Δοξαστικό Αίνων ''Των Αγίων Πατέρων''-κυρ ΠΕΤΡΟΥ [κείμενο-ερμηνεία]

P

ptz

Guest
-Ανεβάζω τόσο σε μουσικό κείμενο[γνήσιο] του Διδασκάλου Πέτρου,όσο και σε δική μου ηχητική ερμηνεία,το περίφημο εν θέματι Δοξαστικό.
-Είναι πασιφανής η λιτή,απλή και συνάμα μεγαλοπρεπής συνθετική προσέγγιση του Διδασκάλου.Και σαφώς καταδεικνύεται ότι πάνω στην πρώτη δική του μελοποίηση δημιουργήθηκαν από πολλούς μεταγενέστερους ''στολίδια'' και προεκτάσεις,άλλα καλά και σοβαρά,αλλά και πολλά άλλα περιττά και επιβλαβή.
-Και με το ανωτέρω να κλείσω σιγά-σιγά τον κύκλο ''χρήση γνήσιων και ανόθευτων μελών-λιτή ερμηνευτική προσέγγιση''.
-Η βασική μου αγωνία παραμένει.Πόσο σοβαρά και με ποίο σεβασμό[ασχέτως της ερμηνευτικής ικανότητας] αντιμετωπίζει ο καθένας μας τα κλασικά μέλη?
-Καλό καλοκαίρι σε όλους.Π.ΤΖ
 

Attachments

  • Δοξκο αίνων ''Των Αγίων Πατέρων''-ΠΕΤΡΟΥ[κείμενο].pdf
    397.2 KB · Views: 249
  • Δοξκο αινων ''Των Αγίων Πατέρων''-ΠΕΤΡΟΥ[ηχητικό].mp3
    6 MB · Views: 192

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Θερμά ευχαριστήρια, κ. Τζανάκο, για την τόσο ωραία ερμηνεία σας: ήρεμη, στρωτή, σωστή και παραδοσιακή, αλλά ταυτοχρόνως και μεγαλοπρεπέστατη.

Ο Θεός να σας έχει καλά.

Απόστολος
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Το νέο στιχηράριο σε όλη του τη μεγαλοπρέπεια και με ελάχιστες εξαιρέσεις (σε σχέση με τις σημερινές ή και "χθεσινές" ακόμη προσθήκες) από τον εφευρετή του. Πέρα από το thanks, ιδιαίτερες ευχαριστίες για το κείμενο και την εκκλησιαστικότατη ερμηνεία του.
 

Lakedaimonios

Ευάγγελος Θεοδώρου
-Η βασική μου αγωνία παραμένει.Πόσο σοβαρά και με ποίο σεβασμό[ασχέτως της ερμηνευτικής ικανότητας] αντιμετωπίζει ο καθένας μας τα κλασικά μέλη?

Θερμές ευχαριστίες για την ανάρτηση. Φοβάμαι πως δεν έχουμε χρόνο να απαντήσουμε ουσιαστικά στο ερώτημα γιατί προφανώς και δυστηχώς ασχολούμαστε με επίπλαστα και ανούσια θέματα. Γενικώς...
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Θερμές ευχαριστίες για την ανάρτηση. Φοβάμαι πως δεν έχουμε χρόνο να απαντήσουμε ουσιαστικά στο ερώτημα γιατί προφανώς και δυστηχώς ασχολούμαστε με επίπλαστα και ανούσια θέματα. Γενικώς...

Τὶ ἀκριβῶς ἐννοεῖτε μὲ τὸ «γενικῶς»;

Γιατὶ κατὰ καιροὺς ἔχουν γίνει ἐποικοδομητικὲς συζητήσεις γιὰ τὸ θέμα.

Ἀπὸ κεῖ καὶ πέρα, τὸ forum εἶνια τεράστιο κι ἀπ' ὅλα ἔχει ὁ μπαξές.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
-Και με το ανωτέρω να κλείσω σιγά-σιγά τον κύκλο ''χρήση γνήσιων και ανόθευτων μελών-λιτή ερμηνευτική προσέγγιση''.

Τώρα που μας καλομάθατε.. θα κλείσετε τον κύκλο; Μας αρέσουν τα μέλη αυτά τα μέλη σε πολλούς όπως βλέπετε. Ίσως εκβιάζουμε όμως την προσφορά σας. Ευχαριστίες για το δοξαστικό.


-Η βασική μου αγωνία παραμένει.Πόσο σοβαρά και με ποίο σεβασμό[ασχέτως της ερμηνευτικής ικανότητας] αντιμετωπίζει ο καθένας μας τα κλασικά μέλη?

Αυτό που χρειάζεται (και που γίνεται χάρη σε προσπάθειες όπως η δική σας και άλλων πολλών) είναι μια «εκστρατεία» γνώσης και προώθησης των κλασσικών αριστουργημάτων. Αυτή δεν πρέπει να σταματήσει. Οι νέοι διαβάζουν και ενδιαφέρονται να μάθουν. Είναι αδιαμφισβήτητο οτι αυξάνει ο αριθμός των νέων που αντιλαμβάνονται το μέγεθος και την αξία των «μουσικών προϊόντων του παρελθόντος» που έλεγε και ο αείμνηστος Βουδούρης. Εγώ προσωπικά μικρός δεν έψαλλα σχεδόν τίποτα από κλασσικά κείμενα, όλο Ταλιαδώρο, Χρύσανθο κτλ. Αργότερα, χάρη στους Αγιορείτες πρώτα και στο Λυκούργο Αγγελόπουλο έπειτα γνώρισα τα κλασσικά κείμενα και τα εκτίμησα και αγάπησα ώστε σήμερα να ψάλλω κατά πλειοψηφία από αυτά.

-Καλό καλοκαίρι σε όλους.Π.ΤΖ

Σε λίγους μήνες θα σας θυμηθώ... :)
 
P

ptz

Guest
Τώρα που μας καλομάθατε.. θα κλείσετε τον κύκλο; Μας αρέσουν τα μέλη αυτά τα μέλη σε πολλούς όπως βλέπετε. Ίσως εκβιάζουμε όμως την προσφορά σας. Ευχαριστίες για το δοξαστικό.




Αυτό που χρειάζεται (και που γίνεται χάρη σε προσπάθειες όπως η δική σας και άλλων πολλών) είναι μια «εκστρατεία» γνώσης και προώθησης των κλασσικών αριστουργημάτων. Αυτή δεν πρέπει να σταματήσει. Οι νέοι διαβάζουν και ενδιαφέρονται να μάθουν. Είναι αδιαμφισβήτητο οτι αυξάνει ο αριθμός των νέων που αντιλαμβάνονται το μέγεθος και την αξία των «μουσικών προϊόντων του παρελθόντος» που έλεγε και ο αείμνηστος Βουδούρης. Εγώ προσωπικά μικρός δεν έψαλλα σχεδόν τίποτα από κλασσικά κείμενα, όλο Ταλιαδώρο, Χρύσανθο κτλ. Αργότερα, χάρη στους Αγιορείτες πρώτα και στο Λυκούργο Αγγελόπουλο έπειτα γνώρισα τα κλασσικά κείμενα και τα εκτίμησα και αγάπησα ώστε σήμερα να ψάλλω κατά πλειοψηφία από αυτά.



Σε λίγους μήνες θα σας θυμηθώ... :)

-Αγαπητέ μου κ.Διαχειριστά σε ευχαριστώ γιά τα καλά σου λόγια και μέσω εσού και όλους τους συμφορουμίτες.Συγχώρεσέ μου τον ενικό,αλλά τον χρησιμοποιώ καθαρά ως λόγο οικοιότητος και εκτίμησης.Παίρνοντας αφορμή από τα γραφόμενά σου θέλω να σου εκφράσω εδώ λίγες προσωπικές σκέψεις-απόψεις γιά το όλον θέμα δλδ της χρήσης κλασικών μελών αειμνήστων μελουργών.
-Κατ' αρχήν εμφαντικά και υπεύθυνα θέλω να τονίσω ότι δεν επιζητώ αυτοπροβολή από το ανέβασμα δικών μου ηχητικών.Τι να την κάνω άλλωστε τώρα οδεύοντας προς την δύσι της ψαλτικής μου πορείας.Τότε που και η φωνή ήταν ακούραστη με αξίωσε ο Θεός να ψάλλω[και σόλο] σε πολλές και μεγάλες Εκκλησίες [Ελλην.ορθόδοξες και μεγάλες εξωτερικού]σε παγκόσμια θέατρα [όπερα Σίδνεϋ,Κρεμλίνο, Στρασβούργο,Βρυξέλες,Ρώμη κ.α]και σε πάμπολλα πανηγύρια.
-Πράγματι αυτό που αναφέρεις ότι άργησες να ανακαλύψεις τα κλασικά μέλη εγώ το βίωσα σκληρά.Για να φανταστείς το α' αναστασιματάριο εκδ.1820 του Πέτρου το πρωτοείδα 35 ετών.Στα μόνα βιβλία πού είχαμε πρόσβαση ήταν της Ζωής που είχαν μεν κλασικά μέλη,αλλά και πολλά τα ''κατακρεούργησαν'' οι τότε εκδότες-ειδικά στο μηνολόγιο-που επεχείρησαν να συνδυάσουν στιχηράριο Πέτρου με Νικολάου και στα του Καραμάνη που πωλούσε ο Λαντίκας επί της Σωκράτους[ξηροί καρποί] σε τιμές εξοντωτικές για τις φτωχές νεανικές τσέπες μας.
-Επίσης πολλοί τότε παλαιοί ψάλτες μας λοιδωρούσαν αν λέγαμε κάνα κλασικό μάθημα.Το υπέστην όταν έψαλλα στην Ι.Μ.Πετράκη τότε στο ξεκίνημα του ραδιοφώνου χερουβικά του Πέτρου
λες και έλεγα τρίφωνα.
-Εν κατακλείδι πιστεύω ότι έτσι όπως διαμορφώνεται η σημερινή ψαλτική κατάσταση που υπάρχει μεν-λόγω τεχνολογίας-αφθονία εκδόσεων και ανατυπώσεων μουσικών έργων αλλά ελλείπουν οι αυθεντικοί ερμηνευτές,η μόνη ασφαλής οδός απλής και λατρευτικής ερμηνείας είναι η χρήση των ανόθευτων έργων.Και ειδικά του Διδασκάλου Πέτρου.
-Και κάτι τελευταίο.Πιστεύω ακράδαντα ότι η διαφύλαξη και συνέχιση του πατροπαράδοτου ψαλσίματος είναι να ψάλλουμε τα ανόθευτα μελη π.χ Μπερικέτη ή Πέτρου ή Ιωάννου ή Φωκαέως με ύφος Ναυπλιώτη ή Πρίγγου ή Στανίτσα.Εστω κατά 50%.Γίνεται?Προσπαθούμε?
-Αυτά.Συγνώμη γιά το μακρόν.Και σε σένα ...καλό χειμώνα.....Π.ΤΖ
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
-Και κάτι τελευταίο.Πιστεύω ακράδαντα ότι η διαφύλαξη και συνέχιση του πατροπαράδοτου ψαλσίματος είναι να ψάλλουμε τα ανόθευτα μελη π.χ Μπερικέτη ή Πέτρου ή Ιωάννου ή Φωκαέως με ύφος Ναυπλιώτη ή Πρίγγου ή Στανίτσα.Εστω κατά 50%.Γίνεται?Προσπαθούμε?


Πες τα κ. Παναγιώτη!
Εδώ έγκειται νομίζω ο κίνδυνος.
Καλός είναι ο Πέτρος αλλά μην πέφτουμε στην παγίδα και τον "συλλαβίζουμε" -χάριν απλότητας και λιτότητας ύφους- γιατί τότε ακούγεται σαν ποιηματάκι του δημοτικού.
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
ΠΑΝ.ΤΖΑΝΑΚΟΣ;80544 said:
-Αγαπητέ μου κ.Διαχειριστά σε ευχαριστώ γιά τα καλά σου λόγια και μέσω εσού και όλους τους συμφορουμίτες.Συγχώρεσέ μου τον ενικό,αλλά τον χρησιμοποιώ καθαρά ως λόγο οικοιότητος και εκτίμησης.Παίρνοντας αφορμή από τα γραφόμενά σου θέλω να σου εκφράσω εδώ λίγες προσωπικές σκέψεις-απόψεις γιά το όλον θέμα δλδ της χρήσης κλασικών μελών αειμνήστων μελουργών.
-Κατ' αρχήν εμφαντικά και υπεύθυνα θέλω να τονίσω ότι δεν επιζητώ αυτοπροβολή από το ανέβασμα δικών μου ηχητικών.Τι να την κάνω άλλωστε τώρα οδεύοντας προς την δύσι της ψαλτικής μου πορείας.Τότε που και η φωνή ήταν ακούραστη με αξίωσε ο Θεός να ψάλλω[και σόλο] σε πολλές και μεγάλες Εκκλησίες [Ελλην.ορθόδοξες και μεγάλες εξωτερικού]σε παγκόσμια θέατρα [όπερα Σίδνεϋ,Κρεμλίνο, Στρασβούργο,Βρυξέλες,Ρώμη κ.α]και σε πάμπολλα πανηγύρια.
-Πράγματι αυτό που αναφέρεις ότι άργησες να ανακαλύψεις τα κλασικά μέλη εγώ το βίωσα σκληρά.Για να φανταστείς το α' αναστασιματάριο εκδ.1820 του Πέτρου το πρωτοείδα 35 ετών.Στα μόνα βιβλία πού είχαμε πρόσβαση ήταν της Ζωής που είχαν μεν κλασικά μέλη,αλλά και πολλά τα ''κατακρεούργησαν'' οι τότε εκδότες-ειδικά στο μηνολόγιο-που επεχείρησαν να συνδυάσουν στιχηράριο Πέτρου με Νικολάου και στα του Καραμάνη που πωλούσε ο Λαντίκας επί της Σωκράτους[ξηροί καρποί] σε τιμές εξοντωτικές για τις φτωχές νεανικές τσέπες μας.
-Επίσης πολλοί τότε παλαιοί ψάλτες μας λοιδωρούσαν αν λέγαμε κάνα κλασικό μάθημα.Το υπέστην όταν έψαλλα στην Ι.Μ.Πετράκη τότε στο ξεκίνημα του ραδιοφώνου χερουβικά του Πέτρου
λες και έλεγα τρίφωνα.
-Εν κατακλείδι πιστεύω ότι έτσι όπως διαμορφώνεται η σημερινή ψαλτική κατάσταση που υπάρχει μεν-λόγω τεχνολογίας-αφθονία εκδόσεων και ανατυπώσεων μουσικών έργων αλλά ελλείπουν οι αυθεντικοί ερμηνευτές,η μόνη ασφαλής οδός απλής και λατρευτικής ερμηνείας είναι η χρήση των ανόθευτων έργων.Και ειδικά του Διδασκάλου Πέτρου.
-Και κάτι τελευταίο.
Πιστεύω ακράδαντα ότι η διαφύλαξη και συνέχιση του πατροπαράδοτου ψαλσίματος είναι να ψάλλουμε τα ανόθευτα μελη π.χ Μπερικέτη ή Πέτρου ή Ιωάννου ή Φωκαέως με ύφος Ναυπλιώτη ή Πρίγγου ή Στανίτσα.Εστω κατά 50%.
Γίνεται?Προσπαθούμε?
-Αυτά.Συγνώμη γιά το μακρόν.Και σε σένα ...καλό χειμώνα.....Π.ΤΖ

Ευλογα προκυπτει το εξης ερωτημα : Αν ψαλλουμε τα μελη του Στανιτσα με 50% ας πουμε υφος Στανιτσα , χανεται η παραδοση ;
Πολυ ωραιο το ηχητικο σας κ.Τζανακο και εγω προσωπικα σας ευχαριστω ! Ομως επιτρεψτε μου να επιμεινω στην εναρκτηρια προταση του μηνυματος μου . Ο Πετρος ηταν Αρχων Λαμπαδαριος και ο Θρασυβουλος Αρχων Πρωτοψαλτης ! Και οι δυο ψαλτες του Πατριαρχικου Ναου ! Γιατι ο παλιος ειναι παραδοσιακος ενω ο νεος μη παραδοσιακος ; Η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι ο καθε Πατριαρχικος ψαλτης προσαρμοζει το ψαλσιμο του στο φωνητικο του ταλαντο , αλλα σε καθε περιπτωση τα ψαλσιματα του ειναι γνησια παραδοσιακα . Τα χερουβικα π.χ του Στανιτσα και του Νικολαιδη εχουν γραμες μη παραδοσιακες ; Συγχωρηστε με , αλλα δεν νομιζω οτι ειναι σωστο να σαμποταρουμε τους συγχρονους Πατριαρχικους ψαλτες και τα λαμπρα μελη τους ! Αφηστε να το κανουν αυτοι που το εχουν παρει εργολαβια ! Ευχαριστω !
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Κ. farlekas 1980, υπάρχουν ενοτήτες για την ψαλτική παράδοση, καθώς και υποενότητες. Δεν υπάρχει λόγος να ξεκινάτε έναν εκτροχιασμό ενός ακόμη θέματος με τις απόψεις σας, οι οποίες είναι φυσικά ευπρόσδεκτες, αλλά στον χώρο τους. Εάν θέλετε, κάντε παράθεση των γραφομένων του κ. Τζανάκου στην σωστή ενότητα και σχολιάστε τα.
Πρέπει να καταλάβουμε, ότι οι συντονιστές (και φυσικά δεν γράφω το μήνυμα αυτό ως τέτοιος) δεν είναι παραδουλεύτρες κανενός να μαζεύουν την ακαταστασία του.
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Κ. farlekas 1980, υπάρχουν ενοτήτες για την ψαλτική παράδοση, καθώς και υποενότητες. Δεν υπάρχει λόγος να ξεκινάτε έναν εκτροχιασμό ενός ακόμη θέματος με τις απόψεις σας, οι οποίες είναι φυσικά ευπρόσδεκτες, αλλά στον χώρο τους. Εάν θέλετε, κάντε παράθεση των γραφομένων του κ. Τζανάκου στην σωστή ενότητα και σχολιάστε τα.
Πρέπει να καταλάβουμε, ότι οι συντονιστές (και φυσικά δεν γράφω το μήνυμα αυτό ως τέτοιος) δεν είναι παραδουλεύτρες κανενός να μαζεύουν την ακαταστασία του
.


Αγαπητε κ.tsak77 δεν εχετε δικιο ! Δεν εξεφρασα προσωπικες αποψεις απο το πουθενα στο πουθενα . Οταν ανεβαζουμε καποιο ηχητικο μας , νομιζω πως πρεπει να μενουμε σ'αυτο ! Οταν το "διανθιζουμε" με σχολια που αναφερονται σε κορυφαιους Πρωτοψαλτες και δη στο ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟ ΣΤΑΝΙΤΣΑ , θα ηταν αφελες να μην περιμενουμε "αντιδραση" . Αρα λοιπον πρεπει να μενουμε στο mp3 και στο pdf μας !
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Μάλλον παρανοήσατε... δε λέει κάτι κακό ο κ Τζανάκος για το Στανίτσα, ίσα ίσα...
 

jimis

Παλαιό Μέλος
Αγαπητε κ.tsak77 δεν εχετε δικιο ! Δεν εξεφρασα προσωπικες αποψεις απο το πουθενα στο πουθενα . Οταν ανεβαζουμε καποιο ηχητικο μας , νομιζω πως πρεπει να μενουμε σ'αυτο ! Οταν το "διανθιζουμε" με σχολια που αναφερονται σε κορυφαιους Πρωτοψαλτες και δη στο ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟ ΣΤΑΝΙΤΣΑ , θα ηταν αφελες να μην περιμενουμε "αντιδραση" . Αρα λοιπον πρεπει να μενουμε στο mp3 και στο pdf μας !

Σίγουρα έχετε πλήρη άγνοια σχετικά με παραδοσιακό και κλασσικό και πατριαρχικό ψαλσιμο!!:DΔεν είναι κακό αυτό:)μα τουλαχιστον έπρεπε να ξέρετε πως ο κ.Τζανακος εχει ζησει την μισή του ζωή με τον Στανίτσα!:eek:Ανέβασε ενα mp3 και ενα pdf δικο σου όπως ο κ Παναγιώτης και μείνε εσυ σ αυτό!!:p..Ο κ Τζανάκος ΕΧΕΙ νομίζω δικαίωμα να μιλάει επι του θέματος!!:cool:
 
Last edited:

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Σίγουρα έχετε πλήρη άγνοια σχετικά με παραδοσιακό και κλασσικό και πατριαρχικό ψαλσιμο!!:
DΔεν είναι κακό αυτό:)μα τουλαχιστον έπρεπε να ξέρετε πως ο κ.Τζανακος εχει ζησει την μισή του ζωή με τον Στανίτσα!:eek:Ανέβασε ενα mp3 και ενα pdf δικο σου όπως ο κ Παναγιώτης και μείνε εσυ σ αυτό!!:p..Ο κ Τζανάκος ΕΧΕΙ νομίζω δικαίωμα να μιλάει επι του θέματος!!:cool:


Ακριβως ! Μα πως το καταλαβατε ; Σιγουρα ειστε μελος της ΜΕΝSA !
 

Lakedaimonios

Ευάγγελος Θεοδώρου
Καλημέρα. Απόντος του κ. Τζανάκου ο οποίος ψάλλει σε πανηγύρι στη Νότια Λακωνία είναι τουλάχιστον άστοχο να συζητάμε πράγματα για το οποία ο κ.Τζανάκος ούτε καν υπαινίχθηκε. Παρακαλώ πολύ να μείνουμε στο σχολιασμό του ηχητικού αποσπάσματος, εφόσον μπορούμε να το κάνουμε.
Φιλικά
 
Top