Δοξαστάριο Πέτρου Πελοποννησίου αυτόγραφο Αποστόλου Κώνστα Χίου

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ήρθε και η σειρά μου να ανεβάσω ένα χειρόγραφο...πρόκειται για το δοξαστάριο του Πέτρου Πελοποννησίου αυτόγραφο του πολύ σπουδαίου από πολλές απόψεις Αποστόλου Κώνστα Χίου...δεν γνωρίζω πληροφορίες από που προέρχεται το χειρόγραφο, έτσι μου δόθηκε έτσι το ανεβάζω...
Η γραφή του είναι αυτή που ήταν σε χρήση προ του 1814 και προσφέρεται (μαζί με το αναστασιματάριο και το ειρμολόγιο) για κάποιον που θέλει να αρχίσει σιγά σιγά να ψάλλει απ ευθείας από την παλαιά γραφή...ο ασφαλέστερος τρόπος γι αυτό είναι κατά τον Χρύσανθο ο παραλληλισμός, αλλά στο δοξαστάριο είναι τόσο απλά τα πράγματα που όποιος έχει "μέσα του" τις κλασικές γραμμές μπορεί άνετα να ψάλλει από αυτό...
Το ανεβάζω ως δώρο στον αγαπητό Ευθύμη Κωστόπουλο για την ονομαστική του εορτή και φυσικά "εις κοινόν όφελος"...


http://rapidshare.com/files/187090221/Konstas.part1.rar
http://rapidshare.com/files/187094730/Konstas.part2.rar
 
Last edited:

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Το ανεβάζω ως δώρο στον αγαπητό Ευθύμη Κωστόπουλο για την ονομαστική του εορτή και φυσικά "εις κοινόν όφελος"...

Σε ευχαριστώ εκ καρδίας πραγματικά...
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Χρήστο, εμφανίζει το παρακάτω:

Error

This file is neither allocated to a Premium Account, or a Collector's Account, and can therefore only be downloaded 10 times.
This limit is reached.
To download this file, the uploader either needs to transfer this file into his/her Collector's Account, or upload the file again. The file can later be moved to a Collector's Account. The uploader just needs to click the delete link of the file to get further information.

Κοινώς μπορούν να γίνουν 10 κατεβάσματα μόνο (τα οποία και έγιναν) και δεν μπορούν να πραγματοποιηθούν και άλλα εκτός και αν ακολουθήσεις τις οδηγίες οπότε ξανα-ανέβασέ το καλύτερα στο mediafire
 

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
Χρήστο τι είδους αρχειο είναι αυτο που ανέβασες;
Κατέβηκε ένα αρχειο των 135MB με περίεργο όνομα. Ωστόσο δεν ανοιγει με κανένα πρόγραμμα. Δεν φαίνεται να έχει καποια επέκταση.
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Χρήστο τι είδους αρχειο είναι αυτο που ανέβασες;
...δεν ανοιγει με κανένα πρόγραμμα. Δεν φαίνεται να έχει καποια επέκταση.

Αφού σου λέει ότι είναι σε παλαιά γραφή, δεν το αναγνωρίζει ο υπολογιστής :D:D
 

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
Αφού σου λέει ότι είναι σε παλαιά γραφή, δεν το αναγνωρίζει ο υπολογιστής :D:D

Ισως...
η αληθεια ειναι πως η Apple φροντίζει να ειναι πάντα καμια 10αρια χρονάκια πιο μπροστά απο τους αλλους. :D :D
Ο,τι είναι παλιό μένει στο παρελθόν. :wink:
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Χρήστο, εμφανίζει το παρακάτω:

μπορούν να γίνουν 10 κατεβάσματα μόνο (τα οποία και έγιναν) και δεν μπορούν να πραγματοποιηθούν και άλλα[/U]

Δεν ξέρω άν έγιναν κιόλας τα 10 κατεβάσματα γιατί βλέπω μόνο 8 thanks.............:D
 

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
Πολυ πιθανόν απλά κάποιοι να εκάναν preview :rolleyes:
Το κακό είναι πως πρέπει να το κάνεις download για να γίνει αυτο.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Δεν δουλεύει Χρήστο, για ξανακοίταξέ το...

Υ.Γ.
Μην χρησιμοποιήσεις ελληνική ονομασία στο rapidshare, τα βγάζει αλλαμπουρνέζικα.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Δεν δουλεύει Χρήστο, για ξανακοίταξέ το...

Βασίλη και οι υπόλοιποι της παρέας,
όπως πρέπει να κάνουμε συνήθως όταν ένα αρχείο δεν έχει επέκταση ...του βάζουμε. Μετονομάστε το π.χ. σε Δοξαστάριο_Κώνστα.rar και θα ανοίξει ωραιότατα.
Είναι συμπιεσμένος φάκελος με αρχεία jpg. Σύντομα, αν δε με προλάβει άλλος, θα το ανεβάσω σε pdf.
Χαραλάμπης
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Βασίλη και οι υπόλοιποι της παρέας,
όπως πρέπει να κάνουμε συνήθως όταν ένα αρχείο δεν έχει επέκταση ...του βάζουμε. Μετονομάστε το π.χ. σε Δοξαστάριο_Κώνστα.rar και θα ανοίξει ωραιότατα.
Είναι συμπιεσμένος φάκελος με αρχεία jpg. Σύντομα, αν δε με προλάβει άλλος, θα το ανεβάσω σε pdf.
Χαραλάμπης
Εννοώ ότι δεν μπορεί να κατέβει καθόλου. Αν κατέβαινε, θα το μετονόμαζα. Μου βγάζει αυτό το μήνυμα κι εμένα. Αν μπορέσεις κάντο pdf.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Εννοώ ότι δεν μπορεί να κατέβει καθόλου. Αν κατέβαινε, θα το μετονόμαζα. Μου βγάζει αυτό το μήνυμα κι εμένα. Αν μπορέσεις κάντο pdf.

Και το ανεβάζω :)
Πήρε λίγο παραπάνω, καθώς έπρεπε να το επεξεργαστώ στο Acrobat Professional, για να μικρύνει ήταν τεράστιο, 132 mb.
Παρακαλώ τα thanks στον κ. Ψωμιάδη που το μοιράστηκε μαζί μας.
Από το Πατριαρχείο δεν είναι αυτός ο Κώδικας;

Ευχαριστώ
 

Attachments

  • Doxastario_Petrou_Xeir_Konsta_Palea.pdf
    17.7 MB · Views: 306

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Παρακαλώ τα thanks στον κ. Ψωμιάδη που το μοιράστηκε μαζί μας...

Τα Thanks Χάρη ανήκουν γενικώς και σε εσένα και στον Χρήστο για τους κώδικες που ανεβάσατε...

...εν αντιθέσει με άλλους (πολλούς μάλιστα) στους οποίους δεν ανήκουν thanks αλλά πολλές βρεγμένες σανίδες καθ'ότι έχοντες και κατέχοντες ΔΕΝ έμαθαν από τον μπαμπά και τη μαμά τους τις λέξεις προσφορά, φιλότιμο και ανιδιοτέλεια και παρόλο που υπάρχει ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ στο οποίο ανεβάζεις Ο,ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ με δυο-τρία κλικ προτιμούν των περιορισμένων διαστάσεων σκληρό τους δίσκο, βιβλιοθήκη ή αλλιώς εαυτούλη τους (και φιλαράκια τους το πολύ) και...

...ΚΡΥΒΟΥΝ ΜΟΥΣΙΚΟΥΣ ΘΗΣΑΥΡΟΥΣ από το ευρύ και τα μέγιστα ενδιαφερόμενο κοινό.

ΚΥΡΙΟΙ, δεν βγαίνεται από την υποχρέωση δημοσιεύοντας μια-δυο-πέντε-δέκα σελίδες από το τάδε χειρόγραφο που (ξέρω, ξέρω, ανακαλύψατε όταν κάνατε ορειβασία στο Έβερεστ μετά πολλών βασάνων - όχι ότι δεν ισχύει αυτό αλλά που και που το "πνέυμα" ορισμένων μυρίζει επίδειξη)...

...αλλά ακολουθώντας το παράδειγμα απλών πολιτών που ανεβάζουν ΟΛΟΚΛΗΡΟΥΣ ΚΩΔΙΚΕΣ και σας γελοιοποιούν.

Καλά τα άρθρα που γράφετε περί της μουσικής κληρονομιάς που μας άφησε ο Άγιος Ιωάννης ο Κουκουζέλης, ο Κορώνης, ο Μπαλάσιος, ο Γερμανός, ο, ο, και ο, αλλά ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΡΓΑ ΔΕΝ ΤΑ ΕΚΔΙΔΕΤΕ Η΄ΒΓΑΖΕΤΕ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ τώρα που υπάρχει τεχνολογία ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ;;;

Λυπάμαι, αλλά η ιστορία σας έκρινε ήδη... Το 90% των ψαλτών είναι κυρίως ψάλτες και ΔΕΝ τους αρκεί μια λίστα των έργων του π.χ. Μπαλασίού αλλά τα ΙΔΙΑ τα έργα του Μπαλασίου.

ΑΝ δεν το καταλάβετε, μια τέτοια λίστα δεν έχει μουσικούς χαρακτήρες και ως εκ τούτου δεν μπορεί να την ψάλλει κανείς στο αναλόγιο. ΚΑΙ ΑΥΤΟ πρέπει να σας το πουν;;; Έλεος...

Αυτά.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Συγγνώμη αν φαίνομαι πλεονέκτης, αλλά θα μπορούσε μήπως κάποιος να το ανεβάσει και ασυμπίεστο; Μια που ανέβηκε μια φορά, δηλαδή, να το έχουμε και οι υπόλοιποι...
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Την ώρα που γράφω ανεβαίνει σε rapidshare ασυμπίεστο σε 2 part. Μέχρι το βραδάκι θα υπάρχουν τα link στο αρχικό μήνυμα του Χρήστου.

Υ.Γ.
Όντως χάνει κάμποσο από την συμπίεσή του σε pfd.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Διόρθωσα τον σύνδεσμο στο αρχικό μου μήνυμα...
Ζητώ συγνώμη για την ταλαιπωρία...
Υ.Γ. Ευθύμιε δέξου έστω και καθυστερημένα το δώρο σου...
 
Ήρθε και η σειρά μου να ανεβάσω ένα χειρόγραφο...πρόκειται για το δοξαστάριο του Πέτρου Πελοποννησίου αυτόγραφο του πολύ σπουδαίου από πολλές απόψεις Αποστόλου Κώνστα Χίου...δεν γνωρίζω πληροφορίες από που προέρχεται το χειρόγραφο, έτσι μου δόθηκε έτσι το ανεβάζω...
Η γραφή του είναι αυτή που ήταν σε χρήση προ του 1814 και προσφέρεται (μαζί με το αναστασιματάριο και το ειρμολόγιο) για κάποιον που θέλει να αρχίσει σιγά σιγά να ψάλλει απ ευθείας από την παλαιά γραφή...ο ασφαλέστερος τρόπος γι αυτό είναι κατά τον Χρύσανθο ο παραλληλισμός, αλλά στο δοξαστάριο είναι τόσο απλά τα πράγματα που όποιος έχει "μέσα του" τις κλασικές γραμμές μπορεί άνετα να ψάλλει από αυτό...
Το ανεβάζω ως δώρο στον αγαπητό Ευθύμη Κωστόπουλο για την ονομαστική του εορτή και φυσικά "εις κοινόν όφελος"...


http://rapidshare.com/files/187090221/Konstas.part1.rar
http://rapidshare.com/files/187094730/Konstas.part2.rar
Ὁ σύνδεσμος δὲν λειτουργεῖ. Μήπως νὰ τοὺς ἀντικαταστήσετε; Εὐχαριστῶ θερμῶς.
 
Top