Δοξαστικά Άνθη: Δογματικά Θεοτοκία Χρυσάφου - Εωθινά Ιωάννου Γλυκέος

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Μια ακόμα προσφορά ενός ανωνύμου δωρητή για το Ψαλτολόγιο.
Όλα (!) τα δογματικά Θεοτοκία σε μελοποίηση Μανουήλ Χρυσάφη και τα 11 Εωθινά σε μέλος Ιωάννου του Γλυκέως.
 

Attachments

  • ΔΟΞΑΣΤΙΚΑ ΑΝΘΗ (Δογματικά Χρυσάφου).rar
    29.2 MB · Views: 1,037
  • ΔΟΞΑΣΤΙΚΑ ΑΝΘΗ (Εωθινά Ιω. Γλυκέως).rar
    41 MB · Views: 868

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Τάσος Μπόκος;59522 said:
Μια ακόμα προσφορά ενός ανωνύμου δωρητή για το Ψαλτολόγιο.
Όλα (!) τα δογματικά Θεοτοκία σε μελοποίηση Μανουήλ Χρυσάφη και τα 11 Εωθινά σε μέλος Ιωάννου του Γλυκέως.
Λοιπόν, ξεκινώ να τα σαρώνω διορθωμένα, όπως τα έχω δηλαδή. Και σε μένα σε μορφή σπυράλ ήρθαν και τα φωτοτύπησα σε 4σέλιδα για δέσιμο σε ενότητες (εκτός από τα άδετα φωτοαντίγραφα, δηλαδή, το έχω και δεμένο βιβλίο με δερματίνη), οπότε, προκειμένου να γίνει σωστή δουλειά, τα διάβασα όλα και τα λαθάκια τα διόρθωσα. Ήταν αρκετά προφανή και αδιαμφισβήτητα, αφού οι θέσεις είναι συνήθεις. Πχ καμία πλεονάζουσα απόστροφος, κάποια λάθος μαρτυρία κλπ. Απλά δεν ξέρω αν έχουμε την άδεια του έχοντος την επιμέλειαν (και άρα και το ψηφιακό αρχείο:wink:)
 
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Για να κάνουμε και κάτι εποικοδομητικό και όχι μόνο θεωρητικές ομφαλοσκοπήσεις, στις 5 η ώρα το πρωί, παρέa με τον φίλτατο Ν. Θεοτοκάτο (αχ! κι ας με πλήγωσες Νίκο, κλαψ - μελό κλπ. :D:p:D), σας ανεβάζω επεξεργασμένα, ξακρισμένα και σε σωστή αντίθεση (έτοιμα για εκτύπωση-βιβλιοδεσία) τα Εωθινά Dοξαστικά του Ιωάννου του Γλυκέως.

Χαραλάμπης
 

Attachments

  • Ewthina_IwannouGlykews.pdf
    14.6 MB · Views: 1,454

haris1963

παλαιότατο μέλος

Όλα (!) τα δογματικά Θεοτοκία σε μελοποίηση Μανουήλ Χρυσάφη...

Τὰ δογματικά τοῦ Χρυσάφη θὰ τὰ ἀνεβάσω ἕνα-ἕνα γιατὶ χρειάζονται πολλὴ δουλειὰ στὸ Photoshop γιὰ νὰ γίνουν τέλεια! Μετὰ σκέφτομαι νὰ ξαναφτιάξω πολὺ καλύτερα καὶ τὰ Ἑωθινά τοῦ Ἰωάννου τοῦ Γλυκύ.

χς
 

Attachments

  • DoksastikaAnthi1_DogmatikaXrysafou_HxosA.pdf
    4 MB · Views: 696

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Τὰ δογματικά τοῦ Χρυσάφη θὰ τὰ ἀνεβάσω ἕνα-ἕνα γιατὶ χρειάζονται πολλὴ δουλειὰ στὸ Photoshop γιὰ νὰ γίνουν τέλεια! Μετὰ σκέφτομαι νὰ ξαναφτιάξω πολὺ καλύτερα καὶ τὰ Ἑωθινά τοῦ Ἰωάννου τοῦ Γλυκύ.

χς
Χάρη, αυτά γράφηκαν στον υπολογιστή. Όλο και κάποιος θα έχει το ψηφιακό αρχείο να τα κάνει από εκεί pdf. Εγώ προθυμοποιούμαι να του πω τα παροράματα που διόρθωσα παλαιότερα για τέλεια παρουσίαση.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Χάρη, αυτά γράφηκαν στον υπολογιστή. Όλο και κάποιος θα έχει το ψηφιακό αρχείο να τα κάνει από εκεί pdf. Εγώ προθυμοποιούμαι να του πω τα παροράματα που διόρθωσα παλαιότερα για τέλεια παρουσίαση.

Γιάννη, ὅπως γράφῃ ὁ Τάσος Μπόκος στὸ 1ο μήνυμα τοῦ παρόντος, ἡ σειρὰ αὐτὴ εἶναι προσφορά ἀπὸ "ἀ
νώνυμο δωρητὴ". Ἀφοῦ δὲν ἔδωσε τὰ ψηφιακὰ ἀρχεῖα στὸν Τάσο, μᾶλλον αὐτὸ δὲν θὰ γίνῃ. Ἄν ὅμως μπορῇ καὶ πρόκειται κὰποιος νὰ τὸ κάνῃ, ἄς μᾶς πληροφορήσῃ σχετικά τὸ συντομώτερο.

Ὁπότε ἤ σκάναρε ὅπως γράφῃς στὸ 2ο μήνυμα τὰ δικὰ σου κι ανέβασὲ τα καθαρά καὶ διορθωμένα ἤ ἄν δὲν εὐκαιρῇς λόγῳ προγράμματος,
θὰ φτιάξω αὐτὰ ποὺ ἀνέβηκαν μὲ τὸ Photoshop, γιατί θὰ τὰ χρειαστῶ σύντομα, καθαρὰ προκειμένου νὰ τὰ τυπώσω. Ἁπλᾶ, ἐσὺ πὲς μου ἄν προτίθεσαι νὰ τὰ σκανάρῃς ἄν εἶναι δυνατὸν ὥς τὸ τέλος τῆς ἑβδομάδας.

Χάρης
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης

Γιάννη, ὅπως γράφῃ ὁ Τάσος Μπόκος στὸ 1ο μήνυμα τοῦ παρόντος, ἡ σειρὰ αὐτὴ εἶναι προσφορά ἀπὸ "ἀ
νώνυμο δωρητὴ". Ἀφοῦ δὲν ἔδωσε τὰ ψηφιακὰ ἀρχεῖα στὸν Τάσο, μᾶλλον αὐτὸ δὲν θὰ γίνῃ. Ἄν ὅμως μπορῇ καὶ πρόκειται κὰποιος νὰ τὸ κάνῃ, ἄς μᾶς πληροφορήσῃ σχετικά τὸ συντομώτερο.

Ὁπότε ἤ σκάναρε ὅπως γράφῃς στὸ 2ο μήνυμα τὰ δικὰ σου κι ανέβασὲ τα καθαρά καὶ διορθωμένα ἤ ἄν δὲν εὐκαιρῇς λόγῳ προγράμματος,
θὰ φτιάξω αὐτὰ ποὺ ἀνέβηκαν μὲ τὸ Photoshop, γιατί θὰ τὰ χρειαστῶ σύντομα, καθαρὰ προκειμένου νὰ τὰ τυπώσω. Ἁπλᾶ, ἐσὺ πὲς μου ἄν προτίθεσαι νὰ τὰ σκανάρῃς ἄν εἶναι δυνατὸν ὥς τὸ τέλος τῆς ἑβδομάδας.

Χάρης
Ξεκίνησα να τα σαρώνω παλαιότερα και κάποια τα έχω έτοιμα. Απλά βαρέθηκα να διορθώνω contrast, να περιστρέφω κλπ και σταμάτησα. Εγώ τα είχα από άλλη πηγή, ίσως κατά τι καθαρότερα, οπότε αφήστε το πάνω μου!
 

πεταστής

Παλαιό Μέλος - Χαράλαμπος
Έρχομαι μετά από 4 χρόνια να επαναφέρω το θέμα :)

Έχει γίνει κάτι παραπάνω;
Επίσης, σε ποια συλλογή (ΕΒΕ-ΜΠΤ;) ανήκουν αυτά που ανέβηκαν;
 
Top