μπορεσα να βρώ τον Ανδρέα Ιωάκειμ στους Ιεροψάλτες (υπάρχει;) να ανεβάσω εκεί καποιες ηχογραφήσεις που έχω κάνει...Πιστεύω πως είναι ένας Ιεροψάλτης που αξίζει κανείς να ακούσει...Και πάλι συγνώμη
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Θέλω να ζητήσω συγνώμη στον κ.Γιάννου και στον π.Μάξιμο..

Κάποτε στους κινηματογράφους παιζόταν μια ... καουμπόϋκη ταινία με τίτλο: Ο Θεός συγχωρεί, εγώ όχι!:D:D:D
Δεν έκανες κάτι επιλήψιμο για να ζητάς συγνώμη...
Πολλοί ομαδοποιούν τις ηχογραφήσεις τους προκειμένου να διαμορφώσουν άποψη και να πάρουν τα καλά στοιχεία από περισσότερα όμοια κομμάτια και τώρα με την εξέλιξη της τεχνολογίας αυτό είναι ευκολότερο από το να γυρνάς κασσέτες μπρος πίσω...
 
Top