Δοξαστικό αίνων Αγίας Φιλοθέης Αθηναίας, Κ. Μπουσδέκη

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Συγχαρητήρια, Κώστα.

Δύο μόνον παρατηρήσεις, γραμματικές-συντακτικές (οι οποίες οφείλονται, πιστεύω, σε lapsus calami):

"τήν πόλιν σου τήνδε φυλάσσειν διαπαντός εἰρηνεύουσαν" όχι "εἰρηνεύουσα" και "σώζειν τάς ψυχάς ἡμῶν" (όχι "σώζει").

Οι φιλόλογοι του φόρουμ μπορούν να εξηγήσουν το θέμα αναλυτικότερα.
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Εξαιρετική η μουσική σύνθεση, πάνω στο δρόμο τον Δοξαστικών του Πέτρου Φιλανθίδη.
Μπράβο Κώστα!

ΥΓ:Παραγγελίες δέχεστε;
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Παναγιώτη ευχαριστώ για τις διορθώσεις, δε θυμάμαι αν το χε έτσι η ακολουθία ή αν το παρέλειψα. Αν κάποιος την έχει πρόχειρη ας το κοιτάξει κ να μας πει.

Τάσο για σένα κάτι μπορεί να γίνει!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Παναγιώτη ευχαριστώ για τις διορθώσεις, δε θυμάμαι αν το χε έτσι η ακολουθία ή αν το παρέλειψα. Αν κάποιος την έχει πρόχειρη ας το κοιτάξει κ να μας πει.
Ἔτσι εἶναι Κώστα. Δέν ὑπάρχει στό δίκτυο ἡ ἀκολουθία, ἀλλά θά τό δεῖς στό Μηναῖο Φεβρουαρίου τῆς Ἀ. Δ. (συμπλήρωση πίσω) ἤ στήν ἰδιαίτερη φυλλάδα.

Δύο νῦ θά προσθέσεις καί ὄχι Νη.

Νά εἶσαι καλά!
Καί συγχαρητήρια κι ἀπό μένα!


 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
υπάρχει πρόβλημα με την ιστοσελίδα γενικά, ελπίζω σύντομα να λυθεί
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
αν το έχει κατεβάσει κανείς πάντως, ας το βάλει και εδώ να υπάρχει γιατί εγώ δεν το χω πρόχειρο...
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
σε PDF.
 

Attachments

  • Δοξαστικό αίνων Αγίας Φιλοθέης Αθηναίας, Κ. Μπουσδέκη.pdf
    2.9 MB · Views: 209

giorgos052

Γεώργιος Μ. Καλογερόπουλος
Πολύ καλό κώστα έχεις ωραίες θέσεις σευχαριστούμε
 

IsoFAn

Φανάρας Γεώργιος
Πολύ καλό κώστα έχεις ωραίες θέσεις σευχαριστούμε
πολυ καλο μαθημα!!! - ειναι ταμαμ για μελετη!!!
Μπραβο Κωστα μου, μολις το εψαλα και ο τροπος γραφης σου και συνθεσης σου μου "μυρισε" σε μερικα σημεια φιλανθιδη.:wink:
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
πολυ καλο μαθημα!!! - ειναι ταμαμ για μελετη!!!
Μπραβο Κωστα μου, μολις το εψαλα και ο τροπος γραφης σου και συνθεσης σου μου "μυρισε" σε μερικα σημεια φιλανθιδη.:wink:

στη σελίδα (που τώρα δε λειτουργεί) το χω γράψει Γιώργο, η σύνθεση έγινε κατά το στιλ Φιλανθίδη. Οπότε, μέσα έπεσες!
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Όντως, θυμίζει Φιλανθίδη (και μόνον!). Πρόκειται περί καλής προσπάθειας, που ελάχιστοι θα φθάσουν στο σημείο να την επιχειρήσουν. Πόσο μάλλον να πετύχουν και αυτό το αποτέλεσμα. Προσωπικά, πιστεύω ότι οι συνθέσεις του Φιλανθίδου αποτελούν ένα ιδιαίτερο είδος μελοποιίας (όπως τόνισε ο κ. Μπουσδέκης). Οι γραμμές που παρουσιάζει ήταν καινοφανείς στην εποχή του. Για του πιστούς στην αυθεντική και αξεπέραστη μελοποιία του Ιακώβου και των υπολοίπων μεγάλων μουσουργών είναι καινοφανείς και σήμερα. Επειδή όμως σήμερα πολλοί παρουσιάζουν συνθέσεις αμιμήτως χειρότερες από αυτές του Φιλανθίδου, θα πρέπει να τον θεωρούμε πρότυπο, υπό την προϋπόθεση όμως ότι δεν είναι το πρώτο πρότυπο. Συγχαρητήρια για την προσπάθεια.


Υ.Γ.: Υπάρχει ένας παρατονισμός στο τέλος. Εκεί που το μέλος πίπτει στον κάτω Κε.
 
Top