Δοξαστικό Αίνων Αγίων Αποστόλων

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Δεν είναι τίποτα φοβερό, είναι η πρώτη μου μελοποιητική απόπειρα πέρυσι τέτοιες μέρες. Σκαλίζοντας το βρήκα και σκέφτηκα να το μοιραστώ. Αφιερώνεται δε για την γιορτή του στον Απόστολο Καλπακίδη, με τον οποίο - και με τον Κώστα Μπουσδέκη - είχαμε την χαρά να συμψάλουμε σήμερα στον πανηγυρίζοντα Ι.Ν. Παναγίας Βλαχερνών Αμαρουσίου, χοροστατούντος του νέου μας Μητροπολίτη Κυρίλλου.
 

Attachments

  • Δοξαστικό Αίνων 12 Αποστόλων.pdf
    45.9 KB · Views: 86
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Κωνσταντίνε, κρίνοντας το κομμάτι αυτό (όπως νομίζω ότι πρέπει να κάνουμε) μέσα στα πλαίσια της πρόθεσης του δημιουργού τους (να ακολουθηθεί δηλαδή το συνθετικό ύφος του Σακελλαρίδη) και με βάση τα ακούσματα που έχω από αυτόν τον χώρο, βρίσκω το κομμάτι πάρα πολύ στρωτό και την αφομοίωση του μουσικού πνεύματος του δασκάλου σου πολύ δημιουργική, χωρίς υπερβολές και εξάρσεις. Βοήθειά σου!

ΥΓ Βοήθειά σας η Παναγία. Ηχογραφήσεις;;
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Κωνσταντίνε, κρίνοντας το κομμάτι αυτό (όπως νομίζω ότι πρέπει να κάνουμε) μέσα στα πλαίσια της πρόθεσης του δημιουργού τους (να ακολουθηθεί δηλαδή το συνθετικό ύφος του Σακελλαρίδη) και με βάση τα ακούσματα που έχω από αυτόν τον χώρο, βρίσκω το κομμάτι πάρα πολύ στρωτό και την αφομοίωση του μουσικού πνεύματος του δασκάλου σου πολύ δημιουργική, χωρίς υπερβολές και εξάρσεις. Βοήθειά σου!

Για τα άλλα δεν ξέρω, νομίζω όμως ότι πράγματι είναι στρωτό. Και πολλές φορές, όπως στη συγκεκριμένη περίπτωση, το ίδιο το κείμενο σε βοηθά να αναπτύξεις το μέλος με ισορροπία και συμβαδίζοντας με το νόημα (χωρίς ψυχαναγκασμούς), και, ίσως, ένα πέταγμα - για τον μονοφωνάρη - προς το τέλος (σημειωτέον ότι πάντα έχω στο μυαλό μου χορωδιακή εκτέλεση).
 
Top