Δοξαστικόν «Ουκ έστιν η Βασιλεία του Θεού» Ε' Κυριακής Νηστειών

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Από παλαιότερη μελέτη στα Αγγλικά με το Shota στο analogion.com:

Κωνσταντίνος Πρίγγος

Θρ. Στανίτσας (από cmkon.org)

π. Γεώργιος Τσέτσης (από cmkon.org)

Δ. Παϊκόπουλος (από cmkon.org)

Σταμάτιος Κίσσας (2000, από cmkon.org)

Γεώργιος Μιχαλάκης (κλασσικό κείμενο από Δοξαστάριο Εφεσίου με σχολιασμό)

Νεοχωρίτης Παναγιώτης
 
Last edited by a moderator:
T

Tzanakos_B

Guest
Έχει σημασία το πως το ψάχνεις. Εάν ψάχνεις μία κατά νότα καταγραφή πιθανόν να μην βρεις και δεν ξέρω εάν και κατά πόσο σημασία έχει τελικά *. Όμως όλες οι νέες καταγραφές (Καραμάνης, Θεοδοσόπουλος, Στανίτσας κ.α. δεν έχω την εργασία του Ταλιαδώρου) στηρίζονται σε μία κατά Πρίγγον ερμηνεία ενός μέλους που ο μελικός κορμός πηγάζει από την καταγραφή του Πέτρου και αυτό που ακούμε ουσιαστικά είναι μία τέτοια εξέλιξη του ύμνου.

Σε αυτό τον τομέα των συνθέσεων, ίσως να έχουν μία δόση αλήθειας όσοι πιστεύουν ότι ο Πρίγγος ήταν ο Πέτρος του πρόσφατου χθες. Έδωσε δηλαδή στα μέλη του Πέτρου (όπως και αυτός είχε κάνει για τους παλαιότερους) έναν παλμό και έναν αέρα πιο συμβατό στη σύγχρονη πραγματικότητα, ο οποίος θεωρώ ότι έχει άμεση σχέση με την ερμηνεία των φαινομενικά απλών μουσικών γραμμών της εξήγησης του Γρηγορίου.

* Θα μπορούσα να σου κάνω μία ακριβή καταγραφή πάνω στο άκουσμα του Νεοχωρίτη, αλλά δεν πιστεύω ότι θα προσέφερε κάτι ουσιαστικό.

Αγαπητε Χριστο. Το περιφημο αυτο Δοξαστικο της Ε` Κυριακης των Νηστειων το εχω ακουσει πολυ παλια απο τον Μεγαλο Στανιτσα , τωρα τελευταια απο τον Ανεπαναληπτο Πριγγο , προσφατα απο τον Π. Τζανακο και Χθες το ακουσα απο τον κ. Νεοχωριτη. Ως μουσικο κειμενο κατα βασιν ειναι του Π. Λαμπ. Οι ερμηνειες ομως διαφερουν.... Νομιζω οτι την πιο εκφραστικη ερμηνεια κανει ο γλυκυτατος Στανιτσας. Το ψαλλει εδω στην Ελλαδα και στη θεση '' διδασκει λεγων.. '' η φωνη του τον προδιδει λιγο δεν παταει ανετα τον ανω ΠΑ. Ο Πριγγος , απλος μεγαλοπρεπης , ανετος . Ο αδελφος μου εκτελει πιστα και ανετα το του Πετρου. Τον κ .Νεοχωριτη τον ακουσα για πρωτη φορα , χθες. Εντυπωση μου , βρισκεται μεταξυ Πετρου και Πριγγου. Συμπερασμα δικο μου.. Ο Πριγγος κυριως , ειναι ο γνησιος συνεχιστης της Ναυπλιωτικης Παραδοσης αλλα προχωρησε λιγο πιο περα , δημιουργωντας την σημερινη ζωντανη Παραδοση !!! Το μεγαλο προσον του [ Μαρτυρια και του Στανιτσα ] εψαλλε παντα σταθερα , σε ολη την Μουσικη Διαδρομη του τα ιδια Μελωδηματα .!!! Αυτο λεγεται [ δικη μου αποψη ] Σεβασμος αλλα και Εξελιξη της ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ που παρελαβε απο τον Ναυπλιωτη !!!!!! Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ.
 
T

Tzanakos_B

Guest
Στην -ήδη μακρά- ζωή μου τέτοια ερμηνεία του δοξαστικού δεν έχω ξανακούσει ....

Αγαπητε φιλε Γιωργο. Διαβασα πριν λιγο το σχολιο σου για το εν λογω Δοξαστικον και παρακινηθηκα να το ακουσω παλιν οπως το αποδιδει ο κ. Νεοχωριτης. Στην μακροχρονη ψαλτικη πορεια μου , ευτυχησα να ακουσω ''ζωντανα '' η απο κασσετες και C.D. πολλους κορυφαιους Ερμηνευτες. Ενας απο αυτους στα παπαδικα Μελη κυριως , Ο Καραμανης ηταν ασυναγωνιστος !!! Ο κ. Νεοχωριτης ερμηνευει το Δοξαστικο αυτο το οποιο ειναι του Πριγγου , μελωδικα, με σωστα διαστηματα , ωραιο κανοναρχημα . Ακουγοντας το σε γαληνευει .... Ομως η χροια της φωνης του, το υφος του , η μεγαλοπρεπεια [ Πριγγος , Στανιτσας ] , απεχουν πολυ απο τους δυο Αρχοντες. Στα ακουσματα μας υπαρχει παντα ο υποκειμανικος παραγοντας.... Αλλα η φωνη και το υφος του κ. Νεοχωριτη δεν ειναι Πατριαρχικα , μαλλον Αγιορειτικα. Ειναι ενας πολυ καλος ψαλτης , μου θυμιζει αρκετα τον αειμνηστο Τσαμκιρανη. Πριγγος Στανιτσας , Καραμανης , δεν νομιζω οτι θα ξαναγεννηθουν !!!!! Ακουσε το ιδιο Δοξαστικο και απο καποιον που θαυμαζεις...... στον ηχο Α` Ιεροψαλτες. [ καταλαβαινεις ποιον.. ] Φιλικοτατα Β, ΤΖΑΝΑΚΟΣ
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αλλα η φωνη και το υφος του κ. Νεοχωριτη δεν ειναι Πατριαρχικα , μαλλον Αγιορειτικα. Ειναι ενας πολυ καλος ψαλτης , μου θυμιζει αρκετα τον αειμνηστο Τσαμκιρανη.
Αγαπητέ κύριε Τζανάκο, αν και με θέλγει το (αυστηρά) πατριαρχικό άκουσμα προσπαθώ να (επιβάλλω στον εαυτό μου να) μη μου αρέσει κάτι μόνο επειδή είναι πατριαρχικό, αλλά κυρίως επειδή ακολουθεί σωστά το ήθος του, που είναι στον αντίποδα της εκζήτησης, της αυτοέκφρασης και της υπερβολής. Και προσθέτω ότι και από αυτά ακόμα φιλτράρω όσο αισθάνομαι ότι έχουν ορισμένης τάξης φυσικότητα στην εκφορά. (’λλωστε αυτό δεν έκανε και η Μακεδονία, που προσάρμοσε πολλά πράγματα σε νέα δεδομένα και έτσι έγινε γέφυρα με τον ελληνικό νότο;)
Αυτό που νιώθω και πιστεύω και δημόσια υποστηρίζω είναι ότι δεν πρέπει να χάνεται το κέντρο αναφοράς. Τα υπόλοιπα είναι θέμα ήθους. Δευτερευόντως αυστηρής τεχνικής.

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να έχω, τουλάχιστον ακόμα, αρκετά ανοιχτούς τους αισθητικούς ορίζοντες σε ψάλτες και χορούς που, κρατώντας στέρεα το κέντρο αναφοράς, έχουν επηρεαστεί αρκετά, αλλά σωστά, και από άλλα κλίματα, κυρίως το αγιορείτικο ή το εν γένει μοναστικό ψάλσιμο (π.χ. Νεοχωρίτη. Θα μπορούσα να προσθέσω Λιάκο, Π. Χάρη, Συμεωνίδη, Καραμπάση και πολλούς ακόμα. Εσχάτως, αν δείτε, παρουσιάζουμε και κάποια μέλη του Νικολάου Στάθη, που μου φαίνεται σημαντικός, νέος ψάλτης). Μπορεί να αλλάξει όλο αυτό, δεν λέω. "Βροτοῖσιν οὐδέν ἐστιν ἀπώμοτον" :):):)

Ήμουν υπερβολικός στην υπό συζήτηση έκφρασή μου, αλλά έτσι αποτύπωσα την αίσθηση της στιγμής. Ενάμιση χρόνο μετά, λέω απλώς ότι η συγκεκριμένη ερμηνεία μου φαίνεται εξόχως εκκλησιαστική με έναν τρόπο θαυμάσιο και κατανυκτικό. Λιγότερο αυστηρή εκτέλεση, αλλά όχι γι΄αυτό λυρική ή συναισθηματική. Δεν είναι η μόνη αξιόλογη βέβαια. Κι αυτές που προαναφέρατε, ιδίως του ανεπανάληπτου Στανίτσα, (και βέβαια και η δική σας, η πιστή, καραμανική εκδοχή, συνήθως πιο λιτή θα έλεγα από του Καραμάνη), ναι, καθεμία έχει τη χάρη της. Όπως υπογράφει και ο κύριος Γιάννου: "κάθε λουλούδι έχει την ομορφιά του". (Αρκεί να είναι φυσικό, συμπληρώνω).
Πριγγος Στανιτσας , Καραμανης , δεν νομιζω οτι θα ξαναγεννηθουν !!!!!
Σε αυτό δεν νομίζω ότι θα διαφωνήσει κανείς και είναι χρέος μας να αντλήσουμε από τα νάματά τους! :)
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Πριγγος Στανιτσας , Καραμανης , δεν νομιζω οτι θα ξαναγεννηθουν !!!!!

Κύριε Τζανάκο παρακολουθώ τελευταία την ενεργό δράση σας στο Ψαλτολόγιον και πραγματικά χαίρομαι. Όχι μόνο επειδή μαθαίνουμε διάφορα πράγματα αλλά και γιατί κάποιες φορές δημιουργείτε εσείς και μια γέφυρα μεταξύ των παλαιών και νέων ψαλτών. Έχω διαβάσει μηνύματά σας στα οποία γράφετε κάποιες εμπειρίες σας με γνωστούς παλαιούς ψάλτες και πραγματικά ο τρόπος που γράφετε είναι ανθρώπινος, απλός, και ο αναγνώστης αμέσως νιώθει μια συμπάθεια και μια ξεχωριστή οικειότητα προς τα πρόσωπα στα οποία αναφέρεστε.
Όμως άλλο αυτό, και άλλο αυτή η ταμπέλα της μοναδικότητας. Δηλαδή γράφω αυτό το μήνυμα για να πω για άλλη μια φορά ακόμα στην κοινότητα αλλά και σε σας ξεχωριστά ότι δε μπορώ να καταλάβω, δε μπορώ να κατανοήσω το πιστεύω σας και τη σιγουριά σας πώς ορισμένοι ψάλτες παλαιοί, που πλέον δε βρίσκονται εν ζωή, όπως οι προαναφερθέντες (Πρίγγος, Στανίτσας, Καραμάνης), αλλά και άλλοι ακόμα είναι τόσο ξεχωριστοί από όλους τους άλλους και μοναδικοί;
Όταν άκουσα για πρώτη φορά τον κ. Νεοχωρίτη, μου άρεσε πολύ καλύτερα από πολλούς γνωστούς ψάλτες. Δεν ήξερα ποιος είναι. Νόμιζα πως είναι κάποιος άγνωστος γιατί το ίδιο και εδώ στο φόρουμ αλλά και σε απλές μικρές εκκλησίες έχω ακούσει ψαλτική που για μένα είναι αρκετά καλύτερη από τους λεγόμενους "τιτάνες". Ασυγκρίτως καλύτερη. Καλύτερη δηλαδή αναφορικά με το σκοπό της. Νομίζω πως το σημαντικότερο στην ψαλτική είναι η απλότητα κάτι που όλοι ή οι περισσότεροι γνωστοί ψάλτες εν ζωή ή όχι, δεν την έχουν και τόσο. Δεν είναι τραγούδι η ψαλτική ούτε επίδειξη φωνής, ούτε αναπνοής. Δε μπορεί να λέω πως επειδή φτάνω στον άνω ΚΕ (440Hz) μου έχει δώσει ο Θεός χάρισμα να τον υμνώ με θέσεις που δεν υπάρχουν στα κλασσικά κείμενα (για αυτό ίσως δημιουργώ και δικές μου συνθέσεις). Το γεγονός άλλωστε πως κάποιοι άνθρωποι έγιναν "φίρμες" δηλώνει πως για την κοινωνία το άκουσμά τους ήταν κάπως ταιριαστό, παρόμοιο δηλαδή με τα δικά τους κοσμικά ακούσματα.
Αυτά που γράφτηκαν στην αρχή του μηνύματός μου, είχαν σκοπό να δείξουν πως δεν γράφω αντιδραστικά, ή με σκοπό να συγκρουστώ μαζί σας, ούτε πως δεν αναγνωρίζω το έργο το δικό σας και των γνωστών "γιγάντων". Δεν έχω και πολύ χρόνο αυτές τις μέρες για να γράψω πολλά μηνύματα, απλά έτσι στα γρήγορα, με αφορμή αυτό που διάβασα στο μήνυμά σας και προστέθηκε εδώ ως παράθεση αλλά και που επαναλαμβάνεται μπορεί και κάθε μέρα εδώ στον Ψαλτολόγιον από διάφορα μέλη θέλησα να εκφράσω τη δική μου διαφορετική στάση και αντίληψη. Το ξέρω πως με αυτό έρχομαι σε σύγκρουση απόψεων ακόμα και με κάποιους συντονιστές που αναγνωρίζω το έργο τους. Όμως νομίζω πως πρέπει να γίνει σεβαστή και αυτή η άποψή μου όσο παράλογη και αν τη βρίσκουν τα περισσότερα μέλη αλλά και οι υπεύθυνοι της κοινότητας.

Έχω δοκιμάσει πολλές φορές να ακούσω τα "μεγαθήρια" της ψαλτικής και το μόνο που συμβαίνει κάθε φορά είναι να ενισχύεται αυτή η προσωπική γνώμη που σας περιέγραψα.
Σας ευχαριστώ
 
T

Tzanakos_B

Guest
Κύριε Τζανάκο παρακολουθώ τελευταία την ενεργό δράση σας στο Ψαλτολόγιον και πραγματικά χαίρομαι. Όχι μόνο επειδή μαθαίνουμε διάφορα πράγματα αλλά και γιατί κάποιες φορές δημιουργείτε εσείς και μια γέφυρα μεταξύ των παλαιών και νέων ψαλτών. Έχω διαβάσει μηνύματά σας στα οποία γράφετε κάποιες εμπειρίες σας με γνωστούς παλαιούς ψάλτες και πραγματικά ο τρόπος που γράφετε είναι ανθρώπινος, απλός, και ο αναγνώστης αμέσως νιώθει μια συμπάθεια και μια ξεχωριστή οικειότητα προς τα πρόσωπα στα οποία αναφέρεστε.
Όμως άλλο αυτό, και άλλο αυτή η ταμπέλα της μοναδικότητας. Δηλαδή γράφω αυτό το μήνυμα για να πω για άλλη μια φορά ακόμα στην κοινότητα αλλά και σε σας ξεχωριστά ότι δε μπορώ να καταλάβω, δε μπορώ να κατανοήσω το πιστεύω σας και τη σιγουριά σας πώς ορισμένοι ψάλτες παλαιοί, που πλέον δε βρίσκονται εν ζωή, όπως οι προαναφερθέντες (Πρίγγος, Στανίτσας, Καραμάνης), αλλά και άλλοι ακόμα είναι τόσο ξεχωριστοί από όλους τους άλλους και μοναδικοί;
Όταν άκουσα για πρώτη φορά τον κ. Νεοχωρίτη, μου άρεσε πολύ καλύτερα από πολλούς γνωστούς ψάλτες. Δεν ήξερα ποιος είναι. Νόμιζα πως είναι κάποιος άγνωστος γιατί το ίδιο και εδώ στο φόρουμ αλλά και σε απλές μικρές εκκλησίες έχω ακούσει ψαλτική που για μένα είναι αρκετά καλύτερη από τους λεγόμενους "τιτάνες". Ασυγκρίτως καλύτερη. Καλύτερη δηλαδή αναφορικά με το σκοπό της. Νομίζω πως το σημαντικότερο στην ψαλτική είναι η απλότητα κάτι που όλοι ή οι περισσότεροι γνωστοί ψάλτες εν ζωή ή όχι, δεν την έχουν και τόσο. Δεν είναι τραγούδι η ψαλτική ούτε επίδειξη φωνής, ούτε αναπνοής. Δε μπορεί να λέω πως επειδή φτάνω στον άνω ΚΕ (440Hz) μου έχει δώσει ο Θεός χάρισμα να τον υμνώ με θέσεις που δεν υπάρχουν στα κλασσικά κείμενα (για αυτό ίσως δημιουργώ και δικές μου συνθέσεις). Το γεγονός άλλωστε πως κάποιοι άνθρωποι έγιναν "φίρμες" δηλώνει πως για την κοινωνία το άκουσμά τους ήταν κάπως ταιριαστό, παρόμοιο δηλαδή με τα δικά τους κοσμικά ακούσματα.
Αυτά που γράφτηκαν στην αρχή του μηνύματός μου, είχαν σκοπό να δείξουν πως δεν γράφω αντιδραστικά, ή με σκοπό να συγκρουστώ μαζί σας, ούτε πως δεν αναγνωρίζω το έργο το δικό σας και των γνωστών "γιγάντων". Δεν έχω και πολύ χρόνο αυτές τις μέρες για να γράψω πολλά μηνύματα, απλά έτσι στα γρήγορα, με αφορμή αυτό που διάβασα στο μήνυμά σας και προστέθηκε εδώ ως παράθεση αλλά και που επαναλαμβάνεται μπορεί και κάθε μέρα εδώ στον Ψαλτολόγιον από διάφορα μέλη θέλησα να εκφράσω τη δική μου διαφορετική στάση και αντίληψη. Το ξέρω πως με αυτό έρχομαι σε σύγκρουση απόψεων ακόμα και με κάποιους συντονιστές που αναγνωρίζω το έργο τους. Όμως νομίζω πως πρέπει να γίνει σεβαστή και αυτή η άποψή μου όσο παράλογη και αν τη βρίσκουν τα περισσότερα μέλη αλλά και οι υπεύθυνοι της κοινότητας.

Έχω δοκιμάσει πολλές φορές να ακούσω τα "μεγαθήρια" της ψαλτικής και το μόνο που συμβαίνει κάθε φορά είναι να ενισχύεται αυτή η προσωπική γνώμη που σας περιέγραψα.
Σας ευχαριστώ

Αγαπητε συναδελφε , σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια σχετικα με την ελαχιστη προσφορα μου στο Ψαλτολογιον. Οσον αφορα τα υπολοιπα με αφορμη το εν λογω Δοξαστικον που ψαλλει ο κ. Νεοχωριτης , εγραψα την αποψη μου , σημειωνοντας οτι εκτελειται πολυ σωστα , κατανυκτικα και με ωραιο κανοναρχημα !!! Θεωρω τις ερμηνειες των Πριγγου , Στανιτσα , ανεπαναληπτες . Αυτοι ομως εφυγαν .... Εμεινε ομως το εργο τους , γραπτο και ηχητικο. Ειναι Δασκαλοι ολων μας !! Ομως οι αναγκες της Εκκλησιας μας και η Ψαλτικη ως Τεχνη , χρειαζεται διαρκη ανανεωση Ιεροψαλτων. Διαφορετικα θα διακοπει η ΠΑΡΑΔΟΣΗ και θα γινει Μουσειακη ... Σεβομαι και ακουω καθε μερα τους Μεγαλους , διδασκομαι συνεχως, αλλα χαιρομαι να ακουω νεους Ιεροψαλτες , οπως τον συμπατριωτη μου Δημ Ζαγκανα , για τον οποιο εγραψα , ''Ενα αστερι ανατελλει στηνΕ.Β.Μ. Και εσυ εχεις πολυ καλο φωνητικο Ταλαντον. Ακουσα το ''Αξιον εστιν... '' σε ηχο πλ. β.` του Καραμανη, το οποιο ερμηνευεις σε ελευθερη δικη σου εκτελεση και ομολογω οτι με εντυπωσιασες !! Θελω να πω οτι δεν ειμαι '' κολλημενος '' στους αειμνηστους Μεγαλους Ερμηνευτες και Μελοποιους . Εδω και πολλα χρονια , βασισμενος σε παλαιους και νεοτερους Μελοποιους , εχω Γραψει σχεδον τα παντα , με πολυ κοπο και υπομονη , ιδιοχειρως , τοποθετημενα σε πολλα Ντοσιε , τα οποια και χρησιμοποιω σχεδον αποκλειστικα. Επισης ηχογραφω τακτικα μεσα στο Ναο και εχω δημιουργησει ενα Ηχητικο Αρχειο . Ολα αυτα απο Αγαπη στην Ψαλμωδια που για μενα ειναι τροπος Ζωης .!!!! Φιλικα. Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ.
 

Παπαδόπουλος Δαυίδ

Μπαντιλίκι,στον άνω πά.
Κύριε Τζανάκο παρακολουθώ τελευταία την ενεργό δράση σας στο Ψαλτολόγιον και πραγματικά χαίρομαι. Όχι μόνο επειδή μαθαίνουμε διάφορα πράγματα αλλά και γιατί κάποιες φορές δημιουργείτε εσείς και μια γέφυρα μεταξύ των παλαιών και νέων ψαλτών. Έχω διαβάσει μηνύματά σας στα οποία γράφετε κάποιες εμπειρίες σας με γνωστούς παλαιούς ψάλτες και πραγματικά ο τρόπος που γράφετε είναι ανθρώπινος, απλός, και ο αναγνώστης αμέσως νιώθει μια συμπάθεια και μια ξεχωριστή οικειότητα προς τα πρόσωπα στα οποία αναφέρεστε.
Όμως άλλο αυτό, και άλλο αυτή η ταμπέλα της μοναδικότητας. Δηλαδή γράφω αυτό το μήνυμα για να πω για άλλη μια φορά ακόμα στην κοινότητα αλλά και σε σας ξεχωριστά ότι δε μπορώ να καταλάβω, δε μπορώ να κατανοήσω το πιστεύω σας και τη σιγουριά σας πώς ορισμένοι ψάλτες παλαιοί, που πλέον δε βρίσκονται εν ζωή, όπως οι προαναφερθέντες (Πρίγγος, Στανίτσας, Καραμάνης), αλλά και άλλοι ακόμα είναι τόσο ξεχωριστοί από όλους τους άλλους και μοναδικοί;
Όταν άκουσα για πρώτη φορά τον κ. Νεοχωρίτη, μου άρεσε πολύ καλύτερα από πολλούς γνωστούς ψάλτες. Δεν ήξερα ποιος είναι. Νόμιζα πως είναι κάποιος άγνωστος γιατί το ίδιο και εδώ στο φόρουμ αλλά και σε απλές μικρές εκκλησίες έχω ακούσει ψαλτική που για μένα είναι αρκετά καλύτερη από τους λεγόμενους "τιτάνες". Ασυγκρίτως καλύτερη. Καλύτερη δηλαδή αναφορικά με το σκοπό της. Νομίζω πως το σημαντικότερο στην ψαλτική είναι η απλότητα κάτι που όλοι ή οι περισσότεροι γνωστοί ψάλτες εν ζωή ή όχι, δεν την έχουν και τόσο. Δεν είναι τραγούδι η ψαλτική ούτε επίδειξη φωνής, ούτε αναπνοής. Δε μπορεί να λέω πως επειδή φτάνω στον άνω ΚΕ (440Hz) μου έχει δώσει ο Θεός χάρισμα να τον υμνώ με θέσεις που δεν υπάρχουν στα κλασσικά κείμενα (για αυτό ίσως δημιουργώ και δικές μου συνθέσεις). Το γεγονός άλλωστε πως κάποιοι άνθρωποι έγιναν "φίρμες" δηλώνει πως για την κοινωνία το άκουσμά τους ήταν κάπως ταιριαστό, παρόμοιο δηλαδή με τα δικά τους κοσμικά ακούσματα.
Αυτά που γράφτηκαν στην αρχή του μηνύματός μου, είχαν σκοπό να δείξουν πως δεν γράφω αντιδραστικά, ή με σκοπό να συγκρουστώ μαζί σας, ούτε πως δεν αναγνωρίζω το έργο το δικό σας και των γνωστών "γιγάντων". Δεν έχω και πολύ χρόνο αυτές τις μέρες για να γράψω πολλά μηνύματα, απλά έτσι στα γρήγορα, με αφορμή αυτό που διάβασα στο μήνυμά σας και προστέθηκε εδώ ως παράθεση αλλά και που επαναλαμβάνεται μπορεί και κάθε μέρα εδώ στον Ψαλτολόγιον από διάφορα μέλη θέλησα να εκφράσω τη δική μου διαφορετική στάση και αντίληψη. Το ξέρω πως με αυτό έρχομαι σε σύγκρουση απόψεων ακόμα και με κάποιους συντονιστές που αναγνωρίζω το έργο τους. Όμως νομίζω πως πρέπει να γίνει σεβαστή και αυτή η άποψή μου όσο παράλογη και αν τη βρίσκουν τα περισσότερα μέλη αλλά και οι υπεύθυνοι της κοινότητας.

Έχω δοκιμάσει πολλές φορές να ακούσω τα "μεγαθήρια" της ψαλτικής και το μόνο που συμβαίνει κάθε φορά είναι να ενισχύεται αυτή η προσωπική γνώμη που σας περιέγραψα.
Σας ευχαριστώ
Συμφωνω και προσαυξανω!!!!Για μενα προσωπικα ειναι οτι καλυτερο εχω ακουσει με μεγαλη διαφορα....Και για να μην αδικησω κανεναν τα παιδια που τον πλαισιωνουν ειναι ενας και ενας[παρα πολυ σημαντικο].Απο φιλους που τον ακουσαν απο κοντα δεν ειχαν λογια!Ελπιζω να αξιωθω και εγω καποια στιγμη να τον ακουσω και απο κοντα...Θα παρακαλουσα θερμα για καμια ηχογραφηση:D:D:D
 
T

Tzanakos_B

Guest
Από παλαιότερη μελέτη στα Αγγλικά με το Shota στο analogion.com:

Κωνσταντίνος Πρίγγος

Θρ. Στανίτσας (από cmkon.org)

π. Γεώργιος Τσέτσης (από cmkon.org)

Δ. Παϊκόπουλος (από cmkon.org)

Σταμάτιος Κίσσας (2000, από cmkon.org)

Γεώργιος Μιχαλάκης (κλασσικό κείμενο από Δοξαστάριο Εφεσίου με σχολιασμό)

Νεοχωρίτης Παναγιώτης

Ο κ. Κουμπαρουλης , παρεθεσε τα ονοματα ορισμενων Ψαλτων οι οποιοι προφανως θα ερμηνευουν το εν λογω Δοξαστικον . Το εχω ακουσει απο τους αειμνηστους Πριγγον , Στανιτσαν , Νεοχωριτην και θα προσθετα απο τον Π. Τζανακον. Δεν κατοθωσα να το ακουσω και απο τους αλλους που αναφερει ο κ. Κουμπαρουλης . Οι τρεις πρωτοι ερμηνεουν το του Π. Λαμπ. με πολλες θεσεις του Κων. Πριγγου . Ο Στανιτσας , γλυκυτατος , διαφοροποιειται ολιγον απο το του Πριγγου... Ο Νεοχωριτης , εκτελει περισσοτερον Πετρον αλλα εχει και θεσεις του Πριγγου.. Ο Π. Τζανακος εκτελει ακριβως το του Πετρου . Αν κρινω ερμηνειες , θα ειμαι υποκειμενικος και επηρεασμενος απο ΦΩΝΗΝ και ΥΦΟΣ !!! Αυτο που παρατηρω ειναι οτι εκαστος εχει την δικη του σφραγιδα εκτελεσις την δικη του Τεχνικη , η οποια πιστευω οτι εχει αμεση σχεση με το υφος του , την Χροια της φωνης του , τον τοπο [ ναος , ηχητικα μεσα ] την ψυχικη Διαθεση..... Τους δυο κορυφαιους , αειμνηστους Αρχοντες , συνηθως τους ακουμε σε μεγαλη ηλικια και σε μετριοτατες ηχοληψιες η` κακες... Τους αλλους δυο Τζανακον , Νεοχωριτην , μεσα στο Ναο Με βοηθους και πολυ καλα ηχητικα μεσα.!! Ο αειμνηστος Α. Ευθυμιαδης , αλλα και ο Καραμανης ελεγαν , αν ακουγατε τον Πριγγο νεο , θα νομιζατε οτι ηταν Αγγελος !!!! Και σημερα υπαρχουν θαυμασιες φωνες και ερμηνειες αλλα οι ανεπαναληπτοι Μεγαλοι , ησαν ολοκληρωμενοι Ερμηνευτες , κυριως ο Πριγγος , γιατι Παρεδωσαν σε μας τις Ερμηνειες τους , Αναλυσεις Κλασσικων μουσικων κειμενων , γνωριζαν τα Παντα απ` εξω , δεν ησαν '' κολλημενοι '' στα κειμενα , κατεγραψαν , τουλαχιστον ηχητικα , πολλες διαφορετικες '' Θεσεις '' [ Κυριως Παναγιωτιδης Πριγγος ] , σε πολλα Μελωδηματα. Αυτο λεγεται '' Εμπνευση = Χαρισμα ] !!!!! Β. ΤΖ.
 
T

Tzanakos_B

Guest
Συμφωνω και προσαυξανω!!!!Για μενα προσωπικα ειναι οτι καλυτερο εχω ακουσει με μεγαλη διαφορα....Και για να μην αδικησω κανεναν τα παιδια που τον πλαισιωνουν ειναι ενας και ενας[παρα πολυ σημαντικο].Απο φιλους που τον ακουσαν απο κοντα δεν ειχαν λογια!Ελπιζω να αξιωθω και εγω καποια στιγμη να τον ακουσω και απο κοντα...Θα παρακαλουσα θερμα για καμια ηχογραφηση:D:D:D

Αγαπητε κ. Παπαδοπουλε. Διαβασα το σχολιο σου , σχετικο με το ως ανω Δοξαστικον που ερμηνευει ο κ. Νεοχωριτης και συμφωνω οτι ειναι μια παρα πολυ καλη εκτελεσις !!! Σεβομαι την αποψη σου οτι ειναι ο , τι καλυτερο εχεις ακουσει με μεγαλη διαφορα.... Εχεις ακουσει ολους τους ερμηνευτες του εν λογω Δοξαστικου ??? Μαλλον οχι , ειναι αδυνατον !! Αλλα και αυτους που εχεις ακουσει , οι συνθηκες ηχογραφησις ειναι ιδιες?? Οι παλαιες ηχογραφησεις , συνηθως με κασσετοφωνα της τσεπης !! Οι νεες ηχογραφησεις , σε ναους εννοω , πλεονεκτουν κατα πολυ σε συγχρονα ηχητικα μεσα !!! Τι θελω να πω. Ας μην ειμαστε '' Απολυτοι ''... Εχθρος του Καλου ειναι παντα το καλυτερο !!! Χαιρομαι γιατι ακουω συγχρονους ψαλτες , πολυ καλους !!! Αλιμονο αν ειχαμε μονο τις ηχογραφησεις των τεθνεωτων.. Αυτοι μας αφησαν '' Ιερη Παρακαταθηκη '' , το εργο τους Την ΠΑΡΑΔΟΣΗ , κι εμεις την συνεχιζουμε , ο καθενας αναλογα με το '' Ταλαντον '' που του χαρισε ο ΚΥΡΙΟΣ !!! Φιλικα Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ.
 

Παπαδόπουλος Δαυίδ

Μπαντιλίκι,στον άνω πά.
Αγαπητε κ. Παπαδοπουλε. Διαβασα το σχολιο σου , σχετικο με το ως ανω Δοξαστικον που ερμηνευει ο κ. Νεοχωριτης και συμφωνω οτι ειναι μια παρα πολυ καλη εκτελεσις !!! Σεβομαι την αποψη σου οτι ειναι ο , τι καλυτερο εχεις ακουσει με μεγαλη διαφορα.... Εχεις ακουσει ολους τους ερμηνευτες του εν λογω Δοξαστικου ??? Μαλλον οχι , ειναι αδυνατον !! Αλλα και αυτους που εχεις ακουσει , οι συνθηκες ηχογραφησις ειναι ιδιες?? Οι παλαιες ηχογραφησεις , συνηθως με κασσετοφωνα της τσεπης !! Οι νεες ηχογραφησεις , σε ναους εννοω , πλεονεκτουν κατα πολυ σε συγχρονα ηχητικα μεσα !!! Τι θελω να πω. Ας μην ειμαστε '' Απολυτοι ''... Εχθρος του Καλου ειναι παντα το καλυτερο !!! Χαιρομαι γιατι ακουω συγχρονους ψαλτες , πολυ καλους !!! Αλιμονο αν ειχαμε μονο τις ηχογραφησεις των τεθνεωτων.. Αυτοι μας αφησαν '' Ιερη Παρακαταθηκη '' , το εργο τους Την ΠΑΡΑΔΟΣΗ , κι εμεις την συνεχιζουμε , ο καθενας αναλογα με το '' Ταλαντον '' που του χαρισε ο ΚΥΡΙΟΣ !!! Φιλικα Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ.

Κύριε Τζανακο οταν εγραψα ότι ο κ.Νεοχωριτης είναι ότι καλύτερο έχω ακουσει δεν ενοουσα μόνο το δοξαστικό ενουσα γενικά,τα ψαλωμενα του εκπέμπουν κατάνυξη και υπερβολική σοβαρότητα και επισεις τα διαστήματα είναι πολύ ευκρινή που συγκριτικά με άλλους "μεγάλους" ψαλτες περνουν τουλάχιστο απαρατήρητα εως και φάλτσα πολλές φορές..Οσον αφορά για τον ήχο-ηχητικά έχετε απόλυτο δίκιο,ο κ.Νεοχωριτης πλαισιώνεται από άψογα άτομα παντα με κορυφαίο ισοκρατημα και στη σωστη ένταση...Ο δάσκαλος μου ελεγε οτι ο ψάλτης δεν κάνει χωρίς το ισοκρατημα,το γραφω αυτό γιατί μεγάλοι δάσκαλοι στις περισσότερες ηχογραφήσεις δεν είχαν καθόλου ισοκρατημα τις περισσότερες φορες(π.χ.Στανιτσας από Αγ.δ.Δημήτριο live:wink:)και όντως το άκουσμα είναι άδικο..
Απλά προσωπικά επικεντρωνομαι στην εκτέλεση αλλά σιγουρα και τα υπόλοιπα παίζουν το ρόλο τους αυτά τα ολίγα ελπίζω να μη σας ζαλησα με τη φλυαρία μου:eek:
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Προσωπική εκτίμηση-γνώμη-άποψη όπως θέλετε
πάρτε το. Η χροιά της φωνής, το μεγαλοπρεπές
ύφος, η πατριαρχική αρχοντιά, η ευκρίνεια των
διαστημάτων, των ποικιλμάτων στο ψάλσιμο
του εκπληκτικού (ίσως ο καλύτερος σύγχρονος
ιεροψάλτης) Παναγιώτη Νεοχωρίτη είναι για
παράδειγμα προς "μίμηση". Ο άνθρωπος μαγεύει.
Μην παρεξηγηθώ είναι προσωπικές απόψεις αυτές
αλλά έτσι για να σας δώσω κ τροφή για σχολιασμό
(είναι σίγουρο αλλά ας είναι κ ωφέλιμο) βαρέθηκα
κ κουράστηκα να ακούω την "αρχαιολατρεία" στις
φωνές του παρελθόντος οι οποίες σαφώς κ αποτελούν
αναφορά για εμάς τους νεότερους αλλά υπάρχει κ η
"ζώσα ιεροψαλτική παράδοση" που βιώνεται καθημερινά
κ παγκόσμια απο όλους μας. Εξέλιξη κ καινούργιες φωνές
πάνε μαζί κ αξίζει να τους ακούμε.:wink:
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
http://www.orthodoxia-ellhnismos.gr/2016/04/blog-post_28.html#more

Ψάλλει ὁ μακαριστὸς π. Ἰσαάκ Ἀτάλλα, τὸ δοξαστικὸ τῶν Αἴνων τῆς Ε΄ Κυριακῆς τῶν Νηστειῶν (μέλος Π. Φιλανθίδη). Μαθητὴς τοῦ Δημητρίου Μούρ, πνευματικὸ τέκνο καὶ βιογράφος τοῦ Ὁσίου Παϊσίου τοῦ Ἁγιορείτου. Εὐχαριστίες στὸν κ. Μαρκελλο Πιράρ γιὰ τὴν παραχώρηση τοῦ ἠχητικοῦ.
 
Top