Δοξαστικό των Αγίων Πατέρων

dpapagia

Δημήτρης Παπαγιαννούλης
Μια και σε λίγες μέρες είναι η Κυριακή των Αγίων Πατέρων, λέω να ανεβάσω (αν και πολύ νωρίς) το δοξαστικό των αίνων. Ψάλλει ο Γιώργος Χατζηχρόνογλου - η δε εγγραφή έγινε την Κυριακή των Αγίων Πατέρων 8 Ιουνίου στην εκκλησία που ψάλλει.

ΥΓ: Επίσης, έχω ηχογραφήσει από την ίδια μέρα το τρισάγιο του αποστόλου (το κλασικό σε δεύτερο ήχο) με το δύναμις, το χερουβικό και το άξιον εστί (στον ήχο της ημέρας). Αν ενδιαφέρεστε, πείτε μου να ανεβάσω κι αυτά.
 

Attachments

  • Των Αγίων Πατέρων.mp3
    4.3 MB · Views: 246

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Μια και σε λίγες μέρες είναι η Κυριακή των Αγίων Πατέρων, λέω να ανεβάσω (αν και πολύ νωρίς) το δοξαστικό των αίνων. Ψάλλει ο Γιώργος Χατζηχρόνογλου - η δε εγγραφή έγινε την Κυριακή των Αγίων Πατέρων 8 Ιουνίου στην εκκλησία που ψάλλει.

ΥΓ: Επίσης, έχω ηχογραφήσει από την ίδια μέρα το τρισάγιο του αποστόλου (το κλασικό σε δεύτερο ήχο) με το δύναμις, το χερουβικό και το άξιον εστί (στον ήχο της ημέρας). Αν ενδιαφέρεστε, πείτε μου να ανεβάσω κι αυτά.


Βέβαια, αν μπορείς.

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Μια και σε λίγες μέρες είναι η Κυριακή των Αγίων Πατέρων, λέω να ανεβάσω (αν και πολύ νωρίς) το δοξαστικό των αίνων. Ψάλλει ο Γιώργος Χατζηχρόνογλου - η δε εγγραφή έγινε την Κυριακή των Αγίων Πατέρων 8 Ιουνίου στην εκκλησία που ψάλλει.

ΥΓ: Επίσης, έχω ηχογραφήσει από την ίδια μέρα το τρισάγιο του αποστόλου (το κλασικό σε δεύτερο ήχο) με το δύναμις, το χερουβικό και το άξιον εστί (στον ήχο της ημέρας). Αν ενδιαφέρεστε, πείτε μου να ανεβάσω κι αυτά.

Ευχαριστουμε . Ανεβασε και τα υπολοιπα .
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ἀφοῦ τό παρόν θέμα ἐπιγράφεται "δοξαστικό τῶν Ἁγίων Πατέρων", παραθέτω ὅλες τίς ἠχογραφήσεις ἀπό τόν ἱερό ναό Φανερωμένης Χολαργοῦ, ὅπως τίς ἔγραψα τήν περασμένη Κυριακή 11 Ὀκτωβρίου 2009, πού ἑορτάσαμε τήν μνήμη τῶν Ἁγίων Πατέρων.
Ὁ ἦχος τῆς Κυριακῆς ἦταν πρῶτος καί ὁ Ἄρχων Ὑμνωδός τῆς Μεγάλης τοῦ Χριστοῦ Ἐκκλησίας κ. Γεώργιος Χατζηχρόνογλου μᾶς καθήλωσε μέ τό ὑπέροχο ψάλσιμό του.
Ἐπισημαίνω ὅτι στό δοξαστικό ἔκανε δικές του παραλλαγές σέ 2-3 σημεῖα (ἦταν σημειωμένες μέ μολύβι στό περιθώριο τοῦ βιβλίου). Ἀκόμα, στό "Δύναμις" αὐτοσχεδίασε στήν ἀρχή τοῦ "Ἀθάνατος...". Τό χερουβικό "μαζεύθηκε" ἀναγκαστικά, ἦταν μεγάλο καί οἱ ἱερεῖς κινοῦνταν σέ συντομότερους ρυθμούς.
 

Attachments

  • 01 αίνοι πρώτου ήχου.mp3
    1.3 MB · Views: 74
  • 02 προσόμοιο Αγίων Πατέρων.mp3
    1.2 MB · Views: 57
  • 04 Των Αγίων Πατέρων ο χορός (μέλος Καραμάνη).mp3
    9.3 MB · Views: 108
  • 05 δοξολογία σε πρωτόβαρυ (Μανουήλ).mp3
    4.6 MB · Views: 89
  • 06 Κύριε ελέησον (πλ_δ΄). Ταις πρεσβείαις.mp3
    1,008.6 KB · Views: 48
  • 07 Του λίθου σφραγισθέντος.mp3
    1.4 MB · Views: 57
  • 08 Υπερδεδοξασμένος ει Χριστέ.mp3
    713.3 KB · Views: 46
  • 09 τρισάγιο-Δύναμις Ιω.Παλάση, ήχος α΄.mp3
    5 MB · Views: 160
  • 10 Αλληλουάριο, ήχος πρώτος.mp3
    1.2 MB · Views: 54
  • 11 Δόξα Σοι Κύριε.mp3
    283.5 KB · Views: 49
  • 12 χερουβικόν Μισαηλίδου, ήχος α΄ (σύντμησις).mp3
    7.3 MB · Views: 108
  • 13 λειτουργικά Βασ.Νικολαΐδου, ήχος α΄.mp3
    4.2 MB · Views: 94
  • 14 Άξιον εστίν (Γρηγορίου, ήχος α΄.mp3
    2.2 MB · Views: 93
  • 15 Είδομεν το φως. Είη το όνομα.mp3
    1.5 MB · Views: 52
  • 16 Λίθον ον απεδοκίμασαν (Βαλασίου).mp3
    5 MB · Views: 101
Top