Δοξαστικόν Εσπερινού Παραλύτου με την Χορωδία του Αθανασίου Πέττα

Σας επισυνάπτω ηχητικόν με το Δοξαστικό του Εσπερινού του Παραλύτου από την Χορωδία του Αθ. Πέττα. Το Δοξαστικό αυτό μετεδόθη από το Εθνικό Ίδρυμα Ραδιοφωνίας το έτος 1970. Στην Χορωδία μεταξύ άλλων συμμετέχει ο Άρχων Δημοσθένης Παϊκόπουλος, ο Πρωτοψάλτης Αλέκος Φυσέκης, ο Πρωτοψάλτης Κ. Χαραλαμπόπουλος, ο γράφων, ενώ στα ισοκρατήματα επικεφαλής ο Μέγας Τάκης Κατσώνης.
Ακούγεται η χαρακτηριστική φωνή του εκφωνητού της ΕΡΤ. Νομίζω ότι η ερμηνεία αυτή είναι από τις άριστες στο είδος της, ως πρός την ομοιογένειαν του ύφους, την άριστη από κάθε άποψη χρονική αγωγή και την σωστή άρθρωση. Είναι ένας θριαβευτικός παιάνας...
 

Attachments

  • Ανέβη ο Ιησούς - Χορωδία Αθ. Πέττα.wma
    5.5 MB · Views: 54

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
Αφού πρώτα ευχαριστήσω τον Πρωτοψάλτη & Δάσκαλο κ. Κων/νο Γιαννούτσο για όσα γενικότερα μας προσφέρει & βέβαια για την πολύ όμορφη ανάρτηση του συγκεκριμένου Δοξαστικού, το αναρτώ και σε mp3, για όποιους διευκολύνει αυτή η μορφή.
 

Attachments

  • Ανέβη ο Ιησούς - Χορωδία Αθ. Πέττα.mp3
    5.4 MB · Views: 68

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Σας επισυνάπτω ηχητικόν με το Δοξαστικό του Εσπερινού του Παραλύτου από την Χορωδία του Αθ. Πέττα. Το Δοξαστικό αυτό μετεδόθη από το Εθνικό Ίδρυμα Ραδιοφωνίας το έτος 1970. Στην Χορωδία μεταξύ άλλων συμμετέχει ο Άρχων Δημοσθένης Παϊκόπουλος, ο Πρωτοψάλτης Αλέκος Φυσέκης, ο Πρωτοψάλτης Κ. Χαραλαμπόπουλος, ο γράφων, ενώ στα ισοκρατήματα επικεφαλής ο Μέγας Τάκης Κατσώνης.
Ακούγεται η χαρακτηριστική φωνή του εκφωνητού της ΕΡΤ. Νομίζω ότι η ερμηνεία αυτή είναι από τις άριστες στο είδος της, ως πρός την ομοιογένειαν του ύφους, την άριστη από κάθε άποψη χρονική αγωγή και την σωστή άρθρωση. Είναι ένας θριαβευτικός παιάνας...

Εξαιρετικό βυζαντινό ηχόχρωμα (συνδυασμός ύφους Καραμάνη, Παναγιωτίδη και Κων/πολης), άριστη απόδοση σε υψηλή βάση, χάρη στη χοραρχία του Αθ. Πέττα και τα εκλεκτά μέλη της χορωδίας!
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Καταπληκτικό άκουσμα, πραγματικά! Ευχαριστίες πολλές! Πού μπορεί να βρει κανείς άλλες ραδιοφωνικές εκτελέσεις της χορωδίας του Αθανασίου Πέττα της περιόδου εκείνης ή και παλαιότερες; Υπάρχει κάτι τέτοιο στα CD του;
 
Αγαπητέ μου κ. Μπουλμπουτζή Ιωάννη , ανταποδίδω τίς ευχαριστίες και σας πληροφορώ ότι όλες οι ραδιοφωνικές εκπομπές του Ε .Ι. Ρ με τη χορωδία του Δασκάλου μου κ. Αθανασίου Πέττα της οποίας υπήρξα βασικό στέλεχος από το έτος 1966, υπάρχουν σε CD . Είμαι στη διάθεσή σας για περισσότερες λεπτομέρειες .Με ιδιαίτερη εκτίμηση !!
 
Top