Δοξαστικό αίνων Αγ. Χαραλάμπους (10 Φεβρουαρίου) Πέτρου Λαμπαδαρίου-Πελοποννησίου [ερμηνεία Χάρης Συμεωνίδης]

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Στην παρακάτω δ/νση στον ΟΦΕΛΠ βρήκα το Δοξαστικό των αίνων της Ι' Φεβρουαρίου,εορτής του Αγ.Χαραλάμπους.
Ψάλλει ο Καλλιφωνότατος και Φίλτατος Πρωτοψάλτης και ερευνητής και της Βυζαντινής μας Μουσικής και από τα εξέχοντα μέλη του Ψαλτολογίου Χάρης Συμεωνίδης.
Συγχαρητήρια στον ΟΦΕΛΠ, καθώς και σε όλους τους συμμετέχοντες.
Καλή ακρόαση.

 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Στην παρακάτω δ/νση στον ΟΦΕΛΠ βρήκα το Δοξαστικό των αίνων της Ι' Φεβρουαρίου,εορτής του Αγ.Χαραλάμπους.
Ψάλλει ο Καλλιφωνότατος και Φίλτατος Πρωτοψάλτης και ερευνητής και της Βυζαντινής μας Μουσικής και από τα εξέχοντα μέλη του Ψαλτολογίου Χάρης Συμεωνίδης.
Συγχαρητήρια στον ΟΦΕΛΠ, καθώς και σε όλους τους συμμετέχοντες.
Καλή ακρόαση.

Ἐξαιρετικὸς ὅπως πάντα.

Ὁ Χάρης ὅταν ἑρμηνεύει ὁποιοδήποτε μάθημα τὸ κάνει τόσο ἀβίαστα ποὺ προσωπικὰ μὲ ἀρέσει πολύ. Καθαρὴ ἑρμηνεία καὶ ἀναλύσεις χωρὶς πολλὲς «γαργάρες» καὶ «μουγκανητὰ» καὶ «στόμφο» ποὺ ἄλλοι κάνοντάς τα νομίζουν πὼς εἶναι «πατριαρχικοί». Καὶ ὅλα αὐτὰ χωρὶς νὰ καταφεύγει σὲ στούντιο γιὰ νὰ ἀνεβάσει μιὰ ἠχογράφηση παραποιῶντας σὲ ἐγωιστικὸ βαθμὸ τὴ φωνή του ὅπως ἔχει γίνει συνήθεια ἐδῶ μέσα τελευταία τελευταία.

Σὲ γενικὲς γραμμὲς σοβαρὸ ψάλσιμο ὅπως ἁρμόζει στὸ ἐκκλησιαστικὸ ὕφος τοῦ Πέτρου, τὸ φαινομενικὰ ἁπλὸ, ποὺ ὁ Συμεωνίδης ὅμως μὲ ἄνεση ἀποκαλύπτει ὅλες τὶς «κρυφὲς» ἀρετές.

Πάντα ὑγεία Χάρη, ὁ Ἅγιος βοήθεια.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Ἐξαιρετικὸς ὅπως πάντα.

Ὁ Χάρης ὅταν ἑρμηνεύει ὁποιοδήποτε μάθημα τὸ κάνει τόσο ἀβίαστα ποὺ προσωπικὰ μὲ ἀρέσει πολύ. Καθαρὴ ἑρμηνεία καὶ ἀναλύσεις χωρὶς πολλὲς «γαργάρες» καὶ «μουγκανητὰ» καὶ «στόμφο» ποὺ ἄλλοι κάνοντάς τα νομίζουν πὼς εἶναι «πατριαρχικοί». Καὶ ὅλα αὐτὰ χωρὶς νὰ καταφεύγει σὲ στούντιο γιὰ νὰ ἀνεβάσει μιὰ ἠχογράφηση παραποιῶντας σὲ ἐγωιστικὸ βαθμὸ τὴ φωνή του ὅπως ἔχει γίνει συνήθεια ἐδῶ μέσα τελευταία τελευταία.
Ἔβαλα thanks γιατί κι ἐμένα μ ἀρέσει ὁ Χάρης καί ἔχω ἐμπιστοσύνη ὅτι θά ἀκούσω κάτι σωστό.
Διαφωνῶ ὅμως μέ αὐτά πού ὑπογράμμισα παραπάνω γιατί ὅλοι οἱ μεγάλοι δάσκαλοι κάποια στιγμή διάλεξαν τό στούντιο γιά νά δημοσιεύσουν τά σημαντικά τους ἔργα.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἔβαλα thanks γιατί κι ἐμένα μ ἀρέσει ὁ Χάρης καί ἔχω ἐμπιστοσύνη ὅτι θά ἀκούσω κάτι σωστό.
Διαφωνῶ ὅμως μέ αὐτά πού ὑπογράμμισα παραπάνω γιατί ὅλοι οἱ μεγάλοι δάσκαλοι κάποια στιγμή διάλεξαν τό στούντιο γιά νά δημοσιεύσουν τά σημαντικά τους ἔργα.

Ἡ ἐπαγγελματικὴ ἠχογράφηση δὲν εἶναι κακή.

Ἡ παραποίηση τῆς φωνῆς μέσω τῶν ἐφέ ὅμως εἶναι, κατὰ τὴ γνώμη μου.
Καὶ φυσικὰ δὲν φταίει ὁ ἠχολήπτης ἀλλὰ τὸ ... ψώνιο τοῦ πελάτη.
 

asimos psaltis

Ο ΑΣΗΜΟΣ


Καὶ ὅλα αὐτὰ χωρὶς νὰ καταφεύγει σὲ στούντιο γιὰ νὰ ἀνεβάσει μιὰ ἠχογράφηση παραποιῶντας σὲ ἐγωιστικὸ βαθμὸ τὴ φωνή του ὅπως ἔχει γίνει συνήθεια ἐδῶ μέσα τελευταία τελευταία.


Κάποια στιγμή είχα μιλήσει κι εγώ για τις εγωιστικές τάσεις των ψαλτών.

Βέβαια δεν είχε τύχει και τόσο μεγάλης αποδοχής η άποψή μου, όπως αυτή του Domesticus.

Φυσικά εγώ πιστεύω ότι η οποιαδήποτε εκούσια δημοσίευση (εντός ή εκτός στούντιο), ηχογραφήσεων του εαυτού μας υποκρύπτει ψήγματα εγωισμού και τάσεως αυτοπροβολής.

ΥΓ. Μη βαράτε όλοι μαζί. Ένας ένας παρακαλώ....
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Κάποια στιγμή είχα μιλήσει κι εγώ για τις εγωιστικές τάσεις των ψαλτών.

Βέβαια δεν είχε τύχει και τόσο μεγάλης αποδοχής η άποψή μου, όπως αυτή του Domesticus.

Φυσικά εγώ πιστεύω ότι η οποιαδήποτε εκούσια δημοσίευση (εντός ή εκτός στούντιο), ηχογραφήσεων του εαυτού μας υποκρύπτει ψήγματα εγωισμού και τάσεως αυτοπροβολής.

ΥΓ. Μη βαράτε όλοι μαζί. Ένας ένας παρακαλώ....

Συμφωνώ μαζί σου,αλλά με σοβαρές ενστάσεις στην γενίκευση σου και στην ισοπέδωση σου,όπως αυτή εμφανίζεται και σε άλλα posts.Σκέφτηκες αν όλα τα παιδιά-κύριοι που ηχογραφούν τον εαυτό τους δεν το κάνουν από πραγματική αγάπη για την Θεία τέχνη του Δαμασκηνού προκειμένου να βάλουν και αυτοί ένα μικρό λιθαράκι στην διατήρηση,καλυτέρευση και εμπλουτισμού της;Σκέφτηκες τι θάρρος,κόπος και τεράστιο ρίσκο παίρνουν όσοι ηχογραφούν την φωνή τους παρουσιάζοντας την σε ένα κοινό άκρως απαιτητικό,με φοβερές γνώσεις και ακούσματα,όπως είναι το κοινό του ιεροψαλτικού χώρου;Μήπως ένα μεγάλο ποσοστό απ'αυτούς που δεν παραθέτουν δικές τους ηχογραφήσεις δεν το κάνει μόνο από ταπείνωση,αλλά από φόβο τυχόν αρνητικών σχολίων για τις...εκτελέσεις τους(με σκάγια για αγριογούρουνο:D:D:D) των βυζαντινών μελών;Δικαίωμα και ελευθερία επιλογών έχουμε όλοι ανεξαιρέτως στην ψαλτική σταδιοδρομία μας.Δεν θα είμαι εγώ ή εσύ ή κάποιος άλλος που θα κρίνει εάν οι ηχογραφήσεις αγγίζουν το τέλειο ή παρουσιάζουν φάλτσα.Άλλωστε πολύ δύσκολα κάποιος με στοιχειώδεις γνώσεις μουσικής θα παρουσιάσει κάτι που θα ενέχει στοιχεία αρνητικού σχολιασμού.Το παν είναι η ψυχούλα μας.Και αυτήν και Τον Μεγαλοδύναμο πρέπει να επικαλούμαστε.Γιατί χωρίς αυτά τα δύο ότι και να κάνουμε γενικότερα στην ζωή μας δεν έχει κανένα,μα κανένα νόημα.Καλημέρα
 
Last edited:

asimos psaltis

Ο ΑΣΗΜΟΣ
Σκέφτηκες αν όλα τα παιδιά-κύριοι που ηχογραφούν τον εαυτό τους δεν το κάνουν από πραγματική αγάπη για την Θεία τέχνη του Δαμασκηνού προκειμένου να βάλουν και αυτοί ένα μικρό λιθαράκι στην διατήρηση,καλυτέρευση και εμπλουτισμού της;

To θεωρώ πολύ καλό για να αφορά την πλειονότητα. Ίσως ισχύει, αλλά πιστεύω ότι αποτελεί εξαίρεση.


Μήπως ένα μεγάλο ποσοστό απ'αυτούς που δεν παραθέτουν δικές τους ηχογραφήσεις δεν το κάνει μόνο από ταπείνωση,αλλά από φόβο τυχόν αρνητικών σχολίων για τις...εκτελέσεις τους(με σκάγια για αγριογούρουνο:D:D:D) των βυζαντινών μελών;

Σίγουρα ισχύει και αυτό, όπως βέβαια υπάρχουν και οι άλλοι.

Δικαίωμα και ελευθερία επιλογών έχουμε όλοι ανεξαιρέτως στην ψαλτική σταδιοδρομία μας.

Η ελευθερία είναι αναμφισβήτητο δικαίωμα, συμφωνώ απόλυτα.

Το δικαίωμα αυτό βέβαια δεν μπορεί επουδενί να αποτελέσει άλλοθι για εσφαλμένες επιλογές μας.


ΥΓ. Θεωρώ ότι κακώς κάνουμε εδώ αυτή την κουβέντα. Θα θεωρηθεί από κάποιους και όχι άδικα ότι η κουβέντα αφορά τον κ. Συμεωνίδη.

Για τον κ. Συμεωνίδη μόνο συγχαρητήρια.
 
Last edited:

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Τα λάθη και τα σφάλματα αγαπητέ Άσημε είναι αναπόφευκτα για το ανθρώπινο γένος.Όποιος έχει διορατικό χάρισμα και διακρίνει τα μελλούμενα τότε μόνο δεν κινδυνεύει ώστε να προβεί σε σφάλματα.Θέλω να πω πως ο ενθουσιασμός,η εργατικότητα και ο ζήλος οδηγούν πολλές φορές σε λάθος εκτιμήσεις,συμπεριφορές και ενέργειες.Αλλά προτιμώ κάτι τέτοιο φίλε μου που είναι αληθινό και άμεσο,παρά μια στάση αδράνειας,ωχαδελφισμού και ισοπεδωτικής κριτικής με την οποία σίγουρα δεν κάνεις ποτέ λάθος.Αλλά και σίγουρα δεν φτάνεις ποτέ στο μεγαλείο της συγγνώμης,του αγώνα και της λύτρωσης.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Κάποια στιγμή είχα μιλήσει κι εγώ για τις εγωιστικές τάσεις των ψαλτών.

Βέβαια δεν είχε τύχει και τόσο μεγάλης αποδοχής η άποψή μου, όπως αυτή του Domesticus.

Φυσικά εγώ πιστεύω ότι η οποιαδήποτε εκούσια δημοσίευση (εντός ή εκτός στούντιο), ηχογραφήσεων του εαυτού μας υποκρύπτει ψήγματα εγωισμού και τάσεως αυτοπροβολής.

ΥΓ. Μη βαράτε όλοι μαζί. Ένας ένας παρακαλώ....

Ὁ ἐγωϊσμὸς εἶναι ἐγγενής στὸν ἄνθρωπο συνάδελφε καὶ ἀφορᾶ ὅλους ΜΑΣ, ἐπώνυμους-ἀνώνυμους, γνῶστες ἤ μἠ. Καὶ δυστυχῶς ἔχω παρατηρήσει πως περισσότερο ἐγωϊσμὸ ἔχουν οἱ μὴ γνῶστες παρὰ οἱ πραγματικοὶ κάτοχοι τῆς τέχνης μας.

Ὅμως ὁ ΟΦΕΛΠ δὲν ἀνεβάζει ἠχογραφήσεις γιὰ νὰ ἐπιδείξει ψάλτες -ἐπιλέγει διαφορετικοὺς ἑρμηνευτές καὶ σίγουρα δὲν μπορεῖ νὰ κατηγορηθεῖ γιὰ προσωποληψία- ἀλλὰ γιὰ νὰ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ἠχητικὰ μαζί με τὸ κείμενο τῶν συνθέσεων τοῦ Πέτρου Λαμπαδαρίου. Ἄλλωστε τὰ μέλη τοῦ Πέτρου μόνο γιὰ ἐπίδειξη δὲν προσφέρονται ἀλλὰ ἀντιθετα μπορεῖ νὰ προκαλέσουν δυσάρεστες ἐκπλήξεις στον ψάλτη, ὅπως ἔχουμε παρατηρήσει σὲ ἄλλη ἠχογράφηση τοῦ ΟΦΕΛΠ.
 

akis068

Νέο μέλος
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΤΟ ΔΟΞΑΣΤΙΚΟ ΤΩΝ ΑΙΝΩΝ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ ΣΕ PDF ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 
Top