Δοξαστικό Εσπερινού, Αγίου Κοσμά του Αιτωλού

aposapostolopoulos

Απόστολος Αποστολόπουλος
Οι μέρες πλησιάζουν για την εορτή του Οσίου και Θεοφόρου Πατρός ημών Κοσμά του Αιτωλού, του Ιερομάρτυρος και Ισαποστόλου.
Κάθε χρόνο ψάλλω, μαζί με φίλους ιεροψάλτες της περιοχής, στο πανηγύρι του Ιερού Ναού Αγίου Κοσμά του Αιτωλού στο χωριό μου οπου ιερέας είναι ο παππούς μου Παπα - Δημήτρης.
Στην ακολουθία χρησιμοποιούμε την φυλλάδα που εχει εκδόσει ο πρωην Φλωρίνης Αυγουστίνος Καντιώτης.
Σας παραθετω λοιπόν ένα δοξαστικό του Εσπερινού της εορτής του Αγίου που έγραψα για να καλύψουμε κάποιες ανάγκες καθώς δεν είχαμε μουσικά κείμενα από την ακολουθία. Το δοξαστικό γράφτηκε στις 22/06/2008. Είχα κάνει όμως παλαιότερα (δε θυμάμαι πότε) και ένα προσχέδιο. Το 2008 βρήκα και μια μελοποίηση του κ. Πανά. Έτσι, με βάση το δοξαστικό του Πανά και το προσχέδιό μου, έγραψα και το συνημμένο. Όπως θα δείτε δύο - τρεις μουσικές γραμμές είναι από τη μελοποίηση του κ. Πανά. Το παραθέτω όπως το έγραψα τότε, το 2008, με όσα λάθη κι αν περιέχει.

Θα μ' ενδιέφερε η κρίση και η γνώμη σας, ιδιαιτέρως των ειδημόνων σχετικά με τις μελοποιήσεις, για το αποτέλεσμα και τα λάθη.

Να έχουμε όλοι τη χάρη του Αγίου Κοσμά!
 

Attachments

  • Δόξα του Εσπερινού, Αγίου Κοσμα του Αιτωλού.pdf
    110.7 KB · Views: 274
Μπράβο Απόστολε εξαιρετικό!Κατάλληλο για πανηγυρική ερμηνεία από ψαλτοπαρέα με τα δικά μας ακούσματα:wink:
Ανέβασε και ηχητικό όταν είναι! Να είσαι καλά!
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Θα συμφωνήσω! Εξαιρετικό! Οι γραμμές πραγματικά μεστές "δικών μας" ακουσμάτων.

ήταν μια καλή αρχή, αλλά τώρα θέλουμε και μια ακόμα καλύτερη συνέχεια!!! :D:wink:

Να είσαι καλά!
 

aposapostolopoulos

Απόστολος Αποστολόπουλος
Ευχαριστώ πολύ και τον Nikolao και τον StaPaMan!
Και τους προσκαλώ να το ψάλλουμε μαζί φέτος στο πανηγύρι!
Και για το ηχητικό κάτι θα κάνω! Το υπόσχομαι!!!

Ευχαριστώ και πάλι να είστε καλά!
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Ευχαριστώ πολύ και τον Nikolao και τον StaPaMan!
Και τους προσκαλώ να το ψάλλουμε μαζί φέτος στο πανηγύρι!
Και για το ηχητικό κάτι θα κάνω! Το υπόσχομαι!!!

Ευχαριστώ και πάλι να είστε καλά!

Θα έχει & μπύρες μετά ;;; :D
 

aposapostolopoulos

Απόστολος Αποστολόπουλος
Ε, Πανηγύρι είναι...::)
Νηστεία δεν είναι...:rolleyes:
Καλοκαίρι είναι...:cool:
Καλή παρέα θα είμαστε...:wink:
Να μη πιούμε και "καμία" μπύρα, ρε παιδιά!!!:D
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Οι μέρες πλησιάζουν για την εορτή του Οσίου και Θεοφόρου Πατρός ημών Κοσμά του Αιτωλού, του Ιερομάρτυρος και Ισαποστόλου.
Κάθε χρόνο ψάλλω, μαζί με φίλους ιεροψάλτες της περιοχής, στο πανηγύρι του Ιερού Ναού Αγίου Κοσμά του Αιτωλού στο χωριό μου οπου ιερέας είναι ο παππούς μου Παπα - Δημήτρης.
Στην ακολουθία χρησιμοποιούμε την φυλλάδα που εχει εκδόσει ο πρωην Φλωρίνης Αυγουστίνος Καντιώτης.
Σας παραθετω λοιπόν ένα δοξαστικό του Εσπερινού της εορτής του Αγίου που έγραψα για να καλύψουμε κάποιες ανάγκες καθώς δεν είχαμε μουσικά κείμενα από την ακολουθία. Το δοξαστικό γράφτηκε στις 22/06/2008. Είχα κάνει όμως παλαιότερα (δε θυμάμαι πότε) και ένα προσχέδιο. Το 2008 βρήκα και μια μελοποίηση του κ. Πανά. Έτσι, με βάση το δοξαστικό του Πανά και το προσχέδιό μου, έγραψα και το συνημμένο. Όπως θα δείτε δύο - τρεις μουσικές γραμμές είναι από τη μελοποίηση του κ. Πανά. Το παραθέτω όπως το έγραψα τότε, το 2008, με όσα λάθη κι αν περιέχει.

Θα μ' ενδιέφερε η κρίση και η γνώμη σας, ιδιαιτέρως των ειδημόνων σχετικά με τις μελοποιήσεις, για το αποτέλεσμα και τα λάθη.

Να έχουμε όλοι τη χάρη του Αγίου Κοσμά!

Πες το ωραιο ειναι! Μπραβο σου και καλη προοδο!
 

Αντώνης Τίρυνθα

Παλαιό Μέλος
Οι μέρες πλησιάζουν για την εορτή του Οσίου και Θεοφόρου Πατρός ημών Κοσμά του Αιτωλού, του Ιερομάρτυρος και Ισαποστόλου.
Κάθε χρόνο ψάλλω, μαζί με φίλους ιεροψάλτες της περιοχής, στο πανηγύρι του Ιερού Ναού Αγίου Κοσμά του Αιτωλού στο χωριό μου οπου ιερέας είναι ο παππούς μου Παπα - Δημήτρης.
Στην ακολουθία χρησιμοποιούμε την φυλλάδα που εχει εκδόσει ο πρωην Φλωρίνης Αυγουστίνος Καντιώτης.
Σας παραθετω λοιπόν ένα δοξαστικό του Εσπερινού της εορτής του Αγίου που έγραψα για να καλύψουμε κάποιες ανάγκες καθώς δεν είχαμε μουσικά κείμενα από την ακολουθία. Το δοξαστικό γράφτηκε στις 22/06/2008. Είχα κάνει όμως παλαιότερα (δε θυμάμαι πότε) και ένα προσχέδιο. Το 2008 βρήκα και μια μελοποίηση του κ. Πανά. Έτσι, με βάση το δοξαστικό του Πανά και το προσχέδιό μου, έγραψα και το συνημμένο. Όπως θα δείτε δύο - τρεις μουσικές γραμμές είναι από τη μελοποίηση του κ. Πανά. Το παραθέτω όπως το έγραψα τότε, το 2008, με όσα λάθη κι αν περιέχει.

Θα μ' ενδιέφερε η κρίση και η γνώμη σας, ιδιαιτέρως των ειδημόνων σχετικά με τις μελοποιήσεις, για το αποτέλεσμα και τα λάθη.

Να έχουμε όλοι τη χάρη του Αγίου Κοσμά!

Μπραβο.πολύ ωραία σύνθεση!
 
Top