Δοξαστικόν Εσπερινού Οσίας Μητρός Θεοδώρας της εν Θεσσαλονίκη

  • Thread starter Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος
  • Start date
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Αύριο 3 Αυγούστου εορτή της Οσίας Μητρός Θεοδώρας της εν Θεσσαλονίκη, στο Καθολικό της οποίας επί 18 συναπτά έτη υπηρέτησα ως πρωτοψάλτης. ( Ο μακροβιότερος στην ιστορία της Μονής.)

Από την ακολουθἰα του Εσπερινού ποίημα Γ. Μικραγιαννανίτου και σε σύνθεση δική μου το Κατωτέρω Δοξαστικόν
 

Attachments

  • ΔΟΞΑΣΤΙΚΟΝ ΕΣΠΕΡΙΝΟΥ ΟΣΙΑΣ ΘΕΟΔΩΡΑΣ.pdf
    192.9 KB · Views: 104
Last edited:

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Μπράβο σας! Πολύ ωραίο!
Μια ερώτηση μόνο, γιατί και εγώ τώρα μελετάω πιο συχνά την ορθογραφία της
Β.Μ., επειδή έχω αρχίσει κάτι να γράφω και εγώ .
Στη Φράση ''τους ευσεβείς λαμπρυνουσα'' το ψηφιστόν πάει κάτω από συμπλοκή ίσου και κεντημάτων;
Δεν το ξέρω, και γι' αυτό ρωτάω.
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Μπράβο σας! Πολύ ωραίο!
Μια ερώτηση μόνο, γιατί και εγώ τώρα μελετάω πιο συχνά την ορθογραφία της
Β.Μ., επειδή έχω αρχίσει κάτι να γράφω και εγώ .
Στη Φράση ''τους ευσεβείς λαμπρυνουσα'' το ψηφιστόν πάει κάτω από συμπλοκή ίσου και κεντημάτων;
Δεν το ξέρω, και γι' αυτό ρωτάω.

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια.
Οσο για το ψηφιστό τίθεται κάτωθεν εμφώνου χαρακτήρος και απαιτεί να προφέρωμε τον φθόγγον κατά τι ζωηρότερον. Και στην συγκεκριμμένη περίπτωση ίσου κεντημάτων συναντάται σε κείμενα.
 
Last edited:
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Δεν είναι ιδιαίτερα συνηθισμένη γραμμή ισως κάποιος πιό ιδικός μας διαφωτίσει επί του θέματος.
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Αύριο 3 Αυγούστου εορτή της Οσίας Μητρός Θεοδώρας της εν Θεσσαλονίκη, στο Καθολικό της οποίας επί 18 συναπτά έτη υπηρέτησα ως πρωτοψάλτης. ( Ο μακροβιότερος στην ιστορία της Μονής.)

Από την ακολουθἰα του Εσπερινού ποίημα Γ. Μικραγιαναννίτου και σε σύνθεση δική μου το Κατωτέρω Δοξαστικόν

Ανέβασα εκ νέου το ως άνω Δοξαστικό μετά από διορθώσεις στην λέξη πανοικτίρμονι αντί πανοικτήρμονι (ευχαριστώ τον φίλο για την επισήμανση) και Χριστώ αντί Θεώ.

Τέλος αφαίρεσα το ψηφιστόν στην λέξη λαμπρύνουσα που μάλλον περιττό είναι (ευχαριστώ τον φίλο tassos m )

Οσοι φίλοι το κατέβασαν μπορούν να το κατεβάσουν διορθωμένο.
 
Top